blognezařazené

Pokračujte stejně a přijde to. Nedostatek elektřiny už za tři roky. Po plynu se experti rozjeli

17.06.2022 11:35 | On-line

Advokát Jindřich Rajchl uspořádal debatu o energetice. Té se zúčastnili odborníci, kteří popisovali příčiny současné krize, kritizovali vysoké ceny elektřiny, i jejich dopady na životní úroveň občanů České republiky. Debaty se zúčastnili například bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček a energetičtí experti Vladimír Štěpán a Ivan Noveský.

O debatě jsme informovali a přinesli nejdůležitější myšlenky z její první části, která se věnovala plynu. V úvodu druhé části debaty, která byla tentokrát o elektrické energii, se řešilo jednak obchodování s elektřinou na burze v Lipsku a jednak emisní povolenky.

„Emisní povolenky jsou neštěstí. Z původně ekologického nástroje se stal nástroj investičně spekulativní,“ řekl k tomu Ivan Noveský.

„Existují studie západních renomovaných badatelů, které říkají, že v roce 2030 90 % všech povolenek v Evropě budou platit tři státy – Polsko, Bulharsko a Česká republika. A jasně říkají, že máme nízkou cenu elektřiny,“ dodává Noveský a pokračuje s tím, že pokud by ceny elektřiny vyskočily na úroveň běžnou v Evropě, lidi umřou.

K otázce obchodování s elektřinou na burze uvedl Noveský, že fyzicky na burzu vlastně nic nevyvážíme a že by pro nás nebyl problém pokrýt spotřebu domácností i podniků vlastní vyrobenou elektřinou.

„Na Slovensku má v elektrárnách 30% podíl stát, u nás je to dokonce 70 %. Neměl by tedy být problém udělat to, co na Slovensku. Tam řekli: ,My vám zdaňujeme elektřinu vyrobenou z jádra padesáti procenty’ a najednou, světe div se, najednou se všichni akcionáři domluvili a zastropovali cenu elektřiny,” vyzval k následování slovenského řešení Noveský.

Pavel Janeček upozornil, že energetická krize nesouvisela od svého začátku s válkou na Ukrajině: „Elektrická energie nešla nahoru od války, ta šla nahoru už od jara loňského roku.“

Uvedl, že za vším stojí tzv. Green Deal a enviromentální aktivisté, kteří obsadili různá místa ve státní správě. „Jak je možné, že související zákony vznikají na Ministerstvu pro životní prostředí a ne na Ministerstvu průmyslu, nebo financí“ zeptal se v této souvislosti.

A varoval před neuváženým postupem: „Pokud budeme pokračovat v nastoleném trendu rušení klasických elektráren a instalování fotovoltaických a větrných, budeme od roku 2025 mít nedostatek elektřiny a ze země, která ji vyvážela, se staneme zemí, která ji bude dovážet. Otázka ale je, kde ji vezmeme a za kolik. Dostane nás to do dvojité pasti – cena a nedostatek.“

„Navíc vůbec nebereme v úvahu, že u nás slunce nesvítí tak, jako ve Španělsku a nefouká tady vítr jako na Baltu,“ zmínil Janeček i naprosto rozdílné povětrnostní podmínky v oblastech, kde se zmíněné elektrárny staví.

Slovo dostal i další odborník na energetiku, Vladimír Štěpán, a doslova šokoval:

„V ČR máme nejnižší výrobní cenu elektřiny a nejvyšší prodejní cenu elektřiny přepočtenou na paritu kupní síly na světě!

Pak se ale dostal i k dalším tématům a reagoval na argumentaci ČEZ, který říká, že musí vyvážet elektřinu, aby se choval jako řádný hospodář: „Povinnost vyvážet elektřinu není. ČEZ říkal, že ano, ale není to pravda.“

U největšího českého výrobce a distributora energie zůstal: „Další věcí je zdanění nadměrných zisků ČEZ. U nás se říká, že to nejde, ale podívejme se do světa. EU říká, že to není problém. Všude se zdaňují IT firmy s velkými zisky. Ale všimněte si, u nás to nejde. U nás nic nejde. Ale přihrát něco nějakému velkému hráči, viz zásobníky plynu, to jde,“ kritizoval zároveň i poměry v České republice.

