nezařazené

Putin ohledně jaderných zbraní neblafuje – EU


Nejvyšší diplomat bloku prohlásil, že ruského prezidenta je třeba brát “vážně”.


Vysoký představitel EU pro zahraniční věci Josep Borrell v sobotu pro BBC uvedl, že se domnívá, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl použít jaderné zbraně, pokud budou síly Moskvy “zatlačeny do kouta”. Borrell vyzval k uzavření mírové dohody, ale jím navrhovaná dohoda je pravděpodobně neuskutečnitelná.

Konflikt na Ukrajině dosáhl “nebezpečného okamžiku”, řekl diplomat britské televizi. “Je to nebezpečný okamžik, protože ruská armáda byla zatlačena do kouta a Putinova reakce – hrozba použití jaderných zbraní – je velmi špatná.”

Borrellovo tvrzení, že ruská armáda byla zahnána do kouta, se pravděpodobně zakládá na skutečnosti, že se Ukrajině podařilo začátkem tohoto měsíce obsadit velký kus země v oblasti Charkova. Početně silnější ukrajinské jednotky však přesto utrpěly vysoké ztráty proti poměrně malému kontingentu ruských a spojeneckých sil, který se podle Moskvy stáhl, aniž by utrpěl velké ztráty.

V důsledku ukrajinské ofenzívy Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci přibližně 300 000 vojáků, což je podle ministra obrany Sergeje Šojgua 1 % plného mobilizačního potenciálu země. 

Jaderná válka je možná – americký velitel
Čtěte více Jaderná válka je možná – americký velitel
Putin rovněž varoval, že Rusko bude bránit své území – potenciálně včetně donbaských republik Doněck a Lugansk, stejně jako oblastí Záporoží a Cherson po referendech z tohoto týdne – “všemi prostředky, které máme k dispozici”, včetně “různých ničivých zbraní”. 

“Neblufuju,” dodal ruský vůdce.

“Když lidé říkají, že to není blufování, musíte je brát vážně,” řekl Borrell BBC. 

Diplomat EU, který dříve trval na tom, že “tato válka bude vyhrána na bitevním poli”, dále uvedl, že je třeba dosáhnout “diplomatického řešení”, které však “zachová suverenitu a územní celistvost Ukrajiny”.

Pomineme-li skutečnost, že čtyři bývalé ukrajinské regiony budou s největší pravděpodobností za několik dní hlasovat o připojení k Rusku, Borrellova definice územní celistvosti Ukrajiny se pravděpodobně shoduje s definicí ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, který slíbil, že se zmocní dvou republik Donbasu – které v roce 2014 vyhlásily nezávislost na Ukrajině – a Krymu, který si v témže roce odhlasoval připojení k Rusku. 

Zelenskyj dlouho před vyhlášením čtyř referend odmítal myšlenku vzdát se nároků na Donbas a Krym, aby si zajistil mír s Ruskem.
FILE FOTO: Josep Borrell hovoří během tiskové konference v sídle OSN v New Yorku, 21. září 2022 © AP / Julia Nikhinson
https://bit.ly/3fgNRHn

sdílet na

34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirik
24. 9. 2022 19:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Peter Staněk slovenský ekonom a prognostik
17 minut
https://www.youtube.com/watch?v=Kn1JRoeB1Gs&t=32s

Masunta
24. 9. 2022 19:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Podobné úvahy, přemítání, neberou konce. Když by někdo jaderky použil, použije je i protivník. Asi by se zvyšovala použitá síla jaderek a konflikt by se rozšířil i na území za Velkou louži. A jsme u toho – nebylo by vítěze, je by byli poražení. Proto se některým projevům obě strany úzkostlivě vyhýbají a informují se navzájem. Červené linky. Jaderky se v praxi osvědčují, aniž by byly použity – zastrašují. Nezastrašíte ani termobarickými zbraněmi. Ovšem jaderky triády, to je jiné kafe. Silné, forte s kofeinem.

josef
24. 9. 2022 21:24
Odpovědět  Masunta

Nejsou jenom termobarické zbraně. Jsou zbraně, které bez jaderného výbuchu vyvolají říditelný – tedy co intenzity a zasažené plochy elektromagnetický impuls. Jenom pro informaci. Rusové mají zbraně, které jsou o generaci dál než zbraně NATO a USA. Ale jsem přesvědčen o tom, že klasický “válec ” na cukrouše v kombinaci s počasím bude stačit. Jen aby na DRUŽBĚ cukrouši nezařadili reverz.

