Krize UKRAJINA

Čtyři mrtví při ukrajinském útoku na říční přechod

Čtyři mrtví při ukrajinském útoku na říční přechod
Útok byl proveden za použití raketových systémů HIMARS dodaných USA, tvrdí záchranné služby

FOTO: Pontonový přechod v Chersonské oblasti. © Sputnik


Ukrajinské síly ve čtvrtek pozdě večer ostřelovaly civilní říční přechod v bývalém ukrajinském městě Cherson a zabily nejméně čtyři lidi, uvedli místní představitelé.

K útoku došlo v době, kdy byli lidé přesouváni z pravého břehu Dněpru na základě rozkazu vydaného počátkem tohoto týdne. Gubernátor Chersonské oblasti Vladimir Saldo uvedl, že příkaz k přesunu byl reakcí na zvýšený počet ukrajinských úderů na město a obavy, že by oblast mohla být zaplavena, pokud kyjevské jednotky zničí hráz Kachovské vodní elektrárny.

“Vím o tom, že byli zabiti čtyři lidé. Jedna žena a tři muži,” řekl zástupce vedoucího místní správy Kirill Stremousov během pátečního vystoupení v pořadu Soloviev Live.

Dodal, že Ukrajina se zaměřila na přechod, který využívali pouze civilisté, a použila tříštivé střely, aby zvýšila počet obětí.

Z Chersonu budou přemístěni civilisté – gubernátor

Místní zdravotnická služba uvedla, že při úderu bylo rovněž zraněno 13 osob. Dřívější zprávy tvrdily, že mezi zraněnými jsou i děti a novináři.

Podle záchranné služby byly při ukrajinském útoku v Chersonu použity raketomety HIMARS dodané USA.

Celkem bylo vypáleno 12 raket, přičemž 11 z nich zachytila protivzdušná obrana. Jedna však proletěla a dopadla poblíž Antonovského mostu, tvrdí. Kromě lidských obětí bylo při úderu údajně zničeno nejméně 12 civilních vozidel.

Přibližně 15 000 obyvatel Chersonu bylo do této chvíle přemístěno na levý břeh Dněpru, uvedl ve čtvrtek Stremousov s tím, že se plánuje evakuace celkem 60 000 osob.

Chersonská oblast byla počátkem října společně se Záporožskou oblastí a Doněckou a Luganskou lidovou republikou oficiálně prohlášena za součást Ruska poté, co obyvatelé těchto území v referendech tento krok drtivou většinou podpořili. Kyjev a jeho západní podporovatelé označili hlasování za “podvod” a nadále považují tato území za součást Ukrajiny.

Přesun civilistů z Chersonu
Ruská oblast bude stěhovat své občany z pravého břehu Dněpru uprostřed probíhajících bojů
Civilní obyvatelstvo bude přemístěno z Chersonu – gubernátor

Přesun civilistů z potenciální bojové zóny v Chersonské oblasti oznámil v úterý Vladimir Saldo, dočasný gubernátor nové ruské Chersonské oblasti.

Tento krok přichází v souvislosti se spekulacemi kolem nové ukrajinské ofenzivy a varováním před možnými pokusy Kyjeva zničit hráz místní vodní elektrárny, vysvětlil.

“Na území hrozí bezprostřední nebezpečí záplav v důsledku plánovaného zničení přehrady Kachovské hydroelektrárny a vypuštění vody z kaskády elektráren na horním toku Dněpru,” uvedl Saldo.

Rozhodnutí přichází v době, kdy ruská armáda posiluje své pozice v regionu, vysvětlil Saldo. Přemístění pomůže zabránit masovým civilním obětem probíhajících bojů a umožní “ruským jednotkám plnit své povinnosti při obraně Chersonské oblasti”.

Toto rozhodnutí bylo vyvoláno vytvořením rozsáhlých obranných opevnění, aby bylo možné odrazit případný útok. Tam, kde operuje armáda, není místo pro civilisty. Nechť ruská armáda plní svůj úkol.

