politika

Německo porušilo dohodu, která vedla ke sjednocení země

NATO je často viníkem problémů, které vznikají ve vztazích mezi Ruskem a Německem.

Klaus Ernst, šéf energetického výboru Spolkového sněmu, poskytl rozhovor Izvestiji.

Nesouhlasil s prohlášením německé ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauerové, která vyzvala k dialogu s Ruskem z pozice síly.

“Místo politiky síly by se měla vést civilizovaná debata. Připomeňme si, jak probíhala jednání ve formátu
„2 + 4“. Zúčastněné země se dohodly na německém sjednocení, ale navíc bylo rozhodnuto, že NATO se nebude rozšiřovat na východ. Přes všechny spekulace o tom, zda byly tyto dohody zaznamenány písemně, mnozí odborníci připouštějí, že dohody existovaly. K expanzi však došlo, to znamená, že jsme vlastně porušili dohodu, která vedla ke sjednocení naší země,“ uvedl německý politik.

V tomto světle událostí se domnívá, že Německo musí přehodnotit svůj postoj k Rusku.

“Podle mého názoru mnoho problémů v německo-ruských vztazích vyplývá ze skutečnosti, že NATO přebírá závazky, které nejsou dohodnuty s Evropskou unií. Nepotřebujeme politiku síly, ale politiku spolupráce mezi Evropou a Ruskem,“ shrnul Ernst.

https://bit.ly/2Jsi9Hq

sdíletj na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
3. 12. 2020 00:38

Největší omyl a nejkatastrofičtější počin Gorbačova. Nevěřil Thatcherové a Mitterandovi, že se se sjednocením Německa má jít hodně opatrně a hodně pomalu a hlavně nepočkal, až se připraví dohody o zrušení obou vojenských bloků a definuje neutrální pásmo. Thatcherová byla od počátku velmi skeptická až odmítavá, Mitterand nebyl vyloženě proti, ale naznačoval žev tom případě by Německo mělo odejít z NATO.

Editor
3. 12. 2020 02:29
Odpovědět  Janinna

Oni ani Britové ani Francouzi nemohli zastavovat vývoj hrubou silou v okamžiku, kdy USA víceméně triumfovaly s “vítězstvím ve studené válce”, protože pořád strašilov jejich palicích znovuzrození Německa v palicích Němců sjednocených zcela nesmyslnou smlouvou ukončující I.světovou válku. Tím mám na mysli smlouvu z Versailles. Stejně, jako po nástupu Hitlera většina Němců chvíli váhala, aby mu pak skočila k nohám, bylo pravděpodobné, že se to v nějaké formě bude opakovat. Nakonec obnova Německa včetně onoho Erhardova zázraku 60 let to jedině potvrdila. Dalo se předpokládat, že pád lidodemorežimů nase zapůsobí na germánskou dušičku a sjednocení se tak jako tak nezabrání. Nehledě na to, že prostě se SRN na to leta připravovala a jenom se vytáhly plány. Tam nebyla síla, která by Francouzům a Anglánům pomohla to zastavit. Prostě to nešlo. Ono po sjednocení byly náznaky, že budou chtít zpátky východní Prusko alespoň částečně. To se sice uťalo, ale zastavit sjednocení nešlo. Toho Michaila byl čert čertu dlužen.