“Vraťte se do svých zemí a tam si to zvelebujte”

“Vraťte se do svých zemí a tam si to zvelebujte”, vyzval Trump “komando” demokratických kongresmanek, přičemž jednu obvinil z podpory Al-Káidy.

“Americký prezident Donald Trump už téměř týden bez přestání útočí na čtyři mladé kongresmanky
za Demokratickou stranu, které spojuje to, že ostře kritizují jeho politiku”, píší některé světová média. 
Trump má však, zdá se, vážné výhrady.

Své plamenné projevy Trump ve čtvrtek přenesl z Twitteru i na předvolebním shromáždění v Greenvillu
ve státě Severní Karolína, kde postupně hovořil o každé z nich a všem čtyřem již tradičně doporučil, aby se odstěhovaly ze Spojených států. 

“Pošlete je zpátky,” skandoval nadšený dav. Trump už několik dní trvá na tom, že se mají vrátit do “svých zemí”, přesto, že všechny čtyři mají americké občanství a tři z nich se narodily v USA.

Kauza je výbušná zejména tím, že žádná z těchto žen není bílá Američanka, a proto Trumpa obviňují z rasismu. Americký prezident přitom v minulosti již několikrát prohlásil, že není rasista, ale média jeho výroky připisují rasismu, čímž upadají do argumentačního failu.

“Mám návrh pro tyto extrémistky plné nenávisti, které se neustále snaží ublížit naší zemi. Nikdy neřeknou nic pozitivního. 
Toto jim vzkazuji:
Hej! Pokud to tu nemáte rády, odejděte! Jen odejděte,”

řečnil ve čtvrtek Trump v Greenvillu za nadšených ovací publika.

“Když chtějí lidé z této země odejít, tak mohou odejít! Pokud nechtějí milovat naši zemi, pokud nechtějí bojovat za naši zemi, mohou odejít! V tomto nikdy nezměním svůj názor, “vzkázal Trump “komandu”, jak přezdívá čtveřici kongresmanek Alexandrii Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayane Pressley a Rashid Tlaib.

“Nemám čas zabývat se třemi různými jmény,” prohlásil Trump, když na mítinku v Greenvillu zkomolil jméno Alexandrii Ocasio-Cortez. Té vyčítal zejména to, že se “naváží” do jeho protimigrační politiky. 
Ilhan Omar následně obvinil mimo jiné z toho, že je podporovatelkou teroristické organizace Al-Káida. 
Agentura The Associated Press (AP) k tomu píše, že jde o vymyšlené obvinění.

Trump si zřejmě do Omar takto “šťouchl” proto, že ve středu předložila do Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu návrh zákona, který by přikazoval Trumpově administrativě informovat veřejnost
o způsobu, jakým vytváří svůj seznam teroristů a osob podezřelých z terorismu. 
Ilhan Omar se speciálně zajímala o to, zda USA tento seznam sdílejí i se zeměmi jako Čína a Saúdská Arábie
a dopisují do něj lidi na jejich přání.

Kritika na mítinku v Greenvillu se nevyhnula ani Rashid Tlaib, které Trump nevěděl odpustit zejména to,
že ho nazvala hanlivým výrazem. “To není hezké, ani když jde o mě,” řekl prezident.

Trump si poprvé vzal tuto čtveřici “na mušku” už o víkendu, když napsal na Twitter, že všechny čtyři političky pocházejí z těch nejhorších zemí a přitom by chtěly diktovat Američanům, jak si mají vládnout.

“Je zajímavé sledovat, jak ‘progresivně’ demokratické kongresmanky, které původně pocházejí ze zemí, jejichž vlády jsou kompletní a totální katastrofa, mají nejhorší, nejzkorumpovanejší a nejhloupější vlády (pokud vůbec mají funkční vládu), najednou hlasitě a vzdorovitě říkají občanům Spojených států, největšího a nejmocnějšího Národa na světě, jak si máme vládnout, “zněl první z Trumpových tweetů.

“Proč se nevrátí zpět a nepomohou s opravou těch totálně zničených a zločinem zamořených míst, z nichž pocházejí. Pak se mohou vrátit a ukázat nám, jak se to dělá. Tato místa nutně potřebují vaši pomoc, již včera bylo na váš odchod pozdě,” pokračoval později Trump.

V úterý na jejich adresu zopakoval téměř stejná slova, a dodal, že kritika jeho vyjádření ze strany části americké společnosti ho nezajímá. 

“Nezajímá mě to, protože mnozí lidé se mnou souhlasí. Dokonce bych řekl, že mnoha lidem se to velmi líbí,”
řekl prezident. “Pokud nejste spokojeny ve Spojených státech, pokud si celý čas jen stěžujete, tak můžete odejít. 
Můžete odejít hned teď,” dodal směrem ke čtyřem kongresmankám.

“Pane prezidente, země, ze které ‘pocházím’ a země, na kterou jsem přísahala, jsou Spojené státy,”
reagovala na Trumpa Ocasio-Cortez. 
Prezident se podle ní “neumí srovnat s myšlenkou Ameriky, jejíž součástí jsme i my”.

Šéfka poslanců Demokratické strany ve Sněmovně reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosi na Trumpovy výroky reagovala tím, že prezident se snaží “udělat Ameriku opět bílou”, čímž parodovala jeho ústřední motto “Udělejme Ameriku opět velkou”.

https://www.hlavnespravy.sk/ilhan-omar-fanusickou-al-kajdy-tvrdi-trump/1824381

 

sdílet na