Bude se opakovat stará historie se špatným koncem?

KOMENTÁŘ JANA VÍTKA: Bude se opakovat stará historie se špatným koncem?

Tři miliardáři – Trump, Adelson a jeho žena Miriam – určují směr a cíl americké politiky na Středním východě.

Prezident Donald Trump prohlásil, že ať už to s Íránem dopadne dobře nebo špatně, pro něho je to OK. 
Zvláštní formulace, jakoby se jí vyvazoval z odpovědnosti za válku a mír. Vzniká otázka, co vlastně motivuje prezidentovu zahraniční politiku na Středním východě?

Správná odpověď je dvacet pět milionů dolarů, které mu v roce 2016 pomohly dostat se do Bílého domu a příslib další finanční podpory v kampani o druhý prezidentský mandát, kterou Trump nedávno odstartoval
v Miami. Dobrodincem je pětaosmdesátiletý mogul Sheldon Adelson, největší akcionář megakasina
Las Vegas Sands a hráčských doupat v čínském Makau. Jeho majetek činí víc jak třicet pět miliard dolarů.

Adelson je bipolární. Před Trumpem podpořil volbu Baracka Obamy a pak mu řekl mám u vás kredit, co  kdybyste místo jednání s Íránem na něj hodil taktickou atomovou bombičku, je to smrtelný nepřítel Izraele, země, kterou moje manželka a já nadevše milujeme. Jak to dopadlo, víme.

Hlavní podezřelý

Ale Trump je v jiné situaci. Kromě zmíněných dvaceti pěti milionů Adeslon a jeho žena Miriam, která zdědila sedmnáct miliard dolarů, přisypali v letech 2016-18 do republikánské válečné pokladnice víc jak dvě stě milionů dolarů. 

Kdo platí muziku, tomu hrají.
Trump tuto zásadu uznává a ctí, už proto, že nad tím bdí všemocné židovské lobby, jehož jsou Shelton
a Miriam členy a požívají v něm úctu úměrnou jejich dvaapadesáti miliardám dolarů.

V poslední době manželé Adelsonovi, potažmo Izrael, kde se Miriam narodila, dostávali od amerického prezidenta jeden dar za druhým. Počínaje přemístěním velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma,
k uznání okupovaných Golanských výšin za území židovského státu a zrušení jaderné dohody s Íránem. 

Když si prezident Trump umyl nad ním ruce, delegoval odpovědnost za věci příští Johnu Boltonovi, dlouholetému chráněnci Adelsona. Bolton v americké vládě hájí zájmy svého mecenáše a mentora, předstíraje, že je poradcem pro národní bezpečnost.

Sekunduje mu ministr zahraničí Mike Pompeo, který jako mnoho evangelických křesťanů je horlivějším zastáncem Izraele než většina amerických židů. Prohlásil veřejně, že Trump je Bohem vyvolený zachránce židovského lidu, jako byla biblická královna Ester, která osvobodila židy v Persii.

Bolton a Pompeo udržují přátelské vztahy s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu.
Telavivský deník Haaretz k tomu poznamenal:

„Když Spojené státy zaútočí na Írán, Netanjahu bude hlavním podezřelým, protože je přesvědčil, že Teherán pod nátlakem sankcí a věrohodných vojenských hrozeb kapituluje – ajatolláhové jsou ale jiného mínění.“

Trump podkuřuje Adelsonovým

Rovněž oba miliardáři jsou přátelé, nebo to aspoň prohlašují. Adelsonovi stačí zvednout telefon, aby mohl šeptat svá přání a názory přímo do ucha prezidenta.

nejbohatší pár světa – manželé Adelsonovi

„Máme hodně společného, oba jsme začínali od píky,“ říká Donald, který si jako obvykle fandí.

Jemu tatíček dal půl miliardy dolarů jako počinek do podnikání, kdežto Adelson, syn židovského taxikáře v Bostonu, začal
s padesáti dolary prodávat noviny a hamburgery v pojízdném stánku.

První velké peníze vydělal v obchodu
s nemovitostmi. Do podnikání v hráčském byznysu se pustil, až když mu bylo padesát pět let a udělal v něm rychlou, závratnou kariéru. Spolu s Miriam jsou nejbohatší manželskou dvojicí na světě. Setkali se v roce 1990 při schůzce naslepo, kterou pro ně nachystali přátelé.

Prezident Trump Adelsonovým podkuřuje, často je zve do Bílého domu na soukromé i státní večeře, jako například s japonským ministerským předsedou Abem. Umožnil tím Adelsonovi, aby vznesl supliku za otevření kasina v Japonsku, které zakazuje hazardní hry.
Trump se přimluvil a nedávno Tokio učinilo žádoucí výjimku ze zákona.

Miriam dostala letos na jaře jedno z nejvyšších amerických státních vyznamenání – Prezidentskou medaili za svobodu, která se uděluje „za zvláště záslužný přínos k bezpečnosti nebo národním zájmům Spojených států, světového míru, kulturního a jiného veřejného či soukromého úsilí“.
Miriam si ji zaslouží, za svou charitativní činnost, zdůraznil Trump, když jí zavěsil medaili kolem krku.

*****

„Adelson se stal velice vlivnou osobností v americké politice zásluhou svých peněžních příspěvků,“ řekl Logan Bayroff z pro-izraelské nátlakové skupiny J.Street. „Není pochyby, že má ultrapravicové, nebezpečné  názory,
o kterých se přinejmenším vážně uvažuje na nejvyšších místech naší vlády.“

Nepřekvapuje, že Bolton a Pompeo nyní prosazují taktický úder na Írán, ne nepodobný tomu, jaký chtěl Adelson v roce 2013 po Obamovi. Potíž s americkými válečnými dobrodružstvími po druhé světové válce
je v tom, že  všechny byly krveprolitím v zájmu vznešených cílů, které se nenaplnily. 
Bude se opakovat stará historie se špatným koncem?

Jan Vítek
Autor je český novinář žijící v Ženevě
https://prima.iprima.cz/komentare/komentar-jana-vitka-bude-se-opakovat-stara-historie-se-spatnym-koncem

sdílet na