politika

Minsk: CNN cenzurovala Lukašenka

Televizní společnost CNN zaručila, že ukáže rozhovor s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem bez cenzury, ale slib porušila, řekl tiskový tajemník běloruského ministerstva zahraničí Anatolij Glaz.

Lukašenko hovořil s novinářem CNN Matthew Chance, byly odsílány malé fragmenty konverzace a na webové stránce kanálu byla zveřejněna úplnější verze. 

V televizi z téměř hodinového rozhovoru vyšla ani ne desetiminutová “zápletka”.

„Na novináře máme minimální požadavky. A pro CNN jsme předložili pouze jednu podmínku – vydat rozhovor „nesestříhaný“ – řekl Glaz během internetového vysílání státní televizní stanice ONT Igora Tura. Jeho slova cituje agentura RIA Novosti.

Na CNN, jak zdůraznil Glaz, měl rozhovor název „combating interview“.

Vedoucí tiskového oddělení běloruského ministerstva zahraničí poznamenal, že žádosti o rozhovory jsou pravidelně přijímány z různých zemí. Podle jeho slov nyní zástupci asi deseti sdělovacích prostředků čekají na setkání s Lukašenkem.

Běloruská státní agentura BelTA obvinila americkou televizní společnost CNN z vlastní propagace a porušování „všech novinářských kánonů“.

Důvodem bylo chování novináře Matthew Chance během rozhovoru, který 30. září vedl s prezidentem Běloruska Alexandrem Lukašenkem .

Podle běloruské strany si americký televizní novinář nestanovil za cíl sdělit divákovi odpovědi běloruského vůdce na jeho otázky.

“Je zřejmé, že účelem Matthewa Chance nebylo získat odpovědi na otázky a sdělit je televiznímu publiku, ale pouze samochvála a přímá konfrontace v rozporu se všemi kánony žurnalistiky”, – uvádí se v publikaci běloruské státní agentury.

BelTA zdůraznila, že Lukašenko souhlasil s poskytnutím rozhovoru americkému televiznímu kanálu za předpokladu, že materiál bude bez zásahu zveřejněn na webových stránkách CNN a bude odvysíláno několik plnohodnotných částí rozhovoru.

Zákeřný Západ však jako vždy podvedl důvěřivého „baťku“. Ve fázi vyjednávání CNN s těmito požadavky souhlasila, ale poté změnila svůj postoj.

Výsledkem bylo, že z téměř hodinového rozhovoru bylo americkým divákům ukázáno pouze osm minut záznamu, přičemž většinu z toho zabíraly „autorské komentáře a střihy videa“.

Tazatel Matthew Chance se navíc po dokončení nahrávky vyjádřil v tom smyslu, že on, maják demokratické žurnalistiky, se nestará o žádné dohody s necivilizovanými domorodci.

“My v CNN nepřijímáme žádná omezení, jak používat materiál pro rozhovor, a použijeme tyto záběry, jak uznáme za vhodné,” řekl.

Americký divák se tedy s největší pravděpodobností nikdy nedozví o Lukašenkově úhlu pohledu na incident s nouzovým přistáním letadla Ryanair v Minsku, kdy byl zadržen bloger Roman Protasevič.

Také ve „svobodném světě“ pravděpodobně neuslyší argumenty „baťky“ o vojenské alianci s Ruskem a úspěchu jeho země v boji proti pandemii koronaviru.

Sečteno a podtrženo, už po milionté se zjistilo, že kromě Ruska pozice Běloruska nikoho nezajímá.

Ale na rozdíl od Američanů nejste zbaveni potěšení plně si poslechnout (a dokonce i sledovat) historický rozhovor Alexandra Grigorieviče. Naštěstí je vydán bez škrtů agenturou BelTA, v ruštině.

Jak informovali v EADaily, v tomto rozhovoru Lukašenko slíbil, že zůstane „věčným“ prezidentem Běloruska, pokud Západ nezastaví své útoky na jeho zemi. … A on nepřestane, Alexandre Grigorieviči …

Američtí novináři se snaží vše podat tak, aby partnera zesměšnili. Někdy se jim to opravdu podaří, ale jsou případy, kdy jejich rozhovory skončí fiaskem. Takový incident se stal zaměstnancům CNN.

Novinář Matthew Chance neváhal klást toxické otázky v rozhovoru s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Na jednom místě také nastolil téma dodržování lidských práv a řekl, že tyto standardy nejsou v Bělorusku příliš vysoké.

Lukašenko nebyl zaskočen a rozhodl se novinářovi připomenout situace ve vlasti Američana a v těch státech, kde Washington seje tzv. demokracie.

“Nedávno jste v Afghánistánu zaútočili kvůli podezření z terorismu, zaútočili jste na rodinu. Bylo zabito 12 dětí,“ řekl Lukašenko.

V tu chvíli začal být novinář strašně nervózní a pokusil se partnera přerušit.

“Mluvíme o Bělorusku, ne o Spojených státech amerických. Nemáme čas o tom diskutovat,“ řekl Chance.

Lukašenko však nebyl zaskočen. 

Novinářovi připomněl, že Bělorusko nikdy nepoužilo zbraně proti opozici nebo radikálům. Běloruský vůdce uvedl jako příklad situaci ve Spojených státech, kde když se aktivisté pokusili dostat do Kapitolu, byla zabita hrdinka země Ashley Babbittová, která dříve sloužila u amerického letectva.

https://bit.ly/3uzP147

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Drak
3. 10. 2021 01:35

Kristepane, copak jsme my, na východě, tím mám na mysli i ČR, nepoučitelní, naivní, věčně věřící, anglosaské pakáži, že dodrží jakýkoliv slib, že dodrží, jakoukoliv smlouvu? Té přihlouplé, nebo naivní snaze s nimi vyjít, nebo doufat, že budou jiní, rovní, poctiví, jak oni sami sebe propagují, je už dávno nutné dát vale. Oni jiní nebudou, jsou to křiváci, násilníci, vrahové, s hubou plnou demokracie, zatímco za zády mají nabroušené dýky. Pořád připomínám jejich vlastní slogan: “My Anglosasové, když něco chceme, tak jdeme a vezmeme si to”. Copak se s takovou pakáží dá o něčem diskutovat? Ti rozumí jen síle a nemyslím tím jen vojenskou.