nezařazenépolitika

VIDEO Spálené vlajky EU. Italským internetem se šíří drsná výzva

01.04.2020 10:02

Itálií se šíří pozoruhodný internetový virál. Jeho základem není nic menšího než spálit vlajku Evropské unie. Nejlépe za zvuků italské hymny z časů boje za sjednocení země. Vše pod heslem „chráníme se“.

Italové jsou zklamáni. Po krizi s běženci, kdy je Evropská unie nechala, aby se sami vypořádali s desítkami tisíc osob, které jim lodě neziskových organizací lifrovaly z Afriky, jsou sami i na epidemii koronaviru.

Italské zdravotnictví kolabuje, počty mrtvých denně atakují tisícovku. Šok vzbudily záběry z města Bergamo, odkud armáda odvážela rakve s těly, která už místní krematorium nebylo schopné spálit.

Evropská unie se vzpamatovala až po několika týdnech, a to způsobem, který vzbudil velké rozpaky. Předsedkyně Evropské komise ujistila Italy, že na ně myslí, a zkritizovala členské státy, že v boji proti pandemii nectí unijní hodnoty.

V Itálii se tak nadále prohlubuje frustrace obyvatel z EU, která vzývá solidaritu, a přitom své členské státy nechává napospas problémům.

Výsledkem je například i internetová akce, při které Italové před zapnutou kamerou pálí vlajky EU. Často se tak děje za zvuků italské hymny, písně Bratři Itálie. Ta dává akci další rozměr, neboť se jedná o píseň z časů boje o nezávislost. Pálení vlajky končí heslem „chráníme se“.

„Snad se jim ani nedivím, v tomhle EU selhala,“ komentovala akci na Facebooku česká analytička Irena Ryšánková.

K úterní osmnácté hodině bylo v Itálii evidováno téměř 106 tisíc infikovaných koronavirem. Více než 12 tisíc jich zemřelo, za posledních 24 hodin to bylo 837 obětí.

sdíletj na