Ukrajinská uprchlická otázka – aneb co dál?

Ukrajinská uprchlická otázka – aneb co dál?
MUDr. Ivan David

„Minulou sobotu zveřejnil Washington Post odhalení utajovaných amerických zpravodajských dokumentů, které ukazují, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, konající za zády Bidenova Bílého domu, tvrdě tlačil na začátku tohoto roku na rozšířenou sérii raketových útoků dovnitř Ruska. Dokumenty byly součástí velkého archivu utajovaných materiálů zveřejněných online, a to mužem z letectva, který je nyní ve vazbě. Vysoký úředník Bidenovy administrativy, který byl redakcí Postu požádán o komentář k nově odhaleným zpravodajským informacím, řekl, že Zelenskij nikdy neporušil svůj slib nikdy nepoužít americké zbraně k úderu uvnitř Ruska. Z pohledu Bílého domu nemůže Zelenskyj udělat nic špatného“, napsal Seymour Hersh ve svém nejnovějším článku zveřejněném na Substacku.

„Zelenského přání přenést válku do Ruska nemusí být jasné prezidentovi ani vysokým zahraničním spolupracovníkům v Bílém domě, ale je to dokonale jasné těm z americké zpravodajské komunity, pro které je obtížné dostat své zpravodajské informace a své hodnocení ke slyšení v Oválné pracovně.

Mezitím masakr ve městě Bachmut pokračuje. Podobá se idiocií, ne-li počtem mrtvých, masakru ve Verdunu a na Sommě během 1. světové války. Muži, kteří mají na starosti dnešní válku – v Moskvě, Kyjevě a Washingtonu – neprojevili žádný zájem ani o dočasná jednání o příměří, která by mohla sloužit jako předehra k něčemu trvalému. Nyní se mluví pouze o možnostech pozdní jarní nebo letní ofenzívy obou stran.

Ale něco jiného se „vaří“ na popud vládních představitelů na různých úrovních v Polsku, Maďarsku, Litvě, Estonsku, bývalém Československu a Lotyšsku, jak někteří v americké zpravodajské komunitě vědí a tajně hlásili. Všechny tyto země jsou spojenci Ukrajiny a prohlásili se za nepřátele Vladimira Putina“, napsal držitel nejprestižnější novinářské Pulitzerovy ceny. Vypsat samostatně Českou republiku a Slovensko, když v ní úřadují podobné koloniální správy, mu asi přijde zbytečné a pro americké čtenáře, kteří nejsou znalci středoevropského zeměpisu, irelevantní. Pro Američany je Fialová „vláda“ stejně jako její slovenská obdoba jen jednou z desítek vazalských vlád.

Podle dokumentů, o nichž referuje Hersh „je tato skupina vedena Polskem, jehož vedení se už ruské armády nebojí, protože její vystoupení na Ukrajině zanechalo záři úspěchu u Stalingradu za druhé světové války v troskách. Tiše na Zelenského naléhají, aby našel způsob, jak ukončit válku – dokonce i tím, že v případě potřeby rezignuje – aby umožnil zahájení procesu obnovy svého národa. Zelenskyj podle odposlechů a dalších údajů známých uvnitř Ústřední zpravodajské služby (CIA) nezmění postoj, ale začíná ztrácet soukromou podporu svých sousedů.

Jednou z hnacích sil pro evropské rozhovory se Zelenským je více než pět milionů Ukrajinců prchajících před válkou, kteří překročili hranice země a zaregistrovali se u jejích sousedů na základě dohody EU o dočasné ochraně, která zahrnuje práva na pobyt, přístup k trh práce, bydlení, sociální pomoc a lékařskou péči. Hodnocení zveřejněné Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvádí, že odhad nezahrnuje zhruba 3 miliony ukrajinských uprchlíků, kteří uprchli z válečné zóny bez víz do některého z 27 evropských států, které mezi sebou zrušily hraniční kontroly v rámci Schengenské dohody. Ukrajina, i když není v EU, nyní využívá všech výhod Schengenského paktu. Několik národů, vyčerpaných 15měsíční válkou, znovu zavedlo některé formy kontroly hranic, ale regionální uprchlická krize nebude vyřešena, dokud nebude uzavřena formální mírová dohoda.

UNHRC uvádí, že bezplatné cestování z Ukrajiny do pobaltských států a států EU v západní Evropě „zvlášť ztěžuje přesné určení, kolik Ukrajinců dorazilo do EU za posledních několik měsíců a kde se nyní nacházejí“. Zpráva říká, že „velkou většinu“ ukrajinských uprchlíků tvoří ženy a děti a jedna třetina z nich je mladší osmnácti let. Sedmdesát tři procent uprchlíků v produktivním věku tvoří ženy, z nichž mnohé mají děti.