Pavel K
24. 9. 2022 21:27
Odpovědět  josef

Kdyby ty zbraně neměly, tak na Rusko už dávno zaútočili.

Masunta
24. 9. 2022 21:32
Odpovědět  Masunta

Roky vězení za ničení zbraní i neuposlechnutí rozkazu. Putin podepsal nové zákonyRuský prezident Vladimir Putin podepsal změny v trestním zákoníku, které zpřísňují postihy za zločiny spáchané v době mobilizace. Schválil také možnost zjednodušeného získávání občanství pro cizince, kteří vstoupí do ruské armády. 
Ruská státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v úterý schválila zákon, podle nějž například za dezerci, poškození vojenského materiálu nebo neuposlechnutí rozkazu nově hrozí až deset let vězení. Novela zavádí také až pětiletý trest za ničení zbraní během války a až 15 let za rabování v době vyhlášeného válečného stavu. Podle agentury Reuters ruským vojákům rovněž hrozí až deset let za mřížemi za dobrovolnou kapitulaci.
Mezi přitěžující okolnosti nově patří spáchání trestného činu za mobilizace, válečného stavu a v době války.

Masunta
24. 9. 2022 21:33
Odpovědět  Masunta

Ruský trestní řád dosud umožňoval udělit přísnější trest pouze v podmínkách ozbrojeného konfliktu nebo válečných operací.Ruští poslanci krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, která začala před sedmi měsíci, schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě. Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako „zvláštní vojenskou operaci“, přičemž kritikům označujícím ji jako válku nebo invazi hrozí postihy.
Putin podepsal také zákon, který umožňuje cizincům požádat o ruské občanství bez toho, aniž by předtím disponovali povolením k pobytu či splňovali podmínku nepřetržitého pobytu v Rusku po dobu nejméně pěti let. Předpokladem pro zrychlené udělení občanství cizincům je, že podepíšou s ruskou armádou smlouvu na nejméně jeden rok.

25. 9. 2022 00:42
Odpovědět  Masunta

“…Moskva svou agresi na Ukrajině označuje jako “zvláštní vojenskou operaci”, přičemž kritikům označujícím ji jako válku nebo invazi hrozí postihy.”
A protože není uveden zdroj, mohu se domnívat, že je to z tvé kačeří hlavinky. Mám proto otázku:
A co tobě, kačere rybáři, co tobě by v Rusku hrozilo?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
25. 9. 2022 03:42

Poučovací Chasidi bez tolerance … rup psych. Nečetl jsem tě, ale dobrý skutek jsem udělal. Paušálně přidělil palec dolů.

Masunta
25. 9. 2022 08:56
Odpovědět  Masunta

Výsledky průzkumu Ako sa máte, Slovensko? Ten připravili odborníci z MNFORCE, Seesame a Slovenské akademie věd. V jedné z částí se ptali i na názor Slováků na aktuální válku na Ukrajině. A většina odpovídajících uvedla, že si ve válce přeje vítězství Ruska.
Názory Slováků na to, jak by měla dopadnout válka na Ukrajině, měla v nejnovějším průzkumu konkrétně zjišťovat otázka, kde odpovídající volili na škále, kde číslo 1 znamenalo přání jasného vítězství Ruska, a naopak číslo 10 jasného vítězství Ukrajiny. „Až pětina dotázaných si přeje jasné vítězství Ruska. Celkově se pak na škále na stranu Ruska přiklonila více než polovina respondentů. Přibližně 18 procent lidí odpovědělo, že neví,“ informuje slovenská stanice Markíza.
Podle informací slovenského magazínu Trend se tak na stranu Ukrajiny přiklonila jen třetina účastníků výzkumu. Šlo většinou o voliče hnutí OĽANO (vládní strana Igora Matoviče), SaS (vládní strana v jejímž čele je bývalý ministr hospodářství Richard Sulík) a mimoparlamentní strany PS. Naopak vítězství Ruska si většinou přejí voliči strany SMER-SD Roberta Fica a krajně pravicových uskupení.

Masunta
25. 9. 2022 08:57
Odpovědět  Masunta

Naopak vítězství Ruska si většinou přejí voliči strany SMER-SD Roberta Fica a krajně pravicových uskupení.Jediným slovenským regionem, kde převažují příznivci ukrajinského vítězství, je dle průzkumu Bratislava. Napadené Ukrajině rovněž přejí lidé s vyšším vzděláním, naopak Rusku straní lidé s nižším vzděláním. Zveřejnění výsledků průzkumu způsobilo bouři i na sociálních sítích.

