Krize UKRAJINA

IL-76 byl sestřelen z Patriotu, ostatky obětí identifikovány. Více o leteckém neštěstí u Bělgorodu

Vyšetřovací výbor Ruské federace identifikoval typ zbraně, kterou ozbrojené síly Ukrajiny 24. ledna zasáhly vojenské dopravní letadlo Il-76 ruských ozbrojených sil v Bělgorodské oblasti. Vyšetřovací výbor to oznámil 1. února na svém telegramovém kanálu.

Na snímku sběr 640 kusů ostatků, které byly roztroušeny v místě pádu sestřeleného letadla.

Letoun Il-76 s ukrajinskými válečnými zajatci na palubě byl sestřelen protiletadlovou řízenou střelou MIM-104A z amerického systému Patriot. K tomuto závěru dospěl ruský Vyšetřovací výbor po expertních analýzách trosek letadla.

Vyšetřování rovněž zjistilo, že letadlo bylo napadeno dvěma raketami vypálenými z rajonu osady Lipcy v Charkovské oblasti na Ukrajině.

“Při ohledání místa činu na vzdálenost 1,8 kilometru severovýchodně a 4,8 kilometru jihovýchodně od předpokládaného místa útoku na letadlo bylo nalezeno 116 fragmentů korpusů a mechanismů dvou raket s nápisy a označením v angličtině,” uvádí se v prohlášení vyšetřovacího úřadu.

Na stěrech z nalezených fragmentů jsou stopy hexogenu s příměsí až 10 % oktogenu, což je typické pro výbušniny zahraniční výroby, uvedli ruští vyšetřovatelé.

“Fragmenty zajištěné na místě činu jsou podle konstrukčních vlastností, geometrických charakteristik a příslušného označení zjevně konstrukčními prvky protiletadlové řízené střely MIM-104A amerického systému Patriot, vyvinuté korporacemi Raytheon a Hughes a vyráběné v Raytheonu,” uzavřel ruský vyšetřovací výbor.

Vyšetřovací výbor identifikoval těla všech mrtvých cestujících letadla IL-76.

Práce na identifikaci ostatků osob, které zahynuly při havárii vojenského dopravního letadla Il-76, byly ukončeny.

V blízkosti místa havárie bylo nalezeno více než 670 fragmentů těl obětí a částečně zachovalé osobní doklady. Již dříve byl válečným zajatcům odebrán biologický materiál za účelem zjištění jejich genetického profilu. Tyto údaje pomohly vyšetřovatelům při identifikaci ostatků.

“Výsledky genetické expertízy umožnily učinit jednoznačný závěr o přiřazení nalezených fragmentů těl k 6 členům posádky, 3 vojenským policistům a 65 ukrajinským vojákům, kteří zahynuli při pádu letadla v důsledku útoku ozbrojených sil Ukrajiny na toto letadlo 24. ledna 2024,” uvedla tisková agentura.

Rusko trvá na mezinárodním vyšetřování, mezinárodní společenství však mlčí

Skutečnost, že ruské letadlo bylo sestřeleno americkým systémem Patriot, oznámil prezident Vladimir Putin 31. ledna. Poznamenal, že Rusko má zájem na mezinárodním vyšetřování letecké katastrofy, ale mezinárodní organizace zatím neprojevily žádnou ochotu se na něm podílet.

“Oficiálně prohlašuji – žádáme o vyslání mezinárodních expertů a provedení příslušné analýzy, posouzení dostupných fyzických důkazů o tom, že letadlo bylo sestřeleno systémem Patriot z konkrétního místa a v konkrétním čase. Již jsem řekl, že v 11:10 [24. ledna 2024] byly provedeny dva starty z území kontrolovaného ukrajinskými orgány,” zdůraznil ruský prezident.

Nezájem Západu o mezinárodní vyšetřování havárie IL-76 vysvětlil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru s novináři 1. února velmi jednoduše. “Nikdo z nich nebude mít zájem vést vyšetřování a zakopnout při něm o sebe samého,” řekl.

