politika

Americký senátor tlačí na Maďarsko kvůli rozšíření NATO

Americký senátor tlačí na Maďarsko kvůli rozšíření NATO
James Risch prohlásil, že nebude prodávat baterie HIMARS, dokud Budapešť neschválí žádost Švédska o vstup do vojenského bloku.

Senátor James Risch se zeptal ministra zahraničí USA Antonyho Blinkena během slyšení v senátním výboru pro zahraniční vztahy, 14. září 2021 ve Washingtonu. © Drew Angerer/Getty Images/AFP
Nejvyšší republikánský senátor James Risch blokuje americkou zbrojní dohodu s Maďarskem v hodnotě stovek milionů dolarů kvůli jeho neochotě ratifikovat švédskou žádost o vstup do NATO, uvedl ve středu deník Washington Post.

V prohlášení pro list Risch – který působí jako řadový člen senátního výboru pro zahraniční vztahy – uvedl, že dokud Maďarsko v tomto ohledu nedosáhne pokroku, bude prodej zbrojního balíčku v hodnotě 735 milionů dolarů, který zahrnuje 24 baterií HIMARS a s nimi spojenou munici a hardware, nadále zdržovat.

“Již nějakou dobu jsem maďarské vládě přímo vyjadřoval své obavy ohledně jejího odmítání posunout dopředu hlasování o vstupu Švédska do NATO,” řekl. “Vzhledem k tomu, že je nyní červen a stále se tak nestalo, rozhodl jsem se, že prodej nového amerického vojenského vybavení do Maďarska bude pozastaven.”

Jakýkoli větší americký zbrojní obchod musí dostat zelenou od vrcholných členů zahraničních výborů Senátu a Sněmovny reprezentantů, teprve poté může ministerstvo zahraničí učinit veřejné oznámení. 

Maďarské ministerstvo obrany se však proti senátorovým komentářům ohradilo a uvedlo, že vůbec neplánuje nákup HIMARSů od USA. Vysvětlilo, že během předchozího vládního cyklu úředníci v Budapešti požádali o informace týkající se systémů s termínem do března 2022.

EU se chce vystěhovat ze suterénu strýčka Sama, ale je příliš vybíravá, pokud jde o její ekonomické spolubydlící

“Z americké strany nepřišla žádná odpověď a ministerstvo považovalo záležitost za uzavřenou,” uvedlo.

Švédsko a Finsko podaly žádost o vstup do NATO loni v květnu a po vypuknutí konfliktu na Ukrajině opustily svou desetiletí trvající neutralitu. Zatímco Finsko se v dubnu oficiálně stalo 31. členem bloku, švédská přihláška zůstává v nedohlednu a čeká na ratifikaci dvěma členy aliance – Tureckem a Maďarskem.

Zatímco Ankara požaduje, aby Švédsko potlačilo kurdské skupiny, které považuje za teroristické, Maďarsko přístupový proces zdržuje kvůli kritice premiéra Viktora Orbána ze strany Stockholmu kvůli jeho výsledkům v oblasti demokracie a právního státu.

Vztahy mezi USA a Maďarskem se v posledních měsících rovněž zhoršily, když Washington uvalil sankce na investiční banku napojenou na Rusko a tři její vedoucí pracovníky v Budapešti. Tento krok přišel poté, co Orbán opakovaně prohlásil, že USA a jejich spojenci tlačí na jeho zemi, aby vyzbrojila Ukrajinu – což je politika, kterou Maďarsko přijímá jen velmi nerado.Americký senátor tlačí na Maďarsko kvůli rozšiřování NATO.

EU se chce vystěhovat ze suterénu strýčka Sama, ale je příliš vybíravá, pokud jde o její ekonomické spolubydlící.

