politika

Jste placen z USA. Drulák v TV rozkrýval Pavla i mnohem víc

31.01.2023 8:00 | Ze sítí

Na CNN Prima News komentovali Pavlův telefonát s prezidentkou Tchaj-wanu politolog Petr Boháček a diplomat Petr Drulák. Drulák mínil, že ČR by s Tchaj-wanem měla udržovat ekonomické vztahy, ale měla by se držet politiky jedné Číny. Boháček namítal, že pokud chce východní Evropa pomoc od Američanů s Ruskem, musí jim pomáhat v oblasti Indopacifiku. A pak se diskuse stočila k Ukrajině a mírové iniciativě. Došlo na vážná obvinění.

Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Diplomat a bývalý velvyslanec Petr Drulák

Jedním z prvních aktů zvoleného prezidenta Petra Pavla byl telefonát tchajwanské prezidentce. Pavel jí poděkoval a ujistil ji, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budeme dále posilovat naše partnerství. Což se Číně z pochopitelných důvodů nelíbí. „Čínské ministerstvo zahraničí telefonicky kontaktovalo naše kolegy ze zastupitelského úřadu v Pekingu. Čínská strana vyjádřila znepokojení nad mediálními informacemi o připravovaném telefonátu zvoleného prezidenta s tchajwanskou prezidentkou,“ uvedla pro iDnes mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Mariana Wernerová.

Politolog Petr Boháček k tomu na CNN Prima News doplnil, že to není jen telefonát s tchajwanskou prezidentkou, ale i s Volodymyrem Zelenským a Andrzejem Dudou. Z toho soudí, že Pavel ctí zahraniční politiku české vlády, na rozdíl od Miloše Zemana. „Což nám bude dávat mnohem větší váhu, mnohem větší výtlak na mezinárodním poli, protože ta pozice prezidenta samozřejmě má nějakou váhu,“ zhodnotil.

A osobnostně? „Já si troufám tvrdit, že od doby Václava Havla jsme neměli větší a silnější osobnost v tom evropském a mezinárodním kontextu na pozici prezidenta republiky. A Petr Pavel takovou osobností je. Pokud máme takto významného respektovaného reprezentanta, tak to pro Českou republiku bude veliká změna,“ dodal.

Diplomat a bývalý velvyslanec Petr Drulák uznává, že Tchaj-wan je pro ČR důležitý obchodní partner a udržování obchodních vztahů je důležité. Ale dodal, že vztahy na prezidentské úrovni jsou problematické, protože Česká republika neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát v rámci politiky jedné Číny.

„Pokud se nastupující prezident snaží tuto politiku nějakým způsobem měnit, tak můžeme očekávat další komplikace v česko-čínských vztazích a ptát se, kde je vlastně český zájem. Já tam vidím jednoznačný americký zájem. Protože Amerika se snaží v posledních letech rozehrávat Tchaj-wan proti Číně. A český zájem je někde úplně jinde, ten je v udržování dobrých ekonomických vztahů jak s Tchaj-wanem, tak s Čínou. A těmito kroky se to bude pouze komplikovat,“ usuzuje Petr Drulák.

Boháček nesouhlasil, dle něho je Čína na jedné barikádě s Ruskem, je asertivnější, takže čeští partneři v regionu jako Jižní Korea nebo Japonsko se musí starat o svou bezpečnost. Takže se prý na Čínu skrz Tchaj-wan musíme „dívat jinak“.

Je tady jasný český zájem. Pokud my chceme jako Česká republika, jako Evropa, aby nám Spojené státy pomohly s naší největší bezpečnostní výzvou, to je Rusko, a my opravdu potřebujeme, aby nám s ní pomohly, tak my také musíme přemýšlet nad tím, jak my pomůžeme jim s jejich největší bezpečnostní výzvou. A to je nyní Čína a její asertivní chování v Indopacifiku,“ tvrdil Boháček s tím, že politika jedné Číny zůstává zachována. Ale ČR prý může přidávat k otevírání vztahů s Tchaj-wanem.