Teuton
24. 9. 2022 19:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Už mám Ukrajiny a Ukroušů plný zuby, jsem už na tenhle xindl alergickej.

sizok
24. 9. 2022 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Konečně jsi to pochopil, vole.

Markýza
25. 9. 2022 09:01
Odpovědět  sizok

Aspoň někdo z unijní věrchušky!

Pat
24. 9. 2022 20:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Obávám se že již jsou jaderné zbraně opravdu na řadě.
Naznačuje to ta podivná výměna vězňů.
Že Rusové výměnou propustili pár krvelačných nácků? Srát na ně, nejsou důležití.
Ale domů do Ruska se vrátí zajatci kteří si “užili” ukrajinské zajetí.
A ti budou mluvit o svých zážitcích z ukrajinských lágrů a mučíren.
A že jsou Ukrajinci bezcitná hovada, je historicky i všeobecně celosvětově známé.
Ruský národ bude maximálně nasraný.
Nejen že to Kremlu pomůže v mobilizaci.
Ale ruský národ navíc bude požadovat extrémní a kratký proces s ukrajinským vředem.

sizok
24. 9. 2022 21:03
Odpovědět  Pat

Pravděpodobně.

me2d44
24. 9. 2022 21:18
Odpovědět  Pat

Už jsem to tu jednou psal: není potřeba jaderná munice, ani termobarika. Kousek nad Kievem je “malinká” přehradička. Asi jako polovina České republiky. Už havrani z Washingtonu dodali Zelenskému rukávky a plovací vestu? Myslím, že na “otevření” hráze postačí dva až 3 Iskandery, případně pár Kalibrů…

Masunta
24. 9. 2022 21:36
Odpovědět  me2d44

Kaprále – kapráloviny, to by asi zařval například Kerčký most. Cílů mají Ukrajinci více.

25. 9. 2022 00:51
Odpovědět  Masunta

Tobě cape furt ještě nedocvaklo, že Putin převrátil stůl a rozdal karty k úplně jiné hře?
A že v té nové hře můžou mít banderové cílů jak Masunta rozumů, ale stačí pár Kalibrů a jsou bez velení, nebo pár elektromagnetických pulsů, a jsou v pi-či jak Baťa s dřevákama?

Masunta
25. 9. 2022 03:43

Poučovací Chasidi bez tolerance … rup psych.

VratislavII.
26. 9. 2022 12:23

Nemá mozek 😂

Ladislav
25. 9. 2022 07:38
Odpovědět  me2d44

💤Postačí pouze jedna dobře mířená! Ten zbytek na zločince usa!

Aleš
24. 9. 2022 20:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Pouze kapitulace ukronacismus a oplocení USA je řešení. Plus oplotit Brusel.

me2d44
24. 9. 2022 21:20
Odpovědět  Aleš

S oplocením USA bych počkal, jak dopadnou referenda v Texasu a Kalifornii na téma odtržení od USA – myslím, že už jsou (minimálně v Texasu) vyhlášena.

ijn
24. 9. 2022 20:59
Ohodnotit příspěvek :
     

proti Jaderné velmoci pouze šílenci chtějí zvítězit,……..aniž tuší, že vítezstvím však všichni živočichové planety Země zemřou,…….. i lidé jsou živočichové savci, nejsme ani ryby, ani houby a bakterie,……… ale to politici Západu nechápou,

Politici Západu si dodnes myslí že elektřina je ze zásuvky a peníze jsou z účtárny,…..takovým idiotům jsme svěřili vládu nad našimi životy,……obrana neexistuje!!!!!!!!!!!

me2d44
24. 9. 2022 21:37
Odpovědět  ijn

Máme jednu smůlu: naši sousedé Němci se vzdali jaderné energie – a k jádru pro válečné účely se šmrncli jen proto, že na jejich území byly americké jaderné rakety – ale k těm je nepustili ani na dohled. Když se někdo vzdá jádra, tak ani nepotřebuje odborníky, kteří by mu rozuměli – takže část z nich přešla do jiných odvětví (a znalosti zapomíná), část odešla tam, kde svoje znalosti uplatní. Takže i případné znovuspuštění Německých jaderných elektráren je vlastně dneska otázka, kdo to bude schopen provést. O dostavbě Temelína a Dukovan jednáme s Američany, ale někde jsem četl, že jaderná divize Westinghouse už není Americká a sídlí v Kanadě – píšu “nekde “, protože ozdrojováno to nemám. Každopádně, když si do vyhledavače dáte Westinghouse, tak Vám vypadnou vysavače, ventilátory, stropní svítidla s vrtulí a podobné blbosti – o elektrárnách a jádru ani písmeno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
25. 9. 2022 01:02
Odpovědět  me2d44

