nezařazené

Tornádo na Kavčích horách… ČT ke zprávě o Ukrajině dala obrázek zničené Moravy, internet se baví

29.04.2022 22:26 | Ze sítí

Pobouření i posměšky vzbuzuje chyba během včerejšího vysílání zpravodajství České televize, která způsobila, že se během slov moderátorky o evakuaci civilistů a situaci na Ukrajině na pozadí místo záběrů z Ukrajiny zobrazovaly Mikulčice poničené po tornádu. „Nadzvedlo mě to,“ neskrývá rozhřečení jeden z obyvatelů Mikulčic.

Dezinformace čt

„Evakuace civilistů z oblasti bojů na Ukrajině – to bude jedno z témat jednání generálního tajemníka OSN Guterrese s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Před válečným konfliktem už uprchlo ze země kolem pěti milionů lidí, dvě třetiny z nich zamířily do Polska, v Česku se jejich počet ustálil zhruba na tři sta tisících,“ informovala moderátorka ve vysílání zpravodajství České televize, zatímco byla za ní promítána fotografie vyobrazující ruiny.

Přestože by se na první pohled mohlo zdát, že jde o fotografii vyobrazující zdevastovanou Ukrajinu, ve skutečnosti šlo o oříznutou fotografii z Mikulčic, poničených po loňském tornádu.

Že nejde o záběry z Ukrajiny, nýbrž z Moravy, si povšimli mnozí diváci již krátce po odvysílání zpravodajství. Jeden z uživatelů twitteru sdílel neoříznutou fotografii použitou Českou televizí – na ní již ale kromě zpustošených domů a vraku auta lze rozpoznat i dům vinařství s nápisem „Dvořáček“.

Chyby České televize si povšiml kromě diváků i mediální expert a první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek. „Není se co divit, že se vám pak v hlavě honí otázka: Jak věrohodné asi jsou ostatní informace, které nám Česká televize prezentuje?“ okomentoval chybu ČT.

Spíše pobavenou reakci pak vysílání s fotografií poničených Mikulčic vydávaných za Ukrajinu vyvolalo u komentátorky Karoliny Stonjekové. „Jak vidno, tornádo může udeřit dvakrát: jednou v Mikulčicích, podruhé na Kavčích horách,“ pobavila se nad chybou.

Chybu ČT komentoval také někdejší poslanec Marian Bojko. „Ke komentářům o válce na Ukrajině se klidně použijí záběry zničené moravské vesnice po tornádu. O to více mě překvapují komentáře zarytých adorantů ČT, kteří se zmůžou jen na to, že teď tu ‚CHYBU‘ využijí ‚flastenci‘ k popírání nějaké reality o konfliktu na Ukrajině, vůbec jim nevadí, že veřejnoprávní médium lže!“ sdílel na svém facebooku.

Členka Rady ČTK, novinářka Angelika Bazalová pak u zprávy o chybě ČT nevynechala vzpomenutí, jaké pobouření vyvolalo převzetí chybné zprávy agentury AFP o „abnormální“ radiační situaci v Černobylu ČTK. „Včera se sociální sítě tetelily nad chybou ČTK, která převzala zprávu z AFP o tom, že situace v Černobylu je abnormální a trvalo skoro hodinu, než se ukázalo, že tam nemělo být ‚abnormal‘, ale ‚at normal‘. Přisadili si rychle i nějací kolegové z jiných médií. Aby se dneska ukázalo, že v ČT použili u zprávy chybnou fotku. Pokud se u obou věcí neukáže, že šlo o úmysl, což nepředpokládám, pak je to prostě obyčejná lidská chyba a fakt nechápu tu všeobecnou onanii. V ČT se možná někdo ukliknul a pustil do éteru něco jiného, proboha to se občas stane, chtěla bych vidět každého jednoho, jak by ten celodenní masakr ukočíroval. Sesypali byste se už v poledne,“ vyjádřila se k chybě s pochopením.

Jak ale upozornil server Deník.cz, zvláště obyvatelé Mikulčic pro pochybení nemají příliš pochopení. „Jako dnes už Mikulčáka mě to nadzvedlo. Spravovali jsme také dům poškozený po tornádu,“ citoval server jednoho z pobouřených obyvatel.