Drulák vystoupil proti tomu, aby spojenectví s USA znamenalo totální převzetí jejich vidění světa a také aby ČR kopírovala vztahy USA s jejich rivaly. Kritizoval, že ani vláda, ani nový prezident nejsou schopní rozlišit, kde se zájmy USA a ČR překrývají a kde se odlišují.

Boháček mínil, že postoj ČR vůči Ukrajině dává najevo, jak by se ČR zachovala v případě invaze ze strany Číny.

Že Tchaj-wan v ČR investuje více než Čína komentoval Drulák tak, že česká ekonomika je provázaná s německou a pro tu je Čína nejvýznamnější partner. „Na Číně závisíme v mnoha důležitých komoditách a v mnoha důležitých výrobcích,“ připomenul a vyzval k opatrnosti, aby si Česko nepřivodilo zbytečné škody.

Podle politologa je správné, že první telefonáty Petra Pavla byly s polským a ukrajinským prezidentem. „Myslím, že tam se hraje o osud Evropy a České republiky.“ Pavel prý symbolizuje „vzedmutí východní Evropy“ a převzetí zodpovědnosti do svých vlastních rukou. „Nyní jsme my iniciátoři bezpečnostních záležitostí vůči Ukrajině v Evropě a nemůžeme se spoléhat, že ty tradiční západní země, Francie a Německo všechno vyřeší za nás,“ doplnil. Z hlediska bezpečnostního to tedy vnímá pozitivně.

Drulák nesouhlasil, jedná se dle něho o americký pohled, ze kterého jsou krizová teritoria okolo Ruska a Číny Ukrajina a Tchaj-wan. „Generál Pavel ukazuje svůj zájem přesně tak, jak odpovídá americkým představám. Ne českým představám. Z českého hlediska jsou samozřejmě naše priority ve střední Evropě, jsou to naši sousedé. Nikoliv Ukrajina, nikoliv Tchaj-wan,“ pravil. Uznal, že situace na Ukrajině je nebezpečná a ohrožuje střední Evropu. Ale to na tom, že hlavní partneři ČR jsou její sousedé, nic nemění.

Podle Boháčka nebude Pavel určovat zahraniční politiku, ale bude s vládou v symbióze. A ČR by podle něj dále měla podporovat Ukrajinu a nevzdávat se „autoritářskému pohledu na svět“. „Jak doporučuje pan Drulák v jeho iniciativě,“ obvinil diplomata. Je podle něho dobře, že vznikají iniciativy, které mluví o spravedlivém míru. „Spravedlivý mír je to, že Rusko ihned odejde z celé Ukrajiny, z Donbasu, z Krymu, že se začneme bavit o reparacích Ruska vůči Ukrajině a že se začneme bavit o vyšetřování všech válečných zločinů, které se na Ukrajině staly,“ prohlásil Boháček.

Drulák odpověděl, že Boháčkova slova nevímá jako kritiku, ale jako vyloženou dezinformaci. „Tam nikde není napsáno, že podporujeme autoritářský pohled na svět. Já myslím, že se tím prokazuje, že organizace AMO (do které Petr Boháček patří – pozn. red.) je podporována z amerických veřejných prostředků na informační válku a pan Boháček tuhle roli velmi dobře plní,“ odvětil.

Doplnil, že jejich mírová výzva volá po co nejspravedlivějším míru pro Ukrajinu a že jim záleží na tom, aby Ukrajina dopadla co nejlépe. „Ale prostě říkat, že budeme vést válku do té doby, než na Ukrajině nebude jediná ruská noha, to prostě není recept na to, aby to dopadlo dobře. Aby Ukrajina dokázala přežít, v nějaké podobě,“ prohlásil kategoricky.

