Jakou zkušenost udělali naši prarodiče


Rád bych tady lidem co už nezažili své pra, nebo praprarodiče (lidi co se narodili třeba v letech 1918 – 1925) uvedl do doby na konci které si lidé zvolili komunisty. A také bych rád ukázal těm, co říkají že Evropané se mají dobře a musí se podělit s třetím světem, že tomu tak nebylo vždy a že naši předkové museli sakra máknout.
Ti komunisti získali tenkrát podporu lidí protože velká část populace žila v bídě a neměla naději na zlepšení. Ano, komunisty podpořil SSSR, ale bez podpory lidu by se převrat nepovedl tak hladce. Z vyprávění vím, že je nakonec podporovali i třeba bývalí soc. dem. protože viděli že komunistům se to povedlo. A proč lidi ty komunisty podpořili?

Ano, komunisty podpořil SSSR, ale bez podpory lidu by se převrat nepovedl tak hladce.

Rodina mé babičky žila v jedné cimře a koupali se jednou týdně v neckách, maso měli jednou týdně a to dostal otec, protože pracoval. Pak koupili dům, tedy spíše ruinu, koupili ji společně tři rodiny a z toho domu se vystěhovalo pět (!) rodin, které tam před tím žili namačkané. Proto babička byla za komunistů spokojená. Stejně tak děda z tátovi strany, který jezdil na dvanáctihodinové šichty dvacet kilometrů do práce na kole a v zimě chodil přes Plešivec lesem na vlak a dělal.od 5:20, si na komunisty také nestěžoval. Neb pak dostali od fabriky byt a pro jiné dělníky byla zřízena autobusová doprava. U nás v rodině všechny změna režimu vytáhla z bídy.

Navíc mého prastrýce Křepelu ubili Sudeťáci a druhý děda utekl s rodiči z pohraničí v roce 38 a naučil se česky. Z vyprávění jsme se dozvěděl o ponižování od Němců i o vyhnání dalších lidí z pohraničí, kteří k nám chodili jako staříci na návštěvu. Také jsme slyšel vyprávění o nasazení svých dědů v říši. Tak že ani vyhnání Němců u nás nikdo nelituje. Též těžko babičce vysvětlovat že Koněv ty Němce neměl hnát přes půl Evropy.

Navíc mého prastrýce Křepelu ubili Sudeťáci a druhý děda utekl s rodiči z pohraničí v roce 38 a naučil se česky. Též těžko babičce vysvětlovat že Koněv ty Němce neměl hnát přes půl Evropy.

Doporučuji, přečíst si třeba něco o tom jak žili dělníci, nebo třeba pomocní dělníci v lomech a cestáři. Například do Solvayových lomů chodili chlapi lámat kámen, museli rozbít neuvěřitelné množství kamene palicí, aby si vydělali a když přišli z několik kilometrů vzdálené vsi a zhoršilo se počasí, v lomu práci zastavili a oni šli zase bez výdělku domů. Zeptejte se jak žili na venkově lidé co neměli půdu a otročili u sedláka. Nebo si nechat vyprávět jak sedláci ve stodole mrdali na seně děvečky, protože ty holky potřebovali přinést domů jídlo a báli se že je sedlák vyhodí. Vůbec se nedivím že po válce lidé volili komunisty. Sice si tím nepomohli jak se pak ukázalo, na západě se situace zlepšila i bez komunistů. Ale divit se jim nelze.

Jenže to všechno už se zapomnělo. Nyní levice už vůbec nemyslí na svůj lid a země které byli od té doby dřinou vytaženy z bídy rozdává novým kolonistům, svým budoucím voličům. A druzí chytráci by dnes třicet let po změně režimu, kdy tenkrát komunisti a LM dobrovolně složili zbraně, Sám pamatuji jak je chlapi poctivě vozili odevzdat z fabrik do kasáren. Volají po trestání starých milicionářů a honu na staré komunisty. A zase se zapomíná že tenkrát došlo k nějaké dohodě a že oni moc dobrovolně složili. A také že už je 30 let od vlády komunistů a že se tahle země ještě nesrovnala, bude mít asi jiné důvody. Třeba výprodej našich bank a podniků zahraničním firmám, které odsud vyvádějí zisky, který by bylo třeba točit doma.
Německo se srovnalo za patnáct let po válce, kdy bylo totálně zničené. A proč se to u nás nedaří třicet let od pádu komunistů?

