blogKrize UKRAJINA

Proč by porážka Ukrajiny mohla znamenat konec NATO v jeho současné podobě?

Blok příliš spoléhá na velmi nepravděpodobný úspěch Kyjeva, a proto dělá vše pro prodloužení konfliktu.
Autor: Chay Bowes, novinář a geopolitický analytik, magistr strategických studií, zpravodaj RT

Zatímco zástupná válka Západu na Ukrajině nezadržitelně spěje k naprostému neúspěchu, neokonzervativci, kteří stojí za tímto debaklem, mají stále méně možností ústupu.

Dřívější důvěra, že se Rusko ve své současné podobě zhroutí pod tlakem nejtvrdšího sankčního režimu v dějinách, se nenaplnila. Po počátečních ruských chybných odhadech na bojišti nenásledoval vojenský krach, ale pragmatický projev strategické přizpůsobivosti, který je ve vojenských válečných místnostech Západu s lítostí obdivován. Ruská armáda, která má daleko k tomu, aby se zhroutila, se zoceluje a přijímá odvážná rozhodnutí o ústupu, když je to rozumné, a o postupu, když je to nutné, což se v obou případech ukázalo jako zničující pro jejich ukrajinské protivníky. Z toho vyplývá, že zatímco západní politické elity, které tento konflikt vypěstovaly, vyhlížejí další zimu politické, vojenské a potenciálně i ekonomické nespokojenosti, právě nyní nás čeká potenciálně nejnebezpečnější období v Evropě od vypuknutí druhé světové války.

Katalyzátorem širší války v Evropě ve skutečnosti není omezený konflikt na Ukrajině jako takový, který začal v roce 2014 a který byl, což je pozoruhodné, západními mocnostmi téměř deset let do značné míry ignorován. Skutečným problémem je to, že NATO, které je v současné době zapojeno do zástupné války s Ruskem, čelí scénáři “zatracen, pokud uděláš, a zatracen, pokud ne”, pokud jde o jeho rostoucí vojenskou angažovanost na Ukrajině. Pokud bude blok pod vedením USA dále eskalovat, protože hrozí porážka, mohlo by to pravděpodobně vést k přímé konfrontaci s Ruskem. Pokud tak neučiní, jeho zástupce se zhroutí a nechá Rusko zvítězit, což je osud, který byl kdysi v Bruselu, Washingtonu a Londýně naprosto nemyslitelný, ale nyní se stává noční můrou.

Taková porážka by byla zničující a potenciálně smrtelná pro prestiž a pověst celé značky NATO. Koneckonců, přestože Sovětský svaz již dávno neexistuje, blok se stále prodává jako nepostradatelná hráz proti pomyslnému ruskému expanzionismu. V případě stále pravděpodobnější ukrajinské porážky se ukáže, že tento “základní partner” v “boji proti Rusku” je naprosto bezmocný a do značné míry irelevantní. Ještě cyničtější je, že obrovský americký zbrojní průmysl by přišel o obrovský a lukrativní trh. Jak tedy může mnohamiliardový stroj, který prorokoval absolutní vítězství nad Ruskem, vůbec začít uvažovat o porážce? A jak mají vysocí byrokraté EU jako Ursula von der Leyenová slevit ze své kvazináboženské oddanosti “věci” naprosté porážky Ruska, kterou bezostyšně evangelizovala více než rok a půl? A konečně, jak se americká administrativa, která se politicky, morálně a ekonomicky postavila proti Rusku na Ukrajině, zamýšlí nad tím, co se rovná stále nevyhnutelnější evropské verzi Afghánistánu 2.0?

Budou muset udělat dvě věci: Za prvé, najít někoho, na koho by mohli svalit vinu za svou porážku, a za druhé, najít nového nepřítele, na kterého by se mohlo obrátit veřejné mínění. “Někoho, na koho lze svalit vinu”, bude poměrně snadné identifikovat – narativ se bude hemžit ú toky na státy jako Maďarsko, Čína a do jisté míry i Indie, které budou obviněny z “podkopávání jednotného úsilí potřebného k izolaci a porážce Ruska”.

Ústředním bodem tohoto narativu bude také obviňování samotné Ukrajiny. Západní média se postarají o to, aby byla vyzdvihována jako neschopná “brát léky” nabízené NATO, a proto nese následky, neposlouchá západní vojenské rady, nedokáže správně využívat západní pomoc a samozřejmě – vzhledem k tomu, že Zelenskij udělal jen málo pro to, aby se vypořádal s endemickou korupcí na Ukrajině – bude tato skutečnost snadno použita jako zbraň proti němu a využita k namazání úlisného narativu “snažili jsme se jim pomoci, ale oni se prostě nedokázali zachránit sami před sebou”.