Boháček mu obvinění vrátil a prohlásil, že iniciativě určitě nejde o ochranu obyvatel před dopady té krize. Ale prý jsou „fascinováni ruským režimem“. „Z toho vychází a myslím, že je rozhodně v zájmu České republiky a její bezpečnosti, aby Ukrajina naplnila celé své území,“ řekl závěrem.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdílet na

39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuzana
31. 1. 2023 16:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Viktor Orbán: Současný politický systém v Evropě se zhroutí
https://aktax.cz/viktor-orban-soucasny-politicky-system-v-evrope-se-zhrouti/

Pijack
31. 1. 2023 17:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jsou u nás špičkoví diplomaté, znalci poměrů, zahraniční experti a jinak slušní a oddaní lidé ke své zemi vyhazováni ze zaměstnání a ignorovaní médii a lemry, aktivisté, idioti a nevzdělanci bez znalostí se stávají ministry České vlády? Umí si to někdo vysvětlit?

Rapa
31. 1. 2023 17:23
Odpovědět  Pijack

Protože zločinecké organizace ODS,Top 09 a další klidně pokračují v likvidaci ČR spolu s cizinci,cizími,nám nepřátelskými organizacemi a dokonce nezákonným vměšováním některých ambasád do vnitřních záležitostí ČR .Rovněž nás silně poškozuje EU a spolek NATO.

PENNYS
31. 1. 2023 17:27
Odpovědět  Pijack

ZE DNE: 10.07.2022

 

 
Český národ si neuvědomil ,
že volí podplacené zkorumpované politiky,kterým pomáhají všechny média EU,ne jen české, hlavně pansoudruh „“richetski““ velice moc pomohl,
kteří jdou do vlády už stím umyslem,že tento stát
„CO NEJRYCHLEJI PŘIVEDOU DO LIKVIDAČNÍHO PROCESU“prezidenské volby to vše potvrzují!!!

jiří
31. 1. 2023 18:02
Odpovědět  PENNYS

comment image

Pavel K
31. 1. 2023 18:05
Odpovědět  PENNYS

A JÁ si zase neumím vysvětlit, že tak chytrý a vzdělaný a šikovný národ si s pár tisíci škodičů neumí poradit, abychom se v této zemi žilo lépeji, aby zelenou měli pracovití lidé a ne zloději. Stačí se podívat na diskuze co všechno umíme, jak bychom to udělali atd. atd. No a nic. Tohle ať mi někdo vysvětlí. Já jsem jenom obyč. dělňas, umrněnec, tak Boha jeho prečo sme taký chujovja. 😥

Autor
31. 1. 2023 18:56
Odpovědět  Pavel K

To je na dlouhé vysvětlování. Ale mohu vám říci, že základy položili již hned po květnu 1945, kdy s snažili předvádět “západ” jako světlo očí světa. Další zásadní etapou byl rok 1968. “Západ” nemohl prohrát. Buď se stalo to, co se stalo, že přišli vojska a nebo by přišly (tak jako tak nakonec) vojska z té druhé strany. Ta první varianta šla také pro vyvolávání nenávisti k Sovětskému svazu a Rusku. No a po “listopadu” už to znáte sám. Jen připomenu, že na malé děti měli zacíleno přes reklamy již hned po uvedení komerčních televizí.
Zkrátka z lidí dělali již tehdy pouhé konzumenty. Boj našeho režimu byl předem prohrán, protože nedokázali tak lhát. Navíc si mnozí vykládali reklamy jako realitu.

Pavel K
31. 1. 2023 19:41
Odpovědět  Peter 008

Spíše se zaměřili na jeden z mnoha lidských slabin a tou je konzum, mamon. A už to jelo, kdyby nám šedesátníkům a více řádně vysvětlili o co jde, tak bychom nemuseli na tom být tak zle. Ale zase, celý východní blok byl embagovám na vývoz a dovoz zboží. Však ten svazácký boss řekl že budete otroci ve své zemi, jak nadčasové.

