nezařazené

Pepe  Escobar: Elektrická válka

25. listopadu 2022

Komentář od Pepe Escobara, brazilského novináře a geopolitického analytika. Jeho sloupek „The Roving Eye” pro Asia Times pravidelně pojednává o nadnárodní „soutěži o nadvládu nad Blízkým východem a Střední Asií.”

Současná ruská taktika je naprostým opakem vojenské teorie koncentrované síly, kterou vyvinul Napoleon, píše Pepe  Escobar v Strategic Culture Foundation.

Vzpomeňte si na polského farmáře, který fotí trosky rakety – později se ukázalo, že patřící ukrajinské S-300. Takže polský farmář, jehož kroky se ozývají v naší kolektivní paměti, možná zachránil svět před třetí světovou válkou – rozpoutanou prostřednictvím laciného spiknutí vymyšleného anglo-americkou „rozvědkou”.

K této nechutnosti se přidalo směšné zastírání: Ukrajinci stříleli na ruské rakety ze směru, odkud nemohly přiletět. To znamená: Polska. A pak americký ministr obrany, obchodník se zbraněmi Lloyd Raytheon” Austin, odsoudil Rusko, že je na vině tak jako tak, protože jeho kyjevští vazalové stříleli na ruské rakety, které neměly být ve vzduchu (a nebyly).

Říkejme tomu Pentagon, který povyšuje oplešatělé lhaní na poněkud ošuntělé umění.

Anglo-americkým účelem tohoto vyděračství bylo vyvolat světovou krizi” proti Rusku. Bylo to odhaleno – tentokrát. To neznamená, že obvyklí podezřelí to nezkusí znovu. Brzy.

Hlavním důvodem je panika. Kolektivní západní zpravodajské informace vidí, jak Moskva konečně mobilizuje svou armádu – připravenou příští měsíc vyrazit do pole – zatímco vyřazuje ukrajinskou elektrickou infrastrukturu jako formu čínského mučení.

Ty únorové dny, kdy bylo vysláno pouhých 100 000 vojáků – a většinu těžké práce odvedly milice DLR a LLR plus Wagnerova komanda a Kadyrovovi Čečenci – jsou dávno pryč. Celkově Rusové a rusofonni čelili hordám ukrajinské armády – možná až 1 milionu. “Zázrak” toho všeho je, že Rusové si vedli docela dobře.

Každý vojenský analytik zná základní pravidlo: invazní síly by měly čítat trojnásobek bránící síly. Ruská armáda na počátku SMO byla na malém zlomku tohoto pravidla. Ruské ozbrojené síly mají pravděpodobně stálou armádu 1,3 milionu vojáků. Jistě mohli ušetřit o několik desítek tisíc víc než původních 100 000. Ale nestalo se tak. Bylo to politické rozhodnutí.

Ale teď SMO skončilo: toto je území CTO (Counter-Terrorist Operation). Série teroristických útoků – zaměřených na Nord Streams, Krymský most, Černomořskou flotilu – konečně demonstrovala nevyhnutelnost překročení pouhé “vojenské operace”.

A to nás přivádí k elektrické válce.

Elektrická válka je vedena v podstatě jako taktika – vedoucí ke konečnému zavedení ruských podmínek v možném příměří (které ani anglo-americké zpravodajské služby, ani vazal NATO nechtějí).

I kdyby došlo k příměří – široce propagovanému už několik týdnů –, válku by to neukončilo. Protože hlubší, tiché ruské pojmy – konec expanze NATO a nedělitelnost bezpečnosti” – byly plně vysvětleny jak Washingtonu, tak Bruselu loni v prosinci a následně odmítnuty.

Vzhledem k tomu, že se od té doby – koncepčně – nic nezměnilo, spolu s tím, jak západní zbrojení Ukrajiny dosáhlo šílenství, Stavka Putinovy éry nemohla než rozšířit původní mandát SSO, který zůstává denacifikací a demilitarizací. Nyní však bude muset mandát zahrnovat Kyjev a Lvov.

A to začíná současnou deelektrifikační kampaní, která sahá daleko za východ od Dněpru a podél pobřeží Černého moře směrem k Oděse.

