Krize UKRAJINAnezařazené

Válka Ruska proti Ukrajině: 5. října

13:28 Peskov komentoval fámy o možném přeformátování “zvláštní vojenské operace” na “protiteroristickou operaci”: “To je výsada nejvyššího vrchního velitele, nebyla přijata žádná rozhodnutí.”

13:14 Polsko vyjednává s USA o účasti na programu společného použití jaderných zbraní k boji proti hrozbám z Ruska, Duda řekl: “Problém je v tom, že nemáme jaderné zbraně. Nejsou žádné známky toho, že bychom je, Polsko, dostali v blízké budoucnosti do našich rukou. Vždy existuje potenciál zapojit se do programu sdílení jaderných zbraní. Mluvili jsme s americkými vůdci o tom, zda Spojené státy zvažují takovou možnost. Toto téma je otevřené.”

12:40 Osvobození Luhanské oblasti začalo, řekl šéf OVA Serhii Gaidai. Podle něj už byly osvobozeny “některé osady” a ozbrojené síly tam instalují ukrajinské vlajky.

12:36 Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že země souhlasily s osmým balíčkem sankcí proti Rusku: “Nikdy nebudeme souhlasit s Putinovými fiktivními referendy ani žádnou anexi Ukrajiny. Jsme odhodláni i nadále přimět Kreml platit .”

12:30 Oleksiy Kuleba, šéf Kyjevské OVA, oznámil, že v důsledku nočního ostřelování Bílé Cerkve byly poškozeny tři budovy infrastruktury a jeden člověk byl zraněn.

12:17 Bývalý lidový náměstek Ihor Lucenko, který v současnosti slouží v 72. brigádě ozbrojených sil Ukrajiny, řekl, že kamikadze drony zasáhly dnes v noci místo brigády v Bílé Cerkvi. Na stránce samotné brigády se objevil příspěvek se slovy: „Už se nemohou dočkat“. Útok na kasárna 72. samostatné mechanizované brigády potvrdil i „plukovník policie LPR“ Kiseljov.

12:12 Zelenskij oznámil, že uspořádal další jednání velitelství vrchního velitele: „Zástupci rozvědky, velitelství ozbrojených sil Ukrajiny a velitelé vojsk operačních oblastí informovali o aktuální situaci na frontě Mezi další důležité diskutované otázky patří stabilizace na nově okupovaných územích, další osvobozování našich zemí, protiopatření nových typů zbraní, které agresor začal používat, a příprava naší armády na zimní období.”

12:10 u Lymanu byla zlikvidována elitní jednotka GRU – ukrajinští obránci zničili téměř celou 3. brigádu speciálního určení GRU z Toljatti. Jak řekla novinářům BBC manželka jednoho z nich, devět lidí zemřelo, další dva byli zraněni, z nichž jeden později zemřel.

00:07 Zástupce ČR oznámil, že se postprezidentská země EU dohodla na nových sankcích proti Rusku a byl zahájen technický postup registrace. Mezi nové sankce patří zákaz přepravy ropy do třetích zemí za cenu nad stanovený strop, dále zákaz některých druhů výrobků z oceli, plastů a chemikálií a zákaz poskytování IT služeb a právních služeb. do ruských organizací.

12:04 Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace oznámilo, že JE Záporižžja bude fungovat pod dohledem „příslušných ruských agentur“.

12:02 Ukrajinští vojáci zahájili raketový útok na hotel v centru Chersonu, hlásí místní “úřad”.

11:58 V důsledku náletu na městskou radu Guljaipol v Záporožské oblasti zahynuli první náměstek primátora Oleksandr Savyckyi a ředitel KP Blagoustriyservice Oleksandr Kosarenko. Ruslan Skrypak, ředitel KP Zhytloservis, byl zraněn, řekl Anton Geraščenko, poradce šéfa ministerstva vnitra.

