nezařazené

Fotbalisté FK Krasnodar nepoklekli

FK Krasnodar odmítl činit pokání za americký obchod s otroky.

Hráči ruského fotbalového klubu Krasnodar neklečeli před zápasem Ligy mistrů s londýnskou Chelsea na podporu protirasistického hnutí Black Lives Matter.

Hráči Krasnodaru s výjimkou dvou lidí odmítli pokleknout před zápasem Ligy mistrů proti Chelsea v rámci kampaně Black Lives Matter. To způsobilo nával kritiky ze strany Britů na sociálních médiích a také to dostalo prostor v britských médiích. 

Kvůli nehoráznému činu hráčů Krasnodaru byl začátek utkání mírně zpožděn.

UEFA již na incident zareagovala s tím, že na hráče ruského klubu neuplatní sankce. 

Mezitím zástupce Státní dumy Vitalij Milonov naopak naléhal, aby byli potrestáni ti z „Krasnodaru“, kteří poklekli.

Britové byli pobouřeni skutečností, že většina hráčů Krasnodaru, stejně jako veškerý trénující personál, včetně Murada Musajeva , odmítli pokleknout před začátkem zápasu v rámci kampaně Black Lives Matter.

Před zahájením zápasu si všichni hráči Chelsea, stejně jako hlavní trenér týmu Frank Lampard a jeho kolegové, solidárně poklekli v boji proti rasismu. 

Udělali to však jen dva hráči ruského týmu, což vyvolalo v sociálních sítích rozhořčení.

Na incident zareagovala i Unie evropských fotbalových svazů (UEFA). 

Organizace uvedla, že Krasnodar nebude podrobovat žádné cenzuře a nebude vůči hráčům uplatňovat sankce, protože akce Black Lives Matter je dobrovolná.

“Hráči a rozhodčí mohou klečet, ale není to vůbec povinné,”
uvedla tisková kancelář UEFA.

V Rusku byla reakce na incident také docela živá – svůj názor vyjádřili i lidé, kteří nejsou blízko fotbalu.

Například slavný televizní moderátor Vladimir Solovjov vzkázal britským fanouškům a médiím, že nemají morální právo říkat Rusům, jak vyjádřit podporu boji proti rasismu.

“Proč bychom měli klečet? Nejsme rasisté. Žijeme ve svobodné zemi a každý má právo svobodně podporovat kohokoli chceme a jak chceme. Proto se mi tvrzení Britů zdají více než podivná. Musí se podívat na svou historii, vzpomenout si na těžkou minulost koloniální říše a postarat se o sebe, a ne o naše lidi,“ cituje RBC Solovjova .

Moderátor také poznamenal, že kultura klečení v Rusku a Anglii je velmi odlišná a pro Rusy má toto gesto jiný, posvátnější význam.

“Klečíme před Bohem, když se modlíme. A požadovat, aby někdo poklekl … Pro nás je to trochu jiné než pro Brity nebo Američany. A není jasné, proč od nás požadují, abychom přijali jejich kulturu pokání, o to více nemusíme činit pokání za jejich hříchy “,- shrnul Solovjev.

Ještě ostřeji hovořil náměstek Státní dumy Vitalij Milonov, který rovnou vyzýval k vyloučení těch hráčů Krasnodaru, kteří podporovali akci BLM.

“Myslím, že musíme potrestat ty, kteří poklekli v Krasnodaru, dvakrát je vyloučit ze zápasů. Že sledují nějaké nesmysly, které přicházejí ze Západu? Hanba, samozřejmě. Jsem hluboce rozhořčený”.

“Musíme tyto dva odsoudit jako rasisty, protože v Rusku nejsou lidé nikdy rozděleni podle barvy pleti. 
Nikdy neříkáme, že něčí život je důležitější – u nás jsou všichni lidé stejní, respektujeme každého,“
cituje RB-Sport Milonova.

Přijímáme do týmu cizince, kteří hanobí Rusko!

Zaprvé, v Rusku na rozdíl od civilizovaného Západu neexistuje tradice útlaku černošské populace.

Za druhé, Rusové neklekají, proč by měli před černochy.

Mám jen jednu otázku, proč by měli hráči Krasnodaru klečet? Nebo mi v historii ušla ta skutečnost, kdy na plantáže Krasnodarského území byli přivedeni afričtí otroci? 

https://bit.ly/2Jn4kKh
https://bit.ly/37NYyLM

sdílet na