Vosková replika strýčka Sama v Madame Tussauds ve Washingtonu DC ©  PAUL MORIGI / GETTY IMAGES SEVERNÍ AMERIKA / GETTY IMAGES VIA AFP

EU se chce vystěhovat ze suterénu strýčka Sama, ale je příliš vybíravá, pokud jde o její ekonomické spolubydlící.
Nedávný průzkum ukázal, že se zvyšuje touha po nezávislosti na Washingtonu, ale Brusel přerušuje vztahy, které by to mohly přinést
Rachel Marsdenová je publicistka, politická stratég a moderátorka nezávisle produkovaných talk-show ve francouzštině a angličtině.

rachelmarsden.com

Podle nedávného průzkumu si občané EU přejí větší nezávislost na USA. K tomu jim pomůže zájem o větší neutralitu vůči Číně, ale jejich postoj k Rusku určitě ne.

Necelá polovina z 16 168 dotázaných občanů 11 členských států EU považuje bezpečnostní vztahy bloku s Washingtonem za prospěšné a naprostá většina z nich považuje USA za spojence nebo strategického partnera, ale neuvěřitelných 74 % z nich (oproti 66 % v listopadu 2020) uvedlo, že Evropská unie se nemůže spoléhat na USA a potřebuje vlastní obranné kapacity, vyplývá z průzkumu, který provedl think tank Evropská rada pro mezinárodní vztahy. Takže EU je v podstatě vysokoškolák, který si uvědomuje, že je čas dospět a odstěhovat se ze sklepa strýčka Sama, i když se pod jeho střechou žije pohodlně a snadno. A v tomto případě je tou střechou americký jaderný deštník.

Západoevropané mají rádi výhody bezpečnosti, ale zároveň chtějí svou svobodu – stejně jako každý teenager v dějinách lidstva. Nakonec si však uvědomí, že pokud chcete nezávislost, musíte mít nějaké peníze “na houby”. Jinými slovy, dostatek peněz z nejrůznějších zdrojů, abyste mohli vynadat kterémukoli z nich, pokud naruší vaši nezávislost. V tuto chvíli si EU nemůže dovolit vynadat strýčkovi Samovi. Její závislost na USA jen vzrostla v důsledku přerušení hospodářských a energetických vztahů s Ruskem. EU si uvědomila, jak málo má na Washington pák, když musela prosit o levnější ceny amerického zkapalněného zemního plynu, na němž se stala nadměrně závislou jako na náhradě dřívějších (a mnohem levnějších) ruských dodávek. Když pak Bidenova administrativa přidala ke škodě ještě jednu urážku, když na základě protekcionistického zákona o snižování inflace uzavřela evropský zelený průmysl před americkým trhem, ocitl se Brusel opět v područí dobré vůle Washingtonu. A bohužel pro Evropu je Washington v ekonomice zcela pragmatický. A vypadá to, že občané EU chtějí, aby se jejich vlastní představitelé chovali stejně – počínaje tím, že odmítnou jet s USA v pojízdné stříkačce na změnu režimu poté, co se napijí tekuté odvahy a nastaví GPS na Peking.

Podle průzkumu si 62 % z nich přeje, aby blok zůstal v případném konfliktu mezi USA a Čínou neutrální. Jinými slovy, jsou na stejné vlně jako francouzský prezident Emmanuel Macron. “Otázka, na kterou si Evropané musí odpovědět … je v našem zájmu urychlit situaci na Tchaj-wanu? Ne. Nejhorší by bylo myslet si, že my Evropané se musíme v tomto tématu stát následovníky a přebírat agendu USA a přehnanou čínskou reakci,” řekl Macron již v dubnu, čímž reagoval na kritiku čínských jestřábů v USA i EU.

