nezařazené

34% osob zabitých Covidem-19 v New Yorku je hispánského původu

Podle starosty New Yorku, Bill de Blasio, úřední údaje ukazují „jasné rozdíly“ v tom, jak Covid-19 ovlivňuje obyvatelstvo, a je výzkum, zejména u jedné ze skupin s nejhoršími ekonomickými a sociálními podmínkami ve městě, což je také podezřelé ze současného amerického zdravotnictví. 

Starosta New Yorku Bill de Blasio uvedl, že 34% z 3 602 lidí, kteří do této středy 8. dubna přišli o život ve městě kvůli Covidovi-19, byli členy hispánské komunity.

Oficiální údaje primátorské kanceláře odhalují podle úředníka „zjevnou nerovnost“. To také potvrzuje, že dalších 28% mrtvých patřilo černé komunitě, zatímco úmrtí bílých Američanů a lidí z asijského původu je 27 a 7%.

New York má 8,6 milionu obyvatel. Podle úřadu primátora je z toho 32% bílých, 29% hispánských, 22% černých a 14% asijských.

De Blasio uvedl, že jednou z překážek, kterým čelí Hispánci ve Spojených státech, je jazyk, a proto oznámil, že bude zahájena nová informační kampaň o Covid-19 ve 14 jazycích.

Starosta také hovořil o zranitelnosti, kterou mnozí přistěhovalci zažívají, někteří z nich proto, že nemají dokumenty a oprávnění k pobytu ve Spojených státech. Podle odhadů radnice je asi milion obyvatel New Yorku nelegální přistěhovalci, kteří nemají zdravotní pojištění.

Existuje však také mnoho přistěhovalců, kteří mají své dokumenty v pořádku, ale podle úřadů se necítí bezpečně v přístupu ke zdravotním střediskům.

Zdravotničtí pracovníci přepravují zemřelé pacienty z židovského zdravotnického centra Kingsbrook v Brooklynu.  8. dubna 2020.
Zdravotničtí pracovníci přepravují zemřelé pacienty z židovského zdravotnického centra Kingsbrook v Brooklynu. 8. dubna 2020. © Lucas Jackson / Reuters

“To, co se stalo v posledních několika letech, vedlo mnoho přistěhovalců, zejména nezdokumentovaných, ale také těch, kteří mají doklady k tomu, aby se přestěhovali z míst, kde by normálně hledali podporu nebo lékařskou péči,” řekl de Blasio.

Vedoucí zdravotnictví v Puerto Rican Oxiris Barbot zdůraznila, že Latinové umírají více než kterákoli jiná skupina ve městě a tato informace nás znepokojuje.“

Podle Barbot jsou rozdíly v počtu úmrtí způsobeny i nízkým příjmem hispánského společenství, které je nutí pokračovat v práci navzdory opatřením uvěznění, jejich nižší míře lékařského pokrytí základním chronickým onemocněním nebo jejich přeplnění v domech pro více rodin.

S AFP a Reuters

sdíletj na