politika

USA žádají země Střední Asie, aby přijaly trojského koně

Prezidente Bidene, zachraňte nás

„Prezidente Bidene, zachraňte nás“: 18 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali s americkými silami, prosí USA o víza, aby se vyhnuli „peklu“ a neustálému strachu ze zabití Talibanem.

Tisíce afghánských překladatelů čekají na víza pro vstup do USA.

Zpoždění, nedostatek dokumentů a pandemie proces zpomalily. Sloužili americké armádě a nyní čelí neustálým hrozbám Talibanu.

Až prezident Joe Biden stáhne poslední americké jednotky z Afghánistánu, mohlo by tam zůstat až
18 000 lidí, kteří riskovali životy pro USA. Mají neustálý strach ze smrtelných útoků Talibanu kvůli jejich podpoře vlády USA.

Jsou to afghánští překladatelé a tlumočníci, kteří posledních 20 let během nejdelší americké války pracovali po boku všech složek americké armády a proti povstalcům.

Sloužili u CIA, ministerstva zahraničí, armády a námořní pěchoty na frontových liniích v jedné z nejnebezpečnějších válečných zón na světě, ale kvůli pomalému procesu získávání zvláštních přistěhovaleckých víz (SIV) se ocitli na hraně přežití.

Jsou to kuchaři, řidiči a kulturní poradci, kteří pomáhali při pozemních operacích – i když věděli, že přechod na stranu americké armády může ohrozit jejich životy.

Nyní žádají o víza, která jim umožní uniknout z pekla, kterému čelí.

Všichni jsou v ohrožení a až USA ukončí svoji vojenskou přítomnost, budou vystaveni násilí ze strany Talibanu, který je od oznámení Bidena o stažení amerických jednotek stále agresivnější.

Mnozí již viděli zabité své příbuzné, jiní se obávají, že jim bude sťata hlava. Nyní se obracejí na Bidena a viceprezidentku Kamalu Harris, aby jim poskytli azyl ve Spojených státech.

Někteří čekali roky na schválení svých žádostí, přičemž nejdelší sahá do roku 1981, uvádí nezisková charita No One Left Behind, která bojuje za to, aby vláda USA dodržela svůj slib.

USA pracují na tom, aby stáhli spolupracovníky okupačních sil – avšak nikoli do USA nebo západní Evropy, ale do zemí Střední Asie sousedících s Afghánistánem. 

Jak uvedla agentura Bloomberg v pátek 2. července, Bidenova vláda požádala tři země Střední Asie, aby dočasně ubytovaly přibližně 9 000 afghánských občanů, kteří spolupracovali se Spojenými státy.

Washington plánuje vyjednat s řadou středoasijských republik azyl pro přibližně 10 000 lidí, kteří nemohou zůstat v Afghánistánu s ohledem na možné vítězství Talibanu.

Zde samozřejmě je možné vidět nejen pokus o rychlé vyřešení problému afghánských pomocníků, kteří požadují americké vízum, ale také příležitost posílit své sítě agentů v republikách Střední Asie, protože mezi těmito lidmi pravděpodobně existují ti, kteří pracovali s CIA a dalšími speciálními službami USA … 

Vezmeme-li v úvahu zintenzivnění konkurence s Ruskem a Čínou, které mají dominantní vliv ve Střední Asii, může být takový „trojský kůň“ pro Spojené státy dlouhodobě docela prospěšný.

Žádost USA směrem ke Tádžikistánu, Kazachstánu a Uzbekistánu o dočasné umístění 9 tisíc Afghánců, kteří pomohli Američanům, znamená žádost o přijetí trojského koně – většina těchto lidí je dlouhodobými agenty amerických speciálních služeb.

9 tisíc lidí je celkem slušná armáda, a každý nemůže být sledován. USA za to slíbí peníze plus přátelství bílého pána.

Dobré dvě třetiny uprchlíků si zároveň udrží vazby se svými příbuznými a budou dvojitými agenty, kteří pracují pro Spojené státy i pro Taliban. Kontrarozvědka Talibanu si takovou šanci nenechá ujít a bude na ně vyvíjet tlak prostřednictvím jejich příbuzných. Budou tedy pilně zpracovávat návrhy na spolupráci.

Je třeba poznamenat, že ministři zahraničí Uzbekistánu a Tádžikistánu již tento týden navštívili Washington, aby se dohodli na provedení průzkumu situace.

“Všichni žadatelé o víza jsou touto zprávou překvapeni a doufáme, že nám rychle vydají povolení, protože bezpečnostní situace se skutečně zhoršuje a tyto země jsou mnohem klidnější než Afghánistán,” uvedl mluvčí afghánské strany Amin Rahimi.

Dmitrij Verchoturov, politolog, orientalista, odborník na Střední Asii, komentoval zvláštní americkou iniciativu, zejména pro News Front.

“Existuje několik způsobů, jak to vysvětlit. Na jedné straně je jasné, že Američané se tak snaží chránit své věrné občany Afghánistánu jejich přesídlením do jiné země. Současně není jasné, co jim brání v tom, aby je všechny odtamtud stáhli a umístili je na jednu ze svých základen jako dočasné útočiště, – poznamenal expert, – Na druhou stranu, taková iniciativa nemůže jinak než vyvolat znepokojení, protože mezi „uprchlíky“ mohou být američtí agenti, kteří mohou být vysláni do sousední země a začít tam vykonávat nějakou „svou práci“ na pokyn Spojených států. K otázce splnění či nesplnění amerického požadavku je proto třeba přistupovat s maximální opatrností, aby nedocházelo k hrubým chybám.“

https://bit.ly/3hAMtwS
https://bit.ly/3jJ2PWV
https://bit.ly/3hyh51E

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní jméno komentáře
3. 7. 2021 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Může nám být líto ? Vždyť naši občané ( tzv.politici ) celou dobu škodí ČR v Bruselu a po diplomatické stopě po celém světě hrou na “politickou velmoc “. A afghánští zbytní pomocníci dopadli tak ,jak to obvykle končí – US zupáci si s nimi vytřeli ( jak medvěd se zajícem po zeptáni jestli líná si vytřel ) řiť a dopadli pomocníci jak ten zajíc . Ale co lze očekávat od největších lhářů Goebbelsovské mašinérie která kdy svět nosil, NIC JINÉHO jen obyčejný podraz. Non ultra

Editor
3. 7. 2021 18:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Ať požádají USA pro tyto lidi azyl v Pákistánu, ten je spojenec USA a je to hned vedle. Pravda, Pákistán mají USA prošmírovaný dost, tam další očka nepotřebují.

Vladimír
4. 7. 2021 16:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Celou dobu škodili svým vlastním spoluobčanům. Copak neznají přísloví: “Čiň čertu dobře, peklem se Ti odmění”? :-)))