historievideo

Jan Palach 1969

Jan Palach a jeho rozhovor s doktorkou v nemocnici po upálení.

Ticho

Ticho a lidé proudí ulicí
a málo – málo kdo se smál.
Nehybný chodník smekl čepici
– a ticho spěchá, spěchá dál.

To ticho seřazené v průvodu
a někdo tvářím úsměv vzal
jak žízeň hnaná pro vodu
– to ticho spěchá, sp ě chá dál.

Ticho a lidé proudí ulicí
a každý úsměvu se vzdal.
Vždyť ticho je jen čára půlící
pak přijde výkřik
– už přišel výkřik a plamen plál.


Oheň světlo dým
a krátký život s ním
hořely dlouho a hořet budou dál.
 
Plamen cizích vin
a já dobře vím
tak jako vy tu zprávu:
zemřel živý člověk
aby mrtví zůstali žít.Zůstali žít, ale snad už
aspoň trochu ví proč.
Proč každý, kdo ležel – vstal.
Ale já – já se ptám také proč,
proč je ten ohe ň tolik stál.

Proč lidé začnou myslet na život
až když jim p řed očima umírá.
To proč – to pro č to dotírá
proč je ten oheň tolik stál.

Oheň, světlo, dým
a krátký život s ním
hořely dlouho a hořet budou dál.
Plamen cizích vin
a já dobř e vím – jako vy tu zprávu:
zemřel živý člověk
aby mrtví zůstali žít.Ticho a lidé proudí ulicí
…na Václavském náměstí
si každý kousek toho ticha vzal
a Národním muzeum
s očima vypálenýma municí
vidí, jak ticho spěchá dál.

Ať po té písni nikdo netleská,
ať každý v klidu to své ticho zatráví
to ticho, to ticho tiše mluvící
ať tiše dál vypráví….

sdílet na

36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel K
17. 1. 2023 12:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Chudák kluk, život před sebou a udělat takovou kravinu. Je zajímavé že to nenapadne někoho z kavárny, když podruhé zvolili za presidenta Zemana a oni byli všichni zděšeni na prášky. Srabi.

Gales
17. 1. 2023 18:11
Odpovědět  Pavel K

Moh bejt z něho nějakej vzdělanec,vědec nebo atomovej inženýr a teď jenom škvarek. Nikomu tím nepomohl a rodině způsobil trápení.

Pavel K
17. 1. 2023 19:25
Odpovědět  Gales

Ano, chudák jeho maminka.

Pavel
18. 1. 2023 08:21
Odpovědět  Pavel K

Souhlas,nechtěl bych být v kůži jeho rodičů. Stejně tak nevěřím, že to bylo jeho rozhodnutí! Ty hajzlíky,co jej k tomu vyhecovali( a věřte tomu, že jej někdo hecoval) dostat jako rodič do rukou,asi by to nepřežili.Jinak vzpomínka na mrtvé ano, k tomu máme ale dušičky, oslavovat takovou hroznou smrt a ještě si na tom přihřívat politickou polívčičku je nechutné!!!Za totality jsme se radovali ze života, oslavovali život, dnes adorujeme smrt a zmar. Opravdu nejste jako oni, ale jste tisíckrát horší než byli oni!!!Tento režim ukončí tisícileté trvání Slovanů na území Čech,Moravy a Slezka!

Pavel K
18. 1. 2023 08:32
Odpovědět  Pavel

Souhlasím s vámi a doufám, že u té poslední věty se mýlíte. Ano, není příjemné přijít o dítě, i když je takových rodičů spousty, vím o čem píšu. Nejhorší ze všeho je, že to NIKDY nevyženete z hlavy a furt se to vraci.

Teuton
17. 1. 2023 12:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Troufám si tvrdit, že kdyby Palach viděl ty vlastizrádné fialové stvůry, které nám momentálně a toho času vládnou, nechtěl by upálit sebe, ale je.

Pavel K
17. 1. 2023 19:30
Odpovědět  Teuton

🤣 🤣 🤣
Nojo no, kdyby Gallileo věděl že amíci budou filmovat přistání na Měsíci v Hulywwůdu, tak vše odvolal a tvrdil že je Země placatá. 🤣🤣🤦‍♂️🤦‍♂️

Helena
17. 1. 2023 12:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale jak funguje stále stejný scénář: Chudák Palach se nejspíš stal dobrovolnou opravdovou obětí, v 89 se ale nikomu nechtělo položit svůj život, tak stvořili virtuálního studenta Šmída, další takovou nastrčenou obětí k zažehnutí tentokrát války, mají být naši kluci nastrčení na Ukrajinu. Jsou to stále stejné postupy a lidi maj v makovicích furt stále stejné temno. Neuvěřitelné.