Jaroslav
1. 2. 2023 11:01
Odpovědět  Pavel K

Vzpomeňte si “šedesátníku”, jak jakýsi Miroslav Štěpán (umřel v roce 2014, nejspíš žalem) vysvětloval dělníkům ČKD co je čeká a ti ho vypískali. Ne, vysvětlování nepomůže a “přátelé” nás na rozdíl od roku 68 v 89 prodali. Je třeba rýt dřžkou asfalt, a pak znovu a znovu. Jak bylo vidět ve volbách, jednou nestačí. Skutečně ti viliči jsou tak spokojeni ze systémem, nebo snad… bojím se i pomyslet… byly volby zmani….pulované? Když to šlo v JúEs and Ej, proč by to nešlo u nás!

Pavel z Moravy
31. 1. 2023 20:06
Odpovědět  Peter 008

Přesně jste trefil ten 68 rok. Západ dělal vše pro to, aby tady vojska Waršavské smlouvy přišla a SSSR se zdiskreditoval. Tak to bylo určitě naplánováno. Kdyby nepřišli oni, dorazili by zápaďáci. Všechno je to jasné.

Pavel K
31. 1. 2023 20:23
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle všechno jasné CÓ jasné? Kdyby Gosudar vybalil archiv a konečně ukázal jak pačemu v 68 bylo, tak jsou to tuna jen dohady. A nevím jak komu, ale mě by bylo fuck jedno jaká ta pravda bude. Hlavně aby nějaká byla a my si mohli oddychnout a mít zameteno před svým prahem.

Autor
31. 1. 2023 23:25
Odpovědět  Pavel K

Právě proto by měla být objasněna CELÁ pravda o roce 1968. Když chcete tak z obou stran. Viděl jste film Případ mrtvých spolužáků? Tam bylo ukázán způsob, jak se také z jedné strany připravoval rok 1968. A o této části se dnes nemluví!
Dnes ten vrah z toho filmu by byl oslavován jako hrdina!

Pavel K
1. 2. 2023 09:40
Odpovědět  Peter 008

Tak ten film jsem asi neviděl a jestli smím poprosit tak výše někde mi nechte odkaz jestli ho máte. Děkuji,
a k tomu 68 naprosto souhlasím, slovy Jirky Šuplíka “padni komu padni”. 🙋‍♂️

Pavel
1. 2. 2023 04:27
Odpovědět  Pavel K

To bude tim , ze nejdrive je treba myslet a pak zvanit.
Jako 90% vsude.
Naopak to nejde.

Pavel K
1. 2. 2023 09:43
Odpovědět  Pavel

Vyslovil jsem snad něco nemožného? 🌝🙏🤦‍♂️
Omlouvám se ale už mě to občas nemyslí, tak prosím o detaily. Děkuji. 🤣🙋‍♂️

rusticana
31. 1. 2023 20:36
Odpovědět  Pijack

To u nás přece platí už minimálně 700 let! Mistr Jan z Husince nebyl jediným. 🙁

Jaroslav
1. 2. 2023 10:53
Odpovědět  Pijack

Protože neplní kvalifikační předpoklady na funkci, tj. servilnost, poslušnost a především hloupost. To aby neprevyšovali své nadřízení, kteří jsou vybíráni dle stejného klíče. Tak z té besedy plyne, že Dulák si již neškrtne a ten kdo ho do té dabaty pozval dostane čočku. Mladý Boháček naopak předpoklady má, v diskusi se osvědčil a prémie dostane.
Kdysi jsem měl šéfa (Japonec) a ten tvrdil, že šéf podřízeného neúkoluje, podřízený vzhíží k nadřízenému a sám přijde na to, co od něj tento očekává. To se děje i u nás, ovšem v praxi to vede k růstu obecné hlouposti po hyperbolické křivce.

Petr
31. 1. 2023 17:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Co je to to Boháček řiťolez do Pavkovi řiťi ???

