blogpolitika

Jižní Korea si z ČR dělá levnou montovnu. Tvrdá čísla platů v Koreji i u nás. Komentář Štěpána Chába

Na Ústecku si jihokorejská společnost Nexen Tire postavila svou první montovnu na pneumatiky v celé Evropě. Plat je od roku 2019 beze změny, neroste. Tamní zaměstnanci se po mnohaměsíčním jednání dostali až do bodu, kdy zahajují stávku. Právě dnes. Zároveň proběhne demonstrace před jihokorejskou ambasádou. Vedení firmy označuje stávku za nelegální. Podle zaměstnanců i odborů se firma chová arogantně. Podíval jsem se na samotné platy. Jak v České republice, tak i v domovském státě společnosti.

U nás zaměstnanci nedosahují ani na 23 tisíc měsíčně. Bez ohledu na délku odsloužených let. Je přece logické, že když si postavila Nexen Tire výrobnu v levné montovně, očekává tedy, že práce tady bude levná. Přitom v domovském státě, v Jižní Koreji, se Nexen Tires ukazuje jako firma uvědomělá, sociálně zodpovědná. A nabízí zajímavé platy.

Jen nástupní plat je v Koreji ve výši 57 411,-. A to je očištěný plat od veškerých sociálních bonusů, které v Jižní Koreji společnost musí dle tamních zákonů nabízet. Jako je například zohlednění toho, pokud má zaměstnanec dítě nebo kolik je z jeho platu vyživovaných lidí (tam lze počítat i zaměstnancovi staré rodiče, jestli jsem to správně pochopil).

Nakoukl jsem, jen tak pro zajímavost, na cenu mouky. Mouka je základ. U nás 21,90 korun za kilo. V Jižní Koreji 22,40 korun za kilo. Mají tam dráž, nedá se nic dělat, musí brát více než dvojnásobné platy (nástupní), nebo by je tamní obyvatelé utloukli. Po zásluze. 

Komické je v tomto případě prohlášení předsedy rady firmy Kang Byeong-joonga: „…víra, že společnost existuje díky svým zaměstnancům, a pokud se k tomuto přesvědčení přidá nadšení a kreativita jejích zaměstnanců, NEXEN TIRE se bude nadále rozvíjet.“ To řekl na 70. výročí existence firmy. To je ale krásná firemní politika, že? Taková vstřícná vůči zaměstnancům. Ten Kang, to musí být zlatý člověk. Dokonce přijel i na slavnostní otevření montovny na Ústecku, kde se berou otrocké almužny a jejíž vedení označuje požadavek zaměstnanců na růst mezd za nelegální. Bič na ně, sice marketingově propracovaný, však Kang mluvil o víře v zaměstnance, ale bič.

Ale připomeňme si historii anabáze Nexen Tire v České republice. Za premiéra Bohuslava Sobotky (a ministra financí Andreje Babiše) proběhla vlna státních investičních pobídek, které měly do země přilákat zahraniční investory (zavést ČR dalšími montovnami). Jednu celou čtvrtinu pobídek dostala právě firma Nexen Tire. A to ve výši 3,6 miliardy korun. To je tři tisíce šest milionů korun. No není to báječné? Můžeme to nazvat duchem devadesátek, který nám tu pořád straší. Kolonie, montovna. Bylo potřeba přilákat zahraniční firmu, nabídnout jí zaměstnance, kterým může dát nuzné platy. Postarat se o investora. Že by padala v úvahu pobídka pro českého výrobce pneumatik, aby peníze zůstaly v republice? Ne, děkujeme, to už je na naše politiky příliš složité uvažování. A navíc – není na čem stavět, za těch třicet let jsme si nevybudovali dostatečně silnou podnikatelskou šlechtu. Prostě se nám to nepovedlo. Zemi jsme totiž nebudovali, ale vyprodávali za korálky a zrcátka. Jako ti indiáni.

Smutné je, že my, ve středu Evropy, na vrcholu civilizačního vzepětí lidstva, členové Evropské unie i NATO, děláme pucfleky Korejcům, kteří nás utloukli kapitálem. Protože my žádný vlastní nemáme. Je strašlivé, že po třiceti letech posametového života naší republiky jsme v roli slouhy, který za levno vyrobí a nebrblá. To je přesně ten okamžik, kdy já, duše mírná, pacifistická a nenásilná začnu někde z hloubi žaludku vyluzovat temný zvuk, který se pomalu mění na revoluční hesla, požadavky po defenestracích… a pak mi dojde, že tolik oken v republice nemáme, abychom z nich dokázali vyházet všechny ty jednotlivé neschopy, kteří si říkali vládní politici České republiky. Ale i krajští, obecní. Jedna banda, která celých třicet let vede zemi do stavu, kdy nám dělá páníčka Korejec, Němec, Holanďan, Číňan, Polák, Maďar, Ital, Američan, Francouz,… Jediný, komu, snad, Bože, snad, nesloužíme, je Botswana. A Bůh ví jestli. To naprosto postrádá důstojnost středoevropské země.

