nezařazené

Kromě žranice tam nebylo nic – Auβer Spesen nix gewesen

„Je to skutečně rádoby slavná společnost lidí, kteří ode dneška dělají něco důležitého na Bürgenstocku. (Dlouho ohlašovaná mírová konference o Ukrajině ve Švýcarsku, pozn. překl.) Kromě Japonska a USA zde nejsou přítomny žádné významné hlavy států z mimoevropských zemí.“

To je úvod článku René Zeyera pro švýcarský web Weltwoche.

Článek v satirickém duchu pokračuje:

„Nejprve vybereme několik zajímavostí ze zveřejněného seznamu účastníků akce ‚pěkné, mluvili jsme o tom a souhlasíme‘ v Birkenstocku, Pardon, Bürgenstocku.

Následující významné státy jsou seřazeny v abecedním pořadí: Benin v podobě ministra Olushegunga Ajadi Bakari (ne, nemusíte si pamatovat jméno, prezident má důležitější věci na práci). Cabo Verde posílá alespoň prezidenta, Komorský svaz (kvízová otázka: kde to je?) pouze jednoho ministra.

Pobřeží slonoviny, které bude jistě hrát důležitou roli v mírových jednáních, zastupuje jeho prezident, který, lze doufat, nebude během konference sesazen. Toto riziko je méně pravděpodobné na ostrovech Fidži. V případě Libye, rovněž významného hráče na světové scéně, tato možnost již existuje. Je zde také otázka, kde přesně je Mohamed Menfí prezidentem, tedy jaké části tohoto zhrouceného státu?

Daniel Risch, premiér Lichtenštejnska, však toto setkání posouvá na úplně jinou úroveň. Hledání Palau na mapě světa se stává trochu namáhavým; Kde se nachází Rwanda, je jistě některým lidem známo, alespoň po tamním masakru. Mnoho lidí však neví, že San Marino je také nezávislý stát, a dokonce se nachází v Evropě. Andorru mimochodem zastupuje prezident, zatímco Monako jen ministr, i když tyto tři státy by klidně mohly převzít záštitu nad příměřím.

S Východním Timorem bude opět problém – mnozí určitě nedokážou bez přípravy uvést, kde v tom množství vody přesně je. A konečně, taková konference je nemyslitelná bez Uruguaye, i kdyby země vyslala jen ministra.

Nakonec tedy vynikají Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel, protože kde je jeden, musí žárlivě být i druhý.

Takže to by byly ukázky z 92 států a 8 organizací. Očekává se, že všichni dorazí s konvojem kolem 10 nosičů vody, z čehož což by mohlo být na Bürgenstocku trochu těsno.

A těžké váhy? Když vynecháme evropské sebepropagátory, kdo přijede? Čína ne. Rusko ani nebylo pozváno. Brazílie posílá vyslance. Indie ministra. Indonésie má také svého vyslance. Jižní Korea se toho úplně zřekla. Jižní Afrika – vyslanec. Mexiko: Ministr. Jo, a jaksejenjmenuje viceprezidentka USA. Ale Filipíny jsou zastoupeny, i když pouze jedním vyslancem.

Takže to znamená: katastrofa. Ze zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Čína, Indie, Jižní Afrika) je přítomna pouze druhá nebo třetí garnitura z Indie a Brazílie. Zato ale brakový turnaj zcela nedůležitých, bezvýznamných, zanedbatelných států, jejichž přítomnost není obohacující, ale zahanbující.

Čím by měl Benin, Cabo Verde, Pobřeží slonoviny nebo Palau přispět k mírovému procesu? Nabídnout nasazení mírových sil? Vyhrožovat, že se malé státy opravdu rozzlobí, pokud konečně nezvítězí mír? V některých zúčastněných zemích je jistě otázkou, zda hostující vládní představitel bude ještě mít svou pozici i při odjezdu.

Protože chybí všichni velcí hráči mimo Evropu (snad kromě Japonska), mezery byly dočasně zaplněny mnoha malými. Ale vážně, co se vlastně stane, když se slova ujme Surangel Samuel Whipps Jr., prezident Republiky Palau (17 600 obyvatel, rozprostírajících se na 356 ostrůvcích? Řeknete mu pak, že jako někdo, jehož tichomořská ostrovní skupina je pod správou USA, stejně nemůže mít svůj vlastní názor? Nebo se mu jen vysmějete? Nebo vůbec nedostane mikrofon?