11:45 Ráno nepřítel zaútočil na Záporoží raketami Iskander-K, infrastruktura byla zničena, hlásil šéf OVA Oleksandr Starukh. Jedna z raket, typ clusteru, byla neutralizována nad městem, trosky dopadaly do různých oblastí. Stařec zdůraznil, že se jich za žádných okolností nesmíte dotýkat – jsou nebezpečné.

11:09  Vedoucí Luhanského OVA Serhiy Gaidai oznámil, že Česká republika, Švédsko a Finsko oficiálně potvrdily svou připravenost pomoci obnovit Luhanskou oblast. Zejména Chorvatsko nabídlo pomoc při odminování osvobozených území.

11:07 V osvobozeném Sviatohirsku v Doněcké oblasti byla při exhumaci nalezena těla čtyř civilistů a během jediného dne v oblasti zemřel jeden člověk a šest bylo zraněno, informoval šéf OVA Pavlo Kyrylenko.

10:53 Ruská armáda v noci zaútočila kamikadze drony na město Bílá Cerkva v Kyjevské oblasti – drony létaly z jihu Ukrajiny, uvedl mluvčí Vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil Jurij Ignat. Celkem šlo asi o 12 dronů, šest z nich bylo sestřeleno. Ignat poznamenal, že Rusko hledá slabá místa v ukrajinské protivzdušné obraně. 

10:37 USA a Evropa podpořily hlasování OSN o odsouzení Ruska. Pokud bude rezoluce přijata, umožní posílit opatření proti Putinově politice. V tomto případě je potřeba 141 hlasů, píše Politico. Ruský velvyslanec při OSN v dopise svým kolegům velvyslancům označil návrh rezoluce za “fiktivní”.

EU pozvala téměř všechny členy OSN – 188 zemí – k projednání návrhu rezoluce. Bělorusko, Sýrie, KLDR a Eritrea neobdržely pozvání na základě jejich nesouhlasu s územní celistvostí Ukrajiny v předchozích rezolucích OSN.

10:15 Jermak komentoval zákony o anexi podepsané Putinem: “Bezcenná rozhodnutí teroristické země nestojí za papír, na kterém jsou podepsána. Kolektivní blázinec může dál žít ve fiktivním světě. Nejlepším lékem jsou ozbrojené síly , vysoce přesné zbraně, útočné. Vraťme se do reality, odnesme si všechny své.”

09:53 Tajemník Rady bezpečnosti Ruské federace Mykola Patrušev na bezpečnostní schůzce v Sevastopolu prohlásil, že “na Krymu je vysoká úroveň teroristických hrozeb na pozadí speciální operace”. Bezpečnost Krymu je podle něj navíc ohrožena „aktivitou zemí NATO v černomořské oblasti“.

09:52 Putin jmenoval Pušylina úřadujícím šéfem DPR, Pasichnyka úřadujícím šéfem LPR, Salda „guvernérem“ Chersonské oblasti, Balyckého „guvernérem“ Záporožské oblasti.

09:49  Rusové vypálili asi 15 granátů z těžkého dělostřelectva a MLRS v Očakově v Mykolajivské oblasti s cílem poškodit přístavní infrastrukturu. Nebyly žádné oběti, oznámil šéf OVA Vitaliy Kim. Také v noci nepřítel zaútočil na Mykolajivský okres šesti kamikadze drony Shahed-136, všechny byly sestřeleny.

09:47  Odchod z dočasně okupovaných území Chersonské oblasti přes Vasylivku do Záporoží je i nadále extrémně obtížný – včera se podařilo opustit 30 lidí. Postup pro průchod lidí zůstává nejistý, řekl první místopředseda Chersonské regionální rady Jurij Sobolevskij.

09:44 Arahamiya uvedl, že 11 zemí již veřejně podpořilo vstup Ukrajiny do NATO: Kanada, Polsko, Slovensko, Česká republika, Rumunsko, Litva, Estonsko, Lotyšsko, Chorvatsko, Černá Hora, Severní Makedonie.

09:38 Finsko připravuje další balíček vojenské pomoci Ukrajině. Jak informoval ministr obrany Antti Kaikkonen, přípravy na vyslání deváté várky vojenské pomoci jsou v konečné fázi. Celková hodnota předchozích balíčků pomoci poskytnutých Finskem se odhaduje na přibližně 93 milionů EUR.

