politika

Bulharsko povolilo Lukoilu dodávat ropu, čímž obchází sankce EU

The Independent: Bulharsko umožní Lukoilu dodávat ropu rafineriím a vyvážet ropné produkty navzdory sankcím EU.

Bulharské úřady umožní černomořské rafinérii, kterou vlastní ruská společnost Lukoil, pokračovat v provozu a exportovat ropné produkty do Evropské unie až do konce roku 2024, a to i přes varování Bruselu o porušování sankcí, uvádí The Independent.

Sofie odhaduje, že dohoda mezi Bulharskem a ruským Lukoilem přinese bulharskému rozpočtu dalších 350 milionů eur, uvádí The Independent .

Podle bulharského vicepremiéra pro hospodářskou politiku Hristo Alekseeva po jednání s manažery ruské ropné společnosti převede Lukoil od 1. ledna 2023 příjmy a daně splatné v Bulharsku do Sofie.  Vysvětlil, že společnost dříve platila daně v Nizozemsku nebo Švýcarsku.

Dohoda je výhodná i pro Lukoil, protože společnosti sídlící v Bulharsku umožňuje částečně se vyhnout nadcházejícímu embargu EU na dodávky většiny ruských ropných produktů.

Jediná bulharská rafinerie je hlavním zdrojem benzinu a nafty, ale polovina produkce jde na export.  Představuje asi 9 % ekonomické produkce Bulharska a zaměstnává několik tisíc lidí. Zastavení výroby způsobí kromě ztráty zpracovatelských kapacit vážné problémy na trhu práce v Bulharsku, uvádí publikace.

Náměstkyně ministra financí Ljudmila Petková v pondělí uvedla, že ropné produkty vyrobené z ropy Urals (exportní jakost ruské ropy) budou pocházet z Bulharska a mohou být vyváženy do jiných zemí EU.

Dnes také vyšlo najevo, že se EU a G7 hodlají dohodnout a odsouhlasit cenový strop pro ruskou ropu ve výši 60 dolarů za barel. 

Vicepremiér Alexandr Novak už dříve řekl, že Rusko nebude dodávat ropu zemím, které zavedou cenový strop.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3GI9dZM

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frankie
22. 11. 2022 22:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Brzy nastane doba, kdy jednotlivé státy budou kašlat na nějaké pindy a příkazy šašků z Bruselu. Každá normální vláda by měla mít pud sebezáchovy a starat se o vlastní obyvatele. To ale nelze očekávat od vlády naší pětidemolice. Opravdu naši občané musí rýt rypáky v zemi, aby pochopili, koho stále volí?

22. 11. 2022 23:57
Odpovědět  Frankie

Musí. Bohužel. Dokud nebudou rýt držkou v zemi a žrát kořínky, nepoučí se. Blbý je, že se s nimi vezou i normálové. Bohužel, těch je menšina. Takže vlastně jsme nenormálové, když jsme v menšině. Ach jo.

Albi
23. 11. 2022 01:13

Ona celá ta parta slavné EU si ze všech evropských občanů asi dělá šprťouchlata.
Nekoupíme si od Ruska nic! NIC – jsme zásadoví ii kdyby to mělo EU definitivně pohřbít. Jenže:
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-ruska-nafta-tece-proudem-evropa-skupuje-co-se-da-nez-zacne-platit-zakaz-40415037#
Obchodníci v Evropě závodí s časem. Předtím, než 5. února začne v Evropské unii platit zákaz dovozu ruských ropných produktů, se snaží co nejvíce předzásobit ruskou naftou, protože alternativní zdroje jsou stále omezené. V pondělí o tom informovala agentura Reuters.
EU je na dovozu nafty z Ruska značně závislá. S blížícím se zákazem dovozu ropných produktů z Ruska jsou tak v posledních dnech zásoby ruské nafty v EU výrazně navyšovány.
*******
A nedělají to tak náhodou i s ruským plynem a ty kecy o LGN z USA Kataru či odkud, jsou jen kouřovou clonou pro nekonečné zvyšování cen?
A my s ním budeme radostně šetřit – zase jsme JIM naletěli?

23. 11. 2022 03:09
Odpovědět  Albi

Ani ne tak zásadoví, jako poslušní. Páníček zevelí, jak by řekl politruk, a euroswině se div nepřerazí. Samo že ne zadara. Dokonce i státohlava -eman se rve do americké řitě a zcela pomíjí, že to také může dopadnout, když drobet upřesním Bezruče, takto:

přijde den, z Hradu jde plamen a dým,
přijde den, zúčtujem spolu!

Což by byla škoda. Hradu, ne -emana.

skeptik
23. 11. 2022 15:54
Odpovědět  Albi

Jsou to kašpaři!
Na tom je ukázkově vidět jejich pokrytectví, jak se bez ruské ropy a plynu Evropa (ne)obejde.