Jen si představte setkání ve velké hale hotelu. Dva důležití lidé se na sebe podívají a ptají se sami sebe: musím já znát jeho, nebo on mě? Pak si podají ruce a jeden říká: Dovolte, jsem prezident Komorského svazu. Druhý odpoví: a já z Cabo Verde. Pak si oba jdou svou vlastní cestou a přemýšlejí: kde sakra ta díra je?

To je skutečně vrchol švýcarské diplomacie. Vlny smíchu snadno dosáhnou až do výšky 1128 metrů na památnou horu Bürgenstock. Chybí už jen to, aby si nějaký vtipálek pronajal velký mercedes s olivrejovaným řidičem, připevnil na něj prapor s fantazijní státní vlajkou, přijel s ním a hořce si stěžoval, proč pro něj není připraveno prezidentské apartmá. Koneckonců, on je Khan! Osobně ho pozval náčelník Balúčistánu, státu za Kazachstánem, a ministr zahraničí Švýcarska Cassis.“

https://weltwoche.ch/daily/ausser-spesen-nix-gewesen-es-ist-eine-wahrhaft-illustre-gesellschaft-von-moechtegerns-die-ab-heute-auf-dem-buergenstock-wichtig-tut-ausser-von-japan-und-der-usa-ist-kein-wichtiger-staatschef-ausser/

sdílet na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
15. 6. 2024 15:32
Ohodnotit příspěvek :
     

To rčení je v němčině často používáno, my ale bychom pro tento případ řekli: “Vlk se nažral a koza zůstala celá”.

15. 6. 2024 17:15
Odpovědět  Jana Kunšteková

Ale zůstala celá. Tady nejde, kolik ta sranda stojí (15 M sFr. údajně), stejné potlachy se stejnými účastníky se dějí každý týden někde jinde. Ta koza je to “vítězství” Ukrajiny…

marie
15. 6. 2024 18:59
Odpovědět  primak

Vlk se nažral a kozy zůstaly celý.

Janaz
16. 6. 2024 07:02
Odpovědět  marie

Lajnovej určite, kto by o ne stál, že?

Slovan
16. 6. 2024 07:34
Odpovědět  Janaz

Ta nemá kozy, ale vyrážku. 😲🙄🤦‍♂️

unor 2022
15. 6. 2024 15:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Bude to spise tragikomedie jako cokoliv jineho. Ovsem urazlivy ton clanku take nic moc.
I kdyz jsou mali a do poctu, aby se dalo prohlasit kolikze statu se toho zucastnilo a jakou ma kokainista podporu.

15. 6. 2024 17:17
Odpovědět  unor 2022

Jo, ty malé státečky si rádi vyrazí, když to někdo platí, ta scenerie je tam úžasná.

marie
15. 6. 2024 19:00
Odpovědět  primak

Není tam náhodou i ten náš zelený mozek z Hradu? Nebo aspoň sádelnatý Škrdla-Lipánek?

15. 6. 2024 17:21
Odpovědět  unor 2022

Se divím, že nepozvali rovnou litoměřickýho starostu, když LTM mají o pět tisíc obyvatel více, než republika Palau. Že by to jako mělo větší váhu.
Jo, a proč tragikomedie? Já tam žádný trágo nevidím.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
15. 6. 2024 21:32

Se divím, že nepřiletěli Borgové a Klingoni. Klingoni tu mají dokonce učebnici a slovník jejich jazyka (opravdu). Když Holywood, tak rovnou Star Trek!

(Kdo neví – Borgové a Klingoni jsou nepřátelé lidstva a vesmíru. Borgové se proslavili rčením – “Odpor je marný” a Klingoni jsou rasa válečníků alá středověcí rytíři statné a silné postavy z dvou řad seriálů Star Trek .)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
16. 6. 2024 11:45
Odpovědět  Peter 008

Nebo aspon Sedmou z Devíti, místo lejnovej. Když nic jinýho, tak by se aspon bylo na co koukat, kdyby do toho šla prsama.