Únorová analýza evropské uprchlické otázky provedená Radou pro zahraniční vztahy zjistila, že během prvního roku války byly do zemí sousedících s Ukrajinou nality „desítky miliard dolarů“ humanitární pomoci. „Vzhledem k tomu, že konflikt vstupuje do druhého roku a konec je v nedohlednu,“ uvádí zpráva, „experti se obávají, že hostitelské země jsou čím dál unavenější.“

Před týdny jsem se dozvěděl, že americká zpravodajská komunita si byla vědoma toho, že někteří představitelé v západní Evropě a pobaltských státech chtějí, aby válka mezi Ukrajinou a Ruskem skončila. Tito politici došli k závěru, že je čas, aby Zelenskyj „nechal přesvědčit“ a hledal řešení. Zkušený americký úředník mi řekl, že někteří z vedení v Maďarsku a Polsku byli mezi těmi, kdo spolupracovali na zapojení Ukrajiny do vážných rozhovorů s Moskvou. “Maďarsko je v tomto velký hráč, stejně jako Polsko a Německo, a pracují na tom, aby Zelenskyj přišel,” řekl americký představitel. Evropští lídři dali jasně najevo, že „Zelenskyj si může ponechat, co má“ – vilu v Itálii a úroky na offshore bankovních účtech – pokud vypracuje mírovou dohodu. I když bude muset být vyplacen, bude to přijatelná cena za dosažení dohody.

Zelenskyj zatím takové rady odmítá a ignoruje velkorysé sumy peněz, které by mu usnadnily jeho ústup na nemovitosti, které vlastní v Itálii, řekl mi můj zdroj. V Bidenově administrativě ale neexistuje žádná podpora pro jakékoli urovnání, které by zahrnovalo Zelenského odchod, a vedení ve Francii a Anglii je Bidenovi „příliš zavázáno“, než aby o takovém scénáři uvažovalo. Existuje realita, kterou některé prvky v americké zpravodajské komunitě nemohou ignorovat, řekl mi americký představitel, i když to ignoruje Bílý dům: „Ukrajině docházejí peníze a je známo, že příští čtyři měsíce jsou kritické. A Východoevropané mluví o dohodě.“ Otázkou pro ně je, řekl mi úředník, „jak přimět Spojené státy, aby přestaly podporovat Zelenského“. Podpora Bílého domu přesahuje potřeby války: „Platíme všechno z penzijních fondů – 401 tisíc – Ukrajině.”

A Zelenskyj chce stále víc, řekl představitel. „Zelenskyj nám říká, že pokud chcete vyhrát válku, musíte mi dát víc peněz a víc věcí. Říká nám: ‚Musím vyplatit generály.‘ Říká nám“ – pokud bude nucen odejít z úřadu – „půjde až k nejvyšší nabídce. Raději by odešel do Itálie, než aby zůstal a možná se nechal zabít svými vlastními lidmi.”

„Všechny tyto rozhovory jsou ve zprávách tajných služeb a nyní se šíří uvnitř americké zpravodajské komunity, ale jako obvykle,“ řekl americký představitel, „není zpravodajské komunitě jasné, co prezident a jeho zahraniční politici v Bílém domě vědí o realitě“ evropské diskuse a o nalezení způsobu, jak ukončit válku. „Stále trénujeme Ukrajince, jak létat s našimi F-16, které Rusko sestřelí, jakmile se dostanou do válečné zóny. Mainstreamový tisk je věnován Bidenovi a válce a Biden stále mluví o Velkém Satanovi v Moskvě, zatímco ruské ekonomice se daří skvěle. Putin může zůstat tam, kde je“ – u moci – „přes to, že nedokázal vymazat Ukrajinu jako nezávislý stát z mapy. A to si myslel, že vyhraje válku jen s jednou výsadkovou divizí“ – což je sardonický odkaz na neúspěšné ruské úsilí v prvních dnech války, kdy se chtěli zmocnit důležitého letiště seskokem na padácích.

„Problém Evropy,“ řekl mi úředník, pokud jde o rychlé urovnání války, „je v tom, že Bílý dům chce, aby Zelenskyj přežil, zatímco jsou jiní“ – v Rusku a v některých evropských metropolích – „kteří říkají, že Zelenskyj má jít, ať se bude dít cokoliv“.