09:36  Putin podepsal zákony o „přijetí“ DLR, LPR, Záporoží a Chersonské oblasti do Ruska (zákony o ratifikaci „přístupových smluv“ a federální ústavní zákony o „přijetí“ jako subjektů federace). Ruská masmédia zveřejňují infografiku – jak podle jejich názoru vypadají území „přijatá“ do složení Ruské federace:

09:34 Zelenskyj oslovil účastníky veřejné debaty Válka a právo, která pokračuje v rámci Noci práva, kterou inicioval šéf Ústavní rady Francie: „Věřím, že Mezinárodní trestní soud bude schopen vytvořit historický precedens stejné rozsáhlé a naprosto legální reakce na zločiny spáchané ruskými okupanty, jak rozsáhlou se stala ruská válka proti Ukrajině. Ale abychom dostali spravedlivou odpověď a původní zločin ozbrojené agrese , musíme doplnit činnost Mezinárodního trestního soudu. Musíme vytvořit Zvláštní tribunál pro zločin agrese proti Ukrajině, aby mohl potrestat ty, kteří to bohužel neudělali, aby se dostali k Mezinárodnímu trestnímu soudu a všem ostatním dostupným soudním institucím světa”.

09:30 Rusové právě zahájili raketový útok na Záporoží, protivzdušná obrana funguje, řekl šéf OVA Oleksandr Starukh.

09:28 Maďarsko “vtěsnalo” své požadavky do nového balíčku unijních sankcí. Zejména se limit na cenu ruské ropy nebude vztahovat na dodávky ropovodem a v nouzových případech na dodávky po moři, uvedl ministr zahraničních věcí země Peter Sijarto. Také Maďarsko se podařilo vyřadit z jaderného balíčku kvůli společné výstavbě nové JE Paksh s Moskvou.

09:26 Generální štáb oznámil odhadované nepřátelské ztráty ráno 5. října. Největší ztráty utrpěl nepřítel na směrech Kramatorsk a Kryvorizka.

 • personál – asi 61 000 (+200) lidí bylo vyřazeno,
 • nádrže – 2435 (+11),
 • bojová obrněná vozidla – 5038 (+20),
 • dělostřelecké systémy – 1414 (+7),
 • RSZV – 341 (+1),
 • vybavení protivzdušné obrany – 177 (+0),
 • letadla – 266 (+0),
 • vrtulníky – 232 (+4),
 • UAV operačně-taktické úrovně – 1032 (+4),
 • řízené střely – 246 (+0),
 • lodě/čluny – 15 (+0),
 • automobilová zařízení a cisterny – 3841 (+18),
 • speciální výbava – 132 (+1).

09:12 Britská rozvědka předpovídá, že ozbrojené síly Ukrajiny po vítězstvích v Charkovské oblasti mohou odříznout zásobovací trasy okupačních sil útokem na dálnici Svatovo-Kreminna. Pokud jde o ruské vedení, očekává se, že bude mít obavy z přiblížení ukrajinských jednotek k hranicím Luhanské oblasti. Ukrajinské jednotky postoupily až 20 km za řeku Oskol do ruského obranného pásma ve směru zásobovacího uzlu – Svatovo.

09:08 Americký institut pro studium války (ISW) poznamenává, že Putinovi se nedaří vyvážit radikální požadavky nacionalistů a udržet rozkol mezi propagandou a bezpečnostními silami. V současném ruském informačním prostoru existují tři hlavní skupiny: blogeři a vojenští zpravodajové; bývalí důstojníci; veteránů a bezpečnostních složek. Putin potřebuje udržet podporu všech těchto skupin, aby mohl udržet své vojenské plány. Neúspěchy na Ukrajině v kombinaci s chaotickou mobilizací však podle odborníků odhalily pro Rusy rozkol mezi Putinovými příznivci. Důsledky takového vývoje pro jeho režim jsou těžko předvídatelné, shrnují analytici.