Narativ “přesunout pozornost na jiného nepřítele” je nejjednodušší a nejzřetelnější – bude jím Čína. NATO se již snaží rozšířit svůj vliv v Asii, mimo jiné prostřednictvím plánovaného “styčného úřadu” v Japonsku. Narativ “Čína je skutečnou hrozbou” v západních médiích neustále probublává na povrch.

A co je nejznepokojivější, pokud se západním mocnostem nepodaří prosadit “věrohodné popření” viny za tuto válku, vždy existuje možnost její další eskalace. Taková eskalace by mohla rychle vést k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem, což je výsledek, o kterém by žádný rozumný pozorovatel na obou stranách debaty nemohl nebo neměl uvažovat. Problémem je, že racionální hodnocení a vyjednávání se ve Washingtonu a Kyjevě zřejmě staly tak vzácnými, že zničující eskalaci mohou, což je pozoruhodné, považovat za jednu z možností oklamaní poradci z neokonzervativních think-tanků, kteří mají neúměrný vliv na stále zoufalejší politickou třídu ve Washingtonu a Bruselu. V případě, že NATO skutečně schválí přímý zásah na Ukrajině, bude samozřejmě odůvodněn jako “mírová” nebo humanitární intervence polských nebo rumunských jednotek, ale kategorizace “mise” se stane slavně irelevantní, až dojde k prvním střetům s ruskými silami, po nichž bude následovat potenciálně rychlá spirála do totální války mezi Ruskem a NATO.

Lze tvrdit, že proces odloučení od Ukrajiny již začal, počínaje ostudou, které Zelenskij čelil na nedávném summitu NATO, a pokračuje otevřenými spory mezi západními “partnery” o to, zda poskytnout Ukrajině stále smrtonosnější zbraně, které by v podstatě zajistily její sebezničení. 

Od této chvíle je jedna věc naprosto jasná, pokud jde o interakci EU a NATO se Zelenského režimem, nic se nestane náhodou. Ať už přijde cokoli příště, může být nutné to otočit oběma směry, buď se stáhnout, nebo eskalovat. Příkladem může být hra na obviňování, která se otevřeně odehrává kolem zjevného neúspěchu ukrajinské protiofenzívy, přičemž ukrajinští představitelé, jako je velvyslanec v Německu Alexej Makejev, v západních médiích otevřeně ukazují prstem. Nejvyšší muž Kyjeva v Německu nedávno obvinil Západ z krvavého neúspěchu nešťastného projektu a naznačil, že za něj mohou výhradně evropská a americká zpoždění při dodávkách zbraní a peněz Kyjevu. Podle velvyslance to bylo právě toto selhání Západu, které zřejmě umožnilo Rusům vybudovat svou obranu na východní Ukrajině, kde za poslední tři měsíce potkal osud desítky tisíc nešťastných ukrajinských branců.


foto: (From L) US President Joe Biden, NATO Secretary General Jens Stoltenberg and Ukraine’s President Vladimir Zelensky at the NATO summit in Vilnius on July 12, 2023 ©  Ludovic MARIN / AFP

http://6b.cz/cYlO

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jura S
11. 9. 2023 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

No na někoho se to hodit musí, jsme zvědav jak bude kvičet naše militaristická Filajová vláda, to bude kurva veletoč :-))

Eva
11. 9. 2023 11:25
Odpovědět  Jura S

To bude přímo tryskotoč!

ijn
11. 9. 2023 13:33
Odpovědět  Eva

RF pochopila (na rozdíl od ODS Klause) že musí posílit soběstačnost v základních životních potřebách a letos již vyveze 60-70 mil tun obilí,….. nejvíce na světě, nakrmí celý BV a Afriku, posílí partnerství v BRICSu a založí universální měnu BRICS navázanou na zlato,……konec tiskárnám i KoZa

Mike
11. 9. 2023 12:11
Odpovědět  Jura S

Ále houby, přestanou o ukrajině mluvit a odvrátí pozornost tím, že vytáhnou něco na Babiše – jedno co.