Promluvil ruský generál pověřený vedením operace na Ukrajině
Civilní obyvatelstvo bude nyní “organizovaně a postupně stahováno na levý břeh Dněpru a zdarma ubytováno”, vysvětlil Saldo. Obyvatelům Chersonské oblasti, kteří se budou chtít přestěhovat někam do Ruska, budou poskytnuty certifikáty na nemovitosti v souladu s pokyny, které dříve v průběhu dne oznámila ruská vláda, dodal gubernátor.

Toto oznámení přišlo v době, kdy ruský armádní generál Sergej Surovikin, nedávno jmenovaný velitel ruské vojenské operace na Ukrajině, učinil své první veřejné prohlášení od svého nástupu do funkce na začátku října. V rozhovoru pro televizní stanici Rossija-24 generál připustil, že situace v okolí Chersonu je “napjatá” a možná bude nutné přijmout “obtížná rozhodnutí”.

Chersonská oblast je od března pod kontrolou ruské armády. Region se spolu se sousedním Záporožím a Doněckou a Luganskou lidovou republikou koncem září v referendu drtivou většinou vyslovil pro připojení k Rusku. Kyjev a jeho západní podporovatelé hlasování odmítli, odsoudili je jako “podvod” a odmítli uznat jeho výsledek.

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
José
21. 10. 2022 10:27
Ohodnotit příspěvek :
     

A z mainstreamu se opět dozvíme, že za útoky stojí Rusko.
Sláma u kravína!

21. 10. 2022 12:58
Odpovědět  José

Ani že bandeři založili ministerstvo zimy. Tedy skupiny, které budou kontrolovat, zda chocholové dodržují nařízenou 30%-tní ůsporu energiemi. Zjistili totiž, že “uspořili” jen 7% energie. Takže odteď to budou kontrolovat a kdo nedodrží tu úsporu, bude okamžitě a bez milosti odstřižen. Vzpomínáte, jak chocholové volali po dekomunizaci Banderstánu? Tak jim Rusové vyšli vstříc a dekomumizují energii, která má, jako téměř všechno co v Banderstánu za něco stojí, původ v SSSR. Tady, pod titulkem: “Kijev se opět romanticky ponořil do tmy” pohled na Banderstán z vesmíru před dekomunizací a nyní. https://alternatio.org/events/all?start=20
A na závěr, pro zlepšení nálady, ve 4:35 min., strašlivý bojovník Biden:
https://alternatio.org/events/all/item/110328-bayden-opyat-poteryalsya-v-prostranstve-i-ne-srazu-nashyol-vyhod-so-stseny-video
To také na hovínkácj nenajdete.

sizok
21. 10. 2022 14:27

Krásný pohled.

Markýza
21. 10. 2022 19:46

Díky. Nejmocnější muž světa Pepíček zase rozesmál.

Pedro
21. 10. 2022 14:17
Odpovědět  José

Anglosas je namyšlený a moc sebevědomý, protože kdyby se mu někdo postavil, hned ho vybombarduje(Kaddáfí by mohl vyprávět), ale s Ruskem, to už je jiná káva, tak intrikuje, kope ze zadu, lže, je zbabělý a podlý, jako vždy. Slované brání anglosasům ovládnout a vyžrat celou planetu, proto ta nenávist, lži, ponižování, dehonestování, sankce atd. Ale všeho do času.

Pavel K
21. 10. 2022 10:32
Ohodnotit příspěvek :
     

To je vcelku slušná bilance z 12 střel zachyceno 11. Slušný počin.

José
21. 10. 2022 10:51
Odpovědět  Pavel K

To je pravda, škoda jen té poslední.

me2d44
21. 10. 2022 12:00
Odpovědět  José

Není všechno na 100%, ale mít úspěšnost 91,66% v sestřelech – nejspíš na dálku – tomu říkám – jako bývalý PVOSák grandiózní úspěch (nebo taky profesionalita). Zabité a raněné lituji, ale dle mého názoru PVO úkol splnila na výbornou!