Nyní levice už vůbec nemyslí na svůj lid a země které byli od té doby dřinou vytaženy z bídy rozdává novým kolonistům, svým budoucím voličům.

Tak že za mne:

  • Ospravedlnění migrace tím, že se v Evropě dobře žije a je třeba se o to podělit, odmítám s tím že naši předkové také žili v bídě a museli sakra máknout a vzdělávat se aby si pomohli.
  • Ospravedlnění současné ekonomické situace ČR, nadáváním na komunisty a na Rusy, považuji za zástěrku špatné ekonomické situace ČR,která má již dnes ovšem úplně jiné důvody a to regulace a dotace v zemědělství, výprodej českých podniků a pak a následné vyvádění zisku a odčerpání schopných mladých lidí do oborů, které nežijí z produkce hodnot, ale z čerpání grantů a dotací.

Aby mně zase někdo nechtěl něco vkládat do úst, já nechci návrat toho komunistického systému. Chci suverénní zemi, kde žijí svobodní občané a jejíž ekonomiku nevyčerpávají zahraniční korporace a nenarušují dotace a kvóty. A kde se potíže neházejí na třicet let vzdálenou dobu.

Ospravedlnění migrace tím, že se v Evropě dobře žije a je třeba se o to podělit, odmítám s tím že naši předkové také žili v bídě a museli sakra máknout a vzdělávat se aby si pomohli.

PS: Ještě pro ty co budou tvrdit že naši předkové za průmyslové revoluce zneužívali zdrojů z kolonií.
Tak za prvé ti tenkrát koloniální země mají od nás nyní technologie a léky, které by sami nikdy nevymysleli!
Za druhé naši předkové v zemědělském Rakousku a později Rakousku-Uhersku, kdy místní opožděně se rozvíjející průmysl vyráběl zejména pro vnitřní potřebu a z vlastních domácích surovin, asi těžko drancovali Indii, nebo Afriku.
Za třetí naši předkové z většiny pracovali bez platu, jako poddaní na panském, ještě do poloviny devatenáctého století. V postavení podobném černým otrokům v Americe. A do konce osmnáctého století byli nevolníky, tedy lidmi se kterými jejich pán nakládal po libosti, téměř jako s otroky.

…naši předkové z většiny pracovali bez platu, jako poddaní na panském, ještě do poloviny devatenáctého století. V postavení podobném černým otrokům v Americe.

Proč bychom tedy nyní za trest měli své země dávat Afričanům a Arabům? A proč se máme dívat na vracení majetku kolaborantské šlechtě a církvi? Kteří tenkrát svůj majetek zvelebovali potem a krví našich předků, za jejich dřinu vzdělávala šlechta své děti a pak se povyšovala na tu chátru, co pro ni dřela.

Ještě takové shrnutí a poučení:
Kdyby ti co před válkou žili lépe, na ty bídné tak okatě nekašlali, oni by pak ty komunisty nevolili.
Stejně tak kdyby nás nezradili západní mocnosti v Mnichově, Beneš by na konci války nevsadil na SSSR, jako na strategického partnera.
Prostě když jsou lidé dohnáni do kouta, spojí se i s čertem aby se z toho kouta dostali. A to je poučení pro současnost.
Stanislav Dupač: https://bit.ly/2kx2jz0

Fronta na banány? Ne, lidé v Jihlavě se registrovali u nového zubaře

https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/zubar-zdravotnictvi-lekar-stomatolog-jihlava-registrace-pojistovna-vzp-zdravi-vysocina.A190920_062207_jihlava-zpravy_mv

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/zubar-zdravotnictvi-lekar-stomatolog-jihlava-registrace-pojistovna-vzp-zdravi-vysocina.A190920_062207_jihlava-zpravy_mv

sdílet na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
laylaatwood27
21. 9. 2019 12:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Vítej Jo!!
Dobrý článek. Hned jsem si “zalistoval” na youtube, kde v azbuce vyskočila spousta odkazů na ty nostalgie. Třeba tehdejší zboží, hračky, žrádlo a tk podobně.
např. https://www.youtube.com/watch?v=OiIbbzSPokg

Chce to čas, asi takovou hodinku a sledovat na těch fotkách z dob minulých sice polobídu, co se dnešní elektroniky týče, ale zároveň výraz štěstí a spokojenosti. Když nebyly sáně, stačil blatník ze stojedenáctky a už se klouzalo a co víc, všichni majitelé nových sáni záviděli tomu s tím blatníkem. I lavor byl tehdy v kurzu. 😀
No samože nikdo nechce aby se tovrátilo, ale i kdyby, hovno by se stalo.

