„Socky, co neumí šetřit. Póvl.“ Tak se v ODS mluví o chudých. Dávky? Nechtějte vědět, co zaznělo

Vláda Petra Fialy představila občanům Deštník proti drahotě. Dle řady komentářů ale speciální web působí spíš jako rozcestník k orientaci v sociálních dávkách, prakticky nic moc neřeší. A ač se premiér snaží prezentovat tak, že mu osudy chudnoucích lidí nejsou lhostejné, jeho spolustraníci sociální citlivost ani nepředstírají. ParlamentníListy.cz získaly svědectví od dobře informovaného zdroje, který popisuje postoj bohatých politiků ODS vůči strádajícím Čechům. A příspěvky z vnitrostranického fóra všemu také moc nepřidávají.

„Sám pocházím z chudší vrstvy, moji rodiče nemají ani maturitu,“ svěřuje se muž, který je v současné době na vyšší funkci po boku jednoho z občansko-demokratických hejtmanů. „Vím, jaké to je vyrůstat v sociálně slabém prostředí. Jsem na to citlivý. V rodině jsem jediný, kdo vystudoval vysokou školu a nepracuje rukama. Fyzické práce si však vážím a jsem rád, že jsem měl jinak krásné dětství. O to víc mě mrzí, když vidím, že moje vlastní strana pro obyčejné lidi, pro ty, co denně pracují za pár korun, nic nedělá. A co víc, pohrdá jimi,“ popisuje s tím, že v kontaktu se svými kolegy z ODS prý poslední dobou poslouchá řeči o „sockách, co neumí šetřit“ nebo o „zbytečném sraní s lidmi, co se o sebe neumí postarat sami.“

Významný regionální člen ODS neskrývá své rozhořčení. „Když jsem to slyšel poprvé, byl jsem v šoku. Bral jsem to nejprve jako ojedinělý příklad z úst člověka, který pro ostré slovo nejde daleko. Ale postupně, jak se situace kolem zhoršuje, se s tímto postojem setkávám čím dál víc. Moji kolegové, vážení politici z ODS, se projevují jako asociální hovada. Je to velké rozčarování,” sděluje nám.

Co soudí o krocích premiéra a stranického šéfa Petra Fialy? „Myslím, a to je i konsenzus v ODS, že kdyby to bylo jen na premiérovi, nikdy by k těmto sociálním opatřením typu pětitisícovka za dítě nebo příspěvek na energie, nepřistoupil. Já Petra Fialu znám. Je to ryzí intelektuál. A to je někdy, zvláště v krizích, nebezpečné. Za řešení problémů obyčejných lidí lobbuje hlavně ministr práce a sociálních věcí a já jsem teď hrozně rád, že v té vládě sedí Jurečka. Kolegové z ODS ho nemohou vystát, mají za to, že se chová jak Schillerová s Maláčovou dohromady. Ale nebýt jeho návrhů, nemají lidi už vůbec nic. Je jediný, kdo má snahu něco dělat. Zatímco ODS? Ta myslí jen na to, jak se zavděčit svým sponzorům a podpořit kamarády, nebo kamarády kamarádů. V poslední době se opravdu stydím, že v týhle straně zůstávám,“ pokračuje zdroj redakce z ODS a popisuje, kde podel něho leží kořen problému.

„Sice taky nejsem rád, když se vydávají peníze ze státního rozpočtu na sociální dávky, ale žijeme v mimořádné době. A tady navíc vrcholí dlouhodobý problém. X let se o tuhle zemi nestaráme. Školství je v krizi, pracovní trh je v krizi, stavební řízení máme jedno z nejdelších na světě, neinvestujeme… Nůžky mezi třídami se rozevírají, ale za to může vedení státu. Ryba smrdí od hlavy. Proto mě tak sere, když potom slyším od svých kolegů ve vysokých funkcích, jak pohrdají lidmi. Oni to mohou změnit, ale místo toho jsou pro ně ostatní, méně majetní a méně schopní lidi póvl,” konstatuje znechuceně.

