nezařazené

V Kazachstánu byl vyhlášen výjimečný stav, když demonstranti zapálili policejní auta

Kazachstánský prezident Kassym-Jomart Tokajev vyhlásil v Almaty a také v oblasti Mangystau v zemi výjimečný stav. Mezitím se na internetu objevily fotografie a videa ukazující obrněná vozidla v ulicích.

Davy demonstrantů, rozhněvané vládním zrušením cenových stropů pro energie, rozbíjely a zapalovaly policejní vozy v největším kazachstánském městě. Byly hlášeny intenzivní střety mezi policisty a demonstranty.

Videozáznam natočený v úterý ukázal davy demonstrantů, jak houpají policejní dodávku na bok, ničí policejní auta a zapalují několik vozidel činných v trestním řízení. Zdá se, že několik aut a dodávek bylo zcela zničeno požárem. 

K upálení došlo po odpoledních masových nepokojích ve městě. Již dříve byly hlášeny střety mezi pořádkovou policií a demonstranty, přičemž policisté k rozehnání shromáždění použili bleskové granáty a nesmrtící zbraně.

V celé bývalé sovětské republice se již tři dny konají protesty, které podnítilo rozhodnutí vlády zrušit kontrolu cen zkapalněného ropného plynu, což je krok, který během několika dní způsobil, že se ceny plynu zhruba zdvojnásobily. Ve snaze uklidnit demonstranty Tokajev znovu zavedl cenové limity v oblasti těžící ropu Mangystau, která je semeništěm nepokojů.

Kazachstán je významnou energetickou velmocí, patří mezi největší vývozce ropy na světě a patří mezi 20 předních v oblasti plynu. Vláda země dotuje zkapalněný ropný plyn už léta, ale tvrdila, že je třeba zrušit cenové kontroly, protože jejich udržování již není udržitelné.

sdílet na