To nás přivádí ke klíčové otázce dosahu a hloubky elektrické války, pokud jde o vytvoření toho, co by bylo DMZ – kompletní s územím nikoho – západně od Dněpru k ochraně ruských oblastí před dělostřelectvem NATO, HIMARS a raketovými útoky.

Jak hluboko? 100 km? Nestačí. Spíše 300 km – protože Kyjev již požádal o dělostřelectvo s takovým dostřelem.

Klíčové je, že už v červenci se o tom v Moskvě rozsáhle diskutovalo na nejvyšších úrovních Stavky.

V rozsáhlém červencovém rozhovoru ministr zahraničí Sergej Lavrov vypustil kočku – diplomaticky – z pytle:

„Tento proces pokračuje, důsledně a vytrvale. Bude to pokračovat tak dlouho, dokud bude Západ ve svém bezmocném vzteku, který se zoufale snaží co nejvíce zhoršit situaci, zaplavovat Ukrajinu dalšími a dalšími zbraněmi dlouhého doletu. Vezměte si HIMARS. Ministr obrany Alexej Reznikov se chlubí, že už dostali munici s dosahem 300 kilometrů. To znamená, že naše geografické cíle se posunou ještě dále od současné linie. Nemůžeme dovolit, aby část Ukrajiny, kterou bude ovládat Vladimir Zelenskyj, nebo kdokoliv, kdo ho nahradí, měla zbraně, které představují přímou hrozbu pro naše území nebo pro republiky, které vyhlásily svou nezávislost a chtějí určit svou vlastní budoucnost.”

Důsledky jsou jasné

Stejně jako Washington a NATO jsou ještě více zoufale snažící se co nejvíce zhoršit situaci” (a to je plán A: žádný plán B neexistuje), geoekonomicky Američané zintenzivňují Novou velkou hru: zoufalství se zde týká snahy kontrolovat energetické koridory a stanovovat jejich cenu.

Rusko zůstává v klidu – protože pokračuje v investicích směrem k Asii; upevnit multimodální mezinárodní severojižní dopravní koridor (INTSC) s klíčovými partnery Indií a Íránem; a stanovuje cenu energií prostřednictvím OPEC+.

Straussiáni/ neokonzervativci a neoliberální konzervativci pronikající anglo – americkým zpravodajským/ bezpečnostním aparátem – de facto virově jako zbraně – nepoleví. Jednoduše si nemohou dovolit prohrát další válku NATO – a navíc proti existenční hrozbě” Rusku.

Vzhledem k tomu, že zprávy z ukrajinských bojišť slibují, že za generála Wintera budou ještě chmurnější, útěchu lze nalézt alespoň v kulturní sféře. Zelená přechodná raketa, okořeněná toxickým míchaným salátem s eugenistickým étosem Silicon Valley, je i nadále přílohou nabízenou k hlavnímu chodu: davoskému „Velkému vyprávění”, bývalému Velkému resetu, který opět vystrčil svou ošklivou hlavu na summitu G20 na Bali.

To znamená, že pokud jde o projekt Zničení Evropy, všechno se zlepšuje. Deindustrializujte a buďte šťastní; duhový tanec na každou probuzenou melodii na trhu; a zmrazit a spálit dřevo a zároveň žehnat obnovitelným zdrojům” na oltář evropských hodnot.

Rychlý flashback do kontextualizace, kde jsme, je vždy užitečný

Ukrajina byla součástí Ruska téměř čtyři století. Samotná myšlenka její nezávislosti byla vynalezena v Rakousku během první světové války za účelem podkopání ruské armády – a to se jistě stalo. Současná “nezávislost” byla ustavena proto, aby místní trockističtí oligarchové mohli vyplenit národ, zatímco se vláda spojená s Ruskem chystala zakročit proti těmto oligarchům.

Kyjevský puč v r. 2014 byl v podstatě zorganizován Zbigovou 
velkou šachovnicí” Brzezinskim, aby zatáhl Rusko do nové partyzánské války – jako v Afghánistánu – a byl následován rozkazy ropným haciendám v Perském zálivu, aby se cena ropy zhroutila. Moskva musela chránit rusofonní země na Krymu a v Donbasu – a to vedlo k dalším západním sankcím. Všechno to bylo nastaveno.