Pijack
17. 1. 2023 12:40
Odpovědět  Helena

Já už jen čekám, kdy vystoupí nějaký imbecil ze štábu lampasáka Petra Pavla a vyzve voliče k podpoře, protože by Palach volil právě jeho. V této zemi žije 35% imbecilů. Přepisovač dějin Kolář, Svěrák a Mádl při vhazování lístku do urny budou vzpomínat na Palacha, kterého chtěl lampasák PP mlátit a zavírat. 🙂
To by nevymyslel ani Goebbels 🙂

Pavel K
17. 1. 2023 14:56
Odpovědět  Pijack

👍 🤣 🤣 👍 👍 🙋‍♂️

vavi
17. 1. 2023 18:59
Odpovědět  Helena

A u nás, hoci nedobrovoľne boli obetovaní Kuciak a Kušnírová ! Amíci asi nemajú v zálohe iné scenáre /aj Majdan v Kijeve/! Táto technológia manipulácie s národmi je všeobecne najobľúbenejšia…

Jaris
18. 1. 2023 07:27
Odpovědět  vavi

Tak ja jsem nikdy nepochopila ten pripad Kuciak/Kusnirova. Odstrelili je jak psy, ale proc, to dodnes nevim.

Helena
18. 1. 2023 08:53
Odpovědět  Jaris

Proto: Majdan po Slovensku: Orbánovský Fico překážel USA zájmům na Slovači, proto odstřelili Kuciaka, mééédia 24/7 jela že to je práce Fica a vlády, davy vyhnány do ulic…mééédia 24/7 jela, že vovce požadují demisi vlády. I byla demise. Co se tam dělo pak, jsme všichni sledovali s otevřenou hubou. Výsledek americké akce “Kuciak”..instalace “vlády” amíky + instalace Čapuše…..Jak to krásně zapadá do dalšího dění zabrání Slovače amíky včetně “války” na Ukradině. Kuciak=takový studen t Šmíd tentokrát v realitě…

Helena
18. 1. 2023 08:59
Odpovědět  Jaris

Jo a proč zrovna Kuciaka? Asi měli adeptů na spuštění Slovenského Majdanu víc, los padl na Kuciaka, nebylo vůbec podstatné, kdo to bude. Tenhle mladej jouda se jim hodil do krámu, nic víc. A svůj účel splnil. A o to šlo.

Rapa
17. 1. 2023 13:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Palacha jsem tenkrát politoval.Jenže později po sametu těch palachů velmi přibývalo a vůbec nic se nedělo,jak přibývalo sebevražd,vražd a násilí a to ve velkém měřítku. Za socialismu jsem byl veden jako nespolehlivý a byl jsem velmi omezován ( můj otec byl pol.vězeň…) ,všude ůstrky i ponižování a dokonce výhružky. Propánajána a dneska mne budou zase tihle samí chtít perzeukovat,hnát moje děti do války pro cizí zájmy a dokonce jeden z nich,bezcharakterní chameleon se cpát na post presidenta? Taková opičárna,takové svinstvo,jak se můžu asi cítit a jak to vůbec může brát i BIS,co to je,když výraz žumpa žump ani nevystihuje,co je nyní u nás.

Zmatený
17. 1. 2023 13:17
Odpovědět  Rapa

No jo no! Palach byl holt pro své názory hodně zapálený. Takový, asi psychicky nemocný kluk, co si hrál s ohněm…

Autor
17. 1. 2023 14:46
Odpovědět  Zmatený

Podle všeho byl zmanipulován. Ostatně dnes v době internetu jsou metody jak dovést k sbevraždě mladičké nedospělé lidi. Sem tam se to objeví především v zahraničním tisku, v “našem” jsem to nějak nezaregistroval. a těm, co je k té sebevraždě dotlačí se v podstatě nic nestane …

Helena
17. 1. 2023 14:08
Odpovědět  Rapa

I naše rodina si prošla podobným martýriem a vida, už je to tu zas, tentokrát ve fijalovém. Ale zase je dobré se ohlédnout zpět a projít si události a popovídat si o tom s dětmi, s rodinou, s přáteli. Třeba někomu otevřete oči. Je to teď krásně všechno vidět zpětně, co a proč se dělo a děje, kdo je kdo. Máme to naservírované přímo na zlatém podnose. Využijme toho.

Autor
17. 1. 2023 14:50
Odpovědět  Rapa

výraz žumpa žump ani nevystihuje,co je nyní u nás.

To je prostě stav kolonie. De facto podkolonie EU, která je kolonií USA …

Frank
17. 1. 2023 13:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeden z mnoha zbytečně zmařených životů. Ale vybral si sám.

Pedro
17. 1. 2023 14:17
Ohodnotit příspěvek :
     

A ten důchodce, který se zastřelil ze zoufalství před úřadem (ukrajinské) vlády, bude mít státní pohřeb taky?

17. 1. 2023 14:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Jaksi nemám pro tento způsob hrdinství pochopení. A pak. Před úřadem vlády se koncem minulého roku demonstrativně zastřelil zoufalý člověk a jiný se – zapomněl jsem kde – stejně demonstrativně upálil. A …………………. ticho po pěšině. A to jsme, jako stát i jako národ, nyní nesouměřitelně více ohroženi než jsme kdy byli v devětašedesátém. Raději si nechám své mínění o Palachově takzvané oběti pro sebe.

