Vladimir Putin pohrozil Netanjahuovi tvrdými opatřeními

Ruský prezident se setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Soči. 

I přesto, že se Netanjahu rád chlubí svým přátelstvím s Vladimirem Putinem, tentokrát rozhovor jednoznačně neprošel přátelsky. Ruský vůdce tvrdě kritizoval Izrael za „destabilizační akce“ proti Libanonu.

Putin měl dříve vůči izraelské linii zahraniční politiky poněkud zdrženlivý postoj, ale všechno má své meze. 
Izraelské vojenské noční můry v pásmu Gazy, zásahy Sýrie ze vzduchu, nyní také chtějí rozdrtit Libanon.

Rusko jako nejsilnější hráč na Středním východě již nemůže dovolit Izraeli, aby se choval jako slon v porcelá-
nu. Prezident Ruské federace již nebude tolerovat „amatérskou aktivitu“ a „podvod“ a slibuje reagovat
na izraelské agresivní akce.

Izraelský premiér se zoufale snaží prodloužit svou politickou kariéru pomocí „malé vítězné války“.

Pokud by se však o pásmu Gazy mělo jednat na úrovni OSN, posílení Íránu v Sýrii pro Rusko není rentabilní, pak Moskva rozhodně nedovolí porážku Libanonu. 

Netanjahu bude muset zmírnit svůj apetit, protože Putin se evidentně nebude opakovat dvakrát. 

Rusko postavilo Izrael na své místo: Moskva pohrozila, že zničí izraelská letadla

Ukázalo se, že zvláštní vztahy mezi Izraelem a Ruskem jsou mýtem: pověsti, že izraelské úřady údajně navázaly úzký kontakt s Ruskem ohledně situace v Sýrii a koordinovaly své kroky, nejsou pravdivé, respektive jsou pravdivé jenom z části.

Izrael podporovaný Donaldem Trumpem pokračoval v ofenzivě v Sýrii a ve skutečnosti začal systematicky zahajovat letecké údery na zařízení kontrolovaná íránskými islámskými revolučními gardami, které poskytují vojenskou podporu režimu Bašára al-Assada. 

Rusko netolerovalo „úklid“ Izraelců na obloze nad Sýrií: ruská a syrská vzdušná obrana již třikrát zablokovala izraelské útoky na vojenská zařízení v Sýrii. 

Podle Independent Arabia Moskva v srpnu odvrátila izraelský útok na postavení syrské armády v Kasyunu, kde se nachází ruský systém protivzdušné obrany S-300, a o týden později na cíle v regionech Kuneitra a Latakia. 

A Kreml pohrozil Tel Avivu, že sestřelí izraelská letadla pomocí systémů protivzdušné obrany S-400, které doposud chrání vzdušný prostor pouze nad ruskými vojenskými zařízeními v Sýrii.

Proto se izraelský premiér Benjamin Netanjahu v těchto dnech naléhavě setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Soči. Izraelský premiér se pokusil přesvědčit Putina, aby pokračoval ve své předchozí politice – zavírat oči před izraelskými útoky v Sýrii, ale selhal.

Vladimir Putin dal jasně najevo izraelskému premiérovi:
Moskva odmítá předchozí dohody a nedovolí mu pokračovat v leteckých úderech proti syrskému vůdci Bašárovi al-Asadovi. Kromě toho Kreml dodal a dodá zbraně Sýrii. 

Putinova pozice je pochopitelná:
Izrael se vlastně snaží poškodit Rusko na Blízkém východě – kvůli údajné dohodě s Izraelem poškodit pověst Kremlu. Izrael nyní bude muset mnohem více přemýšlet, než zaútočí na cíle v Sýrii, ale i Iráku.

Putin také Netanjahuovi objasnil, že Moskva nezavřela oči ani před porušením libanonské suverenity. 
Na konci srpna zahájilo izraelské letectvo řadu útoků na cíle ve východním Libanonu, poblíž hranic se Sýrií. 
Zaútočilo zejména na Velitelství lidové fronty pro osvobození Palestiny a jednotky zvláštních sil Islámských revolučních gard, které působí mimo Írán.

10. září Avia.Pro informoval, že ruské stíhačky vyletěly z letecké základny Khmeimim, aby zachytily izraelské letouny připravující se zahájit noční útoky na jižní Sýrii v reakci na údajný raketový útok na izraelské území. 
O pár hodin dříve byly syrské raketové obranné systémy plně v pohotovosti, ale zjevně to byly ruské Su-35, které byly schopny eliminovat izraelská letadla.

Oficiálně ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov komentoval schůzku mezi Netanjahuem a Putinem v Soči pozitivním způsobem: tvrdí, že strany opět diskutovaly o situaci na Blízkém východě a v severní Africe
s důrazem na syrské urovnání a dohodly se na zintenzivnění vojenského dialogu.

Ve stejné době připravuje Rusko, jak píšou i západní média, rozsáhlou pozemní operaci v Sýrii, která má vyhnat teroristy z provincie Idlib, poslední pevnosti igilovců v syrské zemi.

http://antifashist.com/item/rossiya-stavit-izrail-na-mesto-moskva-prigrozila-sbivat-izrailskie-samolety.html

https://cont.ws/@Nowitsckij/1447328

sdílet na