Jura S
11. 9. 2023 12:14
Odpovědět  Mike

Bude podzim, tak zas roušky a Kovid…..

zuza
11. 9. 2023 12:31
Odpovědět  Jura S

hovorí sa, že to bude tentokrát modifikovaný vírus vtáčej chrípky s úmrtnosťou 50%….
Umierať budú síce najmä tí, čo majú poničený imunitný systém mRNA mňamkami, ale vystrašené ovečky sa vďačne postavia do radu na špáranie v nose až po
hematoencefalickú bariéru a potom na novú vakcínku. A pri vysokej úmrtnosti sa možno nájdu aj takí z doteraz “nepoškvrnených”, ktorých rodina v panickom strachu donúti k prijatiu mňamky.

jiří
11. 9. 2023 11:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinská fronta se hroutí, vojáci si s Rusy domlouvají přes vysílačku své zajetí.
https://cz24.news/ukrajina-neprezije-a-nato-se-pravdepodobne-rozpadne-po-navratu-trumpa-do-bileho-domu-ukrajinska-fronta-se-hrouti-vojaci-si-s-rusy-domlouvaji-pres-vysilacku-sve-zajeti/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
11. 9. 2023 11:45
Odpovědět  jiří

Dobrá práce. 👍👍👍

Markýza
11. 9. 2023 14:17
Odpovědět  jiří

Tak to je hodně zajímavý článek. Potěšil mě – jednak tím, jak si zařídili to vzdávání se, to mě fakt zahřálo. A druhak tím, co způsobil článech v Echu. I když, jak autor podotkl, bůhví, jak dlouho to vydrží……….zajíamlo by mě hodně, kdo stojí za tím příkrým odmítnutím vydávat Ukrajince. Moc by mě to zajímalo, abych se v tom politickém marastu potěšila ještě trošičku.

11. 9. 2023 18:21
Odpovědět  Markýza

Ale nejsme jediní. První odmítli vydávání Rakušáci. Hodil jsem to tenkrát sem a druhý den odmítla i ČR. Popravdě jsem z toho rozpolcenej. Bojím se totiž, že na to tvrdě doplatíme. Je jich tu zkrátka na tak malej národ moc. A teď bude ještě víc. No nic. V tomto jsem každej jinej.
Jo, tamto jsem odložil. Teď se to pod žádný článek nehodí. Počkám, až bude něco nudnýho. Třeba Gesara/Nesara nebo tak něco. Ještě jsem se ani nestačil kouknout na naši včerejší komunikaci, jestli tam něco nepřibylo. De.bil mě totiž odhlási a tak se chci přihlásit a koukám – zase na nás valej angličtinu! Což mě děsně nas-ralo. Tak teď se na ten včerejšek iuknu.

Markýza
11. 9. 2023 20:09

Jak pořád říkám – chybí tu soukromé zprávy. Njn.
Rakušáci taky odmítli? Zjistila jsem, že za tím naším odmítnutím stojí MS – no kurňa, snad abych si začala cenit ještě Dona Pabla??? To jsou věci.
Jestli budou dělat brykule se ještě uvidí, já si spíš myslím, že moc ne – ale jasně, žiju na pokojné křídě 😀

11. 9. 2023 21:52
Odpovědět  Markýza

Ale nechybí. Stačí se domluvit a může se kecat dejme tomu pod osmým článkem nabídky až do alelujá. Až je diskuze zaražená tak pod jiným atd.
Jo. Rakušáci odmítli jako první a den či dva před námi. A kdeže jsem se to dočetl? Na ruswebech… Asi jste byla s vlčicemi na couračce, když jsem to sem hodil. Až potom my.
Hmm… Vy si ho za to budete cenit a já bych ho za to vzal rozporkou přes kulky. Jojo, to jsou věci. 🙂

Markýza
12. 9. 2023 14:01

Chybí, já se pak ztratím 🙂
Vy tak, já onak – to je dobře, ne? Představte si, kdybychom všichni stejně.

Boomer
12. 9. 2023 15:08
Odpovědět  jiří

.. musím pochválit perfektní koordinaci činností čtyřčlenného družstva výsadkářů. Tři jistili vchod tak, aby si nelezli do rány, čtvrtý zůstal neviditelný a přesouval se podle vývoje situace. Když se zaměříme ve videu na čtvrtého zajímaného vojáka vystupujícího z krytu, stačil krátký moment, kdy z pozice výsadkáře zajišťujícího východ z bunkru nebyla vidět levá ruka vystupujícího a už měl varovnou kulku před botami.

Skeletor
11. 9. 2023 11:33
Ohodnotit příspěvek :
     

KoZa v čele SSA je čím dál více dementní ono je to asi velmi nakažlivé tak by jste si měli od Bideta udržovat nějaký odstup. Nevím kdo by ještě věřil v nějaké narativy SSAEU, ti už jsou tak zprofanovaní, že si nemohou věřit ani oni sami, bohužel vysvětlete to duševním lajdákům, prostě ten tzv západ je totálně v prdeli a nezabrání tomu nic.