Není jasné, zda se toto stanovisko dostane do Oválné pracovny. Bylo mi řečeno, že některé z kvalitnějších zpravodajských informací o válce se k prezidentovi nedostanou, a to bez zavinění těch, kteří připravují často opačné posudky. Biden se prý spoléhá na briefingy a další materiály, které připravila Avril Hainesová, ředitelka National Intelligence, od samého nástupu Bidenovy administrativy. Většinu své kariéry strávila prací pro ministra zahraničí Anthonyho Blinkena, jehož vazby na Bidena a dohody s ním o záležitostech týkajících se Ruska a Číny sahají desítky let do minulosti.

Bylo mi řečeno, že jedinou záchranou pro některé v komunitě by byl ředitel CIA William Burns. Burns byl velvyslancem v Rusku a náměstkem ministra zahraničí a je považován za někoho, „kdo se objevil“ v opozici vůči některým ze zahraničněpolitických pošetilostí Bílého domu. “Nechce být krysou na potápějící se lodi,” řekl mi úředník.

Na druhou stranu mi bylo také řečeno, že těm v CIA, kteří připravují President’s Daily Brief, není jasné, zda vůbec je Joe Biden pravidelným čtenářem jejich zpravodajského souhrnu. Dokument má obvykle tři stránky. Před desítkami let mi bylo řečeno – někým, kdo mě tehdy prosil, abych o tom nepsal – že Ronald Reagan četl denní „svodku“ jen zřídka, dokud ji Colin Powell, tehdy v Bílém domě, nezačal načítat na videorekordér. Páska pak byla přehrána prezidentovi. Není jasné, kdo, pokud vůbec někdo, by mohl převzít iniciativu jako Bidenův Colin Powell.“, popisuje závěrem Hersh jeden z mechanismů vnitřního fungování US prezidentské správy.

sdíletj na

3.6 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Markýza
17. 5. 2023 21:29

Není nic staršího, než včerejší zprávy – zvláště v dnešní době.
Možná je už všechno jinak; dnes mimořádně zajímavý Svatoš v podobě písemné a kratší – https://www.michalapetr.com/
a následně na TV Bureš dlouhá, podrobná, ale ještě zajímavější verze:
https://1url.cz/lr7jY

janle57
18. 5. 2023 09:58
Odpovědět  Markýza

S blížícím se pádem Bachmutu se to dá všechno rychle do pohybu,první zdrhne ze země
statečné zelené tričko a za ním vezmou dráhu všichni ti,kteří se těší na bezpracný život
v EU,kde všechno dostanou jako na podnose až pod nos,soudruh Fiala jim se svými věrnými
už staví slavobránu a vysílá signály,že se u nás nemají čeho obávat a vzkazuje,že všechno
dostanou,i kdyby tady u nás měl být jednotný důchod 10 000,-Kč a 30% daně pro všechny
k tomu.

Gales
18. 5. 2023 10:12
Odpovědět  janle57

Lovci zločinců už se těší na vysoké výdělky.

Markýza
18. 5. 2023 14:24
Odpovědět  janle57

Bachmut asi jo, ale to velké opevnění sahá až ke Krematorsku a nemůžu se na žádných těch mapách dobrat, jestli to tam už mají obsazené, nebo ne. Škoda, že mi bůhvíproč zatrhli vkládání obrázků, šoupla bych sem mapku celého opevňujícího valu.

Autor
17. 5. 2023 21:49

Zelenský je pro ně užitečný jedině tam kde je a tím co je. Po skončení na 90% dopadne stejně – to minimálně – jako nyní ruští oligarchové, co utekli před Putinem, bude mu zabaven majetek ve prospěch “amerického lidu”, jak zní jedna z “kouzelných” formulí ve státech. Ale nejspíš “pak” bude Zelenský nepohodlným svědkem, ostatně copak se nepoučil u pojídače kravat – Saakašviliho, který si dokonce pro “ně” navlékl opačně “kalhoty”?

unor 2022
17. 5. 2023 22:04

Tezko posoudit osobni podil Zelenskeko na soucasnem deni na Ukrajine.
Kazdopadne je to nejvetsi revolucionar za posledni stoleti. To co mu podarilo, ne na Ukrajine ale na planete Zemi spustit je dalekosahle. Az tak, ze toho bude spousta jeho podporovatelu navzdy litovat.
Deni na Ukrajine, v postoji Ruska, probudilo spoustu statu na Zemi, dalo nadeji, vizi, ze lze existovat i jinak. Dustojneji.
Ceska republika se sve dustojnosti vzdala.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
aamater
17. 5. 2023 22:38

Katastrofa pokračuje v plnom prúde. Začalo sa to ešte v roku pána 2014, keď na Ukrajine darebácky štát USA a jeho vazal fašistická EU urobili puč!!! Zvrhli legitímne zvoleného prezidenta Janukovyča a dosadili do Kyjeva Banderovských fašistov!!!

