Krize UKRAJINA

Velká politika. Co stojí za senzací o americkém generálovi v Azovstalu

Azovstal padl. Podle Zelenského a spol. se „hrdinští obránci“ opevněného závodu odhodlali k neméně „hrdinské evakuaci“. Přesněji řečeno, z katakomb vylezlo více než dva tisíce vojáků Ozbrojených sil Ukrajiny a neonacistů z praporu Azov, aby se vzdali. 

Ale možná nejen oni…

Kancelář ukrajinského prezidenta samozřejmě dál nazývá to, co se stalo, „vítězstvím, které vyhrála rozvědka, Červený kříž, OSN“ … a bůhví kdo ještě. 

Fakta jsou ale neúprosná: ukrajinští vojáci blokovaní v hutnickém závodě Azovstal v Mariupolu se rozhodli přestat klást odpor a vzdali se. Nic jiného jim nezbývalo.

V polovině května se situace změnila z obtížné na kritickou: jídlo, voda a léky docházely a počet zraněných rostl. V důsledku toho, podle ukrajinských a západních médií, ukrajinští vojáci „odvážně složili zbraně a statečně vyšli z katakomb, aby se hrdinsky evakuovali“ a oznámili „splnění úkolu, který jim byl přidělen“.

Na pozadí této „hrdinské kapitulace“ nejprve některé telegramové kanály a po nich média zveřejnily senzační zprávu: bývalý americký admirál, někdo píše „generál“, Eric Olson, který seděl v suterénu elektrárny, se vzdal (byl rozpoznán na fotografii mezi ostatními zajatci, i když je zřejmé, že neexistuje žádné oficiální potvrzení a fotografie není zrovna nejlepší), dále britský podplukovník John Bailey a další čtyři vojenští instruktoři NATO. 

Mohlo by to tak být? Cargrad se rozhodl zjistit názor odborníků.

Pokud je tento příběh pravdivý, druhá strana bude požadovat jejich vydání

Vojenský pozorovatel “Komsomolské Pravdy” Viktor Baranec v rozhovoru řekl, že by z této informace byl neuvěřitelně šťastný, ale bude to považovat pouze za předpoklad, dokud neuvidí potvrzení od seriózních zdrojů.

Bohužel se teď vypouští spousta různých informací pro důvěřivce-novináře a naivní-politiky. Často nejsou ničím potvrzeny. Počkejme si tedy na potvrzení. Pak si budeme mít o čem povídat. Pak budeme moci předvést tyto NATOvce, pokud jsme je odtamtud skutečně dostali, řekl Viktor Baranec. 

Důvodů, proč o tom mluvit, bude podle jeho názoru mnohem více. 

Pokud se ukáže, že informace jsou spolehlivé, pak zainteresovaná strana bude požadovat vydání vojenského personálu NATO. S tím ale nesouhlasíme.

Řekneme: ne, budeme je soudit, – pokračoval Baranec. – Nebo možná se v Doněcké oblasti rozhodnou je zastřelit, nebo pověsit.  Ostatně v Ústavě DLR není nejvyšší trest zrušen. Velmi mě zajímá: jestli byl americký generál zajat, bude se v centru Doněcku houpat na namydleném laně?

Každopádně o tom všem bude možné hovořit, až když se ujistíme, že jak informace, tak zdroje, které je vydaly, jsou seriózní. Musíme všechno prověřit, uzavřel Viktor Baranec.

Ale nesnažili se je odtamtud za každou cenu dostat?

Ve stejné době předseda prezidia Všeruské organizace „Důstojníci Ruska“, Hrdina Ruska, generálmajor  Sergej Lipovoj, v rozhovoru připomněl, že v závodě v Mariupolu skutečně byli zahraniční žoldáci. A fakt, že v Azovstalu seděli i vysocí funkcionáři, potvrdily odposlechy.

Všechny pokusy Západu, amerických představitelů a různých struktur je odtamtud za každou cenu dostat byly zmařeny, řekl Hrdina Ruska. 

Když tam poslali vrtulníky, byli sestřeleni. Dokonce i Červený kříž se tam snažil dostat, nabídli, že vyvedou lidi pod naší kontrolou. Velení jim vyšlo vstříc, poskytlo humanitární koridory, ale nikdo nevyšel Nevyšli ven z jednoduchého důvodu: protože Azovci měli všechny jako štít, jak generály, tak instruktory  Oni pochopili, že když je nechají jít, je konec, už neexistují žádné trumfy a budou okamžitě zničeni.

