Rusko anulovalo západní patenty k vynálezům

Rusko to dává Západu po kouskách…

Proč Rusko zavedlo nulovou sazbu poplatků zahraničním vlastníkům patentů? Proč Rusko znehodnotilo intelektuální vlastnictví? Kolik západní společnosti vydělávaly na svých patentech?

Ruský premiér Michail Mišustin podepsal 6. března vládní usnesení č. 299, které zásadně mění celý mezinárodní systém patentů – ochranných dokumentů zajišťujících výlučné právo jejich majitelů k vynálezům – stanovících možnost obdržení autorské odměny za předání práv na využití vynálezu.

Podle tohoto usnesení jsou ruské společnosti s okamžitou platností osvobozeny od povinnosti platit držitelům patentů zaregistrovaným v Rusku nepřátelských zemích. Seznam těchto 48 zemí byl publikován o něco dříve.

Jsou to USA, Kanada, členské země EU, Velká Británie (včetně Jersey, Anguilly, Britských Panenských ostrovů a Gibraltaru), Ukrajina, Černá Hora, Švýcarsko, Albánie, Andorra, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Severní Makedonie, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Mikronézie, Nový Zéland, Singapur, Tchaj-wan.

Dosud ruské společnosti platily společnostem ze jmenovaných zemí jisté procento z tržeb – nyní je tato sazba ve všech odvětvích snížena na nulu. Američtí IT giganti vydělávali v Rusku pohádkové sumy z prodeje OS Windows, aplikací Microsoft Office, a ještě více inkasovali majitelé speciálních systémů pro byznys. Počínaje 6. březnem nedostanou nic.

Podle hodnocení zahraničních expertů dnes úhrnná hodnota patentů vydaných jen v USA je ceněna na 6 bilionů dolarů. Patentové právo přinášelo americkým společnostem desítky miliard zisku.

Dalším krokem může být povolení kopírování, imitace a reprodukce jakýchkoli západních vynálezů a technologií s možností udělení ruského patentu takovým (fakticky zkopírovaným) vynálezům.

Tuto praxi použily před několika desetiletími Spojené státy vůči Velké Británii. To připravilo britské společnosti o značný podíl zisku a pomohlo USA vytvořit silný průmysl.

Rusko jediným svým normativním dokumentem anulovalo západní intelektuální vlastnictví. Uvidíme, jak na toto rozhodnutí zareagují západní partneři z nepřátelských zemí…

Překlad: st.hroch 20220309
https://bit.ly/3CAq7FC

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
11. 3. 2022 22:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Co je zajímavé, že na seznamu nepřátelských zemí „chybí“ bananát Těž….ehm Česko.
Je to záměr, čili výsměch, nebo jen opomenutí?
Pamatuju, že Československo mělo mnoho světových patentů, ale Česko?
Vlastně jo.
Desku Vlasovcům od „sochaře“ národního umělce malého Bravka.
To JE světový unikát.

Frank
11. 3. 2022 23:28
Odpovědět  smrťák

Na to by mohl odpovědět Jura rozparovač z Jablunkova, kolik patentů podali naši akademici a na kolika je on sám připsán jako autor.

12. 3. 2022 02:17
Odpovědět  Frank

Myslíš tohoto Juru?

https://xy1.cz/4kyv1

12. 3. 2022 02:31
Odpovědět  smrťák

Ten článek v odkazu výše je velice dlouhý, ale vypíchl jsem to podstatné.
Jakeš tehdy prohlásil před soudním jednáním?
Ocenil bych Vaši přítomnost na komisi, protože stát (postávat) proti Hájkovi a Drahošovi sám asi nebude nejpříjemnější zážitek – on totiž dokáže zapřít nos mezi očima

ladik
12. 3. 2022 07:44
Odpovědět  smrťák

Mezi nepřátelské země jsou zahrnuty všechny členské země EU. Jinak je to další rána do dutých lebek „západního“ světa.

VAL
12. 3. 2022 12:54
Odpovědět  smrťák

Ehm… ehm… …nechybí, smrtáku. Členské země EU tam stojí, že?

Albi
12. 3. 2022 14:24
Odpovědět  VAL

Přece nebudou vypisovat všechny pidiregiony Velké říše evropské „národa německého“?

zdena
12. 3. 2022 14:50
Odpovědět  Albi

🙂 🙂 🙂 tvrdá realita 🙂 🙂 🙂

Pavel
12. 3. 2022 16:11
Odpovědět  Albi

Jestli se máme zachránit, musíme najít skutečné národní vůdce, kterým půjde o vlast a její lid. Vlastní ambice musí jít stranou. Jinak končíme.

Albi
12. 3. 2022 16:23
Odpovědět  Pavel

Takoví se bohužel nenarodili. Naděje je jen v tom, že se nenarodili ZATÍM.

All
12. 3. 2022 06:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Je konec,ameriko se skupováním ,,mozků“ z bývalého socialistického bloku. Slovanů.Těch,kteří umí tvořit a co jim to myslí. Můj bratr zůstal po r.68 v americe,kde vybudoval v jednom velkém městě velkou ekologickou provozovnu ve strojírenství. To tam musel přijít Čechoslovák z Moravy,protože tihle ,,odpadlíci a zpozdilci“ to neuměli.

Milan h
12. 3. 2022 15:47
Odpovědět  All

jaky Cechoslovak Moravan