A došlo i na kritiku současné vlády: „Celkem slušně se zachoval Pavel Tykač, že alespoň nabídl státu nižší cenu za energii. Ale co udělal stát? Nic! To je důvod, aby vláda okamžitě odešla, protože elektřina je krizové místo v současné energetice.“

„Oni říkají, že zrušíme plyn, protože je ideově závadový a nahradíme ho elektřinou. S tou jsou ale tyto problémy,“ pokračoval Štěpán s odkazem na nevoli odebírat ruský plyn z Ruska, když v debatě před tím zaznělo, že stejný ruský plyn z Německa nám nevadí.

Štěpán uvedl i příklad z praxe, kdy si mu montéři tepelných čerpadel stěžovali: „My nepotřebujeme ve vládě politiky, my tam potřebujeme odborníky!“

„Jako občan bych se ptal: Co se stalo, že je elektřina najednou 5 krát dražší?“ pokračoval v diskuzi Janeček a dodal: „Žádné podmínky se nezměnily, meziročně se nic nestalo a elektřina je 5 krát dražší. Evidentně máme špatný vzorec výpočtu cen elektřiny, prodáváme ji špatným obchodním kanálem, máme nesmyslnou regulaci… atd. Pokud to ohrožuje průmysl, ohrožuje to i občany.“

Dopady energetické politiky na občany následně shrnul další diskutér Václav Tomčík: „Roční náklady na jednu domácnost se zvýší o 150 000 Kč. To je obrovská částka, která jde lidem pryč z peněženek. Proč vláda nic nedělá?“ zeptal se.

Že by ale nemuselo být tak zle, kdyby byla přijata příslušná opatření, naznačil v další části Ivan Noveský: „Reálná cena 1 kWh by mohla pro koncového spotřebitele dělat 3-4 Kč, namísto současných 11 Kč. A všichni by vydělali, ale vydělali by rozumně, ne ty desítky miliard,“ narážel na obří zisky ČEZ.

V debatě zazněl i jakýsi návod, jak z krize ven.

„Jediné řešení a jediná věc, která se musí provést okamžitě, je uvalení daně z obřího zisku na výrobce elektřiny. To povede jako na Slovensku k zastropování cen elektřiny. Firmy by pak přežily, elektřina by se nakupovala za 70 nebo 80 euro a ne za 200 – 240 euro. Současným stavem přicházíme o 300 mld. ročně.“ naznačil Štěpán.

„Druhá věc je zastavit vývoz elektřiny a vyvážet jen v létě, když je jí přebytek. Třetí věc je optimalizace obchodní politiky ČEZu. V době krize je třeba chovat se jinak.“

Došlo i na dotazy občanů z nichž nejostřejší odpověď si vysloužil ten, který byl směřován na plynové zásobníky, konkrétně na to, proč je vláda nekoupila zpět.

 „To je to, co vůbec netušíme, je to na hranici vlastizrady,” odpověděl Ivan Noveský:

„Asi někdo zalobboval,“ uzavřel téma Václav Tomčík.
https://bit.ly/3O2gEvP

sdíletj na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
17. 6. 2022 14:32

Proto nechal Babiš zbankrotovat malé dod.el., aby mohli všechno postupně přesunout pod ČEZ i s fabrikami, které vyrábí pro JE, a pak za hubičku prodat amíkům komplet naši energetiku-stavba jad. reaktoru by jim moc vejvaru nepřinesla. Vodu platíme Francii, energie bychom platili ve fakturách amíkům a skopčákům a vládě u koryt by taky něco uvízlo za nehty. Proto se vláda od koryt ani nehne. Takový MEGATUNEL si nenechají ujít.

