Čínská sonda jako první přistála na odvrácené straně Měsíce

Čínská sonda Čchang-e 4 dnes přistála na odvrácené straně Měsíce. Informovala o tom čínská státní televize CCTV, která tento okamžik označila za průlom v průzkumu vesmíru. Přistání má kromě vědeckého také symbolický význam, který má Čínu postupně dostat do pozice kosmického lídra i vojenské velmoci.

Přistání sondy

Sondě se podařilo přistát před půl třetí ráno našeho času, přičemž poslala první signál z odvrácené strany Měsíce na Zemi skrze satelit Čchüe-čchiao (Queqiao). Přenos obsahoval také úzký snímek oné strany Měsíce.

Místo přistání v blízkosti jižního pólu

Čchang-e 4 dosedla v blízkosti jižního pólu Měsíce v kráteru Aitken, pojmenovaném po americkém astronautovi Robertu Grant Aitkenovi. Čína se tak stala první zemí, jejíž objekt dokázal přistát na odvrácené straně Měsíce. Celý proces přistání byl řízen automaticky, bez jakéhokoliv pozemního zásahu, uvedl Wu Weiren z lunárního výzkumného programu.

Vložené video

China Xinhua News@XHNews

Kromě přistání bylo velkou výzvou vyřešit přenos signálu z odvrácené strany Měsíce na Zemi, jelikož ten je běžně z těch míst nemožný. Proto Čína v květnu tohoto roku vyslala satelit Čchüe-čchiao, který měl komunikaci mezi Zemí a sondou zprostředkovat.

Experiment s pěstováním zeleniny v uzavřeném prostředí na Měsíci

Sonda Čchang-e 4, pojmenovaná po čínské bohyni Měsíce, s sebou nesla přistávací zařízení a rover, který má prozkoumat měsíční povrch a provádět experimenty. Ty mají zahrnovat třeba měření radiace nebo analýzu minerálů. Sonda je dále vybavena panoramatickou kamerou a měřícími přístroji. Nese také vzorky semen pro experiment s pěstováním zeleniny v uzavřeném prostředí na lunárním povrchu.

Vložené video

China Xinhua News@XHNews

One small step for Chang’e-4, one giant leap for humankind!
How did the probe reach the far side of the moon? What is it looking for? #XinhuaSpecial explains all!28613:38 – 3. 1. 2019O tomto tématu mluví hned několik lidí: 159.Informace o reklamách na Twitteru a soukromí

Čína v letošním roce ještě plánuje vyslat další sondu Čchang-e 5, která by měla shromáždit vzorky hornin a přivézt je zpět na Zemi.

sdílet na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
3. 1. 2019 21:58
Odpovědět  josh-xy

Tak ten je povedený:) Stejně si (já konspirátor?) myslím, že tam Američani nebyli… něco jako ten film Kozoroh 1. Jsem zvědavá, jestli budou i snímky oblohy a hvězd.

Editor
3. 1. 2019 22:22
Odpovědět  josh-xy

Tak to jsme konspirátoři dva:)) no, právě, skoro všechno se ztratilo… asi dostalo nožičky:) a taky jsem jednou četla, už nevím kde, že i originální nahrávky někdo znehodnotil.
Ale údajně také přivezli horniny, tak je pak můžou porovnat.

