Co se děje v Kosovu?

Situace na severu Kosova, kde je prováděna policejní speciální operace, připomíná stanné právo, všude jsou obrněná auta kosovské albánské policie, je slyšet střelba, jsou zranění.

„Střílelo se…. mnoho lidí bylo zraněno. Také tam byly sanitky, “ hlásil televizní kanál Prva.

Podle posledních údajů bylo zadrženo 23 osob. Zátah způsobil aktivní protesty místní populace, lidé začali stavět barikády na silnicích.
https://t.me/HouseOfCardsEurope/6609

Srbští novináři požádali úředníky EU, aby se vyjádřili k činnostem kosovské policie v pohraniční oblasti. 
Připomeňme, že kosovské ozbrojené síly zadržely několik občanů Srbska i občana Ruské federace. 
Následně se ukázalo, že Rus je na Balkáně v rámci mise OSN.

Vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zahraničních věcí Evropské unie reagovala na otázku srbských novinářů více než zdrženlivě. Podle úředníka EU – „policejní operace v Kosovské Mitrovici byla namířena proti podezřelým z celého regionu a zbytku Kosova a tyto operace musí být prováděny v souladu se zákonem.“ 

Bez komentáře zůstala otázka, zda Brusel je připraven pomoci propustit zadržené osoby. 
To naznačuje, že EU v této situaci nic nevyřeší. 

Takzvaná hlava Kosova Hashim Thaçi také hovořila o zadržování Srbů a Rusů. Uvedl, že „ruský občan byl zadržen, protože se snažil zabránit policii v provádění operace“.

Cílem operace bylo bojovat proti trestné činnosti. – Hashim Thaçi

O boji proti zločinu mluví válečný zločinec, který má na svědomí tucty lidských životů. 

V současné době srbské sdělovací prostředky uvádějí, že ruský zástupce mise OSN Michail Krasnoščekov
je v nemocnici. Byl zraněn, když byl zadržen kosovskou policií. 
Je třeba poznamenat, že během zadržení byl Rus zbit „za mluvení srbsky“. 
Ukazuje se, že pro kosovskou policii je důvodem útoku na člověka jeho používání srbského jazyka … 

Mezitím ruské ministerstvo zahraničí poznamenalo, že zadržení ruského občana je novou kosovskou provokací. Maria Zacharová připomněla, že Michail Krasnoščekov má diplomatickou imunitu a jako zaměstnance OSN jeho zadržení už z principu není nemožné,…. ale Priština to přesto udělala. 
Ruské ministerstvo zahraničí požádalo okamžité propuštění ruského občana.

Existuje důvod domnívat se, že náhlá akce Kosova při invazi do severních „srbských“ obcí “polouznané” republiky je přímá a okamžitá (možná by to mohlo být i nekomplikované) reakce na včerejší prohlášení srbského vůdce Vučiće .

Jednoduše řečeno, mohlo by to být jakousi „poznámkou“ k vyjádření Vučiće, že Srbsko nekontroluje Kosovo (čtěte.. a v dohledné době se nevrátí).

V situaci, kdy Vučić již podnikl mnoho kroků, aby zničil „psychologicky nepřijatelný“ rámec pro srbskou politiku – zejména vyzval k „odpuštění“ bombardování v roce 1999 – budou na něj tlačit jako na „slabou stranu“, a přistoupí ke klasické metodě “tlačit – dokud se nevzdá. A když se přestane poddávat – tlačit silněji“.

Vučićovo prohlášení na shromáždění proto mohlo sloužit jako podnět pro kosovské orgány, aby se rozhodly stimulovat ústupky srbského prezidenta o něco více, a aby otevřeně a provokativně uspořádaly „operaci proti organizovanému zločinu“ v srbských obcích.

Co je důležité:
v zásadě není důvod pochybovat o tom, že na severu Kosova existuje nějaký organizovaný zločin. Ale vezmeme-li v úvahu, co vlastně území Kosova je – jakýkoliv „boj proti zločinu“ nabývá vlastností demontáže.

V tomto případě je však nuance: hovoříme o „demontáži“, během níž je vedení Kosova na cestě s řešením jeho úkolů spjato celým kontinentem.

Na jedné straně je dnešním hlavním legálním zdrojem příjmů pro Kosovo přímé zahraniční financování (evropské země NATO), americká vojenská základna Camp Bondsteel – je o čtvrtinu větší než Central Park
v New Yorku a nakonec „převody ze zahraničí.“

(O americké základně Bondsteel více zde: https://www.pokec24.cz/politika/americky-vlk-pro-balkanske-ovce/)

Ekonomicky i demograficky je Kosovo klasickým selháním státu – v mnohem větším rozsahu než Srbsko. 
Navíc: vzhledem k povaze státnosti, která se na tomto území formovala, navzdory veškeré kráse by člověk neměl očekávat příliv jakéhokoli druhu reálných investic. 
Kvazi-stát nemá žádný průmysl, základem legálního HDP je „obchod“.

V této situaci vydírat novou válku (nejen Srbsko, které  téměř se 100% pravděpodobností se neodváží překročit oficiálně neuznanou hranici, co by udělali se Srby v Kosovu?, ale i co Evropa?) je přirozeným způsobem, jak místní vedení připomíná zapomenutou formaci státu, a možná dokonce vymoci si další finanční prostředky.

Pro Kosovo, Thaçiho a jeho tým neexistuje taková provokace, která by v současném scénáři nevedla k výsledku, který by uspokojil Prištinu….. Buď bude možné získat peníze z EU a Spojených států, aby „zvýšili ochranu před možnou srbskou agresí“, nebo pokročit v dalších nárocích proti Srbsku, které v současné době odmítá uznání suverenity Kosova.

….. A pak, …. se objeví i nové územní požadavky.

https://www.politanalitika.ru/actualcomments/chto-sluchilos-v-kosovo/
https://topwar.ru/158393-glava-kosovo-nazval-prichinu-zaderzhanija-rossijskogo-sotrudnika-missii-oon.html

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře