Rusko dosud nevrátilo Estonsku 5,2% území!!!

Estonští poslanci ve svém vnitropolitickém boji nepohrdnou ničím, dokonce občas zpochybňují samotnou existenci Estonska. Tentokrát se předvedli ultrapravicoví konzervativci, konkrétně politik Põlluaase a ministra vnitra Helme.

Zde je to, co Helme řekl:

Dosud je v rukou Ruska 5,2% území Estonska. Rusko nám nechce ani vrátit toto území, ani poskytnout za něj kompenzace, ani o této otázce vůbec diskutovat.“

Vlastně tady není nic, o čem by se dalo hovořit. 

Estonsko, mimo jiné, bylo koupeno ruským carem Petrem Velikým od švédského krále Fridricha I. podle Nystadské mírové smlouvy v roce 1721.

Tartuská  mírová smlouva (2. únor 1920), na kterou  se Tallinn – tento bývalý ruský Revel, periodicky odkazuje, obecně dnes nemá žádnou právní sílu, protože Estonsko se následně stalo částí SSSR. 
A není od věci připomenout, že estonské město Tartu bylo původně pojmenováno Jurjev a bylo založeno Jaroslavem Moudrým v roce 1030.

Takové hry s mezinárodními smlouvami jsou samy o sobě nebezpečné. Jsou nebezpečné pro Estonsko, už jen proto, že Nystadský mír nikdo nezrušil, v historii není ani zmínka o vypovězení tohoto dokumentu. 

A na rozdíl od Leninské smlouvy z roku 1920 – podle které se Estonsko poprvé v historii  stalo státem – neexistují žádné předpoklady pro vypovězení.

Tallinští politici také říkají, že nebudou s Ruskem bojovat, že budou jednat výhradně v rámci mezinárodního práva. Nelze si přát nic nejlepšího:
Nystadský mír je zcela v rámci mezinárodního práva….. Švédové prodali – Rusové koupili.
… ani žádný bankéř nenajde chybu.

Estonci mají tedy dvě možnosti:

  • Buď vykoupit Estonsko,
  • nebo opustit ruské území.

Právě k podobnému ultimátu mohou vést krátkozraké akce ultrapravičáků, kteří prohrávají konkurenční boj
o mysl svých spoluobčanů.

Valerij Usačjev
https://news-front.info/2019/05/10/estonskie-politiki-vo-vnutrennih-bataliyah-riskuyut-gosudarstvom/

sdílet na