Editor
3. 1. 2019 23:13
Odpovědět  Janinna

No, jako většina konspirací to má jednu zásadní chybu. Bezpečně tajemství udrží dva lidé, z čehož jeden je mrtvý. Jak o něčem ví více lidí, je to přesně podle komisaře Ledviny. Vědí pane Carter, tady se všechno vykecá. Do takovéhle boudy by muselo být zapojených tolik lidí, že by to někdo nutně profláknul. Nehledě na to, že nejen SSSR, ale i jiné státy tehdy měly dostatečné technické prostředky na to, aby bylo možné sledovat opticky jak letící poslední stupeň, tak elektronicky přijímat vysílání, protože tak úzce směrové vysílání dodnes nikdo neumí, takže veškeré přenosy z Apolla byl SSSR schopen přijímat přímo. Poslat tam jenom družici, která by od Měsíce jenom posílala zpátky signály obrazů ze studia by fakt bylo za vlasy přitažené. A pokud by tam nedolétly USA, tak by se o to SSSR pokusil, přistávací modul byl připravený, čekalo se jenom na raketu, která se přestala testovat, protože už USA byly první. Ta raketa N1 by byla v té době dotažená do konce, popřípadě byla připravovaná varianta startu přistávacího a návratového modulu na jednom nosiči, kabiny s posádkou na druhém nosiči a spojení do sestavy na oběžné dráze Země.

Editor
3. 1. 2019 23:42
Odpovědět  josh-xy

Ohledně 11.září běhá skvělá teorie o zničení dvojčat podzemními jadernými výbuchy. To je holý nesmysl mimo jiné prokazatelný absencí EMP. Každý výbuch v první tisícině sekundy vyšle opravdu silný EMP, který by smazal všechny záznamy tehdy povětšinou analogových videokamer. (Tedy krom toho, že by odpálil komplet polovodiče).Tyhle záznamy nic nesmazalo, tedy EMP nebyl. Nebyl-li EMP, nebyl jaderný výbuch. Prostě to je fyzika a ta se nedá očůrat.

Editor
3. 1. 2019 23:53
Odpovědět  scipio

Jaderným výbuchům také nevěřím, řízené demolici ano.

Editor
4. 1. 2019 00:07
Odpovědět  Janinna

já nevěřím ani těm termitovým náložím, ty by tam musely být už od stavby a za tu dobu by byly zoxidované, zvětralé, zápalníky by nemohly být tak přesně zapálené, aby se to sesypalo do poměrně malého prostoru, a zase jako u všeho, i v tom by jelo hodně lidí a někdo by to provalil a pak by bylo opravdu hodně, ale hodně ošklivo.

Editor
4. 1. 2019 00:20
Odpovědět  scipio

a já zase nevěřím té oficiální verzi… takže každý něčemu nevěříme.
A když už jsme u těch konspiračních teorií tady je jedna pětiminutovka, a i když podáno hodně zjednodušeně, na některé otázky nejsou odpovědi:
https://www.youtube.com/watch?v=dIdJuAtGU54

Editor
4. 1. 2019 00:47
Odpovědět  Janinna

což jako ta oficiální verze mi neleží v patě, mě na tom celým žere to, že to hodili na Afghanistán a Irák, přičemž to spunktovali zejména Saudi. A právě jsem si přes sebe přetáhl deku …. 😛

Editor
4. 1. 2019 00:50
Odpovědět  scipio

Jenže to jsou propojené nádoby, ale jinak povedené video, viď?
Dobrou:)) tak zítra. Josh už asi taky zalezl do peří, ty pod deku, tak se jdu po vás opičit?

Editor
3. 1. 2019 23:51
Odpovědět  scipio

To je to co mi v té konspiraci nesedí, když pominu to o vykecání… proč by jim to SSSR přikryl.
Na druhou stranu, když už jednou měli takhle schopnou raketu, kde mají ty výkonné motory? proč jednou a dost? Nevěřím řečičkám o penězích, že je to drahé, atd. Tak proč by tak dobře našlápnutý vesmírný program uložili k ledu?

Editor
4. 1. 2019 00:02
Odpovědět  Janinna

prachy, stálo to moc peněz, v době, kdy to Kennedy vyhlásil nebyla skoro žádná válka, když se to rozjíždělo a začalo to žrát peníze, vrcholil Vietnam, Laos, Kambodža a to žralo moc peněz, přišli k vládě republikáni a potřebovali přehrát toky peněz jinam. V době končícího Apolla se už polovina polovodičů nedělala, byly modernější typy, pomalu se blížily mikroprocesory a tudíž potřeba změny technologie výroby, dále pak se blížily pomalu raketoplány, kde se dalo utratit správným směrem za vývoj, tedy nekontrolovatelně, komedie kolem přistání do moře sice byly působivé, ale letadlovky byly potřeba jinde jako “prostředky diplomacie” a ne pro estrády pro publikum. Mimo jiné, pokud by to bylo celé konspirace, nebylo by tolik misí. Na jedné straně se kritizuje zadlužení USA (oprávněně), na druhou stranu se budeme divit, že utnuli zbytné opakované mise, ze kterých kouká jenom čest a sláva. Z vesmírného výzkumu sice jsou technologie dost dobré, ale netřeba kvůli tomu lítat na Měsíc.