Pavel z Moravy
11. 9. 2023 11:49
Odpovědět  Skeletor

Stačí se mi kouknout opravdu na ty tři týpky z úvodu článku a každý vidí jaký duševní materiál se zde na západě v současnosti nachází a koho ve většině globalisticko plutokratická elita dostala v EU, USA, KANADĚ a podobných zemích k moci. Říkám to zde dlouho, tento západ je opravdu totálně v prd.eli, pokud nedojde k výměně těchto lidiček v celé EU, ale ne jenom na hlavních postech řízení, ale i na těch podružných nic se nezmění. Tito zaprodanci globálního jsou absolutní lidé bez cti, ti ctí pouze to co jim sype a podporuje jejich ego.

Vladimír
11. 9. 2023 14:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Doufejme, že Západ si na porážku zvykne, tak jako si zvyknul na porážku v Afghánistánu, částečně v Sýrii, atd.

Gales
11. 9. 2023 15:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Poslední vzepětí NATO bude na jaře příštího roku. – Velké cvičení v Evropě.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
unor 2022
11. 9. 2023 16:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Inu, kdyby na zapade neposlouchali rady umele inteligence ale dali na vyhlaseny selsky rozum nedopadli by jako hubkari. Vysmivat se generacnim zkusenostem moudreho sedlaka se nevyplaci.

11. 9. 2023 17:30
Ohodnotit příspěvek :
     

SEMI !!!
Jsi programátor? Jsi!
Mohl bys mně a dalším Čechům vysvětlit, co toto:

Site Admin
Log out
Entries feed
Comentes feed
WordPres.org

a další anglicismy, které se na nás, Čechy, vyvalí po rozkliknutí, dělají na
ČESKÉM VLASTENECKÉM WEBU?!

Proč?! Protože víš, že většina seniorů neumí anglicky a tímto jim ztížíš registraci?! Je mi z tebe na vrhnutí.
Co jsi zač, programátore?! Trojský kůň?

Smrťák má pravdu! Sice jsi mu – spoluzakladateli Pokecu !!! – zde:
https://www.pokec24.cz/nezarazene/svobode-a-odpovednosti-jednotlivce-zdar-2/
jeho pobouřený protest vymáznul, ale já si ho uložil, bo jsem od tebe přesně to, že Smrťáka vymázneš a že si nedáš pokoj, očekával.

Jaké Howdy?! Já jsem Čech, bezpáteřný flanďáku! Být admistrátorem Pokecu, tak tě vezmu na sandál, že by ses zastavil až ve Vatikánu.
Tady je, ve zkrácené formě, to tebou – protože kdo jiný? – vymázlé Smrťákovo pobouření:

11. 9. 2023 17:31

smrťák
 18. 8. 2023 16:19
Ohodnotit příspěvek :
Hej Džo.
Pozdravuj mi Janinnu a vysvětli MI kurwa rovněž, kam to tady vedeš? Totiž kdejaké hovado si při vstupu na POKEC ani neošmirgluje SMRADLAVÉ boty o rohož a zvrací tu squaterskou strakoveckou politiku, jakoby se kurwa nechumelilo.
K tomu přece POKEC24 neměl sloužit (když JSME to tu začínali)
Sleduju, že Janinnu to zřejmě přestává bavit a už mi půl roku nezavolala. Předpokládám, že tě Ušani vydírají. Jak jinak taky žeeee.
Kolektiv hrdinů kapitalistické práce plus negramotný katolický ajťák ti začli DIKTOVAT!! Kurwa!! Co máš dělat.
Pamatuj, že Satan je můj mladší bratr a že jenom na mě záleží, jaká bude cesta peklem pro ně.
Na hranici Polska x Běloruska stojí 360 000 pičusů. Ovšem pro solnepjok je to jen otázka desítí minut, kdy z nich bude 360 000 porcí čevabčiči. Pak volným pochodem obsadí Východní Německo (Berlineau) a NATO bude hned nato v řiti.
Ať se propadnu do Západního německa, že si rudá armáda TENTOKRÁT odskočí do Prahéé, aby zachránila řeporyjská prasata. Zde totiž NASTANE „letiště vaclava havla“. (UŽ ABY TO KURWA BYLO.“)
Nic jineho si čecháčkovské králíkovství nezaslopuží.