Editor
16. 6. 2024 17:37

I poradkyně Troi stála za pohled. Taky se jí to pěkně dmulo …

17. 6. 2024 14:53
Odpovědět  scipio

cool
15. 6. 2024 15:51
Ohodnotit příspěvek :
     

🙂 Gdiš naplánují soustrhátr gutlince tak s dráby bi ho mohli ztelpat, mýrovje.

zdendulka
15. 6. 2024 20:33
Odpovědět  cool

zkus to napsat česky, prosím… nerozumím 🙂

cool
15. 6. 2024 23:27
Odpovědět  zdendulka

To je na ramku, vyrovnávací memory pro procyk. 🙂 To je humor který tedy asi uráží, ne všechny. No

cool
16. 6. 2024 10:52
Odpovědět  zdendulka

Vjenujte se vyšívačky paličkovaní. 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=LDlZdF4-gOg

cool
18. 6. 2024 09:28
Odpovědět  zdendulka

Až si přestaneš malovat obličej na druhou stranu hlavy.

15. 6. 2024 17:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Zkrátka jedinej kdo na té komédii vydělá budou štětky. Jo, a štětáci, aby si i pederasti užili.

15. 6. 2024 17:20

Ta celé území je pěkně obšancováno, tam se nikdo takovej nedostane. I pro těch pár lidí, co tam kolem bydlej, i ti jsouna každém kroku pěkně hlídáni.

katango
15. 6. 2024 17:31
Odpovědět  primak

No tak to budou prověřený štětky. Tihle veleduchové to bez štětek nedávaj nikde. Ale kde je rovnost pohlaví, co přítomné dámy? To maj sušit hubu? teda hubu ne, níž.

Standa
16. 6. 2024 18:40
Odpovědět  katango

E55 je prověřena! Poliši tam berou za štětku fufníky a osobně jí,, prověří”. Kvalitní štětky s E 55 jsou gigienicky prověřeny a trasportovány do Švajcu k osobnímu použití. Je tam 90 států a černoši si užijí. Proč tam asi Pávek tak pospíchal?

15. 6. 2024 18:00
Odpovědět  primak

Tady je něco z toho vidět: https://burgenstockresort.com/en/gallery
Dá se to proklikat a případně i rezervovat. Ale až po neděli…

15. 6. 2024 18:16
Odpovědět  primak

Tady ukazujou, jak se informuje obyvatelstvo kantonu Nidwalden o omezovacích opatřeních. V ostatních kantonech se uzavíraj některé policejní stanice, aby policisté odtamtud byli moci nasazeni na místo setkání. Plus dalších 4.000 vojáků.
https://www.tagesanzeiger.ch/buergenstock-wegen-der-ukraine-konferenz-schliessen-dutzende-polizeiposten-102854760343

15. 6. 2024 18:24
Odpovědět  primak

A včera v 17.00 že přiletěl Zelenský doprovozen dvěma F/A-18 švýcarské armády, které pro ten účel měly na ocase ukrajinskou namalovanou vlajku. (Terasa pro diváky na koukání bude dnes uzavřena.) Z curyšského letiště Kloten jsou účastníci pak dopravováni helikoptérou do vesnice pod Buergenstockem a nahoru k hotelu pak limusinou.
https://www.tagesanzeiger.ch/flughafen-zuerich-ist-die-force-two-schon-da-166743123123

15. 6. 2024 20:08
Odpovědět  primak

Sem slyšel, že fialovej signál s gumou 107 ji prej maj taky namalovanou na ocase.

15. 6. 2024 20:15
Odpovědět  primak

Heršvec, bejt tak švýcarským lotrasem, to by byl vejvar! Dát se dva tři lotrasové dohromady a pak šnůra benzinek a bylo by vystaráno.

15. 6. 2024 17:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Je nutno zmínit, že švýcarská Weltwoche, i když velmi zdravě kritická k Ukrajině a k pochopení politiky Putina, kritická k současné politice Švýcarska, které vláda tlačí směrem k EU – přes švýcarskou po staletí zakotvenou neutralizaci – také kritická k současné německé vládě s její osočování strany AfD, denně to stejné omílají články jeden za druhým za pochvalného potlesku (komentářů) čtenářů. Přičemž ale je pokrytecká k situaci v Gaze, po celé týdny se o tamní situaci nezmíní, i když na jiných médií běží přenosy mezinárodního soudu nebo OSN.

