nezařazené

Izrael a genocida

John J. Mearsheimer americký politolog, filosof a teoretik realistické teorie mezinárodních vztahů a profesor na Chicagské univerzitě, napsal pro švýcarský deník Weltwoche pár odstavců k nedávno proběhnuvšímu jednání u mezinárodního soudního dvora. Tam se probíralo obvinění Jihoafrické republiky vůči Izraeli ohledně možné genocidy v pásmu Gazy. Dovoluji si předložit:

„26. ledna 2024 zveřejnil Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) své rozhodnutí v jihoafrickém případu proti Izraeli za možnou genocidu v pásmu Gazy.

Jak se dalo očekávat, zpravodajství o rozhodnutí má v mainstreamových západních médiích za cíl otočit příběh způsobem, který je pro Izrael nejpříznivější. To znamená bagatelizovat nebo vynechat prvky příběhu, kvůli kterým Izrael vypadá špatně, a zdůrazňovat, že ICJ nenařídil Izraeli zastavit všechny vojenské operace v Gaze.

Zločin všech zločinů

Sotva někdo čekal, že ICJ rozhodne, že Izrael musí zastavit všechny vojenské operace v Gaze, protože je ve válce s Hamásem a soud nemůže Hamásu nařídit, aby zastavil své vojenské operace proti Izraeli. ICJ však nařídil Izraeli, aby zaměřil svou ofenzivu na Hamás a ne na civilní obyvatelstvo. Nakonec se obvinění z genocidy týká toho, co Izrael dělá civilnímu obyvatelstvu v Gaze, nikoli Hamásu.

V rozhodnutí soudu je to, co skutečně platí –  prohlášení, že Izrael páchá genocidu. Jak by to mohlo být jinak? Genocida je zločinem všech zločinů.

Rozhodnutí jasně uvádí, že za prvé existují hodnověrné důkazy, že Izrael hodlá spáchat genocidu, a za druhé, že existují hodnověrné důkazy, že Izrael genocidu páchá.

V reakci na tuto zoufalou situaci soud nařídil Izraeli, aby zastavil akce, které se jeví jako genocida, a uchoval všechny důkazy související s touto záležitostí, samozřejmě pro nadcházející soudní proces.

Stručně řečeno, ICJ neučinil konečné rozhodnutí o obvinění z genocidy proti Izraeli, ale prohlásil, že v tomto bodě existuje dostatek důkazů k domněnce, že existuje „skutečné a bezprostřední nebezpečí“ genocidy a že Izrael proto provádí její vedení války se v Gaze musí zásadně změnit.

Myslím, že je to úžasný výsledek, zvláště když se podíváte na hlasování mezi sedmnácti členy ICJ. Proběhlo šest samostatných hlasování o šesti prozatímních opatřeních, která musí Izrael splnit. Ve čtyřech ze šesti hlasů byl poměr hlasů 15:2. ve dvou 16:1.

Je úžasné, že izraelský soudce – nedávno jmenovaný premiérem Benjaminem Netanjahuem – hlasoval pro dvě z těchto opatření. Americký soudce, který je zároveň předsedou ICJ, hlasoval pro všech šest opatření. Jediná soudkyně, která hlasovala proti všem šesti opatřením, je z Ugandy.

Černý den pro Izrael

Sledoval jsem jednání ICJ 11. a 12. ledna 2024 a bylo vedeno profesionálně a spravedlivě.

Izraelci i Jihoafričané vyslali na vyjednávání své A-týmy a oběma trvalo přes tři hodiny, než systematicky a komplexně prezentovali své argumenty.

Nakonec jsem si přečetl 27stránkové rozhodnutí ICJ a je to působivý dokument, což neznamená, že je nutné souhlasit se všemi jeho závěry.

