nezařazené

Na pozemku internátní školy pro děti Indiánů v Kanadě byl nalezen hromadný hrob

V Kanadě byl objeven hromadný hrob s pozůstatky 215 dětí na území bývalého internátu. Internátní škola byla zaměřena na asimilaci původních obyvatel. 

Informovala o tom ve čtvrtek večer agentura AFP s odvoláním na místní indiánský kmen.

Objev masového hrobu v Kamloops v Britské Kolumbii oznámila ve čtvrtek komunita, která si říká Tk’emlups te Secwepemc. Podle nich pozůstatky patří žákům internátní školy, která byla uzavřena
před více než 40 lety.

Autonomní vláda Tk’emlups te Secwepemc v současné době spolupracuje s muzejními specialisty a úřadem koronera, aby zjistila, kdy a z jakého důvodu děti zemřely.

Zástupkyně komunity Rosanne Casimirová uvedla, že pohřby nikdy nebyly zdokumentovány ze strany představitelů školy. 

Kanadský premiér Justin Trudeau označil objev v Britské Kolumbii za „bolestnou připomínku hanebné kapitoly v historii naší země“.

V 19. a 20. století v těchto internátech provozovaných v Kanadě byly umisťovány domorodé děti a dospívající děti za účelem nucené asimilace. Internátní škola v Kamloops, založená v roce 1890 a původně provozovaná římskokatolickou církví, byla jednou z největších v zemi a fungovala až do roku 1978. V 50. letech minulého století dosáhl počet žáků 500 lidí.

Co je známo o nalezených pozůstatcích

Zástupci komunity uvedli, že ostatky dětí byly nalezeny během průzkumu areálu sirotčince pomocí speciálního radaru.

„Podle našich poznatků nebyla úmrtí těchto dětí zdokumentována. Některé z nich nebyly starší než tři roky,“ řekla Rosanna Casimirová.

Kanadští indiáni v součinnosti s muzejními specialisty a soudním lékařem usilují získat jakékoliv záznamy o těchto úmrtích. Komunita se obrátila na příbuzné dětí navštěvujících školu a očekává předložení předběžných zjištění do poloviny června.

Hlavní koronerka Britské Kolumbie Lisa Lappointová řekla kanadské vysílací stanici CBC, že vyšetřování je v rané fázi procesu shromažďování zpravodajských informací.

Zpráva o objevu masového hrobu dětí v Kamloops šokovala Kanadu.

Justin Trudeau tweetoval, že „mu to zlomilo srdce“.

Ministryně pro domorodé záležitosti Caroline Bennettová uvedla, že internáty jsou součástí „hanebné koloniální politiky“ a slíbila, že vláda „zachová vzpomínku na nevinné duše, které zemřely“.

V letech 1863 až 1998 prošlo internátními školami pro domorodé obyvatelstvo více než 150 000 dětí, které byly odebrány z jejich vlastních rodin.

Žákům internátů bylo často zakázáno mluvit rodným jazykem a praktikovat své kulturní zvyky. V těchto školách byly často děti zneužívány a týrány.

Celkem bylo v Kanadě do takových škol nuceně zapsáno přibližně 150 000 dětí indiánů, Inuitů a Métisů 
Žáci se zde ze strany učitelů setkávali s fyzickým a sexuálním násilím a cílem bylo zbavit je zděděné kultury a mateřského jazyka. Identifikováno bylo nejméně 3 200 dětí, které v internátních školách zemřely na následky zneužívání nebo zanedbávání. Jejich skutečný počet však není znám.

Tyto zkušenosti se v současnosti považují za důvod vysoké míry chudoby, alkoholismu, domácího násilí a počtu sebevražd v domorodých komunitách. 

Zvláštní komise pro pravdu a usmíření, vytvořená v roce 2008, zjistila, že mnoho dětí, které prošly podobnými institucemi, se do svých komunit nikdy nevrátilo.

Zpráva komise, publikovaná v roce 2015, nazvala takovou politiku kulturní genocidou. V roce 2008 se kanadská vláda za tento systém oficiálně omluvila.

https://bbc.in/3cnehTF
https://bit.ly/2R6dQFD

sdíletj na