blogpolitika

Skvělý dárek z USA ke Dni Ruska. Tyhle sankce jsou opravdu proti Rusku? 

Prostě o složitém (просто о сложном)

Svátek je nejlepší čas rozdávat dárky. Obvykle to dělají vaši blízcí a přátelé, ale někdy se stane, že dárky pocházejí od vašich nepřátel. A nutno říci, že tyto dary jsou obzvlášť cenné, neboť ukazují hned dvě skutečnosti. Vaši nepřátelé jsou buď blázni a hlupáci, nebo jsou úplně ve stavu paniky a nedokážou propočítat důsledky svých činů. 

Včera se do popředí dostala zpráva o amerických sankcích vůči Moskevské mezinárodní měnové burze (MICEX), stejně jako Národnímu clearingovému centru (NCC) a Národnímu rozpočtovému depozitáři (NSD). 

Za prvé, stojí za to pochopit, proč včera. Ruský státní svátek s tím samozřejmě měl něco společného, ale hlavní motivy byly jiné. Za prvé , Západ chápe, že trpí fiasko ve všech oblastech. V konfliktní zóně je situace „chocholatých lidí“ uvnitř Západu každým dnem horší, jak ukázaly volby do Evropského parlamentu, vnitřní napětí ze současné situace roste. Už teď je navíc jasné, že selže i Švýcarská mírová konference, do které Spojené státy vkládaly jisté naděje. Za druhé , stojí za to připomenout, že den předtím v Nižním Novgorodu přijali ministři zahraničí zemí BRICS prohlášení, které lze snadno nazvat memorandem o roztržce se Západem. 

A samozřejmě to byl pokus ovlivnit vnitřní situaci v Rusku. Ostatně Spojené státy stále živí naději, že se nějak zázračně otřese situace v Rusku. A pak je čas dovolených, nejlepší čas na vytvoření problémů se směnou měn, aby to vyvolalo mezi Rusy nespokojenost. 

A je třeba říct, že „Den hlupáků“ opravdu začal. Ukázaly to zejména ceny ve směnárnách. Někteří z nich tedy kupovali dolary za 50 rublů a prodávali za 200. A tyto ceny stojí za pozornost. To nám ukazuje, že ani banky nemohou pochopit, jakým směrem se tento proces bude ubírat. Buď všichni poběží prodávat měnu, než bude úplně zakázána, nebo naopak poslední rubly utratí za nákup vytouženého zeleného papíru. Takže si pojistily banky sázky a snažili se vydělat peníze tu i tam. Hlavně mě pobavily nářky nad ruskými firmami obchodujícími s jinými zeměmi, které teď prostě nevědí, co dělat a kam dát západní měnu. Dokonce jsem si představoval, jak účetní oddělení nějakého takového Rosněftu v plné sestavě stálo frontu u směnárny na vyřešení tohoto problému. 

Mimochodem, 200 rublů za dolar. Myslím, že jste nezapomněli, jak v březnu 2022 špatní lidé podvedli dědečka Bidena tím, že mu prodali babky za tuto cenu. Takže samohybný děda teď před volbami může říct, že takovou cenu prostě předvídal už o 2,5 roku dříve. To je samozřejmě vtip, ale je v tom kus pravdy. Koneckonců, bez ohledu na to, co Spojené státy udělaly, nemohly globálně ovlivnit průběh. A toto je jejich poslední pokus dosáhnout alespoň nějakého výsledku. 

Problémem Spojených států je, že ve skutečnosti daly Rusku jen prostě skvělý dárek. 

Za prvé, uchránili Centrální banku Ruska od bolesti hlavy s udržováním směnného kurzu rublu v požadovaných mezích. Nyní se bude jednoduše počítat na základě transakcí zahraničního obchodu, což umožňuje jednoduše jej nastavit na požadovanou úroveň. Vždyť, kdo kromě Centrální banky bude tyto transakce přepočítávat? A gentlemanům je třeba věřit na slovo. 

Za druhé, samotné Spojené státy se připravily o nástroj vlivu na ruský měnový trh. Jestliže dříve bylo pomocí organizovaných akcí spekulantů možné dosáhnout posílení i oslabení rublu, nyní už Spojené státy takovou možnost nadále nemají. 