Česká televize dnes uvedla, že se chyba stala kvůli záměně záběrů. „K dotazům: ano, v jednom zpravodajském příspěvku k válce na Ukrajině se včera objevily záběry z jiné, ten den chystané reportáže k falešné sbírce na pomoc obětem tornáda. Chyba v odbavení. Ne úmysl. Omlouváme se. Dění na Ukrajině se věnujeme intenzivně, seriózně, na místě, hodiny denně,“ omluvila se ČT.

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
30. 4. 2022 12:58
Ohodnotit příspěvek :
     

No a co? Tornádo na Moravu poslal stejně Putin. 🙂 🙂 🙂

Capry
30. 4. 2022 19:34
Odpovědět  Albi

Škoda že ještě neřekli jakou zbraní to zničili.

janle57
30. 4. 2022 12:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Názorná ukázka toho proč se ČT říká Goebbles24, kdo si ještě v téhle zemi nechá vyplachovat
opakovaně mozek? Na to,co tam předvedli nemá ani propracovaná hitlerovská propaganda,
sledovat tenhle hnůj mimo předpovědi počasí nemá naprosto žádný smysl,tragédie ovšem
je,za tyhle odporné lži ještě musíme platit,přece to snad všem našim lidem nemůže být jedno?
Velký Andrej Stb Babiš je mohl sestřelit a s Okamurou prohlasovat zrušení poplatků,jenomže
je to odporný srab a teď se tu bude ozývat a bít se v prsa jak moc má tenhle národ rád.

Pozor
30. 4. 2022 13:18
Odpovědět  janle57

Medzi Fialom a Babišom nie je takmer žiadny rozdiel. Ak opäť zvolíte Babiša nič sa nezmení resp. veľmi málo. Zdá sa, že Okamura by mohol nejakú zmenu priniesť ale musí vyhrať a zostaviť vládu.

Rebus
30. 4. 2022 14:02
Odpovědět  janle57

A že jim ti vystrašení reportéři, co píší jaká zvěrstva se tam dějí, nepošlou nějakou fotečku? Nebo se ten Vlach a Kutilová jako marionety předvádějí před zeleným plátnem.? To skutečně není jak Patrick Lancaster. Tyhle figuríny presentují zcela něco jiného než realitu. Proč nikdy není slyšet ruština v čt zprávách, ale pouze a jen ukrajinština…To jsou informace jen z jedné strany barikády, pro ty jednodušší, kteří to neumějí vyhodnotit,comment image

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
1. 5. 2022 11:17
Odpovědět  janle57

Ve slušné a civilizované společnosti je to na okamžité odvolání ředitele, gruppenführera
Dvořáka,který velí a ovládá tuhle mafii,bohužel v naší zemi dostane spíše řád Bílého lva,
za celoživotní rozvoj a zásluhy v oblasti mediální sféry.

Pozor
30. 4. 2022 13:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Prečo sa divíte, klamú ráno, klamú na obed, klamú večer a klamú v noci.

Milan h
30. 4. 2022 21:47
Odpovědět  Pozor

tak tak ani poledne nedrzi

30. 4. 2022 13:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Jakápak chyba, ku-rva šlajer?! Od kdy je úmysl chybou? Chybou byl odhad úsudku obyvatel Bohemie, ale v žádném případě prezentace české krajiny po tornádu co Bamderstánu “zničeného bojem”. Nebo snad na Kavčích horách nedokáží přečíst český nápis “Dvořáček”? Včetně té komentátorky! Či ani nedívá na to co komentuje? Vykopat všechnu tu prolhanou svoloč !!!

30. 4. 2022 13:20

Hm… Ted jsem se na tu komentátorku pořádně podíval – to třeskuté IQ které z ní vyzařuje je tak na úrovni skotu. Jen zabučet.

ladik
30. 4. 2022 14:50

Teď budou bečet, že chyba. Hovňajs! Záměrné lhaní a překrucování, to je naše žurnalistická žumpa. A s nimi celá ta politická a “kulturní” zaprodaná banda.

Albi
30. 4. 2022 15:04

Navíc – nejsem fotografka, opravte mě, jestli se mýlím, ale fotka měla být “oříznutá”, což mi zní upravená a uložená v archívu k dalšímu vhodnému použití.
Takže souhlasím s p. Štěpánkem, že je \otázka: “Jak věrohodné asi jsou ostatní informace, které nám Česká televize prezentuje” – jejíž zodpovězení jistě není pro nás nic složitého. 🙂

Ale druhá věc – mohll to být úmysl někoho z Kavek, kdo měl už těch keců tak akorát dost a v tom případě mu patřří dík.