Po dobu 8 let Moskva odmítala poslat své armády i na Donbas východně od Dněpru (historicky součást Matky Rusi). Důvod: nezabřednout do další partyzánské války. Zbytek Ukrajiny byl mezitím vypleněn oligarchy podporovanými Západem a ponořen do finanční černé díry.

Kolektivní Západ se záměrně rozhodl černou díru nefinancovat. Většina injekcí MMF byla jednoduše ukradena oligarchy a kořist byla převedena ze země. Tito oligarchičtí lupiči byli samozřejmě “chráněni” obvyklými podezřelými.

Je vždy důležité mít na paměti, že mezi lety 1991 a 1999 byl ukraden ekvivalent současného bohatství celé rodiny Ruska a převeden do zámoří, většinou do Londýna. Nyní se stejní obvyklí podezřelí snaží zničit Rusko sankcemi, protože “nový Hitler” Putin zastavil rabování.

Rozdíl je v tom, že plán použít Ukrajinu jako pouhého pěšáka ve své hře nefunguje

Na zemi se zatím odehrávají většinou šarvátky a několik skutečných bitev. Ale vzhledem k tomu, že Moskva shromažďuje čerstvé jednotky pro zimní ofenzívu, ukrajinská armáda může skončit zcela rozdrcena.

Rusko nevypadalo tak špatně – vezmeme-li v úvahu efektivitu jeho dělostřeleckých úderů proti ukrajinským opevněným pozicím a nedávné plánované ústupy nebo poziční válčení, které udržely ztráty na uzdě a zároveň rozdrtily ukrajinskou uvadající palebnou sílu.

Kolektivní Západ věří, že drží ukrajinskou zástupnou válečnou kartu. Rusko sází na realitu, kde ekonomickými kartami jsou potraviny, energie, zdroje, zabezpečení zdrojů a stabilní ekonomika.

Mezitím, jako by energeticky sebevražedná EU nemusela čelit pyramidě utrpení, může jistě očekávat, že jim na dveře zaklepe nejméně 15 milionů zoufalých Ukrajinců, kteří prchají z vesnic a měst s nulovou elektřinou.

Názorným příkladem je nádraží v – dočasně obsazeném – Chersonu: Lidé se sem neustále chodí zahřát a nabít své smartphony. Město nemá elektřinu, teplo a vodu.

Současná ruská taktika je naprostým opakem vojenské teorie koncentrované síly, kterou vyvinul Napoleon. To je důvod, proč Rusko hromadí hlavní výhody, zatímco „čechrá prach v misce růžových lístků”.

A samozřejmě, ještě ani nezačali”.

(rp,prvnizpravy.cz,strategic-kulture,

sdílet na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel z Moravy
25. 11. 2022 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Že je západ plný hlupáků to víme již dlouho, ale, kdo ty hlupáky zastaví, to je ve hvězdách.

Rattus
25. 11. 2022 14:01
Odpovědět  Pavel z Moravy

Západ bude provokovat a eskalovat tak dlouho,až Rusové posunou svou bezpečnostní
hranici na čáru Vltava,Labe,Odra a bude vymalováno.

Rattus
25. 11. 2022 14:05
Odpovědět  Rattus

Ještě si vzpomínám z mládí na konec jedné básničky Šimka a Grossmana-
-ale tam za hranicí vojáci stojí,oči mají šikmé a zuby skřípají a je jich moře
žluté moře nekonečné.
Protože další a další západní eskalace i na jiných bojištích bude mít za
následek,že se do toho vloží Čína.A pak bude nejen vymalováno ale i
vytapetováno.

Frankie
25. 11. 2022 15:43
Odpovědět  Rattus

Je to možné, protože Čína je sice za bukenm ale je to hrozba a nejen ekonomická. Ale USA nepřestanou, dokud pořádně nedostanou po držce. Vždyť za drtivou většinu svinstva na této planetě mohou právě zločinecké USA. Dokud mohly USA diktovat kdekomu a rabovat jejich nerosná bohatství, bylo to v pořádku. jenže čas oponou trhnul a svět se mění. I někdejší přívrženci USA se od USA odklánějí, protože mají jinou alternativu. Jestli lepší, to se ukáže, ale horší to už být nemůže. USA si už moc nemůžou vyskakovat ani na Írán, S.Koreu či Venezuelu. Poštěkávají, sankcionují ale to je asi tak vše, co mohou. Dokonce i Saúdové je už mají na háku. Jenom pitomci z Evropy jim lezou do zadku stále více a nikdo netuší, co si ti kolaboranti od toho slibují. USA totiž nemají přátele, ale jen lokaje a nepřátele. Jsem zvědav, jestli Rakušan a další šmejdi po skončení mandátu, budou mít odvahu bez ochranky vlézt do hospody na pivo.