Pekos
31. 1. 2023 17:27
Odpovědět  Petr

To, boháček je ten správný pucflek, které tato doba žádá. O boháčkovi určitě ještě uslyšíme, taková špina se určitě v dnešní demokracii neztratí.

Jaroslav
1. 2. 2023 11:09
Odpovědět  Petr

Dnes málokdo dokáže zatlouct hřebík, ale politology bychom mohli exportovat. Kdysi jsem na jakési konferenci viděl také politologa, který vysvětloval jak se mají správně zastrašovat státy. Fešák v růžovém svetříku (politolog=politruk, to je pro šedesátníky). Protože jsem se k něčemu vyjádřoval, tak jsem do pléna prohlásil, dodatečně, jestli náhodou nejsme ve 21. století a jestli by neměli státy radši spolupracovat. Obdržel jsem tehdá potlesk téměř ve stoje. PS Ten růžolící klučina, expert na zastrašování států byl z Masarykovy univerzity, kde velel kdo? No přece!
Odkuď asi bude mladý Boháček (foto jsem nevidel, jestli to není náhodou můj známý učitel z MU Brno)

Petr
31. 1. 2023 17:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Pávek ještě neni prezident a už dělá machra ???? Tenhle přísahč na ckkoli jen plní zadání páníčků co ho platěj !

Pavel K
31. 1. 2023 18:07
Odpovědět  Petr

Sejde z očí, sejde z mysli.

Gales
31. 1. 2023 19:26
Odpovědět  Petr

Jidáši už se nemůžou dočkat na to až obsadí Hrad.Počítají každej den do inagurace.Strašně tím trpí a jsou z toho frustrovaní. Nejraději by Zemana vyhodili hned zítra.No,doufám že je z toho čekání yebne.

Pavel K
31. 1. 2023 19:42
Odpovědět  Gales

A teď tam budou šťourat a šťourat jestli vyštrachají nějaké kompro.

Pavel
1. 2. 2023 04:30
Odpovědět  Petr

Ma na case se zacit plizit k Kyjevu a pak rovnou na Tajwan a kricet aby si rekli , co my jim dame vsecko ochotne. Jinak ztrati body a porucnici se na nej zamraci.

PENNYS
31. 1. 2023 17:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Boháček je NOVY BOHAČECH!!!
Převrácení české společnosti na NEMYSLÍCÍ OVEČKY!!!

volfik
31. 1. 2023 17:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Vždyť je to jasné. Jeden agent zahraniční velmoci povýší jiného agenta téže velmoci. Kdo jiný by to měl přece udělat?

Autor
31. 1. 2023 18:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Nová výzva Medveděva!
(text z obrázku)
Jsem velmi starý pirát. Zažil jsem dvoje zakrývání torrentů, žil jsem v těch dobách, kdy se za pirátskou kopii počítačové hry muselo platit! Byl jsem pirátem, já jim i zůstanu!
Jo-ho-ho-ho a repack(*) z torrentu!

“Jediné, co zbývá, je přijmout pravidla pro využívání jejich duševního vlastnictví. Bez jakýchkoli licencí a placení licenčních poplatků. To by mimo jiné znamenalo naše odvetné sankce vůči jejich vlastnickým právům. Na všechno od filmů až po průmyslový software. Mimochodem, děkujeme také těm, kteří vyvinuli různý software pro bezlicenční používání svých drahých duševních produktů. Stručně řečeno, pro pirátské použití v režimu osobních sankcí. Proč, à la guerre comme à la guerre…” (c) Medveděv

Medveděv mluví o výzvě k odstranění západních autorských práv v Rusku.
Západní formy autorských práv byly vytvořeny a existují proto, aby upevnily západní vědeckou, technologickou a kulturní nadřazenost. Jejich přijetím Rusko ve skutečnosti souhlasilo se závislostí na Západu. A tato závislost na Západě není překonána, i když dochází k pozitivním změnám.
Na skutečné kroky v tomto směru v praxi si musíme počkat.
https://colonelcassad.livejournal.com/8139384.html

