Skutečné důvody sankcí, Majdanů a ekologických hnutí

Geopolitika – to je logistika plus energetika.

Pokud odložíte všechny ty slovní třpytky a konfety o „demokracii“, „svobodě slova“ a „právech čečenských gayů“, pak zůstanou právě tyto dva faktory. Logistika a energetika.

Několik let po sobě s kolegy diskutujeme a píšeme o tom, že Američané se nesnaží zastavit „Nord Stream 2“ proto, že potřebují prodat svůj LNG do Evropy – to je fyzicky nemožné, prostě nemají požadovaný počet lodí a tankerů přepravující plyn. Nemluvě o dostupnosti potřebné infrastruktury v podobě terminálů LNG, zásobníků plynu a všeho ostatního.

Navíc ani jedna loděnice na světě neeviduje objednávky na stavbu desítek nových lodí – přepravců plynu. 
To znamená, že ani v budoucnu nikdo neplánuje přepravovat tolik plynu.

Cílem pokusů zabránit výstavbě „SP-2“ není rána pro Rusko, ale rána pro Evropu. Nebo přesněji pro Německo a jeho průmysl, který chtějí připravit o zdroj relativně levné energie.

Nebo jako alternativní varianta, o které se Američané nyní snaží vyjednávat – aby Washington obdržel podmíněný „vypínač“ tohoto toku a poté pod hrozbou použití tohoto vypínače obdržel svůj podíl z tranzitu. 

A samozřejmě se věnoval geopolitickému vydírání (jak Anglosasové milují a po staletí praktikují)

Toto je jen jeden konkrétní příklad.

Logistika je páteří mezinárodního obchodu (včetně obchodu s energetickými zdroji a vzácnými zeminami).
A bez energetiky není možný nejen průmysl, ale je ohrožena i samotná existence moderní civilizace (jak jsme nedávno viděli na příkladu výpadků proudu v Texasu).

Před pár týdny tedy byl odhalen další skutečný důvod, proč Polsko a pobaltské státy už rok tak silně útočí na Lukašenka a novou běloruskou jadernou elektrárnu. Zmocněný představitel polské vlády pro energetickou infrastrukturu Piotr Naimski, 2. března v rozhovoru pro rozhlasovou stanici TOK FM uvedl, že Polsko bude stavět svou první jadernou elektrárnu na pobřeží Baltského moře.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Naimski-Zakonczyl-sie-proces-zatwierdzania-miedzyrzadowej-umowy-z-USA-ws-atomu-8066361.html?fbclid=IwAR3SoAIFZ-enTpzYqNGd6FXLkD0r08KF4fXogFzjvOuoHuVXBM_3m8YMC0M

Je zřejmé, že již existující a fungující běloruská jaderná elektrárna ve stejném regionu je přímým konkurentem budoucí polské elektrárny, což sice nezpochybňuje proveditelnost celého projektu, ale minimálně mu odebírá určitou část potenciálního prodejního trhu.

To znamená, že pokusy Poláků svrhnout Lukašenka nejsou jen zásahem do vnitřních záležitostí jiného státu, ale také případem banální nekalé soutěže.

Navíc je zřejmé, proč Poláci vyhlašují – jejich jaderná elektrárna bude „později“ a „možná bude“, ale běloruská jaderná elektrárna je tady a teď.

Proč později? Proč možná bude? … Protože «Westinghouse»!

Přečtěte si příběhy o tom, jak tato skvělá společnost staví jaderné elektrárny v Číně a Spojených státech za posledních 15–20 let (nápověda: stále nejsou dokončeny).

Mimochodem, výstavba první jaderné elektrárny v Polsku bude stát 150 miliard zlotých (40 miliard amerických dolarů). Pro srovnání «Rosatom» postavil jadernou elektrárnu pro Bělorusko za 6 miliard dolarů. 

I když vezmeme v úvahu, že navrhovaná polská jaderná elektrárna bude silnější, ukáže se, že je nepředtavitelně drahá (nejméně, minimálně dvakrát tak drahá, než kdyby ji postavil «Rosatom»). 

Celá věc, jako obvykle je v tom, že když jsou do něčeho zapletené USA, smrdí to grandiózním průšvihem.

«It’s all about the money»…. Možno říci „klasika“.

Ukazuje se tedy, že – „Nord Stream 2“ se sankcemi „za Navalného“, konflikt v Sýrii (plynovod z Kataru do Evropy), pokus o puč v Bělorusku, Euromajdan na Ukrajině (hlavně kvůli kontrole nad ukrajinskou GTS), napětí kolem Arktidy, Severní mořská trasa, Nová hedvábná stezka, „boj proti změně klimatu“ a mnoho, mnoho dalšího – to vše se po důkladném prozkoumání ukazuje jako energetická a logistická otázka.

Logistika a energetika.

Alexandr Rogers
https://bit.ly/3dQiX48

sdíletj na