Je to tak. Doslova “krachující Westinghouse”, napsala mi k tomu krátce po “akci Vrbětice” kámoška z Colorada. A že -emanovi muselo hrábnout.

Masunta
25. 9. 2022 03:43

Poučovací Chasidi bez tolerance … rup psych.

Frankie
24. 9. 2022 22:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Je nad slunce jasnější, že Rusové si nemohou dovolit prohrát. To by znamenalo konec Ruska a to Putin nikdy nepřipustí.

Luboš
25. 9. 2022 00:01
Odpovědět  Frankie

To je to co nechápu. Oni to vědí že když zaženou Rusko do kouta tak vytáhne jaderky, a přesto si nedají pokoj. Mě to hlava nebere.

sergej
25. 9. 2022 02:07
Odpovědět  Luboš

Neřekla snad nůlandová ať jde evropa do “prdele a potom jela s koláčky na majdan?

sergej
25. 9. 2022 02:31
Odpovědět  Luboš

Tak opravdu dělal s ohledy co se dalo.S pomatenými, no ano konec korektnosti jde vám o život a tisíc kilometrů prostě není na takto rozjetou situaci prostě není žádná vzdálenost. A že to necyslovujete je bláhová představa že proto to tam nepůjde a nestane se, to je ubohý v intenci “tonoucího se stébla chytá. Ale vojenskoprůmyslový komplex si dosadil korporátníky “talenty. Když chceš vědět co se činí sleduj cesty peněz a evropa je na zaříznutí egregory moci zaloužáky. Budete tak dlouho tančit okolo situace do které to tlačí až bude pozdě jasně všem říct co se děje až se stane a jak všichni a hlupáci, jak jinak proto si je vybrali no ano aspeny atd. styl amerika first tomu nevěří jak dopadnou mameluci “geoumístěním a rozhodně si tyhle typy nepořídí domů jako mazlíky, šmejdy..

https://protiproud.info/politika/6729-dalsi-narod-eu-predmetem-vydirani-nemka-otevrene-vyhrozuje-italce-vule-lidu-nezajem-zmackneme-rim-jako-budapest-berlusconi-jasne-putin-chtel-nahradit-zelenskeho-vladu-slusnymi-lidmi-brusel-v-soku.htm

Markýza
25. 9. 2022 09:04
Odpovědět  Luboš

Je to poměrně nepochopitelné já to přičítám tomu, že hamižnost a mlsná huba jsou silnější, než strach. Ale snad se aspoň začínají vrovnávat.

zuza
25. 9. 2022 11:30
Ohodnotit příspěvek :
     

nechápem jedno, Európa je v riti, ľudia v najproduktívnejšom veku chorľavejú a umierajú na následky “vakcín”, priemysel zatvára továrne, služby redukujú prevádzky. O 2-3 mesiace, keď budú aj cez deň mínusové teploty, nebude PHM, nebude plyn, budú výpadky elektriny. A to je ten lepší prípad. Dosť akútnou sa stáva možnosť, že nám zakúria a posvietia páni Zirkón a Sarmat. A napriek tomu neprestáva veľké sťahovanie sa Afriky do EU a ešte nám aj recept poslal 100 tis mohamedánov. A keď sa pohnú veci na východe k lepšiemu, ešte môžeme očakávať príchod pár miliónov ukronacistov aj s rodinami. V robote pripravujeme rozpočet na budúci rok (veľká firma, pobočky v celej EU) a počúvam tie drísty, horšie ako kedysi na zjazdoch komunistickej strany. A to prosím ide o predaj produktov a služby, ktoré si môže dovoliť len dobre fungujúca ekonomika! Ja, stará ženská, som pomaly zrelá na antidepresíva.. Moji mladší kolegovia, s malými deťmi, sú vysmiati. Asi tie vakcíny naozaj urobili z ľudí zombíkov.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan
26. 9. 2022 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Borelioza je reptil, ztelesnene zlo! On a lejno budou prvni viset.