Detaily dohody mezi Damaškem a Kurdy

Podrobnosti dohody se SDF

1. Části SDF (Syrské demokratické síly) se všemi současnými kurdskými silami a polovojenskými skupinami vstupují do 5. sboru  pod kontrolou Ruské federace.

2. Pevná garance úplných kurdských práv v nové syrské ústavě s autonomií, která bude dohodnuta mezi kurdským vedením a syrským státem.

3. Společné koordinované úsilí syrsko-kurdských sil o odstranění turecké přítomnosti v severní Sýrii, včetně Afrinu (s výjimkou Idlibu)

4. Dohoda na rychlém rozmístění sil SAA v Manbiju a Kobani, poté na rozšíření rozmístění syrských jednotek
v Hasaku, později v Kamyshly a dalších okolních oblastech.

5. Objasnění situace se syrskými silami rozmístěnými na hranici s Tureckem. Všechny příhraniční oblasti a správní střediska budou převedeny na syrskou vládu.

6. Do jednoho měsíce převezme kurdské vedení některé části z oficiálních funkcí v rámci současné syrské vlády, aby usnadnilo přechod v severní Sýrii, dokud nevstoupí v platnost nová ústava a dokud nebude vytvořena nová vláda.

7. Letecká základna je převedena na syrskou vládu.

Píšou, že před pár dny se Kurdové shodli s Ruskou federací na téměř stejné dohodě, ale dohodu zablokoval Damašek, který chtěl ze strany SDF větší ústupky.

Komentář:

Všechno vypadá elegantně……. Zlý policista Erdogan a dobrý Putin.

Začínají se objevovat komentáře, že je nepravděpodobné, že Moskva plánovala tak složitou kombinaci předem, …. ale všechno vypadá jako dobře rozehraná šachová partie. 

Turecká intervence není cenná vojenským tlakem na Kurdy, ale především skutečností, že Spojené státy ustoupily ze Sýrie. Kurdové odmítli separatismus nikoli v důsledku postupu Turků, ale protože s odjezdem Američanů byli prakticky blokováni nepřátelskými sousedy. USA zabezpečovaly kanál pro externí interakci
a rozvoj a bez něj, v podmínkách Rodžavy, je soběstačnost málo perspektivní.

Na druhou stranu partie se stává složitější, protože Moskva bude muset hledat kompromis mezi zájmy Sýrie
a Turecka…… Tato hudba bude hrát dlouho, ale nyní byly vytvořeny všechny podmínky pro obnovení Sýrie
v rámci jejích dřívějších hranic. 

Idlib si nebude moci nárokovat “státní separatismus”,…. proti nim hraje čas.

https://aftershock.news/?q=node/797567
https: //twitter.com/dannymakki …

sdílet na