politika

Naryškin. Západ chtěl oživit protesty v Ruské federaci posvátnou obětí z řad opozice

Ruská rozvědka má informace o tom, jak západní zpravodajské agentury posuzovaly možnost oživení ruských protestů. Šéf zahraniční zpravodajské služby RF Sergej Naryškin o tom řekl agentuře RIA Novosti.

Podle jeho slov zhruba před rokem dostaly zpravodajské služby RF informace, že na území jedné ze zemí NATO západní zpravodajské služby konzultují, jak podnítit protesty v Rusku.

“Asi před rokem jsme obdrželi informaci (je ověřená a spolehlivá), že na území jedné ze zemí NATO – řeknu hned, že to není Německo – proběhlo setkání se zástupci speciálních služeb. A tam diskutovali o otázce, jak podpořit nebo oživit protestní hnutí v Rusku, která se úplně zmenšila, a blíží se nule,“ řekl Naryškin.

Podle jeho slov mezi předloženými návrhy figurovala takzvaná posvátná oběť.

“Jako jedna z možností byla na vážné úrovni diskutována takzvaná posvátná oběť. Navíc bylo řečeno, že je lepší, aby tato posvátná oběť byla z řad vůdců opozice,” říká šéf SVR.

Dnes také ruské ministerstvo zahraničí hovořilo o situaci s Alexejem Navaľným a incident označilo za „diletantsky zinscenované představení, jehož hlavním smyslem je další sankční „výstřel“ na adresu Ruska.“

Poznamenali, že západní země zajistily „vzájemnou záruku“ v euroatlantickém provedení za účasti politicky angažovaného vedení kdysi velmi autoritativní a nezávislé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). 
Zároveň látka, jejíž stopa byla údajně na Západě nalezena v těle Navalného, ani není uvedena v Dodatku o chemických látkách v Úmluvě o zákazu chemických zbraní (CWC).

“V reakci na naše četné otázky o tom, co se děje kolem A. Navalného, ​​jsme byli vždy posíláni z OPCW do Berlína, Paříže a Stockholmu a tam nás zase poslali – opačným směrem.

A jen o měsíc později, 6. října, Technický sekretariát OPCW řekl, že ve dvou certifikovaných laboratořích OPCW, v krvi a moči A. Navalného «byly nalezeny biomarkery inhibitoru cholinesterázy se strukturálními vlastnostmi podobnými toxickým chemikáliím v seznamech 1.A.14 a 1.A15, přidaných do Dodatku o chemických látkách Úmluvy na 24. zasedání Konference smluvních států CWC. Tento inhibitor cholinesterázy není zahrnut v Dodatku o chemických látkách CWC.»

16. října s povolením Berlína OPCW distribuovala zprávu, ze které byly pečlivě odstraněny všechny chemické vzorce, které by mohly pomoci objasnit biochemickou povahu „otravy“ A. Navalného”.
– uvedeno ve zprávě ministerstva zahraničí RF.

https://bit.ly/369SbQl

sdíletj na