Milan ze Zahrady Čech
17. 6. 2022 16:16
Odpovědět  Helena

Vzduch prej budeme taky platit. Když bude foukat ze severu, západu nebo z jihu, tak do brusele v eurech, a když bude foukat z východu, tak na něj uvalíme sankce. A protože vítr nezadržíš, tak vyfásnem slušivý bomby se vzduchem z USA a k tomu takový ty masky a hadice a všude, včetně hor, lesů, parků, polí, luhů a hájů a do všech domácností se zavedou hlídací kamery abychom nefixlovali, páč se to bude platit v dolarech, páč first Amerika. A kdo bude fixlovat, vyfásne půlhodinu ve vzduchotěsné komoře. Tím se vyřeší přelidnění a co zbyde, to už si nechá nas-rat přímo do huby a ještě za to poděkuje.

Pavel
17. 6. 2022 17:55

Nu, je zapotřebí všechny škůdce zemské dostat od koryt. Mohou se nasáčkovat k Sorosovi a Schvábovi. Prodávají naši vlast, ničí naše životy, předpokládám, že školí policii a tzv.nezávislé soudy co dělat s odpůrci. Bankéři si mnou ručičky jak se jim v této rozkradené zemi dobře žije, protože uložit někde peníze je téměř bez významu, protože vám k nim nikdo téměř nic nepřidá. Takže přátelé tato kolonie má bohužel to co v 89 mnoho lidí chtělo. Socialismus spoustě lidí nevoněl, a mám obavy, že teď se v těch sračkách vykoupeme .všichni, protože a to mi promiňte, se mi zdá, že český občan, neříkám, že každý je nenažraný a slitování s těmi chudšími absolutně nemá. Bohužel, když to řeknu velice jemně, tak povahově a lidsky jsme na tom hodně mizerně. Nu a jestli se chceme vrátit alespoň trochu do normálních kolejí tak se musíme té zvůli, ať je nám 80 nebo 30 roků postavit. Nikdo jiný to za nás neudělá, a jestli jsou mladé generace líné myslet a mají v hlavě průvan tak ať si to potom tady užijí. Ono babičky a dědečkové tady nebudou stále aby jim odkazovali bytečky a domečky, pěkně vlastní pílí zbudované.

Albi
17. 6. 2022 18:36

Ani nepamatuji, kdy jsem našla jednu jedinou, aspoň trochu optimistickou zprávu o současnosti, natož budoucnosti.
Vím, že informace jsou důležité, ale jak je možné, že VŠECHNO je jedna veliká katastrofa?

Milan ze Zahrady Čech
17. 6. 2022 19:50
Odpovědět  Albi

Protože žijeme kde žijeme a v době ve které žijeme. Sice vprostřed dějinné transformace, která ovlivní osud světa na další staletí, ale žádná sranda to fakt není. Hm… dobrou zprávu? Tak tu zrovna taky nevím – tedy pro nás dobrou. Tak aspoň vtip, který jsem zachytil v diskuzi na jednom americkém webu: “Jaký je rozdíl mezi klaunem a komikem?” “???” “Klaun je naším prezidentem a komik ukrajinským.” Hlavu vzhůru!

Gales
17. 6. 2022 19:16

Zlatí komunisti.

Ladislav
18. 6. 2022 06:51
Odpovědět  Gales

Ano, opravdu zlatí! Opravdu, žilo se báječně!

václav
17. 6. 2022 20:21

Poslední politik kterému šlo o lidi. A starý Štrougal se musí válet smíchy, když vidí jak “pracuje” novodobý předseda vlády.

2191164.jpg
me2d44
18. 6. 2022 10:23
Odpovědět  václav

Pod tohle se Vám podepíše 90% důchodců a těch, kteří tu dobu socialismu zažili. A spousta “klíčo-cinkalů” z Letné si to začíná uvědomovat taky. Ono, pustit k moci komedianty, veksláky, drogové dealery a podobnou svoloč, pustit z vězení vrahy, zloděje všeho typu, pedofily (jak to udělal Havel), to asi nebyl ten “krok do ráje”. Takže – já už mám svoje odpracováno, dožil jsem se důchodu, ale pokud bude u moci současná garnitura, lituji mladé – ti se totiž toho důchodu, pravděpodobně, ani nedočkají….