Tohle nebyl žádný „zpolitizovaný a odfláknutý“ soud (anglický termín Kangaroo court, pozn. překl). Zdá se být jasné, že 26. leden 2024 byl pro Izrael černým dnem, protože rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora hluboce a trvale poškodí jeho pověst.“

sdílet na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
3. 2. 2024 21:15
Ohodnotit příspěvek :
     

kdy a kdo zažaluje Ukrajinu za terorismus a obchodování s lidskými orgány, za podporu a výrobu biologických zbraní, za trýznění dětí k odběru adrenochromu, za zabíjení civilistů, za nelegální prodej zbraní, za obrovskou korupci při obchodování s válečným materiálem,…….?????

co se ještě musí stát aby ICJ soudci KONALI A PACHATELE POTRESTALI?????
BUDOU POTRESTÁNI I SPOLUPACHATELÉ A PODPOROVATELÉ == EVROPŠTÍ POLITICI?????
ZAKÁŽE ICJ ČESKÉ VLÁDĚ ČINNOST A VYDÁ ZATYKAČ NA KONKRÉTNÍ MINISTRY?????

Administrátor
P.A.Semi
3. 2. 2024 21:38
Odpovědět  ijn

Obchodování s orgány padlých vojáků není de-iure zločin, i když je to zvěrstvo…
Těžba adrenochromu je nejspíš jen hoax, on se dnes vyrábí spíš synteticky… (ani to tu radši nerozebírejte… to, že o tom někdo píše na internetu, neznamená, že to je pravda…)

Tohle je článek o Izraeli, ne o Ukrajině

πα½

Bety
3. 2. 2024 23:03
Odpovědět  ijn

Když už je tu ta Ukrajina zmíněna, také prohrála soud. Nějak moc nevěřím, že by ten mezinárodní soud najednou osvítil duch svatý, spíš se začali trochu bát, že pokud USA ztratí sou dominanci,
tak by se ten jejich úřad, který se zatím se spravedlností moc nepáral mohl zdát světu nepotřebný.

Administrátor
P.A.Semi
4. 2. 2024 00:37
Odpovědět  Bety

Soudy jsou v Haagu dva, tento ICJ je prý dost nezávislý, kdežto ICC, jenž soudil třeba Jugoslávii, je prý dost zpolitizovaný…

Soud ICC leckdo neuznává, třeba ani Rusko ani Israel… Kdežto ICJ sice nemá armádu na vymáhání rozsudků, ale může na základě jeho rozsudku zakročit RB OSN, ale to by asi vetovalo USA… Rozebíral to Michael Svatoš, viz odkaz níže nebo totéž https://www.michalapetr.com/map-1895-dalsi-rafinovana-past-na-usa-a-izrael-sklapla-putin-opet-drti-sve-protivniky-rozdilem-tridy/ má tam leckteré další zajímosti…

Další citát: »… ve zkráceném výběrovém řízení (na provozování rafinerie v Mossel Bay) však byla vybrána Gazprombank. Celé výběrové řízení tak mělo z tohoto pohledu vzorově typický průběh pro klasická africká korupční řízení. Cílem Ruska je pomocí státní Gazprombank jednak ovládnout těžbu na nově objevených jihoafrických plynových polích, na které měl eminentní zájem Macron, jednak ovládnout energetiku JAR, jednak financemi podpořit volební kampaň spřáteleného hnutí ANC, a pojistit si, že JAR nevystoupí z BRICS podobně jako Argentina, a třešničkou na dortu je žaloba JAR proti Izraeli za genocidu …«

πα½

Administrátor
P.A.Semi
3. 2. 2024 21:24
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.infokuryr.cz/n/2024/01/29/zde-je-duvod-proc-je-rozsudek-icj-o-genocide-pro-izrael-zdrcujici-porazkou/

Mimo jiné:
»Západní vlády a politici, kteří Tel Aviv bezpodmínečně podporovali – se zbraněmi, diplomatickým krytím a krytím vztahů s veřejností a potlačováním izraelských kritiků – pocítí mrazení: Úmluva OSN o genocidě a Římský statut neodsuzují jen spáchání genocidy, ale také nezabránění nebo se na tom podílení.