A když se něco pak v malé míře zmíní, čtenáři jsou na straně Izraele, všechny ty masakry a dlouhodobé mordy Palestinců oni omlouvají že Izrael je v právu, velmi odmítaví k protestním demonstracím v světě. Proč asi tato pozice? Zřejmě že Švýcarsko je země bank a kdo že je leader bankovního světa?

Mike
16. 6. 2024 10:27
Odpovědět  Jana Kunšteková

Mám rád kousavou ironii, a díky článku jsem si na Google Earth musel najít Palau, abych docenil důležitost tohoto ostrovního státu při jednání o míru v zemi přes 10 tisíc kilometrů daleko. Pro dokreslení bych uvedl, že hlavní město – kde sídlí vláda – má celých 318 obyvatel, což je něco jako zapomenutá vesnička v podšumaví. Tím se ovšem neposmívám, protože je tam opravdu nádherně – dle fotek teda. Dovolená snů.

16. 6. 2024 12:03
Odpovědět  Jana Kunšteková

Právě tenhle postoj u většiny médií, včetně alternativních, postrádám. V tomto směru ocenuji Bobo a její ABJ, že dává prostor k vyžvejknutí se i roztodivným figurám, jak by řekl Skála. Nojo a tv Bureš. Tam taky chodím pravidelně, že nejsou placatý.

eFPe
15. 6. 2024 20:40
Ohodnotit příspěvek :
     

No- vybrali i čas dost nešťastně. Dnes Švýcaři ve fotbale vyhráli nad Maďarskem. Bude se řešit fotbal.Co tam válka a umírání pro západní lidičky. Fotbal je téma č. 1 v těchto dnech tam.

milan
15. 6. 2024 22:10
Ohodnotit příspěvek :
     

za ty vyhozene penize by priste misto saskovani o necem a co stejne nemaju vliv na svet by mohli dat do neceho smyslneho a pro lidi jinak je to hadani o velikosti chrousta nic jineho

cool
15. 6. 2024 23:23
Odpovědět  milan

On tam ne bil, rautýř. 🙂

Administrátor
P.A.Semi
16. 6. 2024 02:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Jedná se o nepochopení, když si myslíte, že je to “bezvýznamné”…

Ta konference má poměrně velký neprvoplánový význam, protože do celo-světového konceptuálního slovníku natlačí slova jako “agresor” a “okupace” a “oživení nacismu” (ze strany Ruska) a dojem, že požadavky Ukrajiny jsou podle Charty OSN… (nejsou, to naopak Ruská intervence je zcela podle charty OSN, mimo jiné protože Rusko má právo bez RB OSN na intervenci v zemi, která by se vracela v 2. sv. válce na stranu tehdejších fašistů, používala jejich symboly atd…)

A vůbec nezáleží, který potentát tam z daného státu je, ale záleží na tom, která Televize z toho co přinese všem lidem daných zemí, celého světa… Jak to ovlivní světové mínění prostých lidí i různých talking-heads, jaký slovník a argumenty to zaseje do obecného povědomí…

Tedy je to mnohem hnusnější a zákeřnější akce, než by se na první pohled zdálo… Jak svým žvaněním rozšíří ty své lži a nenávist daleko a široko…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
16. 6. 2024 02:54
Odpovědět  P.A.Semi

Jinými slovy – dosažení Míru na Ukrajině se ta Konference netýká ani trochu… Je to jen Nástroj Propagandy, a záleží, která média to jak zesílí… “A byl tam i náš Prezident (ne Český, všude “náš”…), tak to má asi nějakou váhu…”

Tříhodinový rozhovor Putina se zástupci Médií si relativně skoro nikdo neposlechne, zato dvě-tři věty Zelenského v lámané angličtině – aby tomu celý svět rozuměl, si poslechne kde-kdo, doslova miliardy lidí… O to jim šlo – nástroj válečné propagandy, překrucování pojmů, podvědomé rusofobní ovlivňování obyvatel světa…

A protože to je nástroj hybridní války, tak se to jmenuje “mírová konference”, pravý opak, aby to jednodušším lidem nedošlo…

πα½

Pavel z Moravy.
16. 6. 2024 08:28
Odpovědět  P.A.Semi

Tak to potom bohužel nedojde většině.