Před pár dny jsme viděli úplnou kapitulaci těch, kteří se skrývali pod zemí. A to jsou váleční zločinci – jak ti, kteří byli pod vlajkami Ozbrojených sil Ukrajiny, tak ti, kteří byli pod vlajkami národních praporů, jako “Azov”. A všichni by měli být souzeni, je si jistý Sergej Lipovoj.

A bylo by velmi dobré, kdyby všichni byli k dispozici doněckým a luhanským úřadům, protože bandité spáchali své zločiny právě na území Luhanské oblasti, na území Doněcka. Pokud byl zajat americký generál a instruktoři NATO, pak je to podle odborníka „pro nás významný trumf“.

Znovu světu ukazujeme, že NATO nám formálně válku nevyhlásilo, ale zástupci NATO včetně Ameriky bojují tam, na Ukrajině. Neustále prohlašovali celému světu, že se nikdy nedostanou do konfliktu s Ruskem, nikdy nebudou otevřeně bojovat, – zdůraznil generálmajor. 

„Ale jejich zástupci tam seděli a učili ukrajinské jednotky, nacionalistické prapory, jak zabíjet Rusy, jak zabíjet mírumilovné civilní obyvatelstvo Ukrajiny. A teď se budou muset zodpovídat ze všeho, co udělali, včetně amerického generála (pokud byl zadržen – pozn. red.). A ať nedoufá, že se americkým úřadům podaří ho vytáhnout, za někoho vyměnit. Bude stát před zákonem a bude se zodpovídat za to, co udělal, pokud na něm skutečně bude krev nebo ho vyšetřující orgány shledají vinným”.

V současné době, jak připomněl Sergej Lipovoj, byli zajatci umístěni do speciálního zadržovacího střediska a každý z nich je identifikován a poté orgány činné v trestním řízení rozhodnou o jejich dalším osudu.

Možná je to záležitost velké politiky

Šéf DLR Denis Pušilin minulé pondělí  řekl, že všichni zajatci z Azovstalu jsou drženi na území DLR a budou souzeni tribunálem v republice. Politolog a poručík armády DLR Alexandr Matjušin v rozhovoru poznamenal, že má k těmto rozhodnutím kladný postoj, přičemž zdůraznil, že je žádoucí, aby byl takový tribunál otevřený a veřejný, protože bojovníci Azov spáchali své válečné zločiny na území DLR, včetně nechvalně známé věznice v Mariupolu zvané „knihovna“ .

“Podle toho by měli být souzeni právě na území DLR a je žádoucí, aby tento tribunál byl otevřený, aby se tomu dostalo publicity – jak v místním, tak v zahraničním tisku. Aby rozsudky smrti, na které u nás není na rozdíl od Ruska moratorium, byly vyhlašovány veřejně a vykonávaly se také veřejně jako poučení pro potomky, pokud někdy někoho napadne oživit neonacismus v našich zemích”, řekl politolog. 

Pokud jde přímo o generály NATO, Alexandr Matjušin ještě neviděl oficiální potvrzení této informace. 

A ani Alexandr Chodakovskij, který se přímo účastnil jednání o kapitulaci posádky Azovstal, zatím veřejně nepotvrdil přítomnost generálů a důstojníků NATO mezi kapitulovanými. Naznačil však, že by tam mohli být.

“Ale pokud tyto informace nebudou zveřejněny, pak se tak děje v zájmu Ruska a mladých republik Novorossiji. Proto nevylučuji možnost, že tam jsou zajatí důstojníci NATO,“ řekl Matjušin.

Ale to už je věc velké politiky, jde o to získat od nich nějaká data, která se také zveřejní a budou tvořit základ velkého tribunálu, který se bude konat po zásadním přerozdělení starého světového řádu a vytvoření nového geopolitického systému.

I jedna tisková konference s nimi bude mít efekt explodující bomby

O osudu generálů NATO v Azovstalu může být rozhodnuto ještě předtím, než budou představeni světu, předpokládá plukovník ve výslužbě, vojenský pozorovatel TASS Viktor Litovkin. V rozhovoru expert poznamenal, že informace zatím nejsou potvrzeny.