08:58 Japonsko po sedmiměsíční přestávce obnoví 5. října práci své ambasády v Kyjevě, píše Kyodo.

08:55 Na Ukrajině se objeví Národní vojenský památný hřbitov – příslušné rozhodnutí bylo přijato vládou, řekl zástupce Kabinetu ministrů v Nejvyšší radě Taras Melnychuk. Součástí architektonického komplexu bude vojenský hřbitov, muzejní komplex, rituální budova a další stavby pro pořádání čestných pohřbů. Ministerstvo pro záležitosti veteránů dostalo dva měsíce na přípravu a otevření areálu.

08:48 Jednotky Obranných sil Ukrajiny odrážely za posledních 24 hodin útoky útočníků v oblastech osad Strelecha, Zelene, Mayorsk, Spirne, Zajceve, Bachmutske, Bachmut, Kurdyumivka, Novomykhailivka a Vugledar, generální štáb hlášeno na ranním briefingu .

Během nepřátelského opouštění osad v Chersonské oblasti nepřítel těží infrastrukturu a soukromé rezidence a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel. Podle dostupných informací je v krymských nemocnicích Jevpatoria nedostatek zdravotnického vybavení pro ošetřování raněných okupantů.

08:43 Zelenskyj ukázal fotku odvolaného Lymana:

08:17 V noci nepřítel zaútočil na Bila Cerkva s kamikadze drony typu Shahed-136, informoval Oleksiy Kuleba, šéf Kyjevské OVA. Celkem šest zásahů a výbuchů. Jedna osoba byla zraněna, infrastruktura byla poškozena. V současné době probíhá likvidace následků ostřelování a dohašování požáru.

07:55 Rusové v noci zaútočili na Ukrajinu kamikadze bezpilotními letouny Shahed-136, šest z nich zničilo protiletadlové raketové síly, informovaly Ozbrojené síly Ukrajiny.

05:12 Írán popírá dodávky bojových dronů Rusku, oficiální zástupce ministerstva zahraničních věcí Násir Kanani řekl: “Iránská islámská republika považuje zveřejněné zprávy o dodávkách dronů do Ruska pro použití na Ukrajině konflikt je neopodstatněný a nepotvrzuje je“.

02:38 Mise OSN pro vyšetřování teroristického útoku v Olenivce tam nemůže jet kvůli nedostatku bezpečnostních záruk pro její účastníky, uvedl zástupce generálního tajemníka Stefan Dujarric. Zároveň neupřesnil, z jaké strany mezinárodní organizace čeká na bezpečnostní záruky.

02:09 Ve vesnici Pisky-Radkivski v okrese Izjum v Charkovské oblasti byla ve sklepě domu nalezena další mučírna, kterou vybavili Rusové. Okupanti Ukrajince mučili – včetně pohřbívání zaživa do země, řekli to národní policii a ukázali fotografie .

00:41 Generální ředitel Záporižské JE Ihor Murašov, propuštěný ze zajetí, již tuto funkci nebude zastávat, oznámila MAAE. Organizace upřesnila, že v současnosti není známo, kdo ho nahradí. Uvedli také, že tento týden budou pokračovat konzultace MAAE s Ukrajinou a Ruskem ohledně vytvoření zóny jaderné bezpečnosti a ochrany kolem ZNPP.

sdílet na

13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
5. 10. 2022 13:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Zdroj v Kancelárii prezidenta uviedol, že Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny má teraz na fronte 300.000 vojakov, z ktorých takmer 50.000 bolo vycvičených v Británii a EÚ. Na charkovskom úseku frontu teraz operuje najväčšia a najvycvičenejšia časť Ozbrojených síl Ukrajiny – asi 70.000 ľudí a takmer tisíc kusov ťažkej techniky. Bitky o Cherson sa zúčastňuje 40.000 vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny a 300 rôznych zbraní a ťažkej techniky.