Helena
17. 1. 2023 14:49

Ti sebevrazi nebyli režírování USA ambasádou, proto po nich pes neštěkne a dav se při přímém přenosu bakalovizí nevine ulicemi. Jak říkám: máme naservírované dějiny přímo před nosem, ti hajzlové nám je podávají na zlatém podnose. Využijme toho.

17. 1. 2023 16:32
Odpovědět  Helena

Mě řekl jak to bylo jeden estébák při výslechu. Tehdá jsem dělal nějakej rovratnej bordel (inu mladej a blbej, čerstvě plnoletej) a při výslechu na to přišla řeč. Až doslova do teď, resp. než jsem před chvílí na vlastní uši slyšel ten výslech soudružky doktorky, jsem mu nevěřil. (Když si to poslechnete pořádně, tak je tam pár momentů, kdy je jasný, že z něj mluví vymytej mozek.) Takže Beránek (ten estébák) nekecal. Nejspíš nekecal ani o tom, že byl při tom sebeupálení pod vlivem nějaké omamné látky. Chudák zvrtačenej pitomec.

Boomer
17. 1. 2023 19:30

..při takovém rozsahu popálenin, včetně vnitřních, byl v době rozhovoru pravděpodobně pod silnými opioidními analgetiky v kombinaci s antibiotiky. A k tomu téměř jistě hypoxie. Takže bych vše bral se značnou rezervou.
Politicky byl levičák, otázkou je, která z tehdejších frakcí mu byla nejbližší..

18. 1. 2023 09:23
Odpovědět  Boomer

Právě proto. Pro ty fráze, co z něj parkrát vypadly. To nemá s opiáty nic společného. Zato s manipulací a vymytým mozkem všechno.

Boomer
18. 1. 2023 09:41

.. já ani moc nevěřím na autenticitu rozhovoru. Tehdejší amatérské kamery byly dost hlučné, tudíž v nahrávce by měly být výrazné ruchy, magnetofony a mikrofony se do kabelky nevešly a myslím, že pacient i personál byli pod přísným, i když možná nenápadným dohledem StB.

Hooólyvúúd..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
17. 1. 2023 18:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to určitě nebyla doktorka která ho zpovídala.Tenkrát ho ošetřovala starší doktorka.Ležel na popáleninách v Legerově ulici a tam tenkrát žádná mladá doktorka nebyla.Jedině že by nějaká přišla z Vinohradské nemocnice,pod kterou tato spadala.

Boomer
17. 1. 2023 19:32
Odpovědět  Gales

.. jo, a náhodou si sebou vzala nahrávací zařízení. A náhodou nikdo nehlídal.
Neverím, bohajeho neverím.. na takéto náhody.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
18. 1. 2023 09:34
Odpovědět  Boomer

A náhodou měla hodnost. Původně jsem chtěl napsat agentka doktorka, protože tento způsob výslechů celkem důvěrně znám, ale pak jsem nechtěl vařit z vody podle dojmu a spokojil se se soudružkou. Čiže dojem byl správný, jak mi právě Gales potvrdil.

Boomer
18. 1. 2023 09:44

.. jo, u StB nebyli jen samí bouchači, jak je nám často podsouváno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Petr
18. 1. 2023 07:44
Ohodnotit příspěvek :
     

A komouš Pávek se jde poklonit jeho památce , to se musí v hrobu obracet !

Karel
18. 1. 2023 08:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Z pohledu dnešních dní byla smrt Jana Palacha zcela zbytečná. Jeho památku a památku dalších obětí komunismu pošlapal generál Petr Pavel a jeho příznivci. Pokud bude Pavel zvolen prezidentem Česka, byly oběti disidentů v době normalizace zcela zbytečné. Komunistiští kádři se po předání moci v roce 1989 stáhli do pozadí a čekali trpělivě na svoji příležitost. Díky bolševickému smýšlení Rychetského, bylo umožněno komunistickým kádrům opět vstoupit na scénu.Komunisté se radují. Konečně budou mít v čele státu svého člověka. Loutku, se kterou budou mávat domácí i zahraniční šíbři. A Češi mohou jen zírat.

Helena
18. 1. 2023 09:12
Odpovědět  Karel

B I N G O !!! Nejspíš to bylo i tak, že toho mladýho troubu/dnes by to možná byl vymytý mamánek a feťáček zmanipulovaný člen chlívkařů/Palacha zmanipulovali a nejspíš i něčím nafetovali, aby měli tu správnou majdanskou rozbušku. Jak se nám ta dějinná mlha rozplývá, jak nám do sebe začínají zapadat události uplynulých desetiletí, jak začíná pravda vylézat ze smrduté žumpy “pravdy a lásky”.

Boomer
18. 1. 2023 09:49
Odpovědět  Karel

.. možná by bylo z vaší strany vhodné, abyste se poněkud více rozepsal o těch obětech disidentů v době normalizace. Moc mě to zajímá, ale z reálu znám jen jednoho, který si to tvrdě odskákal.. Augustin Navrátil z Lutopecen. A když ho systém šrotoval i s celou jeho rodinou, disent se na ně vy***l.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$