Svědectví našeho zdroje jsme ověřovali u dalších lidí, kteří mají k ODS blízko. Nahlédli jsme i do jejich internetového fóra a bavili se s poslaneckými asistenty. Získané informace výše popsané do puntíku potvrdily.

„Co vám k tomu mám říct. Z Jurečky jsme hotoví. Na zemědělství šel na ruku Babišovi, teď se snaží jít na ruku voličům ČSSD a různým odpadlíkům, nešťastným existencím. Tihle lidi nás stejně nikdy volit nebudou. Jsou zklamaní z politiky, žijí z dávek. Vždyť jsou na to i průzkumy. Vyhazujeme jejich podporou peníze oknem,” krčí rameny asistent poslance za ODS.

Vládní pro-sociální snahy považuje za zbytečné i muž, který působí přímo v týmu Petra Fialy. „Jsem v ODS od roku 2009 a podpora pro nemakačenka bylo vždy téma. Když pracujeme my, můžou i ostatní. Že jim přidáme pár korun? To jejich situaci stejně nevyřeší. Jo, je inflace, tak jedeme ještě expanzivnější politiku než Andrej Babiš. Ale já jsem rád za to, že jsem měl pravdu. Když všichni nadávali na TOP 09, já varoval, že KDU je daleko horší banda pánbíčkářských socanů,“ míní premiérův spolupracovník.

Potvrzuje tak dlouhodobé informace, které se slévají z různých zdrojů. Totiž, že pětikoaliční vláda bojuje s rozdílným přístupem k politice, který mnohdy nezůstává jen ve věcné rovině, ale ústí až k antipatii.

Na interním fóru ODS bylo taky kvůli prosociální politice pěkně rušno. Pustili se tam do sebe členové s diametrálně odlišnými názory. Z dlouhodobé analýzy postojů ODS, kde máme své dobré zdroje vyplývá, že podobně přezíravý postoj má většina členské základny.

„Lidé s minimem nás stejně nikdy nebudou volit, tak proč pro ně dělat politiku?“ okomentoval Jurečkovo počínání jeden z mladších členů občanských demokratů.

„Aby se z nich třeba nestávali bezďáci a nezvyšovalo to kriminalitu a ilegální práci?“ namítl na to jeho kolega.

Zkratkovitá odpověď pak musela hnout žlučí nejen všem citlivým lidem, ale i sociologům: „Zase tolik lidí s minimem tu není, oni si zvyknou. Stejně budou nadávat, že mají málo. I kdybyste jim dal 50 tisíc, tak budou říkat, že jsme špatní.“ Alibistické prohlášení že „Babiš taky dělal politiku jen pro ty, kdo ho volí,“ pak bylo jen třešničkou na dortu.

Zeptali jsme se ODS blízkého politologa, jak situaci vnímá z odstupu:, „Je pravda, že v těch opatřeních je vidět výrazný vliv pro-sociální KDU-ČSL. Zatímco ODS byla vždy zaměřená na podnikatele a dotýkaly se jí hlavně ekonomická a bezpečnostní témata, lidovci jsou ze své podstaty stranou s výrazným sociálním rozměrem. V tomto ohledu nehledejme žádnou senzaci. Problémem je doba, ve které vláda působí. Aby ODS nevypadala asociálně, a aby držela rovnováhu v koalici, musí dělat ústupky. Vím, že mnohým členům se to nelíbí. A jak znám Petra Fialu, tady jde hodně přes své osobní přesvědčení. Situace je však taková, že kdyby vláda nezasáhla, rozvinou se sociální nepokoje. Čeká nás předsednictví EU, kdy na nás bude upřena zvýšená pozornost. Společenské problémy si nemůžeme dovolit,“ uzavírá analýzu odborník.