30. 4. 2022 17:00
Odpovědět  Albi

Jako takový to myšlení za roh? Ale že je ta komentátorka jalůvka na tom trvám. Bohudíky znám lhaní v TV jen z druhé ruky, neb krátce po majdanu tv bedna letěla oknem. Prodávám to, jako že v záchvatu amoku, ale ve skutečnosti to bylo oknem blíž do kontejneru. Akorát dcera mi to nesežrala. Když jsem se prsil jak mě čapnul rudej vztek a bedna letěla oknem, jen se ušklíbla a utrousila: “Ty máš v lednu okna dokořán?” a mě bylo jasný, že mě má ta potvora přečtenýho. Napřed jsem to chtěl okecávat, jakože jsem zrovna větral a podobný kraviny, ale pak jsem radši řekl, že jsem jenom zkoušel zda mi to u ní projde. Zase se ušklíbla a děla: “Ale tatííí… Ty bys chtěl blbý děti?” A bylo.

TTT
30. 4. 2022 13:49
Ohodnotit příspěvek :
     

ČT dlouhodobě lže. Ale nevymyká se nijak z trendu spojeneckých zemí NATO a EU. Pod záminkou, že Rusko vede dezinformační válku, lžeme sami a pokud to někdo zpochybní, je vyřazen z diskusí v některých médiích nebo přímo aktivními udavači označen jako podporovatel ruské agresivní politiky nebo genocidy a předán policii. Tak to prostě dnes u nás chodí. Docela se divím, že se tenhle podvod dostal ven.

iii
30. 4. 2022 15:15
Ohodnotit příspěvek :
     

dejte si pár fajzrů a uvidite barák jako barák, přece by vám nelhali :-))

Pavel
30. 4. 2022 15:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Čemu se divit, vždyť jsme kolonie a ti všichni účastníci tohoto klání jsou štamgasti globální plutokracie. Kasičky už mají našimi chechtáky naplněné, tak o co jde. Je to asi jak řeč A. Aldy z filmu Mistrovský plán. Svým zaměstnancům, kteří pracovali v jeho mrakodrapu to řekl jasně. Vy jste nahraditelní, jste jen spotřební materiál. Myslíte si, že toto panstvo, které nám tu ničí životy o nás smýšlí jinak? Bohužel, západní globální plutokracie se již dávno spojila a výsledek vidíme nyní. Teď je jediná možnost, zvolat pověstné, Ktož jsú boží bojovníci a zákona jeho, prostež od boha pomoci a dúfajtež v něho, že konečné vždycky a s ním zvítězíte.

Františe
30. 4. 2022 15:39
Ohodnotit příspěvek :
     

,,,,,Důležité je řádně vyškolit budoucí generaci.
https://rumble.com/v12rlcz-skandl-esk-ministr-vnitra-diskutoval-s-malmi-dtmi-o-zavradn-vladimira-putin.html

jirka52
30. 4. 2022 19:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale přece je musíte pochopit. Asi hned tak narychlo nemohli něco rozbitějšího najít, tak dali to co bylo po ruce. Rozdíl je jen v tom, že pro rozbitou část Moravy se toho moc neudělalo, ale v tomto případě to bude určitě jinak…!

Capry
30. 4. 2022 19:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Žádná chyba to nebyla.Holt nemají žádné identické fotky a hlavní Press žádné nedodal,tak si posloužili z domácího zdroje.U majstrímu je to normální.Lhát,falšovat a pomlouvat.To je jejich náplň.

Miroslav
30. 4. 2022 19:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale vazeni diskutujici, to je prece uz 30 let znama vec : ceska televize nelze jen, kdyz nejde elektrina.

Rebus
30. 4. 2022 20:42
Odpovědět  Miroslav

Paní učitelka se ptá dětí, kde pracuje tatínek….
“Můj tatínek tančí nahý v gay baru u tyče,” povídá Pepíček.
Učitelka se na chvilku zarazí, ale pak povídá: “No, i to je druh zaměstnání.”
Po hodině si vezme Pepíčka do kabinetu a ptá se ho, jestli opravdu jeho tatínek vykonává tuto práci.
“Ale ne, paní učitelko. Tatínek pracuje v České televizi, ale my se za to celá rodina stydíme…..”