Pavel K
21. 10. 2022 12:59
Odpovědět  me2d44

Bývalý kolego 👍 👍 🙋‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
21. 10. 2022 12:58
Odpovědět  José

No jo, zase osud, v nesprávný čas na nesprávném místě. Jiný už to nebude, když si vzpomenu co zemřelo mladých lidí v mém okolí “hříčkou náhod”, tak já nevím proč na ten osud, karmu nevěřit. Je toho moc mezi nebem a zemí a ani nám možná není dáno abychom to pochopili. Ale jsou mezi námi tací, co o tom něco ví. ❤🙏🙋‍♂️

Lubek
21. 10. 2022 12:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Američania to majú natrénované:
Letecký úder se uskutečnil  za pomocí čtyř raket typu AGM-130. Zaměřeny byly na centrální část mostu a zasáhly jej v okamžik průjezdu rychlíku č. 393 z Bělehradu do Ristovace….
Po útoku bylo 16 raněných cestujících převezeno do nemocnice v nedalekém městě Leskovac. Počet obětí byl stanoven na 13, neboť při vyšetřování bylo nalezeno 9 lidských těl a 4 části lidských těl.
A čo Taiwan? Že Čína je opatrná vo vyjadrovaní sa k Donbasu je zrejmé. To dokáže pochopiť aj našinec vychovaný za socializmu, a na náboženstve.
Ako však pochopiť američanov a ich riadenie ukrajiny v genocíde Donbasu v kontexte Srbska, či Taiwanu? To nás neučili, že výhradne američan si môže robiť čo chce, ako chce a všetci ostatní sa majú držať pravidiel, ktoré si postupne ľudstvo stanovilo.

Václav
21. 10. 2022 13:31
Odpovědět  Lubek

sa majú držať pravidiel, ktoré si postupne ľudstvo stanovilo.Které ne lidstvo, ale američan vymyslel a vojenskou silou prosazuje.

Lubek
21. 10. 2022 15:08
Odpovědět  Václav

Myslel som to tak, ako ma učili v škole, pionieráku, náboženstve. Amerika ešte neexistovala, keď ľudia profilovali zásady spolunažívania v spoločnosti. Nepokradneš, nezabiješ, nezneužiješ, neoklameš a pod. Česť, hrdosť, úcta, rešpekt. Etika? Možno. Teraz by mali jednoducho ľuďom bez drístov o demokracii, rovnosti, práve povedať, že američan, pokiaľ má zbrane si urobí čo len chce a ako chce. Pokiaľ nemáš silnejšie zbrane, môžeš iba ak šúchať nohami a hrať sa v uhláku na baníkov.

Aleš
21. 10. 2022 12:19
Ohodnotit příspěvek :
     

EU pošle gratulaci. SPOLU bude jásat.

Paulen
21. 10. 2022 12:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Sloboda slova je top prioritou na našom portáli https://cekni.to – našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.

me2d44
21. 10. 2022 12:52
Odpovědět  Paulen

Možná bych to zkusil. Ale registrace bez emailu mi říká, že druhý den, nebo po týdnu reakci na svoje příspěvky nedohledám. To mi vadí i tady – chybí mi možnost “Moje komentáře” – přes ně by to bylo snadnější (a naprogramuje to podle mne i programátor-začátečník). I nemilované “stařinky.cz” posílají do mailu informaci, že někdo reagoval (mně většinou informaci, že mě zase zablokovali)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vladimír
21. 10. 2022 15:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Snad banderovci vymrznou a bude pokoj.

jirik
21. 10. 2022 18:59
Ohodnotit příspěvek :
     

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií

17:00 – Európska únia plánuje dávať Ukrajine na budúci rok 1,5 miliardy eur mesačne. Potvrdila to v piatok na záver summitu EÚ v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

https://www.hlavnespravy.sk/to-najdolezitejsie-z-ukrajiny-von-der-leyenova-eu-bude-davat-ukrajine-15-miliardy-eur-mesacne/2949896

Markýza
21. 10. 2022 19:49
Odpovědět  jirik

My chceme taky pro Čechy milijardy! Fialenko nám přeci pořád tvrdí, že jsme ve válce!!

Pavel K
21. 10. 2022 20:08
Odpovědět  Markýza

Nám se tím zadlužováním jen kope hrob.

Pat
21. 10. 2022 19:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Převzato od “martanus” z webu https://www.aktualnikonflikty.cz

https://youtu.be/HhREuJGguAI

Nemaj to ti Ukrouši s ofenzivou lehké.