historie

Védy

Ahoj Joshi:) ještě se vrátím k tomu včerejšímu zajímavému povídání o Bhagavad Gita.

Netušila jsem, že tě tyhle věci zajímají.

Přitom nejde o žádné „náboženství“….. základním kamenem jsou Védy.

A o Védách, Slovanském božstvu, mýtech a legendách jsem už psala „bez ostychu“ – jsou to věci, které mě hodně zajímají. A jelikož je tohle povídání zatím neveřejné, tak ti k tomu něco napíšu:)

Mezi obrovským množstvím vedické literatury jsou za hlavní knihy považovány „Védánta-sútra“, jedenáct prvních „Upanišad“, „Bhagavad Gita“ a „Bhágavata- Purána“ nebo „Šrímad-Bhágavatamu.“

 

Existuje mnoho archeologických a lingvistických důkazů, že Rusko a Indie mají společné historické kořeny.
Starobylé město Arkaim na Urale, sanskrtské názvy řek v centrálním Rusku a na Sibiři, úzký vztah mezi sanskrtem a „russiš“ – To vše naznačuje, že v dávných dobách na rozlehlých pláních od Severního ledového oceánu k jižnímu cípu Indie vzkvétaly společné kultury, kterým dnes říkáme Védické.

Je zajímavé, že mudrci starověké Indie také psali na destičky, které pak spojovali do knihy…..stejně jako starodávní Arijané-Slované.

 

Véda znamená celostní “poznání”, Védské poznání je vědecké a veškeré vědecké poznatky jsou univerzální.
Pokud existuje zákon, působí všude, i mimo zemi.
Zákony stanovené ve védských písmech jsou účinné po celou dobu a za všech okolností, stačí vědět jak.
První, nejdůležitější téma védských spisů je duchovní znalost, poznání o podstatě duše.
Ale kromě toho Védy mají obrovské množství dalších informací týkajících se všeho, co člověk potřebuje pro dlouhý a šťastný život.

Je to znalost organizace prostoru.
Je to medicína Ajur-veda „věda o prodloužení života“ .
Je to Védická astrologie, která vysvětluje jak Země a mikrokosmos člověka je svázaný s makrokosmosem, s Vesmírem.
Ve Védách je také část o hudbě, která hovoří o sedmi základních notách, které odpovídají sedmi čakrám, energetickým uzlům v lidském těle, což umožňuje speciální seřazených melodií (Ragama) – uklidnit a léčit člověka, vytváří psychologický komfort.
Védy podrobně popisují jógu nebo soubor různých technik a cvičení, které umožňují dosáhnout obrovského stupně duševní koncentrace, uklidnit mysl, získat mystické síly a nakonec si uvědomit svou duchovní povahu.
K dispozici jsou také knihy o bojových uměních.
Existují části Véd, které obsahují kouzla a mystické rituály.

Védismus je posvátná moudrost, vycházející z hlubin Duše a Ducha.
Véda je znalost.

Znající osoba ctí poznání. S vědomím, že pochází z hlubin našeho bytí, z hloubi duše, která je zcela spojena s nekonečným Vesmírem i Rodem – Bohem nejvyšším.
To vše znamená, že člověk který jde cestou Védismu je v neustálém spojení s multi-dimenzionálním prostorem.
Hluboké chápání védismu je osvícení rozumu, když člověk cítí svou duši jako živoucí, sebe vědomou část těla.
Takový člověk dokáže rozlišovat mezi hlasem vědomí a šepotem Duše, voláním Ducha.

Védská kultura – to je Kult Ura.
A Ur je kreativní energie vesmíru. Energie kosmického výbuchu, vytváření nových světů a vesmírů.

Víš Joshi je to jen na nás jak pracujeme s “pamětí duše”.:))

sdíletj na

12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Administrátor
3. 8. 2018 21:34

Ahojky, no, a pak, že nejsi knihovna. Ty nejsi "knihovna", ty jsi "vědecká knihovna";)