Macron přišel na to, že nemůžete mít skutečně nezávislé vlastní vojenské a zahraničněpolitické postoje, pokud se nedokážete postavit na vlastní nohy. Macron k tomuto poznání dospěl náhodou po dubnové návštěvě Číny, během níž pro Francii získal několik významných obchodních dohod v době, kdy zoufale potřeboval nějaké šipky na šachovnici, protože země trpěla (a stále trpí) vysokou inflací a cenami energií. Macron tedy najednou začal mluvit o potřebě “strategické autonomie” vůči USA. Je až s podivem, jak některé velké obchodní dohody, včetně prodeje 160 nových dopravních letadel pro společnost Airbus se sídlem ve Francii a zdvojnásobení výroby Airbusu v Číně – což představuje obrovské vítězství nad americkým rivalem této evropské společnosti, společností Boeing -, jako by Macronovi dodaly odvahu k prosazování nezávislosti na Washingtonu. Je opravdu úžasné, co dokážou velké peníze. Stejně jako vysokoškolák, který získá práci a odstěhuje se, začne si vydělávat vlastní peníze a teď najednou najde odvahu začít říkat mámě a tátovi, co si opravdu myslí a co chce. A to, co Macron zjevně chce, je více nezávislosti, kterou si může koupit jen za velké peníze.

Macronův světonázor, podle něhož je třeba nezávislosti na USA a větší neutrality vůči Číně, což je postoj, který v tomto novém průzkumu reflektují i samotní občané EU, se střetává s postoji ostatních ctnostných lídrů bloku, kteří běžně nadřazují ideologii nad pragmatismus. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvěřila představě, kterou se dopouští americké ministerstvo zahraničí, o “zbavení se rizik” vůči Číně, což se zdá být novým módním slovem, které má nahradit “odpojení”, jež je vzhledem k masivně provázaným hospodářským vztahům Číny se Západem prostě nerealizovatelné. A tak místo toho, aby využila příležitosti a bezpečně si držela nohu z úst, chodí po světě a propaguje potřebu “de-risk”. Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková se k tomuto názoru připojila, stejně jako šéfdiplomat EU Josep Borrell, přičemž oba označili Čínu za “partnera, konkurenta i systémového soupeře” a Baerbocková dodala, že aspekt soupeření roste. Ve skutečnosti to znamená, že EU bude buď veřejně prosazovat pojem “oddělování”, ale nikoli “oddělování”, zatímco v tichosti bude s Čínou pokračovat v obvyklých obchodech a bude jen doufat, že se Čína tímto termínem příliš neurazí. Nebo se skutečně chystá vložit peníze do svých úst a vložit špice do kol svého vlastního těžce nabouraného ekonomického motoru.

Pokud by se postup EU řídil pouze tímto způsobem, pak by Brusel trávil veškerý čas poučováním všech a s nikým by neobchodoval. Bylo by to jako s teenagerem, který nikdy neopustí sklep maminky a tatínka, protože žádná práce ani spolubydlící pro něj nikdy nebudou dost dobré.

EU se ekonomicky vrátila zpět, když naskočila na protiruskou vlnu a následovala Washington, ale za mnohem vyšší cenu pro sebe než pro USA (které se nakonec staly velkým příjemcem zvýšené ekonomické závislosti EU). Většina (64 %) dotázaných Evropanů, kteří byli v souvislosti s ukrajinským konfliktem nepřetržitě bombardováni protiruským narativem establishmentu, nyní považuje Rusko za soupeře či protivníka samotné EU, s níž Rusko není v přímém konfliktu – oproti roku 2021 dvojnásobný nárůst. Přitom to byla právě ekonomická spolupráce EU s Ruskem, která pomohla zajistit takovou nezávislost na USA, po které nyní ti samí respondenti touží. A i když nyní tvrdí, že se zdráhají jít stejnou cestou ekonomického odloučení s Čínou, změní názor, pokud a kdy se protičínská propaganda vyostří a bude Peking kádrovat jako hrozbu pro Evropu, jako tomu bylo v případě Ruska?

Evropa musí přijít na to, jak najít rovnováhu mezi svým sklonem poučovat všechny o hodnotách, které i ona sama běžně porušuje, na jedné straně a diverzifikací spolupráce, která jí nakonec pomůže k větší nezávislosti, na straně druhé. Západoevropané si mezitím musí vybrat svou cestu a rozhodnout se, zda skutečně chtějí takovou autonomii, kterou si lze koupit jen za peníze, nebo zda jsou ochotni obětovat své vlastní zájmy pokaždé, když jim to jejich vůdci nařídí z ideologických důvodů.
RT

sdíletj na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vanja
14. 6. 2023 20:06

Ritchi, dědku plesnivá, běž do pr….e!