Proto například Evropané požadují, aby Rusko zaslalo oficiální žádost, protože “bez papíru” nebude nikdo nic projednávat, dodal Peskov.

Státní duma vyzvala Kongres USA, aby přestal podporovat vražedný kyjevský režim.

Poslanci ruské Státní dumy vyzvali poslance amerického parlamentu, aby odsoudili zločiny teroristického kyjevského režimu, odvolali jeho podporu a pomohli postavit před soud přímé pachatele nelidského teroristického činu – útoku na letoun IL-76. Uvádí se to ve výzvě adresované Kongresu Spojených států, kterou ruský parlament jednomyslně přijal na svém plenárním zasedání 1. února.

Kongresmani by měli vědět, do čích rukou se dostávají americké zbraně, které na Ukrajinu posílá prezident Joe Biden, a jak jsou používány, uvedl předseda Dumy Vjačeslav Volodin.

Připomněl, že letadlo plnilo výhradně humanitární misi, nepředstavovalo žádnou hrozbu a jeho trasa byla předem dohodnuta s ukrajinskou armádou.

“Je to chyba Zelenského. Jeho ruce jsou už dávno krvavé. Proto je správné pohlížet na tento akt právě jako na zločin proti lidskosti a charakterizovat ho jako teroristický čin,” domnívá se Volodin.

Na případu humanitárního letu mírového letounu Il-76 je vidět, že cílů SVO musí být v každém případě dosaženo – demilitarizace i denacifikace – a vedení Ukrajiny by mělo být předáno tribunálu, zdůraznil Volodin.

Během diskuse o návrhu výzvy ke Kongresu Spojených států vyjádřil poslanec Jednotného Ruska Jevgenij Popov pochybnosti o účinnosti takových výzev. Podle jeho slov ruští poslanci v tomto případě apelují na svědomí těch, kteří jsou ve skutečnosti organizátory tohoto ohavného zločinu.

Popov připomněl, že to byl právě americký Kongres, jenž schválil dodávky zbraní Ukrajině a sankce proti Rusku a jeho občanům a senátoři i kongresmani požadují zničení Ruska a usilují o jeho “strategickou porážku”.

“Voláme je ke zpytování svědomí, ale marně, žádáme tedy kanibaly, aby nejedli děti,” řekl Jevgenij Popov.

Na Popovova slova reagoval šéf výboru Státní dumy pro obranu Andrej Kartapolov, podle něhož lidožrouty není třeba o nic žádat, s lidožrouty se “mluví drsným jazykem naganů*”.

Chronologie událostí

Dne 24. ledna kolem 11. hodiny dopoledne sestřelily ukrajinské ozbrojené síly ruské vojenské dopravní letadlo Il-76 nad Bělgorodskou oblastí. Na palubě bylo 65 ukrajinských zajatců, kteří byli převáženi k výměně. Všichni, stejně jako tři doprovázející důstojníci ruských ozbrojených sil a šest členů posádky, byli zabiti.

Ukrajinská média nejprve napsala, že Il-76 sestřelila ukrajinská armáda, ale záhy tento údaj ze svých internetových stránek odstranila. Později Ukrajina nepřímo přiznala, že letoun sestřelila – ukrajinské ministerstvo obrany si stěžovalo, že ho Rusko údajně neinformovalo o přeletu letounu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se k havárii letadla vyjádřil až v noci na 25. ledna. Ve svém projevu okrajově zmínil, že slyšel zprávy od vojenských velitelů i od šéfa Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU). Zelenskyj uvedl, že Ukrajina bude trvat na mezinárodním vyšetřování.

Podle prezidenta Vladimira Putina ukrajinská rozvědka dobře věděla, že na palubě letounu Iljušin Il-76 jsou ukrajinští zajatci, ale přesto úder provedla, ať už z nedbalosti, nebo záměrně, “v každém případě je to však zločin”.