Rattus
25. 11. 2022 16:12
Odpovědět  Frankie

Je to tak.Smečka různých národů se nacpala do ukradené země,kde
vyvraždili původní obyvatele.Země desperádů a kriminálíků co museli
utéct ze svých původních zemí aby nebyli oběšeni.A tito tvoří předky
tzv.současného amerického národa.Jaké mají kořeny,jakou tradici,
jakého ducha?Nemají žádný vztah k rodné hroudě.Desetkrát za život
se přestěhují jen proto,že je jinde větší kšeft.Nebude jich žádná
škoda.

František
26. 11. 2022 19:22
Odpovědět  Rattus

Inu, inu, v Evropě to bylo o 500 roků úplně stejné. Z největších lumpů, zlodějů a lapků se stali ti nejbohatší, že kterých pak vznikla “šlechta”. To by člověk nevěřil, jak se historie pořád opakuje.

František
26. 11. 2022 19:18
Odpovědět  Frankie

Dokud budou mít amíci, angláni, žabožrouti, talijáni a bošové potřebu zkoušet a vylepšovat nové zbraně, do té doby budou slované zbytečně umírat.

25. 11. 2022 16:25
Odpovědět  Rattus

Moc bych zato nedal, že už ji v tichosti posunuli a všechny ty šumy o jednání je jenom takové mžení a tanečky – prostě válečná lest. Podobně jako když celý leden méda broukal, že se na Banderstán nechystá. Co mě vede k této úvaze?
1) Zahájení sériové výroby dronů v počtu 100 kusů denně.
2) Zahájení sériové výroby Sarmatů.
3) Věta “Evropu je třeba deamerikanizovat,” kterou vyslovil VVP někdy minulý měsíc v jednom svém projevu.
4) Požadavek návratu NATO do stavu k r. 1997

Rattus
25. 11. 2022 17:26

Tak to se díky této zasrané vládě máme na co těšit.Díky,stokrát díky všem
exotům co jí volili a ted’ dále podporují.

25. 11. 2022 23:09
Odpovědět  Rattus

To tedy jo.

jiří
26. 11. 2022 13:29
Odpovědět  Rattus

Volby nic nerozhodují. Je to jen habaďůra na lidi. Vítěz je daný předem.

janle57
25. 11. 2022 16:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Zastaví je třeba to,že Rusové odvetou za zničení plynovodu Nord Stream 2,přeruší
obdobným způsobem norské plynovody do Anglie a Polska a hlavně datový kabel
z Hotdoglandu do Evropy,to potom tihle anglosasští hlupáci včetně v nás v žaláři
národu zvaném EU teprve procitnou,myslíte si,že na ten popud zahájí jaderný
útok na Rusko? Na to jsou jaksepatří zbabělí.

Helena
25. 11. 2022 11:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Že by přece jen Bůh existoval a měl nás rád? A odklonil ty ukro-amícký rakety od určeného cíle-sklad hnojiv. Na 100% procent to tak mělo být. Kdopak asi odpálil to silo v Bejrůtu? Džony a Džou?
To zelenej feťák zpackal, proto možná usáci tak chladně reagovali. Odpálení NS2 se Džonovi a Džouovi povedlo. Ovšem taky se to profláklo.

José
25. 11. 2022 12:05
Odpovědět  Helena

Odhaduji, že za odpalem sila v Bejrútu stáli Myškin s Čepigou, tentokrát v izraelských službách. Je to pech, mít takového souseda…

Helena
25. 11. 2022 13:13
Odpovědět  Helena

Ještě – když to domyslíte – co by se stalo, kdyby to silo opravdu vyletělo do povětří, co by to možná stálo pšonských životů a škod…co by udělala taková Černochová s Pyjalou? Spustili by křik proti Rusovi, okamžitě by to odsoudili a … měli by záminku pro mobilizaci v ČR…a český kluci by šupem jeli na Ukrajinu, tam by je ukrofašisti rozstříleli až by ti kluci zjistili o co na Ukrajině opravdu jde. A co by se dělo tady v Čechách, zatímco by tu zůstali jen mámy s dětmi? To by se to zabíralo, to by se to kradlo!! Všechny české firmy, provozovny by během pár týdnů skončily v exekuci a v dražbě. To by se vládnoucí mafie napakovala