—————————————————————————————————————————–
Na Luganskom smere tvoria 60 až 70% síl Ukrajiny žoldnieri, uviedol námestník ministra vnútra LĽR.
—————————————————————————————————————————-
Pušilin: Ukrajinské jednotky v Arťomovsku ustupujú, nemajú ako udržať pozície.

Velitel
5. 10. 2022 14:52
Odpovědět  Masunta

>50.000 bolo vycvičených v Británii a EÚ.
Jinak řečeno 14 dni je cvičili komici, kteří 70 let nevedli jedinou válku,kterou by vyhráli.
Podle stylu válčení kamikadze banzai styl to spíš vypadá , že velení absolvovalo výcvik v Japonsku nebo rekriminovali Rakousko Uherskou generalitu z první světové.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
5. 10. 2022 15:57
Odpovědět  Velitel

Díky. To je věcně k věci.

Masunta
5. 10. 2022 16:12
Odpovědět  Masunta

„Konzervatívna politická akčná koalícia“ (CPAC) zverejnila na sociálnych sieťach príspevok, v ktorom vyzvala Demokratickú stranu USA, aby odmietla „dary“ Ukrajine.
Informuje denník „The Washington Post“.
Americká organizácia umiestnila text na pozadí ruskej vlajky. Príspevok bol však po niekoľkých hodinách odstránený.
CPAC vyzýva demokratov, aby prestali „dávať darčeky“ Ukrajine. Noviny vysvetľujú, že vo svojom vyhlásení v CPAC vyjadrili podporu Kyjevu, avšak sú proti pomoci zo strany Spojených štátov.
„Musíme sa postaviť Vladimirovi Putinovi, ale americkí daňoví poplatníci by nemali znášať väčšinu nákladov,“ citovali noviny vyhlásenie.
Tieto názory zdieľajú aj niektorí prominentní členovia Republikánskej strany.

Masunta
5. 10. 2022 19:33
Odpovědět  Masunta

MI6 poslala spravodajské informácie Kancelárii prezidenta a generálnemu štábu o uvedení ruských vesmírnych síl do bojovej pohotovosti. Kremeľ vraj dal súhlas na zničenie satelitov nad Ukrajinou.

Velitel
5. 10. 2022 13:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové by si měli s Ukrošema přestat hrát a začít válčit.Půlka ukrošů se válí v EU, zasloužili multikulturní EU komunisté naopak pořádají výlety na Ukrajinu a kokainový zelený propagandista zaplavuje svět svými fantasmagoriemi. Tohle není válka to je komedie,

 1. Zhasnout na ukrajině. Pokud elektraně zničíte turbínu, generátor nebo hlavní transformátor jsou to věci, které nelze opravit a výroba nových je záležitost na roky, stačí na to jedna raketka. Tím zastaví život na ukrajině, odstaví většinu komunikace, internet, prodejny, dodávky vody vše .
 2. Kyjev Lvov, z vládních budov udělat vládní skládky suti tak, že by se kokainista s agilnim sovětským pionýrek Kličkem mohli sejít max na slámě u kravína. Na zvážení je totální denacifikace ulic Bandry a Suchčevice, které by rusští medvědi mohli proměnit v troskové aleje.
 3. Uzavřít vzdušný prostor nad Ukrajinou a sestřelovat vše co do něj vletí
 4. Likvidovat vše co se byt jen přiblíží k ukrajinsko polské hraninici a dalším hranicim přes které kdokoliv dodává na ukrajinu zbraně.

Do ledna by bylo po válce a v Kyjevě by mohli uspořádat vítěznou přehlidku

Jediné co neměnit je německou gynekoložku a Piotra Fialenka, ti funguj perfektně a EU vedou tam kde to Uršula zná.

Masunta
5. 10. 2022 16:02
Odpovědět  Velitel

Takhle je to neprůchozí, nepoužitelné. Ukroši mají co zrcadlově zničit. Například Krymský most, přehrady, Záporožskou elektrárnu a ladaco na území Ruska i na území povstaleckých republik. Také proto nelze udělat k Kyjeva a Lvova vládní sutiny (ze Lvova už vůbec – se západem Ukrajiny budou Rusové zacházet jinak). Byl by to terorickus, protože nebyla ofico vyhlášena válka. I když podle vývoje, možná bude muset dojít na to.