*

Taťjana Stojanovčová, Ukrajina.ru, pro Novou Republiku z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová

Pozn.:* Revolver Nagan 1895 (7,62 mm revolver Nagan rev. 1895, nebo 3řadý revolver 1895, index GRAU 56-N-121) je sedmiranný revolver navržený a vyrobený belgickými průmyslníky bratry Émilem (1830-1902) a Léonem (1833-1900) Nagantovými pro Ruské impérium, jenž byl ve výzbroji a vyráběl se v řadě zemí na konci 19. a v polovině 20. století.

sdíletj na

49 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
3. 2. 2024 17:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to zločin!

JoFa
3. 2. 2024 20:20
Odpovědět  jmm

A koľko už bolo tých zločinov, pár zaplatených šmejdov v Haagu spraví pre Rusko malý ústupok a kto to rešpektuje ? Amík serie na medzinárodné dohody, OSN , HAAG a ďalšie zbytočné organizácie, treba sa už konečne zobudiť! Viete kde je Fuelmich- anticovidový aktivista? Uprataný v južnej Amerike v base!! Toto je svetové právo a spravodlivosť. Nič len armádna sila!!! Je to jediný nástroj a Rusi to dúfam chápu a naplnia podstatu spravodlivosti vo svete aj keď to nikdy nebude dokonalé, ale aspoň sa tomu priblížime. Ja na žiadne súdy vo svete už neverím a Rus to už dúfam chápe tiež!

milka
4. 2. 2024 08:13
Odpovědět  jmm

a ty jsi osel

Putinovec
3. 2. 2024 17:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak bude sestřelené amíkům a anglánům . Během jejich provokací v Sýrii , nestačila hnUSA pohřbívat svoje Ramby .
Rusové nezapomínají .
A to zde ještě máme ten teroristický útok , na letadlo s Alexandrovci .
https://www.securitymagazin.cz/security/videovybuchlo-letadlo-s-alexandrovci-uz-ve-vzduchu-ceska-advokatka-nabizi-uplne-jinou-sokujici-verzi-1404054373.html
A dále tu nehodu pod mořem , kdy ruská ponorka Kursk , na sebe vystřelila hnUSA torpédo .
On se ten účet dostaví a hned potom uslyšíme dojemný příběh o tom , jak šéf MI6 tragicky zahynul , při plnění povinností .

3. 2. 2024 20:34
Odpovědět  Putinovec

Však ono na ně dojde.

Vaska
3. 2. 2024 17:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Obsluha těch patriotů jsou amíci

x-13
3. 2. 2024 17:59
Odpovědět  Vaska

Přesně tak. Americké zbraně s největší pravděpodobností s americkou obsluhou. Rus to ví a drží tlamu. Jinde “spojenec Čína” posílá uniformy ukrajinské armádě přes území Ruska. Rus drží tlamu. Už jsou všem k smíchu, navíc si nedovolí ani otevřít hubu.

ZMann
3. 2. 2024 18:38
Odpovědět  x-13

Všechno je to jenom divadlo pro goiny, kdo vládne Rusku Putin to není, ten musí poslouchat své pejzaté páníčky. Nikdy nepůjde pejzatý proti pejzatému to si musí každý uvědomit.

Boomer
3. 2. 2024 18:45
Odpovědět  ZMann

.. nelze vyloučit také možnost, že všechno je to sběr faktů, které budou jednou předloženy jako argument, až někdo začne kázat, že.. ten protiútok zas tak brutální být nemusel, mohli se přece domluvit na půdě OSN!!!