Vanja
14. 6. 2023 20:10

Rischi, dědku plesnivá, běž do pr….e!

Gales
14. 6. 2023 20:12

Maďaři nic od vývozce ,,demokracie” nechtějí.Tak co blábolí o nedodání zbraní.Prašivina západní.

Veny232
14. 6. 2023 20:14

Jen aby se z toho tlačení nepos…

Markýza
14. 6. 2023 21:04
Odpovědět  Veny232

A víte, že jste trefil hřebík na hlavu, bych řekla? 😀 Kdo příliš tlačí………………..

Aleš
14. 6. 2023 20:30

Kriminální režim USA.

Pavel
14. 6. 2023 21:24

no asi je to potrestání za to že ivan vrátil ty chudáky madarské zajatce orbánovy a né zelenině aby to nebylo na na vyhlášení madarské neutrality to by byl gol

Kilián
15. 6. 2023 15:52
Odpovědět  Pavel

Maďarsko už jednou neutralitu vyhlásilo. Bylo v roce 1956. Vyhlásil to nějaký Imre. Snad Nagy.

janle57
14. 6. 2023 21:41

Předpokládám,že Orbánova odpověď,coby hrdého Maďara bude v duchu: “strč si ty svoje zbraně
do zadku,ty propcornovskej dědku,obstaráme si je v Rusku,desetkrát výkonnější a desetkrát
lacinější a do roka jsme z té agresivní bandy jménem NATO venku.

Milan ze Zahrady Čech
14. 6. 2023 22:00

To bude sranda až se Maďaři nas-erou a koupí si obdobný systém od Rusů!

Pavel z Moravy
15. 6. 2023 07:59

Jelikož je EU spolek takovým vězením národů a většina lidu v něm přesto chce žít, je jakýkoliv komentář zbytečný. Alespoň od nás kolonizovaných lidiček v ČR. Různí hlupáci rozhodují o našich osudech, ale většině se to asi líbí. Jednou podrobeni cizími buržousty, navždy podrobeni cizími buržousty. Ukažte mi na některého z vrcholných činitelů Bruselu, který má zájem o prostý lid. O svoje prebendy to ano, ale když člověk může, tak může. Zde se také lidé přes 30 roků dívali jak nám vlastní lidé ku svému prospěchu likvidují vlast a přesto je stále volili. Takže spinkejme dále, však oni nás z toho snu brzy probudí. A nebude k tomu potřeba ani poslední tečky.

Frank1
15. 6. 2023 08:43

Zase dalsi vyderac. Hrozby jsou standardni taktikou US Zida.
At se Madari na USA vykaslou a nakoupi si lepsi zbrane v Rusku. Jestlize Himers potrebuji navigaci z US satelitu, pak budou Madarum prd platne. Protoze nedostanou data, kdyz s Madarskem nebudou USaci spokojeni.

Frank1
15. 6. 2023 08:50

Spravte si dneska naladu, ten dedek vubec nevi, co se deje:
https://aeronet.news/video-kolaps-americke-moci-v-primem-prenosu-egypt-oficialne-pozadal-o-vstup-do-brics-saudska-arabie-chce-presunout-penize-z-usa-do-cinske-brics-bank-a-kensky-prezident-v-parlamentu-oznamil/

V Australii uz nabrala fasisticka diktatura takove formy:
https://www.badatel.net/australske-nemocnice-odmietaju-zachranit-zivot-dietata-s-rakovinou-pokial-si-neda-4-davky-covidovej-vakciny/
Uz se vsude vi, jak skodlive jsou t.zv vakciny, ktere zadne vakciny nejsou. Zabijeji a poskozuji organy, nici imunitu. Australie dela jako by nic. Potomci trestancu z Anglie ustrnuli jako kolonie Londyna.