blog

To mi snad dělají naschvál paní Müllerová

„A co vám dělají naschvál, pane Švejk? A kdo?“

„Ale lidi v České televizi. Předevčírem jejich vědecký moderátor namísto o teplotním vrcholu světového klimatu mluvil o teplotním píku světového klimatu, a dneska zas nějaký jejich host namísto o souboru či sbírce opatření na podporu čehosi mluvil o setu opatření na podporu čehosi. Jako by jim čeština nebyla dost dobrá nebo co. Řeknu vám, paní domácí, jestli to takhle půjde dál, tak svým vnukům za 10 let neporozumíte“.

„Nepřehánějte, pane domácí. Vždyť zrovna ten set u nás zdomácněl tak, že se už ve sportu, například v tenisu nebo volejbalu, bere jako čistě české slovo. To jste si ještě nevšiml?“

„Ale všiml, paní domácí. Jenomže právě proto, že je set tak spojen se sportem, působí, když ho umístíte jinam, asi tak přirozeně jako čert postávající u kropénky“.

„Ano? A co tak set holicích strojků? Nebo set dámských letních šatů? To už by šlo?“

„To bych snad ještě bral. Ale dávat set dohromady s věcmi nemotnými, jako jsou zrovna ta opatření, považuji za přešlap. Vždyť já, paní Müllerová, slyšel už i takové hrůzy jako set matematických příkladů nebo set českých diktátů. Copak vy tu cizotu z takových spojení necítíte?“

„Ale to víte, že ano. Ale zároveň si myslím, že jde o zvyk. Že si prostě na ten set opatření nebo set matematických příkladů, když nám to budou opakovat, zvykneme stejně, jako jsme si zvykli na set v tenise“.

„S tím ovšem rozdílem, že set v tenise vyplňoval místo, kde nic nebylo, protože nebyl ani tenis. Ale set opatření na podporu čehosi a set matematických příkladů vytlačuje z jejich míst až dosud plně vyhovující česká slova soubor a sbírka. A to už se mi nelíbí a to už vůči jazyku, který jsme přijímali s mateřským mlékem, cítím jako nefér hru. Kterou s námi kdosi hraje buď proto, že je zažraný snob, nebo sleduje ten cíl, abychom víc než Čechy byli světoobčany.. Se stejnými názory a stejným jazykem“.

„Proboha svatého jenom to ne, pane Śvejk. Protože kdyby všichni chlapi mluvili stejně, určitě by se mezi nimi nenašel nikdo, s kým bych si poklábosila tak, jako s vámi“.

„Dík za poklonu, paní domácí. Ale já už letím. Dnes se U kalicha podává jakási novinka jménem Tortila. Nesmím ji zmeškat.

Lubomír Man

sdíletj na

16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
5. 1. 2024 19:51
Ohodnotit příspěvek :
     

No a ve fotbale si navykli žvatlat ne o křídelních útočnících, či prostě křídlech, ale používají záhadné zaklínadlo tak nějak jako “vindbek”. Ještě by mohli ve sportu mluvit ne o ledním hokeji, ale o “Ajc hockeji”, brankáři vůbec by se mohli označovat jako “sejvmani” a útočníci v počeštěné variantě – “šuteři”.
No, zřejmě musí nějak prodat svoje NEDOVZDĚLÁNÍ. Tolik let se snažili absolovat a výsledek je podoben na “endšpíl”.

Olda
5. 1. 2024 20:35
Odpovědět  Peter 008

Většinou ztlumím zvuk, ty bláboly se nedají poslouchat a čeština pláče.

Albi
5. 1. 2024 23:41
Odpovědět  Olda

Nu – ona víc než často pláče i tady na Pokecu. Hlavně v používání velkých písmen u obecných výrazů, kde mnozí jsou často schopni napsat vaše slova: “… ty bláboly se nedají poslouchat a Čeština pláče”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Honzas
7. 1. 2024 17:24
Odpovědět  Albi

Já nepíšu, já diktuji. A to že ten Google je magor za to já nemůžu.

Pijack
6. 1. 2024 10:11
Odpovědět  Peter 008

To slůvko “set” jim spadlo z nebes. Všichni si pamatujeme výraz “soubor opatření”. Národ si z něj dělal srandu. A ti stejní lidé, kteří mají mozkové závity na stejné úrovni se už za výraz soubor opatření stydí. A najednou báááác, přiletěly anglicizmy. Tak prostě soubor opatření ti dementi označují za set opatření… ó, jak to zní… vznešeně, vědecky, úřednicky, tajemně…. už jsme světoví. Mozky sice stejně kvalitní, ale jsme už na západě, tak to musíme dávat na obdiv 🙂 🙂 🙂

Keller Ladislav
5. 1. 2024 19:54
Ohodnotit příspěvek :
     

A tak si ta vzpomínám na nápis v prodejně: “set osmi bitů šroubováků”.