Pokud je to však pravda a vysoce postavení vojenští pracovníci NATO byli mezi zajatci v Azovstalu, pak budou s největší pravděpodobností převezeni do Moskvy, aby tam uspořádali tiskovou konferenci a zorganizovali veřejný proces, který světu ukáže, kdo se účastní vojenských akcí na Donbasu a jak se na nich USA a NATO podílejí, nejen dodávkami zbraní. Světové společenství musí vědět, že na Ukrajině nebojujeme jen s banderovci, ale také s NATO a Spojenými státy, řekl Viktor Litovkin. 

Nepochybuje o tom, že i jedna tisková konference na ruském ministerstvu zahraničí či ministerstvu obrany za účasti zajatých důstojníků NATO bude mít účinek vybuchující bomby a stane se pro Západ PR katastrofou. Všem bude zcela jasné, že NATO a vlastně celý západní svět na Ukrajině přímo bojuje proti Rusku.

Z politického, informačního, propagandistického i psychologického hlediska to bude silnější než proces v Doněcku, na kterém se ne všichni zúčastní. A z Moskvy to zazvučí, – je si jistý plukovník ve výslužbě. 

Pokud jde o „Azovce“, kteří byli zajati vojáky DLR, měli by je tam i soudit, ale nejprve by si to měli s každým z nich vyřídit individuálně, podle jejich „zásluh“ – koho zastřelit a koho pověsit, jak to bylo v letech Velké vlastenecké války.

O tom, že Azovstal skutečně skrýval ve svých útrobách nějaké vysoké úředníky z NATO, není prakticky pochyb. Otázkou je, koho přesně vytáhli z podzemí. A nebylo to náhodou kvůli nim, jak se tak vytrvale a neodbytně snažil dozvonit na Sergeje Šojgu jeho americký kolega Lloyd Austin?

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3NCPf30

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
27. 5. 2022 06:10

Generál, negenerál pověsit pro výstrahu jiným nacistům ve světě! Dobře věděl do čeho jde! Žádný soucit! Výstraha i pro zločinecká média!

jiří
27. 5. 2022 07:44

Ruské ministerstvo obrany připravuje velkou tiskovou konferenci k situaci v Mariupolu.
Koho tam Rusové chytili?
Držte se a nespadněte.
https://zvedavec.news/prispevky/2022/05/9169-kdo-vsechno-byl-zajat-v-azovstalu-budicek-prekvapeni.htm

Asi tak
27. 5. 2022 08:58
Odpovědět  jiří
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
27. 5. 2022 07:50

A neměl by ty vylezlé hrdiny, kteří “bojovali” za Prahu, Zeman všechny vyznamenat?

janle57
27. 5. 2022 09:09

Tohoto US “hrdinu” okamžitě vystavovat 24 denně v ruské TV a zaplavit světový internet
jeho vyprávěním jak to doopravdy v Mariupolu bylo,co tam dělal a proč to dělal,alespoň
každý vidí,co to je batalion Azov za bandu vrahounů civilistů,který tohoto mírotvůrce
chránil,měl by skončit do konce života na Sibiři za polárním kruhem a jeho přátelé
z USA by mu tam měli posílat hamburgery,popcorn nebo hot dogy na přilepšenou.

Asi tak
27. 5. 2022 09:20
Gales
27. 5. 2022 09:48

Tak dlouho se drápali do Moskvy až se tam dostali.Ale radost z toho nemají.Ale maistrímu můžou sdělit že své předsevzetí splnili.

ankmorpo
27. 5. 2022 11:16

iluze, populaci ve státech nato tohle vůbec nezajímá, naivita moskvy je bezbřehá, možná to zajímá čínu a indii plus další ale populaci v zemích nato vůbec

Velitelk
27. 5. 2022 12:28
Odpovědět  ankmorpo

4 hvězdičkový admirál, není nějaký armádní poskok, dokonce ano běžný generál je to prostě jedna z nejvyšších šarží. Za celou dobu existence USA jich bylo méně než 250 a žádný pokud vím nepadl do zajetí a určitě nebyl poraven. Čili pokud by se potvredilo,že rusové mají 4* amerického admirála byl by to v USA takový skandál, že by to tam zajímalo úplně všechny a byla by to hysterie jaká tu po II. S.V. ještě nebyla

Frank
27. 5. 2022 12:44

Rusové zcela jistě vědí, co se všemi šmejdy udělají. Určitě nejsou tak blbí, aby je vydávali generál negenerál. Kdyby ty zmetky propustili, tak by popřeli to, kvůli čemu na Ukrajinu vnikli.