nezařazené

Rusko neprodlouží dohodu o tranzitu plynu – Ukrajina

30.11.2021.

Rusko nechce prodloužit svůj kontrakt na tranzit plynu s Ukrajinou po roce 2024, kdy skončí současná dohoda, prohlásil v pondělí šéf kyjevské státní ropné a plynárenské společnosti Naftogaz.

V rozhovoru pro agenturu Reuters Yury Vitrenko řekl, že neexistuje „ani náznak“ jednání o nové smlouvě.

“Diskutujeme s Američany a Němci o tom, že všichni bychom chtěli, aby tranzit pokračoval, ale Rusové se zdráhají tyto diskuse zahájit,” řekl.

Tranzit plynu z Ruska do Evropy je nedílnou součástí ukrajinské ekonomiky a země dostává ročně miliardy dolarů od ruského energetického gigantu Gazprom za využívání svých stárnoucích zařízení, která postavila Moskva během sovětského období.

Po dokončení Nord Stream 2, kontroverzního plynovodu, který spojuje Rusko s Německem, aniž by procházel jakoukoli třetí zemí, se nyní mnozí v Kyjevě domnívají, že ekonomika země je ohrožena, protože ukrajinské potrubí je pro evropskou síť méně důležité.

Začátkem tohoto roku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl, že Nord Stream 2 „odpojí Ukrajinu od dodávek plynu“, což bude stát Ukrajinu „nejméně 3 miliardy dolarů ročně“.

“Nebudeme mít z čeho platit ukrajinské armádě,” řekl delegaci z amerického Kongresu.

MMF předpovídal, že ztráta bude o něco menší, ale stále velmi významná. Podle mezinárodní finanční instituce dostává Ukrajina v průměru o něco více než 2,5 miliardy dolarů ročně jen z ruského tranzitu plynu. To se odhaduje na 1,2 miliardy dolarů.

ČTĚTE VÍCE: Ukrajina požaduje, aby Německo zaplatilo za škody způsobené druhou světovou válkou

V současné době je Nord Stream 2 dokončen, ale ještě není certifikován, což znamená, že ještě není v provozu. 16. listopadu regulátor v Berlíně pozastavil certifikaci kontroverzního projektu a trval na tom, aby Nord Stream 2 AG vytvořil německou dceřinou společnost. Po vyřízení formalit by mohl být spuštěn příští rok.

Podle Vitrenka regulátor vyhověl ukrajinské žádosti o zařazení do certifikačního procesu.

Minulý měsíc ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Ukrajina nezvládne žádné zvýšení dodávek plynu, a poznamenal, že systém přepravy plynu v zemi může „prasknout“ kvůli nárůstu tlaku, protože infrastruktura „nebyla opravena po celá desetiletí“.
https://bit.ly/3D6qHJS

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kuky
30. 11. 2021 11:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč by měla RF finačně podporovat ty ,kteří ji škodí ? RF palec nahoru.Víme ,kdož jsou ,kteří skrze politiku poškozují ekonomiky států a snižují životní úroveň svých obyvatel.
Někteří jsou ještě dál a jsou na tabuli nepřátel RF.

Albi
30. 11. 2021 17:44
Odpovědět  Kuky

Přece aby měla na zaplacení armády, až USA vydají pokyn k napadení Ruska.
A Putin to z neznámých důvodů odmítá financovat. Divné, že?
Prakticky první případ, kdy Východ neuposlechl výslovný pokyn (příkaz) Západu. Přitom kolem r, 1989 šlo všechno jak po másle – kde a kdo asi udělal chybu? :-))))

Editor
30. 11. 2021 13:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako v Poprasku na laguně od Goldoniho, “Kdo by to byl tušil ….”