V ODS je podle našich zdrojů panuje přezíravý postoj vůči sociálně slabším lidem, a nejde jen o ty nejtěžší případy jako jsou bezdomovci. „Nedávno jsem mluvil s ředitelkou neziskovky, která pomáhá samoživitelkám. Chodí za politiky na krajské i celostátní úrovni a snaží se jim vysvětlit, jak složité to tyto ženy mají. Už od ledna čeká na termín u premiéra Fialy a zatím nevypadá, že by se ho měla dočkat. Když byl ale předsedou vlády Andrej Babiš, přijal ji během několika dní, problematiku s ní aktivně řešil, a dokonce i konkrétně pomohl. Tohle je jeden příklad za všechny, jak to tahle vláda s pomocí lidem skutečně má,“ svěřil nám zklamaný občanský demokrat. „Jestli jim to nahoře nedojde, bude velký průser. Lidi si to dlouho líbit nenechají. Pětikolka je tu půl roku a zatím se s ní obyčejní lidi mají hůř než kdykoli předtím. Je mi to líto, protože jsem toho svým způsobem součástí a vím, že vládnout v téhle době je těžké. Nečekal jsem ale takovou vlnu arogance vůči obyčejným lidem. To je velké zklamání.”
https://bit.ly/3wVvQDu

sdíletj na

4.1 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
27. 5. 2022 09:48

Tahle politická žumpa jménem ODS teď ovládá naší zemi,dobře,že se lidé dozvědí,že
většina z nás jsou pro ně socky,tuhle bandu nemůže volit nikdo jiný než ten,který nechce
platit státu žádné daně anebo si nestihl ještě něco ze státního nakrást,je dobře,že v dnešní
době tahle provařená partaj,od které dává ruce pryč i tuneldědek Klaus,ukáže nám sockám,
zač je toho doopravdy loket,ti lidé jsou při volbách opravdu nepoučitelní !!

Albi
27. 5. 2022 11:34
Odpovědět  janle57

No – sice víme, co jsme věděli, nebo alespoň tušili, ale co s tím naděláme?
Co s tím vůbec můžeme dělat?
Ani přinutit je, aby se zastyděli, natož změnili. Jediný výsledek – ONI naštvali NÁS!

Dolmen
27. 5. 2022 13:34
Odpovědět  janle57

Bohužel, nejoddanějšími voliči ODS jsou právě ty tzv. socky. Vypadá, že to nemá řešení.

orinoko
27. 5. 2022 10:02

ODS jsou bolševici kleptokratické odrůdy. Dalíkovatět a parazitovat. Praha je prý nudné město, pravil modrý kripl Tupolef, o němž se na Ostravsku traduje, že ho zplodil rudý Mamule, bolšán jak tobogán. Proto také o něm platí – gule od Mamule. Tupolef také prohlásil že cifra 80 000,- kachlí na měsíc je málo k životu. Rád by prezidentoval. Jo, to byly doby, když u Berlusca v Itálii běhal po zahradě se svým obnaženým cepem a myslel si, že je světový. Typický úd ODS.

Ladislav
27. 5. 2022 11:34
Odpovědět  orinoko

Bolševici byli proti těmle nenažraným fašistům ZLATÍ!

Milan h
27. 5. 2022 15:50
Odpovědět  Ladislav

muuj otec byl poslanec v narodnim shromazdeni pri po schuzi dostal retundace mzdy a zadarmo vlak na cestu dom

Gales
27. 5. 2022 10:15

Žrát z koryt plněnými z práce lidí a ještě přitom mlaskat a nadávat jim že jsou debilové,tak to fakt může jenom jednoduch s funkcí.Na tyhle nenažrance nebude stačit GESARA/NESARA ale VIDLOSARA.Už je načase aby se fakt lidi začali starat o svou budoucnost a o sebe.Jak si to ti zaybanci přejí.

Pavel
27. 5. 2022 10:18

Přečetl jsem asi prvních deset vět a skončil jsem, ten dotyčný co psal o tom co se tam říká, má možnost okamžitě odejít. To, že tato partaj je protilidová a nemá soucit s druhými, to je snad zbytečné probírat. A glorifikovat tzv. katolíka Jurečku, dovolte mi abych se zasmál. Víme všichni dobře, že v celých dějinách naší země bylo mnoho škůdců zemských, kteří se dobře dokázali uživit na hlouposti lidu, myslel jsem si kdysi, že ty doby jsou pryč, protože lid má vzdělání a přemýšlí, ale mýlil jsem se. I se základním můžete být supervzdělaní a s vysokým tutani. Je to přesně tak jak to řekl R.Feynmann- nikdy si nepleť vzdělání s inteligencí. Můžeš mít diplom a současně být idiotem.