Rattus
25. 11. 2022 14:08
Odpovědět  Helena

Vypadá to ,že ano.Jelikož nejen odklonil od skladu hnojiv,ale hned to někdo vyfotil a
pustil do oběhu.Takže nebylo možné zamlčet původ raket.Říká se přece-boží mlýny
melou pomalu ale jistě.

26. 11. 2022 07:08
Odpovědět  Rattus

Jo,ten sklad by zbytky zničil a nic by se nenašlo…takto se to maskovat nedalo 🙂 A ano bohové existují a pomáhají.

ladik
25. 11. 2022 12:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Skvělý článek, skvělé postřehy.

Frankie
25. 11. 2022 13:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Zkrátka s polským farmářem, který tam byl nejdříve a trosky rakety vyfotil, zelinka nepočítal. Ovšem naše afroameričanová a stojedničková Milka budou mlít stále to své. Ale je mi opravdu záhadou, že když nějaký stát prokazatelně napadne stát NATO, jak to, že nebyl okamžitě aktivován článek 5?

Autor
25. 11. 2022 13:40
Odpovědět  Frankie

To mají za to, že vynalezli mobily s fotoaparáty. Jako kdysi Sony, které vynalezlo CD disk a pak začalo oprodávat vypalovačku CD, DVD. A pak se zoufale snažilo zašifrovat všechny svoje CD a DVD disky, ovšem cesta byla jednoduchá – koupil se jeden originál, správně se přehrál a zvuk, obraz se nahrál mimo. A pak už se jen kopírovalo a kopírovalo … samou srandu vymýšlí ten obchodnický “západ”.

Pijack
25. 11. 2022 13:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Duch Napoleona a Hitlera stále žije. Jen část Českých poltických pitomců se postavila na jejich stranu. Nebráníme se fašizmu a útočíme na vlastní Slovanské národy. Historie to řešila vždy postavením zrádců pod šibenice.

Gene
25. 11. 2022 14:32
Odpovědět  Pijack

Jenze ti zradci byli vzapeti zpatky, akorat se zacli jinak jmenovat. Pokud se nezlikviduje pricina toho zradcovstvi, bude se historie opakovat.

26. 11. 2022 07:17
Odpovědět  Gene

Páč se to nikdy nepověsilo pořádně….ale vidět šlechtu zdrhat ze země mezi prasatama na valníku, viz Francie….to stojí za to. 😀 Tak to prostě je, neexistuje jen dobro. Vrátí pověsíš,vrátí pověsíš….to je život. Když se nevrátí…život ustává. Tak je to se vším. Lístek vě větru , nahoru a dolu… když se přestane třepotat přestane žít.
Tak funguje celý Vesmír ta křivka nahoru a dolu prochází vším to je život, elektrický proud, podívej se na tu křivku, lísteček, tep srdce, DNA,vlny na vodě…všechno je to stejné, všechno stejná křivka. Když se ta křivka narovná život ustává, jak ostatně může každý vidět dávno na monitoru životních funkcí……píp píp píp je život píííííííííííííííííííííííí……..je smrt. Nemá smysl lpět na dokonalosti ,nemůže existovat,vtom je Vesmír dokonalý.

Aleš
25. 11. 2022 14:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Když si člověk něco přeje, obvykle se to splní. Moc si přeju ekonomický pád USA a u EU si přeji ať chcípne. Uz jsem přejedený Západního liberálního fašismu.
Koho je mi ale líto je obyčejný ukrajinec. Oběť EU a USA.
A u SPOLU si preju spravedlivý proces.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladik
25. 11. 2022 16:44
Odpovědět  Aleš

Nejste sam

jiří
26. 11. 2022 13:44
Odpovědět  Aleš

comment image

Petr
25. 11. 2022 17:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo je tedy terorista ????

25. 11. 2022 23:10
Odpovědět  Petr

rak Ušan.