Západ je pobouřen: syrská armáda a Rusko likvidují teroristy

…. avšak civilních obětí si nevšímají…..

Situace na jihu deeskalizační zóny Idlibu je napjatá. Poslední dobou sem přicházejí gangy z centrálních oblastí Idlibu, které pečlivě naplánovaly útok na pozice syrské arabské armády. Militanti neseděli se založenýma rukama, neustále udržovali místní obyvatelstvo ve strachu, ostřelovali sever provincie Hama. 
Přesto oběti teroristických útoků na Západě stále nejsou zaznamenány.

Současně byly učiněny pokusy bombardovat ruskou leteckou základnu Khmeimim. Jenom 8. května, bylo na vojenská zařízení vypáleno 12 raketových střel. Díky ruským systémům protivzdušné obrany se ani jedné z nich nepodařilo dosáhnout cíle, ale některé rakety dopadly do obytných oblastí v blízkosti základny. 
Podle Centra pro usmíření válčících stran v Sýrii, místa, ve kterých byli identifikováni ozbrojenci ilegálních ozbrojených sil „Katiba Ard al-Bab“ a „Katiba Jebel-Butma“, kteří ohrožovali  ruskou základnu, byla zničena. 

Četné útoky radikálů na obyvatele Latakie a Hama, stejně jako pokusy gangů prolomit pozice syrské armády, nenechaly vládním silám žádnou volbu. 6. května začala vojenská operace na severu Hama, kde došlo k násilným střetům. 

S podporou dělostřelectva a leteckých úderů z ruských kosmických sil se podařilo syrským speciálním silám Hassana Suheila „Síly Tygra“ získat zpět osady Janabar, Al-Ban a Tel-Osman. Další v řadě byla osada Kafer Nabuda, která byla až do včerejška pevností teroristů, odkud neustále bombardovali civilisty.

Navzdory úspěchům vládních vojsk, zničení islámských radikálů způsobilo smíšené reakce mezinárodního společenství. Akce Ruska a Sýrie byly odsouzeny na ministerstvu zahraničních věcí Švýcarska a ve Velké Británii. 

Extrémní obavy „v souvislosti s eskalací násilí v Idlibu“ vyjádřil francouzský prezident Macron. 
Podle něj údery ruského letectví “na nemocnice” a další zařízení sociální infrastruktury vedou k velkým obětem mezi obyvateli Hama. 

Zároveň Macron, stejně jako jeho západní kolegové, raději mlčel o smrti 57 obyvatel Hama, včetně 7 dětí, jejichž životy 6. května náhle ukončilo ostřelování teroristů.

S oficiálním prohlášením vystoupilo i OSN. Generální tajemník této mezinárodní organizace Antonio Guterres vyjádřil znepokojení nad zprávami o leteckých útocích na lidská sídla a civilní infrastrukturu, “což vedlo k smrti stovek civilistů a vysídlení více než 150 000 civilistů”.

Předvídatelná reakce

Reakce mezinárodního společenství na události je poměrně předvídatelná. 
Západ si tvrdohlavě nevšímá zločinů militantů. 
Něco podobného se už stalo před několika lety, když vládní vojáci osvobodili Palmyru, východní Aleppo a zahraniční představitele jeden po druhém vytvářeli rozruch, v naději, že zabrání postupování syrské armády a porazí Damašek na politickém “ringu”. To nevyšlo: …. dnes jsou tyto regiony kontrolovány Damaškem. 

V blízké budoucnosti, stejný osud postihne i militanty v Idlibu. Teroristé, kteří změnili školy, nemocnice a okolní území na své opevněné pozice, budou zničeni…. Ať se to západu líbí nebo ne.

https://topwar.ru/157717-ocherednye-upreki-i-obidy-na-zapade-vozmuscheny-chto-rossija-unichtozhaet-boevik.html

sdílet na