JoFa
5. 1. 2024 20:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Tieto Švejkoviny sú tu celkom fajn. Tak pridám tiež jednu. Kladno nám zrušilo smlouvu s Hudáčkom, čo by nebolo nič podivné ak by nepodával výkony k spokojnosti veľkého J.J., ale rozmohl se nám tu takový nešvar, že vám Čechom už regulérne je..e. Hudáček hral za kazašský klub Astana a iba preto že hral v KHL tak je to ruská propaganda? Úplne pochopím, že české politbyro spustilo tento satan stroj, čo ale nepochopím, je kladenské publikum a postoj fanúšikov Kladna. Mám pocit, že zaočkovanosť v Čechách spôsobila tento mozgový stav vašej väčšiny národa, inak si to nedokážem logicky vysvetliť. Boomer mi zase vyhubuje, že som naivka, ja som stále veril, že to dokážete a zabojujete proti tejto lúze idiotickej, no po včerajšej diskusii tu, strácam nádej.

Na záver vám pridám citát jedného slovenského neznámeho fanúšika z diskusie Slovákov, ktorú sem ani radšej nedám.
“Keď šialenstvo v spoločnosti dosiahne takýto bod, normálny človek stráca slová.”

Autor
5. 1. 2024 20:43
Odpovědět  JoFa

No, řekněme upřímně, kdyby nebyl Fico, kde by bylo Slovensko? By bylo na tom jako my. A já jsem při volbách, kdy jste zvolili Čaputovou “navzdory” právě Ficovi, Slovákům, co znám tak jsem jim říkal, ještě budete po Ficovi hrabat prstíčkem. Ty tomu nerozumíš, Čehůne!
A ani vy nemáte ještě vyhráno. Boje budou tvrdé a kruté.

JoFa
5. 1. 2024 20:56
Odpovědět  Peter 008

Viete nejde ani tak o to, kto velí, ale aký je postoj národa. My sme vo volbách volili a zvolili a aj u nás je kopa idiotov, inak by sa PS, KDH a Matovič nedostali do parlamentu, ale nebudem hovoriť o šťastí, ale skôr o premene. Fico bol predstaviteľom /možno stále je/ a Pelegríni je stále predstaviteľom globalistickej ideológie, ale Fico urobil určitú sebareflexiu a na to potrebujete to uvedomenie. Danko je k..t, ale urobil čo urobil a pozbieral mediálne alternatívne”osobnosti” a pochopil tiež. No a tu vidím ten rozdiel. Oni dali národu akú takú alternatívu nehovorím výhru. Vy nemáte žiadnu. Ešte máte stále čas…

Ak by som to zhodnotil z hľadiska zaočkovanosti, tak je to u nás cca 50 na 50 a tak to približne dopadlo aj vo volbách a vy máte zaočkovanosť myslím cez 60%, tak to asi hrá nejakú rolu -možno…

Boomer
5. 1. 2024 20:55
Odpovědět  JoFa

..tenhle národ setrvale prokazuje stejný index blbosti, jakého dosahoval před kovidovým pícháním. Jen se ocitnul v situaci, kdy je stále častěji stavěn před nutnost se pro něco rozhodnout, za něco se postavit.. a to lidi neuvyklé myšlení velmi zatěžuje. Furt po nich někdo chce, aby se jasně a hned vyslovili, jestli Losnu nebo Mažňáka. Staří na to nebyli zvyklí, neb po velkou část jejich života vše řešily stranické kádry, a bylo to žůžoóó! A mladí to pochytili od starých v rámci domácí výchovy příkladem.. jediná změna spočívá v tom, že říkají..Huúústý nebo Kůůůůůl. A tím je potenciál ke změněn vyčerpán…

JoFa
5. 1. 2024 22:48
Odpovědět  Boomer

Súhlasím, ale mám jeden sporný moment. My sme mali to isté ako vy- Československý komunizmus.

Boomer
6. 1. 2024 19:00
Odpovědět  JoFa

.. komunismu jsme neměli my ani vy, jen jsme usilovně budovali socialismus, jeho předstupeň.
Vám možná v současnosti pomáhá vyšší úroveň nacionalismu v populaci. A že na Slovensku nacionalismus umí hýbat veřejným míněním, to jsem se přesvědčil v dobách před naším neslavným státním rozvodem i krátce po něm.
Žádná výtka z mojí strany, jen konstatování…

skeptik
5. 1. 2024 21:36
Odpovědět  JoFa

To je právě ten problém Čechů, že u nich převládá švejkování nad ctí a hrdostí.
A když se k tomu ještě přidá pocit geniality a nadřazeností (což je vlastní nejvíc Pražákům), tak je vymalováno.

Albi
5. 1. 2024 23:51
Odpovědět  skeptik

To není úplně přesné, protože Češi – až na výjimky – jsou na své švejkování patřičně hrdí. Bohužel.

Pijack
6. 1. 2024 10:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Já ty anglicizmy miluju. Jsou vynikající indikátor “moudrosti a velikosti” těch, kteří je používají. Závěr dělám jednoduchý a kategorický. Neumíš česky? Mluvíš jak cvičený papoušek, abys vytvořil zdání vědeckosti, světovosti a noblesy? Tak jsi debiI. TEČKA. A že na obrazovkách TV těch debiIů je… panečku! (wow) 🙂