Frank1
17. 5. 2023 22:44

Co dela zapad z Ukrajiny za pomoci pucistu a nacku, Banderovcu a komika fetaka? Spaleniste. Rad takto bojuje cizima rukama a penezi a vsim co si mysli,ze muze znicit Rusko. Aby se ho pak zmocnil. Ten vztek, jaky se ho pritom zmocnuje se neda popsat, protoze Rusko i pres tisice sankci stale vzdoruje a nechce se nechat vykrast jako za Perestrojky!

jiří
17. 5. 2023 23:02

Také obchod s adrenochromem a obchod s dětskými orgány si vede velice dobře. Na příklad, v okolí města Izjum byli náhončí, kteří sbírali děti. Malé děti, od dvou let, až tak po 6-7. Přivedli je do určitého místa, kde se musely vysvléct a pak je rozřezali. Některé použili na orgány, jiné byly drženy v děrách v zemi, na adrenochrom.
https://cz24.news/j-kauman-ukrajina-muceni-zamerne-ublizovani-a-koncentracni-tabory-ranenym-vojakum-nato-sekali-zaziva-hlavy-a-koncetiny-aby-nepadli-do-ruskeho-zajeti-a-neprozradili-se-svet-zjistuje-kdo-je-s/

Frank1
18. 5. 2023 08:37

Fetak a pucista si dekretem zakazal jednani o miru s Ruskem. Je tim zodpovedny za denni ztraty Ukrosu, ktere tam nasilim nahnal, aby bojovali za zajmy zapadu, oslabovali Rusko a aby se Slovane zabijeli navzajem. Ty ztraty se pohybuji kolem 500 muzu denne, materielni ztraty nepocitaje, zamoreni pudy srotem take ne.
Za to dostane ucet, mozna od samotnych Ukrosu!

Markýza
18. 5. 2023 09:19
Odpovědět  Frank1

Mrkněte se na ty odkazy na Svatoše.

Markýza
18. 5. 2023 14:25
Odpovědět  zuza

Viděla jsem – to je strašně silný. Bylo mi holky líto, ale to video je hodně potřebné a moc takových po naší síti neběhá.

Pavel z Moravy
18. 5. 2023 13:05

Něco mi tam nesedí a to konstatování, že muži, kteří mají na starosti dnešní válku z Moskvy, Kyjeva a Washingtonu se k jednání nemají. Prosit a jednat má Kyjev a Washington. Ti musí přijmout to, co jim Putin navrhoval, aby ochránil bezpečnost své země a to je denacifikovaná demilitarizovaná a neutrální Ukrajina. Každý trouba ví, že pokud se dá zápaďákům a banderovcům možnost se opět dovyzbrojit při špatně dohodnutém míru, začne to za chvíli nanovo. Vždyť je sakra 8 roků vyzbrojovali a ničili rusky mluvící obyvatelstvo. To by snad v Rusku museli být šílenci kdyby přistoupili na nějaký paskvil, i když věřím, že některým liberálům by to vyhovovalo.

Markýza
18. 5. 2023 14:51
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle, vy si ho taky přečtěte/poslechněte – myslím toho Svatoše. Velice solidně to tam vysvětluje, co se momentálně děje, kdo je Putinův vyjednavač a proč mu Putin věří. Nikdo ze Západu – logicky.

Pavel z Moravy
18. 5. 2023 20:04
Odpovědět  Markýza

Jo, díky, to naše představenstvo v paneláku nepotěší s tím stavebním materiálem. Když dělali před 15 roky revitalizaci, opravili staré výtahy za třičtvrtě Mega každý, pak to ještě 5 roků haprovalo, a až už dobře jezdí tak chtějí rychlejší. Měli jsme v záruce balkóny do roku 2011, na záruku se vyprdli, dnes jsou v havarijním stavu, tak je chtějí opravit až si opět našetříme. Ještě před pár roky byl odhad opravy jednoho balkónu 40 litrů, dnes to bude tak 100 litrů. Asi 8 lidí ze 115 bytovek se tenkrát proti takovému hospodaření postavilo. Šli jsme s tím dokonce k soudu. Oni ale první jednání tak protáhli až do skončení revitalizace, no a paní samosoudkyně nám potom sdělila, že revitalizace již proběhla a nedá se s tím nic dělat. Tady v této kolonii to chodí vše jak po másle. Státní aparát to má vše seřízené jako hodinky. Takže, jaký materiál v baráku, takový i v zemi. Mám tu velký vzorek. Ale já nepláču, abych pravdu řekl, mám už z těch oveček prdel, protože oni stále neví co je čeká. Omlouvám se za román