politika

Mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace M. V. Zacharova komentuje nové protiruské sankce USA

Administrativa Spojených států zahájila nepřátelský protiruský útok a oznámila v duetu s Evropskou unií další sankční opatření pro „potrestání Moskvy“.

Zapletený do vlastních vnitřních problémů se Bílý dům znovu pokouší kultivovat obraz vnějšího nepřítele. 
Opakovaně jsme komentovali tuto americkou politiku, která postrádá logiku a smysl a jen stále více a více oslabuje dvoustranné vztahy, které Washington již přivedl k bodu úplného zmrazení.

Absurdita zvítězí, když důvodem pro uvalení sankcí je prohlášena úmyslná provokace údajnou „otravou“
A. Navalného nějakou „bojovou chemikálií“. To vše je jen záminka pro pokračování otevřeného zasahování do našich vnitřních záležitostí. Nemáme v úmyslu to snášet. 

Budeme reagovat na principu vzájemnosti, ne nutně symetricky.

Předpokládáme, že americká administrativa si neuvědomuje, že doba se už dávno změnila, a pokusy diktátu v současných geopolitických realitách jsou kontraproduktivní. Místo vtahování do nového kola konfrontace, by se USA měly postarat o poctivé plnění svých závazků, například zničit chemické zbraně, které Rusko od roku 2017 prostě nemá.

Pro kolegy ve Spojených státech je pravděpodobně obtížné pochopit iluzornost tvrzení o své vlastní exkluzivitě a vyrovnat se s tím. Nároky, které kladou na Rusko něco prostřednictvím sankcí nebo jiného tlaku, selhaly v minulosti a selžou i nyní. Pokud Spojené státy nejsou připraveny na rovnocenný dialog na rozumném základě, je to jejich volba. Bez ohledu na americkou „sankční závislost“ budeme i nadále důsledně a rozhodně hájit své národní zájmy a odmítat jakoukoli agresi. 

Žádáme kolegy, aby si nehráli s ohněm.

Washington, který opakovaně porušuje mezinárodní smlouvy a dohody v oblasti kontroly a nešíření zbraní, je podle definice zbaven morálního práva „přednášet“ ostatním.

Ministerstvo zahraničích věcí Ruské federace
https://bit.ly/3uN2N33

sdílet na