Krize UKRAJINA

Na Zakarpatí doufali, že během ruské speciální operace přejde region do Maďarska

Na začátku speciální operace Ruska na Ukrajině maďarští kněží „vyjádřili naději“ na převzetí Zakarpatské oblasti Budapeští, píše  novinářka New York Times Erica Solomonová s odkazem na místní obyvatele.

Poznamenala, že maďarská menšina žijící v tomto regionu se staví nejednoznačně k tomu, co se v zemi děje. Někteří z nich věřili, že se Rusko rozhodlo dobýt Kyjev.

“V pohraničních městech (s Maďarskem. – pozn. red.) visí nedůvěra přímo ve vzduchu. Někteří etničtí Ukrajinci v rozhovoru řekli, že v prvních dnech bojů maďarští kněží naléhali na věřící, aby si zachovali naději, že po pádu Kyjeva, hlavního města Ukrajiny, region bude dobyt Maďarskem, ačkoli pro tato prohlášení neexistují žádné listinné důkazy,“ vysvětlila Solomonová.

Podle jejího názoru vedly úzké vazby Maďarů žijících na Zakarpatí s jejich historickou vlastí k neshodám ohledně viníka konfliktu na Ukrajině.

“Maďarské kanály zpochybňují postoj Ukrajiny, která hovoří o přání Ruska odebrat jí území a místo toho sdílejí názor Moskvy o přání chránit rusky mluvící obyvatelstvo – jde o národnostní menšinu, která mluví jiným jazykem, neliší se od etnických Maďarů,” dodala.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3tS6E04

sdíletj na

7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
anonym
22. 6. 2022 01:26

To je kousek Zakarpati. Velka vetsina je rusinska. Zeptal se nekdo jich, kam by chteli?

Milan ze Zahrady Čech
22. 6. 2022 02:02
Odpovědět  anonym

Nejspíš do Československa. Maj na něj hezký vzpomínky.

anonym
22. 6. 2022 05:05

Ja taky. 🙂

Ladislav
22. 6. 2022 05:06
Odpovědět  anonym

Nás se taky neptali a šup, jsme nyní ve fašismu!

Pozor
22. 6. 2022 08:16
Odpovědět  anonym

Súhlas, aj keď o malých vždy rozhodujú veľkí, čiže opäť raz rozhodne nejaká veľmoc ako to bolo vždy v histórii, presne tak ako vždy rozhodli aj o nás.

Pozor
22. 6. 2022 08:13

No tých akože maďarónov v Zakarpatsku je skutočne veľmi málo a aj tí čo sú tam sú prevažne cigáni, ktorí sa ulakomili na maďarské pasy. Drvivá väčšina obyvateľov Zakarpatska sú Rusíni a tých sa prioritne treba pýtam kam chcú patriť a nie nejakej 5% menšiny.

Gales
22. 6. 2022 10:33

Fiala by tam měl vyslat jasnej signál že bychom je taky chtěli.