politika

EU chce, aby Biden pomohl čelit Rusku a posilovat demokracii po celém světě

Evropská unie hodlá ve spolupráci se Spojenými státy prosazovat západní demokracii ve světě, postavit se proti Rusku a podpořit přenos moci v Bělorusku, uvedla Evropská komise (EK) ve svém prohlášení po jednání o vztazích mezi EU a USA po amerických volbách.

„Transatlantická spolupráce s Ruskou federací zůstane klíčová, zejména pokud jde o dodržování mezinárodního práva. To zahrnuje ochranu územní celistvosti a energetické bezpečnosti našich východních partnerů,“ stojí v dokumentu, uvádí TASS .

Rovněž bere na vědomí, že Ukrajina je prioritním partnerem EU, kde podpora USA je zásadní pro posílení bezpečnosti a pro společný ambiciózní program reforem. Zároveň se říká, že v Bělorusku je EU připravena „zintenzivnit podporu mírového demokratického přenosu moci“.

„EU a USA sdílejí základní zájem na posilování demokracie po celém světě. Vítáme návrh nově zvoleného prezidenta Bidena uspořádat summit o demokracii v době, kdy pandemie vystavuje demokracii, svobody a hodnoty velkému tlaku,“ zdůrazňuje EK.

Dříve se uvádělo, že Evropská komise vypracovala strategii pro obnovení vztahů se Spojenými státy během vlády Josepha Bidena ve čtyřech směrech: pandemie, klima, obchod a podpora západního modelu demokracie.

Připomeňme, že během prezidentství Donalda Trumpa vyvstaly mezi Evropskou unií a Spojenými státy obtížné problémy, například obchod, jelikož Spojené státy zavedly na zboží ze zemí Unie řadu cel. Spojené státy navíc odstoupily od Pařížské dohody o klimatu i od íránské jaderné dohody. 

Na druhé straně Biden, pokud zvítězí v prezidentských volbách, slíbil obnovení účasti USA na pařížské klimatické dohodě bezprostředně po inauguraci.

7. listopadu největší média ve Spojených státech  oznámila  vítězství demokratického kandidáta Josepha Bidena ve volbách, sám se  prohlásil  za „zvoleného vůdce“ země. Úřadující prezident Donald Trump zdůraznil, že volby „ještě neskončily“ a Biden nebyl v žádném ze států oficiálně potvrzen jako vítěz. 
Také obvinil  americká média ze snahy jmenovat vítěze v amerických volbách.  

https://bit.ly/39HnENr

sdílet na