Herman
6. 10. 2022 07:33
Odpovědět  Velitel

Na to, aby Rusi urobili na Ukrajine poriadok a účinne zasiahli všetko, čo treba, musia najprv odstaviť podpindosnícku piatu kolónu vo vlastných radoch. Polovica ruského generálneho štábu sú zradcovia snívajúci o živote v Paríži a Londýne z nakradnutých peňazí. Klany zradných “bojarov” držia v rukách centrálnu banku, prokuratúru, armádu, sabotujú a škodia kde len môžu. Túto zberbu má Putin priamo v Kremli a veľmi problematické sa s nimi vysporiadať. Preto vyzerá špeciálna operácia na UA tak divne a miestami to vyzerá, že sa presunie do Belgorodskej oblasti. Zradcovia v armáde zabezpečujú nedostatok vybavenia a sabotujú odvody vojakov. Kým na strane Kyjeva bojujú tisícky príslušníkov NATO a pol milióna ukrajinských kanonenfutrov na jedno použitie, na ruskej strane asi 160 tis vyčerpaných vojakov, ktorých už pol roka nikto poriadne nevystriedal. Zradcovia v GŠ ruskej armády chcú docieliť, aby tam ruskí vlastenci podochli. Boj s piatou kolónou je základom všetkého. Zatiaľ to však nevyzerá, že by v tomto smere bol nejaký pokrok.

janle57
5. 10. 2022 14:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Současné vojenské “úspěchy” Rusů vzbuzují pochybnosti především v celé RF
a hlavně v odtržených regionech,které by mohly přijít o samostatnost,mezinárodní
prestiž Ruska je hodně dole,pokud si nedovede poradit s banderovskými bandami,
válka se nedá vyhrát v rukavičkách a několika tisícovkami mužů,dávno měly
přijít na řadu tzv.americké metody pacifikace současné fašistické kliky,prostředků
na to mají Rusové víc než dost.

Pavel z Moravy
5. 10. 2022 17:49
Odpovědět  janle57

Je to všechno velmi podivné, poněvadž ukroši pokud budou získávat převahu se budou krutě mstít. Oslavují přece Banderu a EU se třepe, aby mohla dodávat více zbraní. Tady bych řekl, že pěkně klamou, že jim dochází výzbroj. Buržousti mají na zbraně vždy.

Masunta
5. 10. 2022 18:29
Odpovědět  Pavel z Moravy

Z ruského zdroje:
Ukrajinskí vojaci priznali, že zabíjali civilistov
Vojaci priznali, že dokonca vraždili aj ženy a deti a hádzali do pivníc, kde sa skrývali ľudia, granáty.
„Keď vojdete do dediny, všetkých zastreľte,“ takýto rozkaz dostali ukrajinskí vojaci z 25. brigády Ozbrojených síl Ukrajiny počas jednej z bitiek.
O týchto zverstvách sa však rozhodli hovoriť len preto, že ich velitelia nechali v prvej línii a dostali rozkaz dobiť ranených, aby nemuseli organizovať evakuáciu.
„Keď sme boli v dedine, ľudia žiadali o evakuáciu, žiadali o pomoc, no boli brutálne zastrelení. Tri stovky našich chlapov boli zastrelené,“ dodal vojak Ozbrojených síl Ukrajiny.

Masunta
5. 10. 2022 19:46
Odpovědět  Masunta

Export vojenského materiálu z České republiky na Ukrajinu letos dosáhl 47 miliard korun. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně obrany Jana Černochová.

Masunta
6. 10. 2022 00:09
Odpovědět  Masunta

Štyri výbuchy v centre Odesy:
Drony „Geraň-2“ zničili centrum operačného veliteľstva „Juh“ Ozbrojených síl Ukrajiny (bývalé veliteľstvo Odeského vojenského okruhu) na ulici Pirogova.