Albi
27. 5. 2022 11:42
Odpovědět  Pavel

Přesně!
A to vzdělání bych ještě rozdělila – neplést si ani to oficiální vzdělání s titulem.
Každý vždělaný je otitulovaný, ale ne každý otitulovaný je opravdu i vzdělaný (byť méně inteligentní)..

BB Rad
27. 5. 2022 12:07
Odpovědět  Pavel

Ahoj Pavle, nedá mi to a musím se přidat. Diagnózu bych položil do roviny totální závislosti na kariérismu , terminální stav vych…nosti – hrabivosti , NELÉČITELNÉ *
A váš závěr- skvělý. Můj bývalý přítel (ten byl starší o 2 roky než hnědé uhlí) ,tak ten mi vždy říkal. Synku, myslet a hov..o vědět je to samé. Tak nějak se mi to připadlo aktuální k situaci ve vládě ČR

Pavel K
27. 5. 2022 14:05
Odpovědět  Pavel

Už od svého zrodu to nebylo nic jiného než strana kmotrů, specialistů na předem připravenou rozkrádačku našeho státu, kteří nepatří jinam než na hrad Mírov.

Gene
27. 5. 2022 18:48
Odpovědět  Pavel

Můžeš mít diplom a současně být idiotem. V posledni dobe se z toho stava pravidlo.

Pavel K
27. 5. 2022 20:26
Odpovědět  Gene

A co je ještě horší varianta, namyšleným idiotem a že se jich za posledních dvacet let urodilo.

skylla
27. 5. 2022 10:21

VŠICHNI VÍME CO JE ODS ZAČ A PŘESTO JSTE JE VOLILI….NEPLAČTE

ankmorpo
27. 5. 2022 11:05
Odpovědět  skylla

napsal jste to přesně a výstižně, věta z textu :” Já Petra Fialu znám. Je to ryzí intelektuál.” mne zakuckala, jen hovado z ods si může intelektuála představovat jako to hovado fialu, nicméně je to dokonalý příklad toho jak židochazaři zprznili i význam slova intelektuál, jako zprznili vše oč se jen otřeli, jo a ten jurečka, tak z toho jsou zemědělci úplně v komatu , takový kádr na trůnu z hnoje ještě od blahé paměti pochodu studenta Šmída prý neseděl

Albi
27. 5. 2022 12:00
Odpovědět  ankmorpo

Nechci se Jurečky nijak zastávat, nakonec tak výrazná osoba pro mne není, abych jeho “práci” mohla hoodnotit, ale pokud autor mohl srovnávat a taky srovnával jen náš vládní vzorek, pak není vyloučeno, že i jednoký tím jedním okem ještě špatně vidícím král mezi slepými, tak může působit.

Pavel K
27. 5. 2022 14:48
Odpovědět  ankmorpo

? ? ?

PENNYS
27. 5. 2022 11:24

ODS TOP09,KDUČSL,stan

TYTO STRANY DOSTALI tento stát POKAŽDÉ DO NEJVĚTŠÍCH PRUSERU ,NEJLEPŠÍ BY BYLO TĚMTO STRANÁMJIM ZAKÁZAT ČINNOST(ROZPUSTIT )

DOKUD V ČESKU BUD VÍCE NEŽLI 2-3 POLITCKÝCH STRAN

NIKDY NEBUDE KLID!!! A MUŽETE TADY NESOUHLASIT ,ŽE TO NENÍ DEMOKRATICKÝ-

JÁ JIM N A TAKOVOU DEMOKRACIIJ JAKO TATO , Z VYSOKA SE.U!!!!

