nezařazené

Protestující vtrhli do sídla prezidenta


Tisíce lidí požadují odstoupení srílanského prezidenta Gotabáji Radžapaksy uprostřed nejhorší hospodářské krize od roku 1948.
Protestující vtrhli do prezidentovy rezidence
Policie používá vodní dělo k rozehnání demonstrantů, kteří požadují odstoupení srílanského prezidenta Gotabayi Rajapaksy kvůli ochromující hospodářské krizi v zemi, v Kolombu 8. července 2022. © AFP

Srílanský prezident Gotabaya Rajapaksa musel údajně uprchnout ze své rezidence v hlavním městě Kolombu, protože areál obklíčily tisíce demonstrantů, kteří požadují jeho rezignaci.

Místní zdroj agentuře AFP v sobotu sdělil, že hlava státu byla “eskortována do bezpečí” a vojáci stříleli varovné výstřely, aby udrželi demonstranty na uzdě.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na zdroje z ministerstva obrany, byl Radžapaksa před plánovaným víkendovým shromážděním odvezen na jiné místo již v pátek. Pokusy bezpečnostních složek zabránit demonstrantům ve vstupu do prezidentského sídla zřejmě selhaly, řekl médiím očitý svědek.

Záběry zveřejněné místní televizní stanicí NewsFirst ukazovaly demonstranty, z nichž někteří měli v rukou srílanské vlajky, jak si razí cestu do areálu. Živý přenos na Facebooku z vnitřku rezidence rovněž zachycoval demonstranty, kteří budovu překonávají.

Předpokládá se, že se kolem prezidentské rezidence shromáždil stotisícový dav uprostřed nejhorší hospodářské krize v zemi od roku 1948.

Podle médií bylo dosud zraněno 33 lidí, dva protestující jsou údajně v kritickém stavu.

Podle indických médií svolal srílanský premiér ve snaze krizi vyřešit mimořádnou schůzku vedoucích představitelů politických stran. Ranil Wickremesinghe zřejmě také požádal předsedu parlamentu, aby svolal parlament země.

Srí Lanka se současně potýká s palivovou a potravinovou krizí, kterou vyvolaly následky pandemie Covid-19, jež způsobila útlum cestovního ruchu a vedla k nedostatku zahraniční měny. V důsledku toho není Srí Lanka schopna platit za dovoz a vzhledem k platební neschopnosti, která byla vyhlášena na její zahraniční dluh v polovině dubna, si země již nemůže půjčovat finanční prostředky od zahraničních investorů.


Nejnovější krize vyvolala po celé zemi protesty, které trvají již několik měsíců, zejména v hlavním městě Kolombu. Protestující požadují odstoupení prezidenta Gotabáji Radžapaksy kvůli špatnému hospodaření.
https://bit.ly/3OXvvIe

sdílet na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
9. 7. 2022 18:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím, že to u nás dopadne stejně.

sizok
9. 7. 2022 19:29
Odpovědět  sizok
9. 7. 2022 18:33
Ohodnotit příspěvek :
     

To všechno je moc hezký a podnětný, ale zajímalo by mě – mají mezi sebou vůdce, schopného vytáhnou zemi ze sra-ček? Pokud ne, tak je to jen ventil na upuštění páry, ale jinak nic víc.

sizok
9. 7. 2022 19:13

U nás není jiná situace. Klientelismus, kamarádičkováni, kult peněz, podvody atd.
se s touto republikou táhne jako smrad.

Joe Arp.
9. 7. 2022 18:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Ti jejich poliši budou muset do Holandska na stáž, tam jim vysvětlí, že do demonstrantů se střílí ostrejma! Je vidět, že demokracie u banánů má ještě mezery.

Teuton
9. 7. 2022 19:24
Ohodnotit příspěvek :
     

To je docela inspirace, ne ? Přesně takto bychom mohli skoncovat s fialovými zkurvysyny.

Vladimír
9. 7. 2022 22:58
Ohodnotit příspěvek :
     

A příští párty u Fialy! 🤣