Co jste tam těch třicet let v těch svých elitářských pozicích dělali? Rozprodávali republiku? Ničili její budoucnost? To je téma pro revoluci. Od podlahy. Od sklepa. Ne pouze tisícovka zaměstnanců firmy Nexen Tire z Ústecka, ale celá země by měla křičet – kam jste nás to zavlekli? Proč jste zničili naši budoucnost? Proč jste z nás udělali neschopnou montovnu? A nástup – Klaus, Zeman, Paroubek, Špidla, Kalousek, Babiš, Sobotka, Fiala a další maňásci globálního obchodu. Nástup a vysvětlovat, vysvětlovat. Ale vy jste jako ti Korejci, arogantní, slepí a s jediným návodem, když je ouzko – měli bychom snížit důchody. A sebrat samoživitelkám. A ubrat na platech. A víc zdanit tu holotu. Lezu po stropě, právě teď.
Milan Chába

sdílet na

29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
31. 1. 2023 20:14
Ohodnotit příspěvek :
     

A stejně ty tupé ovce dál volí SPOLU a teď nejnověji bolševického lampasáka Pavla, i když ovce dobře vědí, že půjde Fialovi ve všem na ruku. Tak ať si tupé stádo na nic nestěžuje.

Jan
31. 1. 2023 20:24
Odpovědět  Teuton

70 % obcanu ma stadni mentalitu namasirovanou medii. Co je horsi je nevule zabyvat se jinymi informacemi jak z oficialniho mainstreamu a odmitat je jako konspirace.

Zmatený
1. 2. 2023 13:17
Odpovědět  Jan

Soudruh rozvědčík Pávek je přesvědčený, že musíme pokračovat v pomoci Ukrajině. A to prý byl “voják” !!! Už i kdejaký dezolát a vesničan pochopil, že boj s jadernou velmocí, se kterou Ukrajina navíc sousedí, se vyhrát nedá, ani kdyby se celý západ pos.ral. Nejspíš na to přišel i kdejaký rotný a rotmistr v naší chrabré armádě. Pouze někteří “generálové” mají myšlení na jiném levelu. Jestli jsou i ostatní důstojníci v Nato na stejné myšlenkové úrovni, začínám se bát i usnout….

Pedro
31. 1. 2023 20:28
Odpovědět  Teuton

Jen fór

IMG-20230131-WA0055.jpg
31. 1. 2023 20:44
Odpovědět  Pedro

Bratři nás zvou k úklidu bruselského hnoje:

https://www.youtube.com/watch?v=nMpmCHnRjNQ

Pavel K
31. 1. 2023 20:46

😊 😊 😊 😊 😊

Pedro
31. 1. 2023 20:57
Odpovědět  Pedro

RUSKÉ JEDNOTKY ODHALILY ODEBÍRÁNÍ ORGÁNŮ UKRAJINSKÝM DĚTEM
Jak se ukázalo jejich skupina brala děti kolem Izyum (Ізюм Charkovská Ukrajina 64306). Malinké děti od 3 do 6-7 let. Přivezli je na určité místo … Na prvním poschodí je svlékli a na druhém poschodí … Na druhém poschodí je vyřezali …
Jako vyhozený odpad je buď jen drželi v jamách, nebo je někam vyvezli. Víte, tito lidé mluvili o dětech jako kdyby poráželi nějaká hospodářská zvířata, jako sele nebo králíka. Byli, jak „Ano, přivezli“, jako kdyby to byla nějaká farma, chápeš!
Tyto implantáty, vzali orgány, (adrenochrom), slyšel jsem o tom, ale nevěřit…
Dokud to všechno neuvidíš na vlastní oči, nepochopíš, když to uvidíš, neodpustíš …
https://t.me/hrdinovestecko

31. 1. 2023 21:07
Odpovědět  Pedro

Taky jsem nevěřil…

Aleš
31. 1. 2023 21:31
Odpovědět  Pedro

Zdroj ? Ten odkaz mě nikam nezavedl.

RASputin
31. 1. 2023 22:33
Odpovědět  Aleš

nauč se navigovat v telegramu

KarelDar
31. 1. 2023 22:50
Odpovědět  Teuton

Těžko chválit Babiše, když se na tom hnoji sám podílel. Nebo jsi nečetl tenhle článek?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
1. 2. 2023 00:11
Odpovědět  Teuton

Naprostý souhlas. Zeptejte se, kolik si vydělávají třeba zaměstnanci Babišovy Olmy.