BB Rad
27. 5. 2022 11:47

Celý ten humbuk se dá shrnout zhruba do jedné věty. Většina přiblbců ,kteří to volili , tu Pražskou kliku ,tak nějak přestřelili a výsledky spolupráce mezi NGO,CIA EU etc.etc.etc všech těch sluniček z EU mají na stole a zbývá jen se dívat ,kdeže nás to jako táhnou.PLÁČ NEPOMŮŽE *. Chtělo by to řešit

Pavel
27. 5. 2022 12:18
Odpovědět  BB Rad

Chtělo by to řešit, to je fakt, ale byl jsem na demonstraci Hnutí PES, bylo tam tak 150 lidí, týden předtím bylo kladení věnců k osvobození, bylo nás tam asi padesát, spíše 25×2, protože to byly rodiny, ve stejný den a stejnou hodinu, samozřejmě úmyslně probíhalo na náměstí setkání motorkářů. Náměstí bylo plné. Mnoha a to i prostým lidem dnes nevadí komu slouží, vlastenectví jim nic neříká, klidně se prodají, nevidím východisko, pouze absolutní pád národa na dno. Nová Bílá Hora se opakuje, jen v jiném čase a v jiných kulisách. Žil jsem celé mládí v Havířově, škoda, že alespoň Ostravsko není tou silou, která by národ probudila. Mám obavy, že jako národ končíme, je to ale hrozné.

Pavel
27. 5. 2022 12:01

Já také nemám maturitu, ale tito ubožáci nemohou člověka urazit. Jsou to pouhé podržtašky a slouhové globálu. Člověk je inteligentní tím co ví a jak myslí. To, že takoví jako oni řídí tuto zemi je přesná ukázka jak naše země vypadá po morální stránce. Prostě samá špína na té vrcholové úrovni, pouze v podhradí se občas objeví nějaké květy, které ozáří tuto morálně zničenou zemi. A vrchní vládce na hradě, k tomu není komentář. Zůstane jako připomínka toho, jak se člověk mýlí i když většina tak jako já ho volila ne kvůli němu samotnému, ale jako odpor proti Drahošovi. Nebojte se, už mají připraveného Petra Pavla. To je přesně jejich týpek.

BB Rad
27. 5. 2022 14:50
Odpovědět  Pavel

Doufám , že s tou * Natovskou*korouhvičkou NEPROJDOU
Kdo jednou zradí přísahu …….atd.

PENNYS
27. 5. 2022 15:28
Odpovědět  Pavel

NĚKTERÝM LIDEM ,KTEŘÍ STUDUJÍ 5-10 LET I VÍCE MUSÍ – VYSOKOŠKOLKÝ PEDAGOG NATLOUCT ROZUMI POŘÁDNÝM KLACKEM, ABY TO POCHOPILICO JE ŽIVOT!!!
JENŽE MY ,CO JSME CHYTŘÍ OD MATKY PŘÍRODY MÁME VŠECH 5 POHROMADĚ
AT PRŠÍ ,ČI PADÁ DÉŠT! CHTĚL BYCH VIDĚT TAKOVÉHO “FYJALU KAM BY SE SCHOVAL”
KDYBY PRŠELO????!!!!NEVĚŘTE TOMU ,ŽE POD DEŠTNÍK….

Pedro
27. 5. 2022 14:56

Pokud má někdo maďarský pas může se pohybovat po státech EU bez omezení.
A tudíž není utečenec, ale turista.

Ratus
27. 5. 2022 15:33
Odpovědět  Pedro

Můžete mi někdo prosím poradit?Pokud chci vložit vlastní komentář tak při kliknutí na
přidat komentář na mě vybafne Zvolte prosím nějakou možnost.Dál se nedostanu.
Nevím co s tím.Díky.

Karel
27. 5. 2022 19:10

Jurečka potřebuje nakopat prdel a vyhnat z republiky i se svými kumpány.

Evžen
31. 5. 2022 08:53

Pán se možná mýlí skutečný intelektuál si váží všech lidí, také těch nevzdělaných…!