ZMann
3. 2. 2024 19:35
Odpovědět  Boomer

Položme si otázku komu slouží celé OSN.

x-13
3. 2. 2024 19:49
Odpovědět  ZMann

Jak říkáte….a z druhé strany….tři mrtví američtí okupanti tisíce kilometrů daleko od USA jsou zabiti v regionu kde je každý nenávidí. Důkazy kdo to byl nejsou prakticky žádné, ale američané si ukáží a rozbombardují třeba i s kumpány ze zločinného NATO co se jim hodí. A mají OSN a všechno se všemi naprosto v pejči. Prochází jim to pořád a taky bude. A Rusko? Civilové se doma cítí jak za náletu Luftwaffe, lidi se jim už na sítích bouří, ale klídek, za pár let to projednáme v OSN, ale možná i ne 🙂

Boomer
3. 2. 2024 20:22
Odpovědět  ZMann

.. no já už si ji položil i zodpověděl dávno, tudíž moje zmínka byla ironická…

ZMann
3. 2. 2024 20:59
Odpovědět  Boomer

Myslel jsem si to.

Markýza
3. 2. 2024 20:06
Odpovědět  Boomer

Myslíte třeba u ICJ v Haagu 😎

Boomer
3. 2. 2024 20:20
Odpovědět  Markýza

..no to ani ne, spíše bude ve hře “veřejné mínění” těch, co to přečkají někde v závětří, probatum est…

Markýza
3. 2. 2024 20:52
Odpovědět  Boomer

No to je pravda – Rusové žalovat nebudou, to nějak nemají v nátuře a Ukrajinci právě dostali přes paprčky.

3. 2. 2024 20:52
Odpovědět  Markýza

Soud? Jo. Akorát že ten soud nebude probíhat v Haagu.

Boomer
3. 2. 2024 21:14

..tohle bude polní…

Markýza
4. 2. 2024 10:35
Odpovědět  Boomer

…nebo lesní 😎
https://1url.cz/Iu0uR

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
3. 2. 2024 20:38
Odpovědět  ZMann

Většinou se držím zpátky, ale co je na mě moc, to je moc. Tobě evidentně vládne bl-bost. Tos ji zdědil, nebo sis ji vypěstoval? Nebo nejsi bl-bej jako gumový ho-vno, jak se mi zatím jevíš, a projevuješ se za chechtáky?

ZMann
3. 2. 2024 21:01

Jasně platí mě pětidemolice ty osle. Více studuj a dopídíš se k tomu o co tady kráčí.

4. 2. 2024 00:12
Odpovědět  ZMann

Jojo. Takže osel od přírody…

Markýza
3. 2. 2024 20:53
Odpovědět  ZMann

Bubu! Nebojíte se otevřít sardinky?

Pravdomluvny
4. 2. 2024 06:39
Odpovědět  ZMann

👏👍

Janaz
3. 2. 2024 19:17
Odpovědět  x-13

Blbeček, na smiech si ty aj s tým kolotociarom.

x-13
3. 2. 2024 19:21
Odpovědět  Janaz

Měl bys Lojzo místo pocitů a sympatií vyhodnocovat fakta, případně používat rozum (kde není, ani smrt nebere, chápu). Pak bys nezdechl blbý.

3. 2. 2024 20:43
Odpovědět  x-13

Jo. A tys toho příkladem.

x-13
3. 2. 2024 21:20

Klid geronte

4. 2. 2024 00:13
Odpovědět  x-13

Kušuj smrkáči

3. 2. 2024 20:41
Odpovědět  x-13

|A další bl-b do počtu…

Jura S
3. 2. 2024 18:32
Odpovědět  Vaska

JASNĚ ! doufám, že jim to v kasínu pak udělalo radost, nalili si WHISKY a požrali hamburgra a zapili to tím svým chcánkovým pivem…. 150 kilové samice vojáků se doma radují, jak to jejich rambové vošéfovali a vobjednaj si “megakýbl” KFC velikosti popelnice a u telky to seřerou a v jejich vydrbaných mozcích tuk z hranolek vyvolá blaho….

x-13
3. 2. 2024 17:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko trvá na mezinárodním vyšetřování, mezinárodní společenství však mlčí a část se dokonce směje. A není to poprvé a ani naposledy. Rakety padají na ruské občany dnes a denně a jsou to rakety ze zemí NATO. A co dělá Rusko? Dohromady nic, zvykej si občane, že tě bombardují pohrobci Bandery zbraněmi ze Západu. Ti Rusové, kteří kdysi hnali nacisty, tak ti se ne že v hrobech obrací, ale musí v nich doslova rotovat, když vidí jak to proti čemu umírali téměř beztrestně bombarduje jejich potomky, jejich města. Hnus co se děje, hnus jak se se vším manipuluje a jak jsou lidi schopni nechávat se cpát senem

