nezařazené

Demonstranti zaútočili na vládní budovu v největším městě Kazachstánu

Protesty proti zvyšování cen energií v Kazachstánu ve středu eskalovaly, rozzuřený dav zaútočil na kancelář starosty v Almaty. V dalším velkém městě, Aktobe, demonstranti převzali administrativní budovu.

Střety v centru Almaty pokračovaly brzy ráno, přičemž před budovou starosty se shromáždil dav asi 3000 lidí. 

Protestující, z nichž mnozí byli ozbrojeni pálkami a dalšími předměty, začali budovu napadat. Strážci zákona odpověděli zábleskovými granáty a dalšími metodami kontroly davu. Na zadržení demonstrantů, kteří se nakonec dostali dovnitř, to však nestačilo.

Několik policistů bylo údajně při potyčce zbito a výtržníci se zmocnili jejich přileb a štítů.

Jinde ve městě došlo k nepokojům, zprávy o požárech na státním zastupitelství a v místní pobočce vládnoucí strany Nur Otan.

Mezitím zdravotnické úřady obvinily demonstranty z narušování práce sanitek a útoků na nemocnici. Tvrdili, že nejméně pět členů posádky záchranné služby – řidiči i lékaři – bylo zraněno.

Na sociálních sítích se objevilo video, jak zraněného policistu evakuovali z místa jeho kolegové. Podle autora klipu byl důstojník zastřelen střelnou zbraní, kterou použil jeden z demonstrantů

Videozáznamy z Aktobe – půlmilionového města na západě země, nedaleko ruských hranic – zachytily velký dav, jak stoupal po schodech městské administrativní budovy bez překážek policie.

Dřívější nepotvrzené zprávy tvrdily, že důstojníci odmítli zatknout demonstranty a uvedli, že jsou solidární s lidmi.

V Aktobe demonstrovalo podle odhadů místních médií kolem tisíce demonstrantů.

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
5. 1. 2022 17:11

Tak nějak si představuji demonstraci před Strakovkou. Že to fuj fuj a kdesi cosi? A kam jsme to dopracovali se sametem a korektností?!

ZMann
6. 1. 2022 09:09
Odpovědět  Milan

Karabach, Belorusko, Afghanistan, Kazachstan. Ve vsem maji prsty Anglicane, MI6 a jejich vliv, podily na hospodarstvi a zdrojich v regionu. Potrebuji torpedovat rozhovory Ruska, NATO a USA a rozhoupat cely region, destabilizovat nejdrive prihranici a pak samotne Rusko. Po rozpadu CCCP ovladli byvale republiky CCCP, ktere se osamostatnily od Ruska, aby spadly pod vliv zapadu, ktery je rozkradl jako Cesko.
Posledni skubanky zradneho Albionu a jejich teroristu nemaji sanci jako i ty predesle.

Milan
6. 1. 2022 22:24
Odpovědět  ZMann

To jo, to nerozporuji, ale vy víte jak jsem to myslel, i když blbě vyjádřil. Co se týká barevných revolucí v bývalých sovětských republikách, spíše se divím “kolektivnímu západu”, že si ještě nevšiml, nebo spíš nechce si to ve své aroganci připustit, že se situace změnila a že, s výjimkou Ukrajiny, mají všechny jejich pokusy o jakýkoli nátlak at jsou to restrikce, barevné revoluce atd. bumerangový efekt který v konečném důsledku Rusko neoslabí, ale naopak posílí.

Milan
6. 1. 2022 22:26
Odpovědět  ZMann

Proč mi to zmizelo?!

Jaroslav
6. 1. 2022 07:37

Zdravím, co to znamená – ozbrojeni netopýry, nebo zbiti na frasách, nerozumím, nebo špatně překládáte a nedáváte si práci po automatickém překladu to znovu pročíst…