Editor
4. 1. 2019 00:16
Odpovědět  scipio

Stále mi to nedává smysl…. peníze, peníze… Takovéhle věci se nezařezávají, ale naopak zdokonalují. Neříkám tím přeci, že na ten Měsíc měli létat každý týden. Chybí mi tam prostě ten logický další krok.
Teď mluví o “kolonizaci” Marsu a nevím čeho všeho… to přeci nejsou nápady z náhlého popudu… na tom se pracuje roky… a do vesmíru je vozí Rusové. Ne, prostě teorii drahoty neberu. Nejskvělejší národ si vždycky potrpěl na prvenství, právě té slávě, … i když to je jenom pozlátko.

Editor
4. 1. 2019 00:29
Odpovědět  Janinna

Ale to vožení od Rusů je skutečně čistě ekonomická záležitost, náklady na jednoho člověka jsou nižší než kdyby si ho tam dovezli sami. A Měsíc? Co tam hledat? Kšefty tam dělat nejdou, energie tam nejsou a surovin je pořád na Zemi dost. Rusové by byli schopni na Měsíc doletět, kdyby se do toho opřeli, o tom nepochybuju, ale prostě co tam hledat za štěstí. Pro Číňany je to otázka politická, potřebují ukázat, že jsou lepší než USA, aby postupně začali s pomocí Koreje, Japonska a Indie zlehka vytlačovat USA z Asie.

Editor
4. 1. 2019 00:39
Odpovědět  scipio

Ekonomická to jo… a také potupná, ne? A Mars? co tam hledat?…. kšefty tam dělat nejdou,….
ne, ne, ne,… prestiž.
S tou Čínou souhlas, ale k tomu aby vytlačila USA ze svého dvorku, nemusí dělat tohle. K tomu tak jako tak dojde.

Editor
3. 1. 2019 22:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Měsíc je stejně moc zajímavý útvar. Podle různých legend, bájí a pověstí…. mezi námi – těch nejvěrohodnějších informací?…. se měsíc objevil vedle Země před téměř půldruhým miliónem let.
Informace o tom, že Měsíc dříve na hvězdné obloze nebyl, se zachovaly u mnoha národů.
Například u Sumerů, Akkadců, u maloázijských Frygijců a Arkádijů. Ty poslední v Helladě nazývali předměsíčnými.
A jelikož ty máš rád Indiány, tak ti řeknu, že i v jejich pověstech jsou Informace o tom, že Měsíc před stovkami tisíc let nebyl. Vyprávění o tom se zachovalo v pověstech Aztéků, indiánů Teva a Navaho.
A ve starých pověstech Mayů večerní oblohu Země neosvětloval Měsíc, ale Venuše. Ta osvětlovala oblohu i u předků Finů a Tibeťanů.
V mnoha knihovnách lamaistických klášterů v Tiberu se zachovaly písemné prameny o daleké předměsíční epoše, kdy na Zemi spolu s lidmi žili bohové, obři i trpaslíci. Kdy nebylo nepřátelství a válek.
:)) to jsou věci na té peci:))?

Editor
3. 1. 2019 23:23
Odpovědět  josh-xy

🙂 možná i omylem. Už od doby kdy jsem se dozvěděla o Darwinově teorii, jsem na ní měla averzi. Odjakživa. Nikdy mi to nedávalo smysl a nedává, postrádá to logiku. Učitel ve škole ze mě šílel:))