„Pane ministře Havlíčku, proboha „držte již hubu“.

Alena Vitásková

Co jiného vzkázat ministru průmyslu a obchodu Havlíčkovi k současné energetické krizi a jeho rozhovoru, který zveřejnil seznam.cz s nadpisem „Krachu se nedalo zabránit. Přepis plynu řešte mailem, radí Havlíček.“  

Ministr Havlíček, stejně jako premiér Babiš radí občanům, co mají v situaci, kdy jeden z největších obchodníků s energiemi Bohemia Energy a řada dalších nejsou schopni dostát svým smluvním závazkům a přenechávají (před zimním obdobím) své zákazníky tzv. dodavatelům poslední instance (DPI). 

Jeden z nich sděluje, že se krachu nedalo zabránit, ať řeší přepis plynu e-mailem, druhý z nich se upnul k hromadné žalobě poškozených občanů, která ale nemá oporu v zákoně, a tudíž není možné tuto žalobu v České republice podat.

Jsme totiž jedna z mála zemí, kde to možné není. Ale co na tom, kdo z občanů to ví?

Premiér Babiš možná ani neví, že strana žalující tudíž občané musí uhradit poplatky, advokáta a následně náklady s tím spojené. Proti nim bude stát strana žalovaná – obchodníci s energiemi a jejich tým vysoce erudovaných právníků, který obchodníky bude zastupovat. Jak takový soudní proces dopadne si dokážu živě představit.

Tyto spory se zpravidla prohrávají, stejně jako spory se státem, který prokazatelně občany poškodil a tito občané se pak obrací na soud, aby jim byla újma nahrazena. Nakonec jako strana žalující nedostanete nic, a ještě zaplatíte poplatky straně žalované.

Ani jeden z nich totiž nechápe, že obyčejný spotřebitel v této tristní situaci má úplně jiné starosti. Zda bude topit, bydlet, jíst? Proč ERÚ nepodal trestní oznámení na firmy, které své zákazníky doslova podvedli? Jak je možné, že někteří z nich mají stále licenci? Jak je možné, že ostatní obchodníci situaci umí řešit a komoditu (elektřinu, plyn) řádně nakoupili a smlouvy vůči svých zákazníkům dodržují. Mohu je jmenovat, ale jak ERÚ, tak MPO i vláda to musí vědět, kteří obchodníci to jsou a své závazky i v této složité situaci vůči svým spotřebitelům v plném rozsahu plní.

Hloupé rady těchto politiků a úředníků: Ať poškození spotřebitelé nezůstávají dlouho u DPI a co nejdříve si najdou nového  standardního dodavatele. To již není úsměvné, ale výsměch občanům. 

Zde se nabízí otázka: Je některý z těchto „politicky odpovědných rádců“ nějak spojen s krachujícími obchodníky, kteří vydělali miliardy a nyní přenechávají pomoc občanům (řádově v miliardách korun) na státní kase?

To již není na rezignaci ministra Havlíčka, ale na řádné trestní stíhání těch, kteří jsou s touto šlamastikou spojeni. Co na to státní zastupitelství?

Alena Vitásková
Rukojmí
https://bit.ly/3bzBssZ

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na