Jak jsem se k tomuto dostal? Mam známého z dětství a on byl vždy takový jiný, těžko popsat. Moc se nebavil, ale rád byl ve společnosti, ale byl prostě jiný. Pak se dostal někde k těmto věcem – možná v Praze, kde pracoval a začal být zcela jiný, komunikativní. Najednou byl i vegan a nesnědl ani vajíčko. Současně se vypravil i do Indie, kam myslím jezdí dodned a dokonce i přednáší a měl i své pořady v rozhlase. Dovedl i věštit z čínských mincí. Do indie je byl několikrát zván jako parťák zdejších unavených podnikatelů, jako doprovod. Prostě se změnil v neskutečně pohodového týpka. Od něj mám i tuto knihu i nějaké časáky. V jednom z nich je i mediditující starý muž. Mám dojem, že je i v tí knize. Tento obraz mne natolik zaujal, že jsem si jej přál jednou namalovat v oleji do rámu, ale nikdy se tak nestalo. On velice poutavě dovedl povídát,..myslím, že dodnes, dlouho jsem jej neviděl.  Byl velice skromný. Když jsem bydel v paneláku v garsonce, on býval o dvě patra níže. Kdyby mu rodiče nezakoupili stěnu a sedačku, tak by tam seděl na té jeho rožce dodnes. Vysvětloval, vaprávěl a já vnímal ty postavy s vyžehlenými, spokojenými, usměvavými tvářemi. Spokojený výraz umírajícího, který opouští jen své tělo, ale jeho duše putuje díl stejně, jako znázorněná duše toho 100 let meditujícího starce. Víš, já jsem nikdy nikoho nevyhodil, ať to byli Mormoni, či Jehova, který občas zaklepe na dveře a přinese probuď te se a ví, že může povídat jen vše na okraji, že si já tam najdu to své, jako nápovědu k dalšímu kroku,..třeba, třeba o zvířatech. Jsou to jen strohé články, ale důvod se potkat.

Administrátor
3. 8. 2018 21:52

Zapomněl jsem ti odpovědět na otázku z email ohledně editace již vytvořeného emailu. Ano, pro registrované, pro jen návštěvníka ne-třeba.

Administrátor
4. 8. 2018 08:27

Magazaín jsem nenašel, nenašel jsem foto ani včera v noci na netu, ale dnes na první pokus..

To je ten obraz, který mne zaujal smyslem i kompozicí. Však se pozorně zahleď.

https://www.thehinduportal.com/2013/08/who-is-sadhus-or-yogis.html

Administrátor
4. 8. 2018 14:16

Byl by to krásný obraz o velikosti alespoň metru…To spojení prstů, jak na obraze, pospolu s bručením "om" napomáhá rozechívat bránice a v těle díky tomuto chvění, dochází k prokrvování vnitřních orgánů…maslím, že. Zrovna koukám tady na vysušujícího se kocoura, ale vrní si také to své "ommmmmmmmm" a jak? To doposud nikdo neví;)

Tento se dočkal a jeho duše se oprostila od lidské schránky, která nic neznamená,…je tomu tak?

Administrátor
4. 8. 2018 15:28
Odpovědět  Janinna

Fíííííha, dvakrát jsem si přečetl….laugh

Administrátor
4. 8. 2018 21:04
Odpovědět  Janinna

To, že jsi vzlaštní, bylo myšleno do písmene, protože se vymykáš průměru a možná si to ani neuvědomuješ. Nabitá i nabytá vědomostmi z knih. Tvé vědomosti nejsou Ctr+/Ctrv, to ne, Prostě se to všem dobře čte a i kdyby někdo pochyboval (nevšiml jsem si), může použít ty uvedené symboly a provést kontrolu, ostatně podobný a dnes moderní způsob pro ověřování opisů diplomek našich politiků;). Prostě "Dobře Ty". Máš k vždy k danému, co říci a velice dobře sestylizované,…fakt dobrý a proto, jsem zde i do toho šel.
To, že věříš tomu, čemu věříš je tvá skutečná svoboda-ta uvnitř, skutečná, vlastní. Možná, že opravdu i tu se nám někdo snaží vzít, nebo korigovat, ale zatím…Já jak vidíš, tak jsem si také pobral pro seb informace, ale už né do hloubky, abych věděl. Nic nezavrhuji, nemohu potvrdit. Mohu potvrdit a zavrhnout třeba jednání politiků vůči nám, to ano, ale třeba už né tak ekonomii, nejsem ekonom, a stejně tak to, co jsme nakousli, prostě to nelze vyvrátit a lze to jen přeskočit nebo se zamyslet. Teď jsem si vzpomněl na Erich von Danikena a našeho Součka, který vše co v otázkách říkal Daniken (netvrdíval), Souček razantně popíral, to neví vědecký přístup. Asi tak Janinno.