Tam níže, jak jste reagovali s Janinou. Do běla jsem sice rozpálený nebyl, ale bylo v žíle. A já jsem jen nasranej, že těm kafil=rníkům to svinstvo projde, dav se rozejde a oni splynou s davem. To mě VŽDYCKY rozpálí.
Viset by měli. Jako když “koukol od obilí”.
Přítom iten koukol se dá použít v lékarnictví.
Ale ta divoká prasata ne. Howg!

P.S. no a zase jsem ztratil staré vstupní hesla. V adminu už nemám žádné možnosti.

laylaatwood27
21. 9. 2019 22:05
Odpovědět  josh-xy

dík ¨
zkouším to.
Imho, tep i v EKG mám konstantní, neměnný, jako mrtvola. Detektor lží je dětská hračka.
No a samože navrch jednú velkú. 😀

http://nd02.jxs.cz/104/698/a3bb7d1431_105616187_o2.jpg

Editor
22. 9. 2019 00:00
Odpovědět  laylaatwood27

No, za mého mlada jsme jezdili na prkýnku, na který se zespodu daly dvě lišty v šířce boty a výšce podpatku, v partiovým zboží se za 5 Kčs koupily šlajfky na kličku a přitáhly se kličkou k těm lajsnám. A byly boby jak vyšité a na libeňským pešunku se bobovalo až se za kočárem prášilo. A když se chtělo bruslit, tak na tenisových kurtech tam bývalo v zimě kluziště, šlajfky se sundaly z prkýnka a našroubovaly na boty. Byly sice tupý, ale komu to vadilo! Když slezl sníh a led, ta se místo toho jezdilo z vršku na ložisáku. Prkno s pevnou lajsnou vzadu a na jednom šroubu vepředu, s tím se verglovalo nohama, na konci tý lajsny vepředu i vzadu byly stará kuličkový ložiska, dělalo to na asfaltu děsnej kravál a těch držkopádů nepočítaně.

laylaatwood27
22. 9. 2019 02:29
Odpovědět  scipio

https://www.youtube.com/watch?v=omoDDt_s-FU

asi myslíš tohle držkopádidlo s rejdovou přední nápravou.
To byly na dvoře přímo olympijské hry. Na cestě jezdilo pět aut za den a místo motoru jsme káru tlačili vzadu hokejkou. Laudův fotr tehdy ještě chodil do jeslí.
Tehdy jsem ještě neměl sílu vyspadovat Porubu, tak se tlačilo hokejkou.

No a ty bruslové bugatky, to jsme rovnou přišroubovali kanady, jeden tam měl fotra čalouníka, tak nám tam urobil sedátko s polstrem.
A na staré vozovně byl dlouhý svah, který jsme polívali a leštili za mrazu prdelema, až z toho byl led z kopce, aby potom po něm hvízdaly ty bugatky.
Jízda smrti.
Neměli jsme žádné luxusní kombinézy, ale obyčejné tepláky, obyčejné plyšové meltonky, či pionýry, šálek od babky, rukavice od mámy, čapku z Trioly, …..nudli u nosu, kterou jsme se přivazovali k bugatkám, ať z toho nevyletíme.
A všude haldy smíchu a štěstí.
Svatý Stalin.

http://nd05.jxs.cz/799/121/9830f386ec_105616298_o2.jpg

Editor
22. 9. 2019 10:20
Odpovědět  laylaatwood27

my jsme na to dávali ty šlajfky, ty šly sundat a dát na boty, kdo měl kanady, ten na jich bruslil, já je teda měl, ještě prvorepublikový skutečný pravý kanady dovezený z Kanady po tátovi. Děda nic nevyhodil, všechno se dalo znovu použít. Některý věci mám dodnes, nevím k čemu, ale co kdyby. A to držkopádidlo nemělo kolečka, na konce toho rejdovadla se narazily starý kuličkový ložiska, vedle byl autoservis a co měnili ložiska a vyhazovali je, tak jsme jim je z toho sudu kradli a dávali na tohle a přímo po nich se jezdilo a dělalo to strašnej kravál a o to to bylo lepší 🙂