(*) repack je souhrn všeho pro hraní pirátské kopie hry (složka po rozpakování)

60929_3_f.jpg.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aleš
31. 1. 2023 19:11
Ohodnotit příspěvek :
     

“Podle politologa je správné, že první telefonáty Petra Pavla byly s polským a ukrajinským prezidentem. „Myslím, že tam se hraje o osud Evropy a České republiky”
Politolog má pravdu, čím déle budeme podporovat fašisticky rezim Ukrajiny a válku místo mírových jednání tím dříve tu bude místo České republiky radioaktivní deska.

rusticana
31. 1. 2023 20:50
Odpovědět  Aleš

Přestaňme už bublat z mrákot o mírovým jednáním! To nestačila minská maskýrovka od Frantíků a Němců? Jen blbec se dvakrát spálí o jedny kamna! Rusům, pokud chtějí přežít, nezbude, než udělat z UA vnitrozemský stát.

ladik
31. 1. 2023 21:14
Odpovědět  rusticana

Mírová jednání proběhnou pouze za ruských podmínek. A to bude jen po naplnění úkolů SVO.

Pavel
31. 1. 2023 22:24
Odpovědět  Aleš

Ihned telefonoval na Tajwan..
To je asi prvni president na svete co po volbach ma nejvetsi starosti vrhnout se honem k telefonu a ihned volat na Tajwan a asi jinym vladam taky.

Pavel K
1. 2. 2023 09:59
Odpovědět  Pavel

Podle mě jasně vyslaný signál Číně, aby věděla kdo je v ČR nyní u lizu.

Jan
31. 1. 2023 19:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Spenat svymi telefonaty nasral Cinany a jine zeme. Zadny zredel na Cesko. Bude po kseftech. Poslusny pucflek americke ambasady zacal uradovat podle jejich pokynu.

Jan
31. 1. 2023 19:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Polsko je kandidatem Chazaru na prevzeti ulohy Nemecka v Evrope. Sledujte pozorne kecy polskych Zidaku Morawieckego a Dudaka. Jsou primo z Fuckinghamu a z Faschingtonu.

Standa
31. 1. 2023 20:16
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.facebook.com/466459903794526/posts/pfbid034j74JY8a67jTekAr6AWBHH4k5Cq11zsdhmRM9y5HuQTTP37xMqms34ZFvHcaZDAFl/?sfnsn=mo

Dělá se mi s toho špatně!
Ne špatný žaludek !
Z lidí v Čechách!

rusticana
31. 1. 2023 20:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Boháček, nelez tam, v lese Tě picne hajnej! Kluci, ať tam nechodí!!! 🙂 🙂 🙂

31. 1. 2023 23:04
Ohodnotit příspěvek :
     

No na to se dá říct jen jedno. Buď ať se americký kolaborant politolog Boháček odstěhuje do Ameriky, nebo ať mu připravíme slušnou pouliční lampu. Ten člověk je zaprodaná svině, která má navíc místo mozku z piva kostku.

José
1. 2. 2023 13:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Přikládám komentář z iDnes, který jsem na dané téma objevil:
Připadá mi to jako taková povinná úlitba. Když je zvolen papež, tak nevím proč, jeho první cesta vede do židovské synagogy. Náš zvolený president, nevím proč, telefonuje na nějaký ostrov v Čínském moři. Ještě schází dalajlama a podobné bizarnosti. Po kolapsu Škody v Číně po Vystrčilově návštěvě se připravme na odchod zbývajících českých firem z této země po Pavlově telefonátu.
Ještě pár takových a můžeme směle popsal “Pavlův reflex”, kdy po každém takovém vydařeném telefonátu přijdeme jako stát nějak zkrátka.
Jen bych ještě doplnil komentátorovo “nevím proč”, myslím že ví, ale z nějakého důvodu neuvede, neb by byl sežrán místními vlky. Zde zatím můžeme říkat, že je to z povinnosti vůči loutkovodičům.