Putinovec
3. 2. 2024 19:58
Odpovědět  x-13

To jsou určitě zvratky VK .

x-13
3. 2. 2024 20:00
Odpovědět  Putinovec

ne

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
3. 2. 2024 20:45
Odpovědět  x-13

Áááá už je mi to jasný. Pán není bl-bej, pán je navedenej. A chutná ti to angloseno, chutná? Tož si pošmákni.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
3. 2. 2024 20:57
Odpovědět  x-13

A co dělá Rusko?
Nejspíš v Kremlu gruntuje, aby konečně mohlo slavně přivítat účastníky velké úspěšné ukrajinské ofenzívy. 🙂
(Pozn.: pro nechápavé . ironie.).

x-13
3. 2. 2024 21:22
Odpovědět  Albi

A plinky sis už vyměnila jak sis cvrnkla stařenko? 😀

Albi
3. 2. 2024 22:04
Odpovědět  x-13

Dávno. Doporučovala bych ti totéž.

4. 2. 2024 00:15
Odpovědět  x-13

Utři si sopl a šoupej nohama, fracku.

pedro
3. 2. 2024 17:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové by jim to oplatili tak, že by ssrali magi, ale nejsou blbí. Velmi dobře vědí s kým mají tu čest. S agresivníma, nadřazenýma magorama, kterým je jedno, že svět skončí v atomovém ohni. Neváhali by vteřinu, protože jim nenávist ke Slovanům sežrala mozky. Hirošima byla plná nevinných dětí a žen. Je to satan osobně a Rusové nejsou magoři. Mohli by satana zničit, ale za strašnou cenu. Satan to stejně nevydrží a jebne někam falešnou atomovku a svede to na Rusy, bůh s námi.

Albi
3. 2. 2024 21:07
Odpovědět  pedro

Hirošima byla plná nevinných dětí a žen.”
A to ani nebyli Slované – tedy předpokládám. 🙂

Ergo – oni ti Slované zas až tak výjimeční nebudou, jak si tu nalháváme. Protože jde evidentně pouze o Rusy (+ jejich přátele a sympatizanty, sdílejíci s nimispolečný prostor), tedy výhradně o jejich území.
Kdyby žili v nějaké pustině uhlovodíků a drahých kovů prosté, pes by po nich neštěkl.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
František
3. 2. 2024 21:23
Odpovědět  Albi

Já se cítím býti Slovanem a jsem na to hrdý. Pokud by se mi do baráku cpal anglosas, odprásknu ho bez výčitek jak psa.

Albi
3. 2. 2024 22:07
Odpovědět  František

Bez zjišťování, není-li stejného názoru na světovou situaci jako vy a stejně bezmocný ji změnit?
Jak anglosaské, hrdý Slovane.

Pravdomluvny
4. 2. 2024 06:41
Odpovědět  František

Psovi neublížim, člověku bez nejmenších výčitek svědomí 💀

zdendulka
3. 2. 2024 17:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to výhrůžka ukrajinským vojákům, kteří mají zakázáno se vzdávat.

Pavel z Moravy
3. 2. 2024 18:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Nu, myslím, že poslanec Popov jim to všem řekl jasně. To chcete po kanibalovi a apelujete na něho, aby nejedl děti? Sakra, amíci už musí pocítit sami na sobě, že za takové věci přichází trest.

Aleš
3. 2. 2024 20:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Americký vrah se zas projevil. Obsluha byla z USA. Není to agrese ?

Albi
3. 2. 2024 22:10
Odpovědět  Aleš

Je a bude, jen v případě USA je to obrana demokracie a lidských práv.