Pavel K
31. 1. 2023 20:16
Ohodnotit příspěvek :
     

A to je přesně to čemu vůbec nerozumím, že si necháváme tak kálet na lebeni a jen kejváme hlavičkou, jak oslíci v Klatovech. My tu debilitu bychom mohli vyvážet. 🤦‍♂️ 🤦‍♂️ 🙏 💩

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
31. 1. 2023 21:31
Odpovědět  Pavel K

To není debilita. Po dlouhá desetiletí se na tom pracovalo. Vždyť je hanba – říkalo se – pracovat rukama, je hanba starat se “jen” o nějaký obchod. Celá řada českých firem za posledních pět let přešla nepozorovaně do vlastnictví zahraničních firem a společností. Všichni budou poradci a šéfové a tak se budem mít!
Vždyť si vzpomeňte, jak se tehdy po “listopadu” říkalo, nač vyrábět všechno nebo skoro všechno, když si to můžeme někde koupit! Zapomněli “lidičky” na to, že si jednak na to musí také vydělat a to se nedá jen tak přes nějaké služby. Služby mohou být jen nadstavbou toho, co se vyrábí. A pokud bude krizew, a to ještě dnes to není “tak hrozné” nebo válka, kdo nám bude dodávat to, co si budeme muset koupit a hlavně za co? A teď můžete pochopit, proč byla ČSSR tak silným státem …
Proč si lhát. Pracovali na tom, aby z nás udělali kolonii. A nemyslete si, v Německu je to podobné, tam průmysl jen většinou přelepuje cedulky na čínských výrobcích, tam jsou jinak, ale stejně daleko, Poláci vydělávají na levné pracovní síle z Ukrajiny již po dlouhá léta … atd.

Pavel K
1. 2. 2023 09:32
Odpovědět  Peter 008

Peter tak tomuhle rozumím a samozřejmě vím jak to vživotě chodí. Záleží na lidech kam se nechají až zahnat. Všechno jde heleďte, jen malé děti se musí nosit. Jen chtít. Já se podle toho snažím chovat, dám příklad a nebudu jen mektat hubou. Po revoluci jsem dvakrát změnil zaměstnavatele, protože mě srall zaměstnavatel novodobý kapitalista a to okolo toho. Jednoduše a jasně jsem sdělil že mi může-ou políbit prrdeell. Nelžu. Jeden který strašně rát vyhazoval lidi za jejich “neschopnost” mě nechtěl ani pustit, protože já ho ponížil, že jsem odešel bez jeho vyhazovu zkrátka jsem ho předběhl. To zřejmě nečekal. No tak jsem si řekl, že půjdu do OSVČ. Bylo to krutý, nejistý jít do nepřipraveného prostředí začínal jsem od nuly. Dal jsem to i když bylo kolikrát ouvej.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
1. 2. 2023 11:49
Odpovědět  Peter 008

Hospodaření zločinných komunistů.
https://legacy.blisty.cz/art/48053.html

Jan
31. 1. 2023 20:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Budete radi, kdyz budete mit praci. Jeste si naserte Korejce, vy volove! Srovnavat platy bez zivotnich nakladu je nesmysl.

31. 1. 2023 20:47
Odpovědět  Jan

Svatá pravda!
Vždyť mouku tam maj o palanďák dražší!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
1. 2. 2023 10:27
Odpovědět  Jan

A co ty, ty by jsi makal za ten plat v kolonii zvané Česko?

Jan
31. 1. 2023 20:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusove si na Abramsech vyzkousi roboticke tanky Marker bez posadky. Zasahnou je i z 6 km. Od unora budou na Donbase.

Standa
31. 1. 2023 20:23
Odpovědět  Jan

Kdo?

Pavel
31. 1. 2023 21:12
Odpovědět  Jan

Vono se nesmi vedet co bylo driv , jestli covid a nebo vakcina.
Nebo aspon zaroven. Pfizer zatloukal ,ze vyviji dalsi a horsi covid ,ale za dva dny to priznal, protoze se Pfizeru nemuze nic stat , at udela cokoiv.

zdena
31. 1. 2023 20:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak proč tam pracují ?

31. 1. 2023 21:20
Odpovědět  zdena

Dobrá otázka. Skoro tak dobrá jako: “Tak ať jedí koláče.”

Boomer
1. 2. 2023 09:47
Odpovědět  zdena

.. inu, zatím čekají, až na pracáku a sociálce opadne ten současný nával. Výplaty dávek se opožďují a nikdo neví proč..

KarelDar
31. 1. 2023 22:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Zajímavá skutečnost je ta, že Babiš v tom svém předvolebním blábolení o této skutečnosti ani nepípl!

Boomer
1. 2. 2023 13:45
Odpovědět  KarelDar

..asi to nechával Středulovi jako nosné téma, na tom mohl odborář s rolexkama udělat body. A on nic..