laylaatwood27
22. 9. 2019 13:55
Odpovědět  scipio

Šlajfky, neboli kačenky na klíček. Z těch jsme u starého Fajkusa v dílničce brousili bodáky na dřevěné samopaly.
Naši měli doma haldy 8mm filmů z dovolených, nebo vůbec z našeho dětství. Sestra právě onehda všechny přepromítala webkamerou na hardisk.
Hned se to zkopírovalo do PC. Je tam dobový záběr, jak jsem ji, coby šestiletou, učil na bruslích. Jako když vedeš slepého kripla za loket.
Na dalším snímku (tam už jezdila, jak Firsov) je Poruba, která po náhlé oblevě přes noc celá zamrzla. No a děcka z celého dvora lítala na bruslích všude, kde byl led.
Na cestě, na chodnících na trávě. Jako netopýři. Zajímavé, jak se člověk díky filmu vrátí o sto let zpět.

Editor
22. 9. 2019 16:07
Odpovědět  laylaatwood27

existuje projekt ČT (jinak ji nesnáším, ale tohle není k zahození), jmenuje se to Soukromé století, zdigitalizují jakýkoliv formát filmů zadarmo, jenom jim musí člověk dovolit to případně publikovat, právě takové rodinné filmy.

laylaatwood27
22. 9. 2019 17:23
Odpovědět  scipio

To je sice “lákavé”, ale s ČT bych komunikoval ZÁSADNĚ jen za pomoci humanitárního bombardování.
Všichni více než dvojbuněční DOBŘE ví, že by to bylo ZNEUŽITO ve prospěch pražské kafilérní stoky.

Editor
22. 9. 2019 17:35
Odpovědět  laylaatwood27

To je sice pravda, ale ti, kdo to komerčně dělají cca 500 za jednu špulku ti stoprocentně nezaručí, že jim to “náhodou” někde “neunikne” nebo že je někdo “nehákne”. o cloudech ani nemluvě.

laylaatwood27
22. 9. 2019 18:08
Odpovědět  scipio

no 500 za kotouč, to přidej. A navíc dělají drahoty, že to není jen tááák, že to je složité, no prostě malí buzeranti z IT namýšlenosti (společnosti).
Jednalo se o to, že v té staré promítačce odešla lampa (měla takový tvar, jako stříbrný kosmonaut) no a to neseženeš.
Tak ten kámoš od ségry sehnal jakousi promítačku, hodili to na plátno a snímali tou webkamerou. No a povedlo se. Cena? Litr portského, kterou koupili společně.

No a k té ČT. Na horách občas poslouchám radio Čro Ostrava.
A tam už někdy v březnu sháněli takto rodinné filmy k tématu srpen 68. Proč ne třeba o americkém svátku 1. máje?

Televizi jsem před asi pěti léty někomu věnoval a odhlásil poplatky. Moje tele-vize je v divočině. Občas, když jsem u M. tak čučím na tu Panoramu. Tam není žádná krev, ani blbé kecy.

Editor
22. 9. 2019 20:41
Odpovědět  laylaatwood27

Já to zkoušel přes promítací hranol, měl jsem to půjčený od kámoše, ale tohle byly filmy z táborů a vody, dělalo se to před pár lety a platili jsme to dohromady, takže to nikoho nezatížilo až tolik. Jinak lampy do promítačky mám v zásobě, když začala frčet první videa a lidi začali likvidovat promítačky, začal jsem je sbírat a bohdá vydržím s nimi až do smrti 🙂 , jinak teď jsem koukal, 18 minut za 250,- 200,- za dalších 15 minut. To není až tak moc, ty mašiny i lidi jsou za peníze. Na tý fotce je dřevák na Gorkáči, tak 60-70 leta. Tam jsme chodili na rohu vlevo od té zeleniny na dršťkovou polívku a pivo.

laylaatwood27
24. 9. 2019 01:53
Odpovědět  josh-xy

No u nás to byly kačenky.
A asi ještě jsou
https://www.fler.cz/zbozi/kacenky-9047927

Ale na tom neza..
Máme prostě ten správný vzpomínací potenciál
Po nás asi potopa.