Editor
16. 6. 2024 02:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Spesen není žranice, ale výdaje nebo výlohy. Žranice se řekne die Fressorgie.

16. 6. 2024 07:03
Odpovědět  scipio

Spesen je to co, se vyúčtuje jako náklady na služební cestě. V tomto případě potlachu na Bürgenstocku účastníci žádné výdaje vyčíslovat nemusí, vše je pokryto, i ten přílet extra jetem.
Úďajně to nařídil Zelenský švýcarské vládě, aby to patřičně zorganizovali, přes všechny ty kritiky, hlavně od strany SVP, nejsilnější to strany. A většinou mluvící skrz Weltwoche.

Nicméně SVP nemá to hlavní slovo ve vládě, která se skládá ze 7 Bundesrátů, co si rozdělí všechny referáty (jeden z nich je vždy pak na rok prezidentem), složenými dle zaběhnutého klíče poměrů stran. SVP tam má 2 členy, ale ti se nijak od těch druhých moc neliší svým současným postojem ke KoZa.

Ne všichni (z SVP, podle jména lidová – Schw. Volkspartei, ale se silnými průmyslníky) mají zdravý postoj k Rusku a k Putinovi, tak jako šéf Weltwoche, bylo to před časem na Kose: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2023/03/14/vyznani-putinova-pritakavace-cloveka-co-chape-rusko/ .

Jak taky by mohli, když hybnou sílou Ukrajiny je KoZa. To je tedy dost ošajslich. KoZa, nejsou to ti stejní, kdo dodávaj zbraně pro masakr Gazy? Tak radši o Gaze a Palestincích decentně pomlčet…

Editor
16. 6. 2024 10:27
Odpovědět  primak

přesto je titulek správně “Kromě výdajů tam nebylo nic” – Auβer Spesen nix gewesen . Spesen fakt neznamená žranice!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
16. 6. 2024 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak zadarmo se nažrali, pokecali, zvýšili uhlíkovou stopu a to je ta asi vše.

16. 6. 2024 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

To už Západu moc Vazalů nezůstalo…spíše jen odpad Planety… 😀

adam
16. 6. 2024 15:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Kolumbijský prezident Gustavo Petro zkrátil svou návštěvu mírového summitu ve Švýcarsku uprostřed zahájení a přijímání hostů.
Aby vyjádřil svůj protest proti předem stanoveným výsledkům fóra, zároveň odpálil mediální bombu tím, že zveřejnil vysvětlení svého činu.
Další přímé znění:

Švýcarské fórum není svobodným fórem pro diskusi o způsobech míru mezi Ruskem a Ukrajinou. Vaše závěry jsou již předem dané.
Většina Latinské Ameriky a kolumbijská vláda s prodloužením války nesouhlasí. Nevstupovali jsme do politických bloků kvůli válce.
Na počest Olofa Palmeho, Švéda, který na vrcholu studené války věděl, jak vztyčit vlajku světového míru a sociální spravedlnosti, a který byl zavražděn v ulicích Stockholmu, přerušuji svou cestu na setkání do Švýcarska a žádám Evropu, aby diskutovala o způsobech, jak válku ukončit, nikoli prodlužovat.
Dialog mezi Ruskem a Ukrajinou je nezbytný.
Vytvoření bezpečnostní zóny bez jaderných zbraní, která fyzicky odděluje NATO od Ruska, zajišťuje trvalou bezpečnost zemí bývalého Sovětského svazu a východní Evropy, absolutní respekt k ruskému a ukrajinskému lidu na Ukrajině a v Rusku.

16. 6. 2024 17:26
Ohodnotit příspěvek :
     

14 států včetně Švýcarska tu Anti-Chartu nepodepsalo: India, Saudi Arabia, South Africa, Mexico, Brazil, Thailand, Bahrain, Indonesia, Libya, United Arab Emirates, Slovakia, Armenia, Vatican a Switzerland. Doufejme, že ti dotyční dorazí v pořádku domů…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$