Putin odsoudil liberalismus, označil ho za překonaný

Putin odsoudil liberalismus, označil ho za překonaný:
“Idea liberalismu předpokládá, že netřeba dělat nic. Migranti mohou beztrestně zabíjet, drancovat a znásilňovat, protože je třeba chránit jejich práva”.

Ruský prezident Vladimir Putin v rozhovoru pro deník Financial Times ostře odsoudil liberalismus, jehož myšlenky se už podle něj přežili. Názory šéfa Kremlu okamžitě kritizoval předseda Evropské rady Donald Tusk, podle kterého je již naopak překonané autoritářství, kult osobnosti a vláda oligarchů.

Rozhovor, který Putin poskytl ještě před odjezdem na probíhající summit G20 v Japonsku, zveřejnily noviny v pátek, informovala agentura DPA.

Liberalismus se podle Putina už přežil a jeho zastánci už “prostě nemohou nikomu nic diktovat, jak se to pokoušeli v průběhu posledních desetiletí,” prohlásil Putin během interview pro list Financial Times se sídlem v Londýně.

Ideologie liberalismu je podle šéfa Kremlu v rozporu s tím, co si přejí lidé po celém světě. 

“Liberální myšlenka zastarala. Dostala se do sporu se zájmy většiny populace,” 

citovala Putinova slova agentura AFP. Stejně multikulturalismus se už podle něj stal neudržitelným.

V této souvislosti kritizoval německou kancléřku Angelu Merkelovou, že se v době vrcholící uprchlické krize rozhodla otevřít hranice pro masový příliv migrantů. Podle Putina šlo o “kardinální chybu”, která nebrala v úvahu zájmy domácího obyvatelstva.

“Idea liberalismu předpokládá, že netřeba dělat nic. Migranti mohou beztrestně zabíjet, drancovat a znásilňovat, protože třeba chránit jejich práva, která jim náleží jako migrantům, “domnívá se Putin.

Zásadní nesouhlas s vyjádřeními ruského prezidenta na okraji summitu v Ósace vyslovil šéf Evropské rady Donald Tusk.

“Kdokoliv tvrdí, že liberální demokracie zastarala, ten tvrdí, že se přežily svobody, že se přežil právní stát a lidská práva,” zdůraznil Tusk s tím, že jde o “základní a živé hodnoty”, na kterých stojí EU.

“Co považuji za skutečně zastaralé je autoritářství, kulty osobnosti a vládnutí oligarchů, i když se někdy mohou zdát efektivní,” řekl šéf Evropské rady.

Putin se během rozhovoru pozitivně vyjádřil i o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. 
Označil ho za “talentovaného” člověka a uvedl, že k Trumpovu zvolení přispělo rozčarování mnohých Američanů z globalizace, a ne nějaké zásahy ze zahraničí.

Trumpova snaha o stavbu zdi na americko-mexických hranicích je podle něj možná příliš radikální, ale Trump se podle něj alespoň pokouší najít řešení problému nelegální migrace. Stoupenci liberalismu naopak nedělají nic, snažil se tvrdit Putin.

https://www.hlavnespravy.sk/putin-odsudil-liberalizmus-oznacil-ho-za-prekonany/1803307

sdílet na