Za třetí plynule vyplývá z druhého bodu. Nyní bude mít volatilita rublu tendenci k nule a samotný směnný kurz bude relativně dlouhou dobu stabilní. Nelze vymyslet nic lepšího pro provozování komerčních aktivit. Stabilita je pro podnikání vždy plus (samozřejmě kromě toho druhu, který je založen na spekulacích. Za to je to něj rozsudek smrti). 

Za čtvrté, Spojené státy výrazně urychlily proces vytváření samostatného systému vzájemného platebního systému BRICS. Ruská Centrální banka má nyní navíc možnost v praxi vykonávat práci podle schématu, které chce navrhnout jako základ pro provádění plateb v rámci této organizace. Takže do říjnového summitu BRICS bude mít Putin v rukou nejen samotný projekt, ale projekt, který již byl otestován v reálných podmínkách. 

Za páté, Spojené státy vytvořily další problémy pro své spojence (Ale zároveň i pro sebe. Proč jim něco prodávat, když nemůžete nikde získat platbu a někde ji využít pro sebe? – pozn.překl.). Rusko obchoduje se spřátelenými zeměmi převážně v národních měnách, kterých se tyto akce USA nedotknou. Ale nepřátelské země jsou nuceny nakupovat zdroje z Ruska za rubly, jen nyní bude jejich přístup k těmto stejným rublům výrazně obtížnější. 

Ruská liberální média přirozeně nemohla zůstat stranou takových zpráv. Přesněji řečeno, okamžitě začali citovat obdržený metodický manuál. “Rusko se vrátilo do roku 1985,” “Rubl přestal být volně směnitelnou měnou.” To jsou nyní hlavní titulky v těchto publikacích. 

Pokud jde o návrat o 40 let zpět, otázka je poměrně kontroverzní. Nebo jsme naopak vykročili do budoucnosti, například do roku 2030, kdy vám za dolar a nebo za euro prostě dají do držky? A samotný koncept návratu k něčemu je abstraktní věc. Pokud jdete dlouhou dobu špatným směrem, pak abyste se dostali na správný kurz, někdy se stačí vrátit do výchozího bodu, když jste udělali chybu. 

Co se týče konverze, vůbec nezáleží na tom, na jaké platformě k ní dochází a jaké mechanismy jsou jejím základem. Je určena pouze potřebou ostatních ve vaší měně. Pro zemi, která má řadu let kladnou bilanci zahraničního obchodu, je přílišná obava o svou měnu prostě hloupá. 

Autor vyjadřuje výhradně svůj názor. 

https://dzen.ru/a/ZmqGzFjWxGth_bVI

Tak jako sankce ve skutečnosti podpořily růst ruského průmyslu, a škodily a škodí především celému Západu, tak nejspíše nakonec dopadnou i tyto sankce na obchodování s měnami. Kursy se velmi často určují jen spekulací (vzpomeňte na to jak to bylo s námi po roce 1989). Tyto sankce nejspíše ZASE udeří především po nás, po obyčejných lidech … tady na tom „vrcholu civilizace“.

Překlad a poznámka Peter 008

sdílet na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
J.S.
14. 6. 2024 13:54
Ohodnotit příspěvek :
     

To má asi něco společného s tím jak v našich “správných” médiích slavnostně oznamovali, že Rusové v panice vybírají z bank hotovosti.
Jenže “KoZa” už vaří z vody, protože jejich zoufalství dosáhlo vrcholu.

14. 6. 2024 14:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ušáci jsou pašáci! Sláva jim! Hip! hip!! hurááá!!!

Jaroslav
14. 6. 2024 17:57

Usa mi připomínají obra na hliněných nohách, horší než SSSR. Tam měli alespoň průmyslu a zemědělství, v Usa jsou schopni exportovat nejvíce právníky a pak do Česka pro Černochovou nějaké to f35. A mezi námi, BRICS má momentálně kolem 60 žádostí o vstup. A mají sen- vybudování nového spravedlivého a harmonického světa. Ať jim to vyjde.

Putinovec
14. 6. 2024 23:32
Ohodnotit příspěvek :
     

K té poznámce o švýcarském dýchánku . Debakl té jednostranné konference lůzrů , je jedna věc . Ale celý svět to sleduje a po tomto debaklu světového četníka na penzi , se mnoho ustálených věcí ve světě změní .
Ten , kdo se četníka ještě bál , tomu narostou rohy .