Ti, kteří arogantně odmítli případ Jižní Afriky jako nepodložený nebo „výsměch“, například v The Economist , nyní platí svou důvěryhodností. Jejich hodnota jako zbraní v izraelském boji za globální veřejné mínění se snižuje.«

Administrátor
P.A.Semi
3. 2. 2024 21:31
Odpovědět  P.A.Semi

https://www.infokuryr.cz/n/2024/01/27/michael-svatos-dalsi-rafinovana-past-na-usa-a-izrael-sklapla-putin-opet-drti-sve-protivniky-rozdilem-tridy/

»… že se Jihoafrická republika, nebo nějaký jiný stát OSN pověřený režisérem celého představení, obrátí na RB OSN, aby nařídila Izraeli vykonat opatření včera nařízená ICJ, a aby si jejich splnění vynutila v případě nutnosti silou.«
(to poněkud pochybuji…)

»Washington se tak ocitl v diplomaticky slepé uličce – buď se zařadí po bok Ruska a Číny, které neustále obviňuje z porušování světového řádu, a jeho budoucí diplomatické výpady proti narušitelům světového řádu budou všem státům na světě a jejich občanům … směšnější než jsou dnes, a nebo obětuje svého elitního a posledního spojence na Blízkém Východě, a celou oblast bude muset na celá desetiletí či navždy mocensky vyklidit.«

»Řada médií tvrdí, že Jihoafrická vládnoucí strana ANC za žalobu na Izrael obdržela od Iránu finanční injekci do své stranické pokladny, kterou ANC nutně potřebovala, protože balancovala na hraně bankrotu.«

»… vláda oznámila, že vybrala ruskou státní banku Gazprombank, aby financovala … rafinerie…«

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
3. 2. 2024 21:34
Odpovědět  P.A.Semi

Takže jako USA a EU bojují prostřednictvím Ukrajiny proti Rusku, tak nyní Irán prostřednictvím Husiů a Hizballáhu, a spolu s Ruskem prostřednictvím JAR bojují proti Izraeli a USA…

Aspoň tím třeba Irán neriskuje životy svých lidí, jako kdyby zaútočil na Israel přímo… Což se jeví jako moudré rozhodnutí tamního Ajatoláha…

πα½

ijn
4. 2. 2024 00:53
Odpovědět  P.A.Semi

svět je naruby: obranný pakt NATO své členy (i ČR) vyzbrojuje útočnými tryskáči, demokracii vyváží tanky, a genocidu nezná,…..?!?!?

Tupý hulvát
4. 2. 2024 09:08
Odpovědět  ijn

Ale zná,když se to hodí.Josefa Skálu,ačkoli nepopíral,že se skutek stal,jen polemizoval KDO ho spáchal,BYL ODSOUZEN ZA POPÍRÁNÍ GENOCIDY.

Frank1
4. 2. 2024 10:49
Odpovědět  P.A.Semi

Hodnota britskych sracu ve svete uz je davno na nule.

Monty
4. 2. 2024 07:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Každý ,kdo sleduje zahraniční média ví ,že jde o jasnou GENOCIDU ! Izraele ,proti Palestincům ! ,A.. IZRAEL se mnohdy..chlubí tím ,jak to vyřeší vystěhováním těch zvířat , etc . !

Frank1
4. 2. 2024 10:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Plan Sionistu a jejich poskoka Netanyahua k vyhnani poslednich Palestincu z jejich zeme, kterou ovladnul Izrael az na uzemi Gazy nevysel. I ta bezbreha podpora zapadu pro jejich genocidu Palestincu. Sioniste se sami vmanevrovali do slepe ulicky a zapad si vedomil svou hanbu a zacal mluvit i o genocide pachane Izraelci. Co bude dal. Palestinci musi dostat sva uzemi okupovana a nezakonne privlastnena Izraelem zpatky. Toto bezpravi a vrazdeni neustale pachane Izraelem musi skoncit.