politika

Britský tisk: Zastavit Putina a Si Ťin-pchinga je důležité pro záchranu demokracie

Demokracie je v ohrožení, autoritářští a nacionalističtí vůdci mnoha států útočí na země s vyspělou demokracií. Abychom zastavili ústup světové demokracie, je třeba především zastavit Putina a Si Ťin-pchinga, píše britské vydání Financial Times.

Podle autora článku začala demokracie na celém světě ztrácet své postavení. Na jevišti se objevují zástupci silových metod Putin a Si Ťin-pching, nacionalistických – Erdogan a Modi, dokonce i v Evropě existuje podobná autorita – Viktor Orbán. Ústup liberálních názorů není způsoben pouze vnitřními politikami samotných zemí dodržujících demokratické principy, ale také vnějšími vlivy, za kterými jsou vidět ruce vůdců autoritářských režimů, zejména Ruska a Číny.

Kamkoli se podíváte, všude se vůdci z řad samozvaných zástupců sílových metod v politice vysmívají liberálním hodnotám – napsal.

Například ruský prezident Vladimir Putin záměrně rozdmýchává rozpory mezi západními demokraciemi s pomocí falešných informací a podporou krajně pravicových a krajně levicových extremistů. 

Prezident komunistické Číny Si Ťin-pching zase provádí v zemi tvrdé politické represe a organizuje kybernetické útoky na západní země. 

Oba autokrati ničí a ignorují poválečné představy o liberální politice a otevřených trzích.

Putin i Si Ťin-pching si zároveň dobře uvědomují vnitřní sílu demokracie a křehkost svých autoritářských režimů. Ruský prezident žije ve strachu před „barevnými revolucemi“ a čínský vůdce trvá na tom, aby si všichni slibní straničtí funkcionáři osvojili, že pokud demokracii ustoupí o pouhý centimetr, vytvoří podmínky pro neodolatelnou touhu po svobodě.

Aby zastavil ústup demokracie a obnovil víru v liberální hodnoty, musí sjednocený Západ napravit svou domácí ekonomiku a sociální politiku a také, což je důležité, musí zastavit Putina a Si Ťin-pchinga.

https://bit.ly/3jSzxCr

sdílet na